Friidrett under Sommer-OL 1952 – 100 meter menn

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Jump to navigation Jump to search
Friidrett under Sommer-OL 1952 – 100 meter menn
Konkurranse100 meter menn
LekerOL Sommer-OL 1952
StedHelsingfors
ArenaOlympiastadion
Dato20. juli (heat, kvartfinale)
21. juli (semifinale, finale)
Deltakernasjoner72
Deltakere34
Vinnertid10,4
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Lindy Remigino, USA USA
Silver medal icon.svg Herb McKenley, Jamaica Jamaica
Bronze medal icon.svg McDonald Bailey, Storbritannia Storbritannia

Forrige1948
Neste1956

Mennenes 100 meter under Sommer-OL 1952 i Helsingfors ble avholdt på Olympiastadion den 20. – 21. juli.

Resultater[rediger | rediger kilde]

Forsøksheat[rediger | rediger kilde]

Heat[rediger | rediger kilde]

De to første i hvert av de tolv heatene gikk videre til kvartfinalene.

██ Gikk videre på plassering

Heat 1

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 John Treloar Australia Australia 10,92
2 Alan Lillington Storbritannia Storbritannia 11,06
3 Gabriel Lareya Ghana Ghana 11,18
4 Miroslav Horčic Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia 11,23
5 Ásmundur Bjarnason Island Island 11,40
6 Youssef Ali Omar Egypt Egypt 11,53
7 José Julio Barillas Guatemala Guatemala 11,56

Heat 2

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Étienne Bally Frankrike Frankrike 10,97
2 Angel Kolev Bulgaria Bulgaria 11,01
3 Paul Dolan Irland Irland 11,12
4 Raúl Mazorra Cuba Cuba 11,19
5 Robert Hutchinson Canada Canada 11,26
6 Masaji Tajima Japan Japan 11,29
7 Adulya Vanastit Thailand Thailand 11,61

Heat 3

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 McDonald Bailey Storbritannia Storbritannia 10,65
2 Carlo Vittori Italia Italia 10,98
3 Mikhail Kazantsev Sovjetunionen Sovjetunionen 11,16
4 Hörður Haraldsson Island Island 11,31
5 Javier Souza Mexico Mexico 11,32
6 Stefanos Petrakis Hellas Hellas 11,33

Heat 4

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 William Jack Storbritannia Storbritannia 11,05
2 Romeo Galán Argentina Argentina 11,11
3 Levan Sanadze Sovjetunionen Sovjetunionen 11,13
4 Emad El-Din Shafei Egypt Egypt 11,40
5 Guillermo Gutiérrez Venezuela Venezuela 11,42
6 Boonterm Pakpuang Thailand Thailand 11,85

Heat 5

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Herb McKenley Jamaica Jamaica 10,88
2 György Csányi Ungarn Ungarn 11,09
3 Emil Kiszka Polen Polen 11,13
4 Pauli Tavisalo Finland Finland 11,30
5 Tomás Paquete Portugal Portugal 11,45
6 Walter Sutton Canada Canada 11,45

Heat 6

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 David Tabak Israel Israel 11,12
2 Tomio Hosoda Japan Japan 11,14
3 Willy Schneider Sveits Sveits 11,22
4 Angel Gavrilov Bulgaria Bulgaria 11,29
5 Juan Leiva Venezuela Venezuela 11,31

Heat 7

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Vladimir Sukharev Sovjetunionen Sovjetunionen 10,93
2 Theo Saat Nederland Nederland 11,02
3 Muhammad Sharif Butt Pakistan Pakistan 11,17
4 Voitto Hellstén Finland Finland 11,36
5 George Acquaah Ghana Ghana 11,47
6 Mariano Acosta Argentina Argentina 11,58
7 Wolfgango Montanari Italia Italia 12,25

Heat 8

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Rafael Fortún Cuba Cuba 10,93
2 Byron LaBeach Jamaica Jamaica 11,09
3 Franco Leccese Italia Italia 11,18
4 Issi Baran Finland Finland 11,32
5 Fritz Griesser Sveits Sveits 11,54

Heat 9

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Werner Zandt Tyskland Tyskland 11,03
2 Muhammad Aslam Pakistan Pakistan 11,18
3 Don McFarlane Canada Canada 11,25
4 Zdeněk Pospíšil Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia 11,25
5 Edward Ajado Nigeria Nigeria 11,25
6 Fawzi Chaaban Egypt Egypt 11,51
- Enrique Beckles Argentina Argentina DQ

Heat 10

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Art Bragg USA USA 10,73
2 Hans Wehrli Sveits Sveits 11,00
3 Titus Erinle Nigeria Nigeria 11,12
4 László Zarándi Ungarn Ungarn 11,26
5 Pétur Sigurðsson Island Island 11,55
6 Aroon Sankosik Thailand Thailand 11,76

Heat 11

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Lindy Remigino USA USA 10,73
2 Lavy Pinto India India 11,00
3 René Bonino Frankrike Frankrike 11,00
4 František Brož Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia 11,32
5 Abdul Aziz Pakistan Pakistan 11,48
6 Rui Maia Portugal Portugal 11,79

Heat 12

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Dean Smith USA USA 10,90
2 Alain Porthault Frankrike Frankrike 11,04
3 Erich Fuchs Ungarn Ungarn 11,19
4 Karim Olowu Nederland Nederland 11,27

Kvartfinaler[rediger | rediger kilde]

De tre første i hvert av de fire heatene gikk videre til semifinalene.

Heat en

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 McDonald Bailey Storbritannia Storbritannia 10,73
2 John Treloar Australia Australia 10,84
3 Alain Porthault Frankrike Frankrike 10,99
4 Muhammad Aslam Pakistan Pakistan 11,02
5 Byron LaBeach Jamaica Jamaica 11,05
- Angel Kolev Bulgaria Bulgaria DQ

Heat to

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Lindy Remigino USA USA 10,68
2 Theo Saat Nederland Nederland 10,93
3 Lavy Pinto India India 10,98
4 Étienne Bally Frankrike Frankrike 10,98
5 Hans Wehrli Sveits Sveits 11,05
6 Alan Lillington Storbritannia Storbritannia 11,26

Heat tre

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Dean Smith USA USA 10,69
2 Rafael Fortún Cuba Cuba 10,90
3 William Jack Storbritannia Storbritannia 10,94
4 Werner Zandt Tyskland Tyskland 10,98
5 Romeo Galán Argentina Argentina 11,08
6 David Tabak Israel Israel 11,10

Heat fire

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Herb McKenley Jamaica Jamaica 10,72
2 Art Bragg USA USA 10,75
3 Vladimir Sukharev Sovjetunionen Sovjetunionen 10,92
4 Tomio Hosoda Japan Japan 11,03
5 György Csányi Ungarn Ungarn 11,07
6 Carlo Vittori Italia Italia 11,79

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

De tre første i hver av de to heatene gikk videre til finalen.

Heat en

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 McDonald Bailey Storbritannia Storbritannia 10,74
2 Dean Smith USA USA 10,78
3 Vladimir Sukharev Sovjetunionen Sovjetunionen 10,86
4 Lavy Pinto India India 10,94
5 Alain Porthault Frankrike Frankrike 11,04
6 Art Bragg USA USA 11,43

Heat to

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 Herb McKenley Jamaica Jamaica 10,74
2 Lindy Remigino USA USA 10,74
3 John Treloar Australia Australia 10,76
4 Rafael Fortún Cuba Cuba 10,92
5 William Jack Storbritannia Storbritannia 11,01
6 Theo Saat Nederland Nederland 11,12

Nøkkel: DQ = Diskvalifisert

Finale[rediger | rediger kilde]

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
Gull 1 Lindy Remigino USA USA 10,79
Sølv 2 Herb McKenley Jamaica Jamaica 10,80
Bronse 3 McDonald Bailey Storbritannia Storbritannia 10,83
4 Dean Smith USA USA 10,84
5 Vladimir Sukharev Sovjetunionen Sovjetunionen 10,88
6 John Treloar Australia Australia 10,91

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]