EM i friidrett 2002 – 100 meter herrer

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
EM i friidrett 2002 – 100 meter herrer
EM i friidrett 2002 – 100 meter herrer
Olympiastadion
Konkurranse100 meter menn
ArrangementEM i friidrett 2002
StedMünchen
ArenaOlympiastadion
Dato6. og 7. august
Vinnertid10,06
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Francis Obikwelu, Portugal Portugal
Silver medal icon.svg Darren Campbell, Storbritannia Storbritannia
Bronze medal icon.svg Roland Németh, Ungarn Ungarn
Kommentar: Dwain Chambers hadde opprinnelig fått gullmedaljen, men ble seinere diskvalifisert for bruk av steroider.

Forrige1998
Neste2006
Friidrett
Løpsøvelser
100 m herrer damer
200 m herrer damer
400 m herrer damer
800 m herrer damer
1500 m herrer damer
5000 m herrer damer
10 000 m herrer damer
100 m hekk damer
110 m hekk herrer
400 m hekk herrer damer
3000 m
hinder
herrer
4×100 m stafett herrer damer
4×400 m stafett herrer damer
Landeveisøvelser
Maraton herrer damer
20 km kappgang herrer damer
50 km kappgang herrer
Tekniske øvelser
Lengdehopp herrer damer
Tresteg herrer damer
Høydehopp herrer damer
Stavsprang herrer damer
Kulestøt herrer damer
Diskoskast herrer damer
Spydkast herrer damer
Sleggekast herrer damer
Sammensatte øvelser
Sjukamp damer
Tikamp herrer

Øvelsen 100 meter herrer ved EM i friidrett 2002 ble avholdt på Olympiastadion i München, Tyskland den 6. og 7. august 2002. [1]

Norge var representert i øvelsen med John Ertzgaard og Geir Moen. John Ertzgaard ble nr 14. i semifinalene og Geir Moen ble slått ut i andre runde.

Rekorder[rediger | rediger kilde]

Gjeldende Europa- og mesterkskapsrekord før denne konkurransen:

Rekord Rekordholder Nasjonalitet Tid Sted Dato Stevne
Europarekord Linford Christie Storbritannia Storbritannia 9,87 Tyskland Stuttgart, Tyskland 15. august 1993
Mesterskapsrekord Darren Campbell Storbritannia Storbritannia 10,04 Ungarn Ungarn, Budapest 19. august 1998 EM 1998

Det ble ikke satt nye Europa- og mesterskapsrekord under mesterskapet.

Resultater[rediger | rediger kilde]

Nøkkel: q Kvalifisert på tid Q Direktekvalifisert NR Nasjonal rekord PB Personlig rekord SB Sesongbeste

Runde 1[rediger | rediger kilde]

Kvalifikasjon: De fire første i hvert heat (Q) og ellers utøverne med de 8 raskeste tidene (q) gikk videre til Runde 2.

Plass Heat Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 3 Georgios Theodoridis Hellas Hellas 10,24 Q
1 5 Roland Németh Ungarn Ungarn 10,24 Q
3 5 Jason Gardener Storbritannia Storbritannia 10,29 Q
4 1 Marc Blume Tyskland Tyskland 10,33 Q
5 1 Markus Pöyhönen Finland Finland 10,35 Q
5 4 Issa-Aimé Nthépé Frankrike Frankrike 10,35 Q
7 3 Darren Campbell Storbritannia Storbritannia 10,36 Q
8 6 Kostyantyn Rurak Ukraina Ukraina 10,37 Q
9 2 Francis Obikwelu Portugal Portugal 10,38 Q
10 1 Geir Moen Norge Norge 10,39 Q
10 2 Anatoliy Dovhal Ukraina Ukraina 10,39 Q
10 6 Francesco Scuderi Italia Italia 10,39 Q
10 6 Panagiotis Sarris Hellas Hellas 10,39 Q
10 6 Dejan Vojnović Kroatia Kroatia 10,39 Q
15 2 John Ertzgaard Norge Norge 10,43 Q
15 5 Matic Osovnikar Slovenia Slovenia 10,43 Q
17 3 Alexander Kosenkow Tyskland Tyskland 10,44 Q
18 3 Rok Predanič Slovenia Slovenia 10,45 Q
19 4 Tommi Hartonen Finland Finland 10,46 Q
20 2 Fabrice Calligny Frankrike Frankrike 10,47 Q
20 4 Aristotelis Gavelas Hellas Hellas 10,47 Q
22 4 Maurizio Checcucci Italia Italia 10,48 Q
22 5 Luca Simoni Italia Italia 10,48 Q
24 3 Aham Okeke Norge Norge 10,49 q
25 4 Troy Douglas Nederland Nederland 10,50 q
25 5 Aleksandr Smirnov Russland Russland 10,50 q
25 5 Marc Kochan Tyskland Tyskland 10,50 q
28 1 Piotr Balcerzak Polen Polen 10,51 q
29 1 Jiří Vojtík Tsjekkia Tsjekkia 10,54 q
30 3 Stefan Koivikko Finland Finland 10,55 q
30 6 Aleksandr Ryabov Russland Russland 10,55 q
32 2 Patrik Lövgren Sverige Sverige 10,56
33 3 Konstantin Vasyukov Ukraina Ukraina 10,57
34 2 Sergey Bychkov Russland Russland 10,58
34 4 Orkatz Beitia Spania Spania 10,58
36 4 Bostjan Fridrih Slovenia Slovenia 10,59
37 1 Aleksandr Porkhomovskiy Israel Israel 10,61
37 6 Ryszard Pilarczyk Polen Polen 10,61
39 3 Sergejs Inšakovs Latvia Latvia 10,62
40 6 Sébastien Gattuso Monaco Monaco 10,70
41 5 Gian Nicola Berardi San Marino San Marino 10,73
42 6 Gideon Jablonka Israel Israel 10,74
43 5 Anninos Marcoullides Republikken Kypros Kypros 10,80
44 2 Slobodan Spasić Serbia og Montenegro Serbia og Montenegro 10,81
1 Dwain Chambers Storbritannia Storbritannia DQ

Runde 2[rediger | rediger kilde]

Kvalifikasjon: De fire første i hvert heat (Q) gikk videre til semifinalene.

Plass Heat Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 1 Georgios Theodoridis Hellas Hellas 10,25 Q
2 1 Jason Gardener Storbritannia Storbritannia 10,28 Q
3 3 Darren Campbell Storbritannia Storbritannia 10,29 Q
3 4 Marc Blume Tyskland Tyskland 10,29 Q
5 4 Anatoliy Dovhal Ukraina Ukraina 10,30 Q
6 2 Issa-Aimé Nthépé Frankrike Frankrike 10,31 Q
7 2 Markus Pöyhönen Finland Finland 10,32 Q
7 3 Roland Németh Ungarn Ungarn 10,32 Q
9 2 Rok Predanič Slovenia Slovenia 10,33 Q
9 3 Francis Obikwelu Portugal Portugal 10,33 Q
11 1 Troy Douglas Nederland Nederland 10,35 Q
11 3 Aristotelis Gavelas Hellas Hellas 10,35 Q
13 2 Kostyantyn Rurak Ukraina Ukraina 10,36 Q
14 4 Matic Osovnikar Slovenia Slovenia 10,38 Q
15 4 Maurizio Checcucci Italia Italia 10,39
16 2 Geir Moen Norge Norge 10,41
17 1 John Ertzgaard Norge Norge 10,42 Q
17 1 Francesco Scuderi Italia Italia 10,42
17 3 Tommi Hartonen Finland Finland 10,42
20 1 Dejan Vojnović Kroatia Kroatia 10,45
21 2 Panagiotis Sarris Hellas Hellas 10,46
21 4 Fabrice Calligny Frankrike Frankrike 10,46
23 2 Aleksandr Smirnov Russland Russland 10,48
24 4 Stefan Koivikko Finland Finland 10,49
25 2 Piotr Balcerzak Polen Polen 10,50
25 4 Aham Okeke Norge Norge 10,50
27 1 Aleksandr Ryabov Russland Russland 10,51
28 1 Alexander Kosenkow Tyskland Tyskland 10,53
29 3 Marc Kochan Tyskland Tyskland 10,62
30 3 Luca Simoni Italia Italia 10,63
31 3 Jiří Vojtík Tsjekkia Tsjekkia 10,70
4 Dwain Chambers Storbritannia Storbritannia DQ

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

Kvalifikasjon: De fire første I hver semifinale (Q) gikk videre til finalen.

Plass Heat Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 2 Francis Obikwelu Portugal Portugal 10,12 Q
2 2 Georgios Theodoridis Hellas Hellas 10,24 Q
3 2 Darren Campbell Storbritannia Storbritannia 10,30 Q
4 1 Issa-Aimé Nthépé Frankrike Frankrike 10,31 Q
5 2 Roland Németh Ungarn Ungarn 10,32 Q
6 2 Rok Predanič Slovenia Slovenia 10,33
7 1 Aristotelis Gavelas Hellas Hellas 10,34 Q
8 1 Markus Pöyhönen Finland Finland 10,35 Q
9 1 Troy Douglas Nederland Nederland 10,36
10 1 Jason Gardener Storbritannia Storbritannia 10,36
11 2 Kostyantyn Rurak Ukraina Ukraina 10,38
12 2 Marc Blume Tyskland Tyskland 10,38
13 1 Anatoliy Dovhal Ukraina Ukraina 10,40
14 2 John Ertzgaard Norge Norge 10,45
15 1 Matic Osovnikar Slovenia Slovenia 10,49
1 Dwain Chambers Storbritannia Storbritannia DQ

Finale[rediger | rediger kilde]

Plass Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
Gull 1 Francis Obikwelu Portugal Portugal 10,06 NR
Sølv 2 Darren Campbell Storbritannia Storbritannia 10,15
Bronse 3 Roland Németh Ungarn Ungarn 10,27
4 Markus Pöyhönen Finland Finland 10,31
5 Issa-Aimé Nthépé Frankrike Frankrike 10,32
6 Aristotelis Gavelas Hellas Hellas 10,36
Georgios Theodoridis Hellas Hellas Diskvalifisert
Dwain Chambers Storbritannia Storbritannia 9,96 Diskvalifisert

Referanser[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]