Bundesliga 2021–2022

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Bundesliga 2021–2022
Avdelinger: 1
Lag: 18
Opprykk til: (øverste nivå)
Nedrykk til: 2. Bundesliga
Øvrige ligaer
Nivå 1: Bundesliga
Nivå 2: 2. Bundesliga
Nivå 3: 3. Liga
Nivå 4: Regionalliga
Sesonger
2020–2021 2022–2023

Bundesliga 2021–2022 er den 59. sesongen i Bundesliga. Regjerende mestere er Bayern München, og de nyopprykkede lagene er Bochum og Greuther Fürth.

Klubbinfo[rediger | rediger kilde]

Lag Hjemby Stadion Kapasitet
Arminia Bielefeld Bielefeld Schüco Arena 27 300
Augsburg Augsburg WWK Arena 30 660
Bayer Leverkusen Leverkusen BayArena 30 000
Bayern München München Allianz Arena 75 000
Bochum Bochum Vonovia Ruhrstadion 27 599
Borussia Dortmund Dortmund Westfalenstadion 81 360
Borussia Mönchengladbach Mönchengladbach Borussia Park 54 014
Eintracht Frankfurt Frankfurt am Main Deutsche Bank Park 51 500
Freiburg Freiburg im Breisgau Dreisamstadion
SC-Stadion
24 000
34 700
Greuther Fürth Fürth Sportpark Ronhof Thomas Sommer 16 626
Hertha Berlin Berlin Olympiastadion 74 475
Hoffenheim Sinsheim Rhein-Neckar Arena 30 150
Köln Köln RheinEnergieStadion 49 698
Mainz 05 Mainz Opel Arena 34 000
RB Leipzig Leipzig Red Bull Arena 42 558
Stuttgart Stuttgart Mercedes-Benz Arena 60 449
Union Berlin Berlin Stadion An der Alten Försterei 22 012
Wolfsburg Wolfsburg Volkswagen Arena 30 000

Hovedtrenere[rediger | rediger kilde]

Trener Klubb Fødselsdato og fødested Hovedtrener siden
Tyskland Frank Kramer Arminia Bielefeld 3. mai 1972 (49 år), Memmingen 2021-03-022. mars 2021[1]
Tyskland Markus Weinzierl Augsburg 28. desember 1974 (46 år), Straubing 2021-04-2626. april 2021 [2]
Sveits Gerardo Seoane Bayer Leverkusen 30. oktober 1978 (42 år), Luzern, Sveits 2021-05-1919. mai 2021[3]
Tyskland Julian Nagelsmann Bayern München 23. juli 1987 (34 år), Landsberg am Lech 2021-07-011. juli 2021[4]
Tyskland Marco Rose Borussia Dortmund 11. september 1976 (45 år), Leipzig 2021-07-011. juli 2021[5]
Østerrike Adi Hütter Borussia Mönchengladbach 11. februar 1970 (51 år), Hohenems, Østerrike 2021-07-011. juli 2021[6]
Østerrike Oliver Glasner Eintracht Frankfurt 28. august 1974 (47 år), Salzburg, Østerrike 2021-07-011. juli 2021[7]
Tyskland Christian Streich Freiburg 11. juni 1965 (56 år), Weil am Rhein 2011-12-2929. desember 2011[8]
Ungarn Pál Dárdai Hertha Berlin 16. mars 1976 (45 år), Pécs, Ungarn 2021-01-2525. januar 2021[9]
Tyskland Sebastian Hoeneß Hoffenheim 12. mai 1982 (39 år), München 2020-07-2727. juli 2020[10]
Tyskland Steffen Baumgart Köln 5. januar 1972 (49 år), Rostock 2021-07-011. juli 2021[11]
Danmark Bo Svensson Mainz 05 4. august 1979 (42 år), Kassel 2021-01-044. januar 2021[12]
USA Jesse Marsch RB Leipzig 8. november 1973 (47 år), Racine, USA 2021-07-011. juli 2021[13]
USA Pellegrino Matarazzo Stuttgart 28. november 1977 (43 år), New Jersey, USA 2019-12-3030. desember 2019[14]
Sveits Urs Fischer Union Berlin 20. februar 1966 (55 år), Triengen, Sveits 2018-06-011. juni 2018[15]
Nederland Mark van Bommel Wolfsburg 22. april 1977 (44 år), Maasbracht, Nederland 2021-07-011. juli 2021[16]

Trenerbytter[rediger | rediger kilde]

Klubb Avgående hovedtrener Årsak til avgang Avgangsdato Plassering Erstatter Ansettelsesdato
Annonsert Forlot Annonsert Ankom
Borussia Dortmund Tyskland Edin Terzić Midlertidig stilling avsluttet 2020-12-1313. desember 2020[17] 2021-06-3030. juni 2021 Førsesong Tyskland Marco Rose 2021-02-1515. februar 2021[5] 2021-07-011. juli 2021
Borussia Mönchengladbach Tyskland Marco Rose Signerte for Borussia Dortmund 2021-02-1515. februar 2021[5] Østerrike Adi Hütter 2021-04-1313. april 2021[6]
Bayer Leverkusen Tyskland Hannes Wolf Midlertidig stilling avsluttet 2021-03-2323. mars 2021[18] Sveits Gerardo Seoane 2021-05-1919. mai 2021[3]
Köln Tyskland Friedhelm Funkel 2021-04-088. april 2021[11] Tyskland Steffen Baumgart 2021-05-1111. mai 2021[11]
Eintracht Frankfurt Østerrike Adi Hütter Signerte for Borussia Mönchengladbach 2021-04-1313. april 2021[19] Østerrike Oliver Glasner 2021-05-2626. mai 2021[7]
Bayern München Tyskland Hans-Dieter Flick Sa opp 2021-04-2727. april 2021 Tyskland Julian Nagelsmann 2021-04-2727. april 2021[4]
RB Leipzig Tyskland Julian Nagelsmann Signert for Bayern München 2021-04-2727. april 2021[4] USA Jesse Marsch 2021-04-2929. april 2021[13]
Wolfsburg Østerrike Oliver Glasner Signert for Eintracht Frankfurt 2021-05-2626. mai 2021[7] Nederland Mark van Bommel 2021-06-022. juni 2021[16]

Tabell[rediger | rediger kilde]

Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering og nedrykk
1 Bayern München 7 5 1 1 24 7 +17 16 Champions League gruppespill
2 Bayer Leverkusen 7 5 1 1 20 7 +13 16
3 Borussia Dortmund 7 5 0 2 19 13 +6 15
4 Freiburg 7 4 3 0 11 5 +6 15
5 Wolfsburg 7 4 1 2 9 8 +1 13 Europa League gruppespill
6 Union Berlin 7 3 3 1 10 9 +1 12 Europa Conference League playoff runde
7 Köln 8 3 3 2 13 14 −1 12
8 Hoffenheim 8 3 2 3 17 11 +6 11
9 RB Leipzig 7 3 1 3 15 7 +8 10
10 Mainz 05 7 3 1 3 7 5 +2 10
11 Borussia Mönchengladbach 7 3 1 3 9 10 −1 10
12 Stuttgart 7 2 2 3 12 13 −1 8
13 Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8 10 −2 8
14 Hertha Berlin 7 2 0 5 8 20 −12 6
15 Augsburg 7 1 2 4 5 15 −10 5
16 Arminia Bielefeld 7 0 4 3 3 10 −7 4 Kvalifisering
17 Bochum 7 1 1 5 4 16 −12 4 Nedrykk til 2. Bundesliga
18 Greuther Fürth 7 0 1 6 5 19 −14 1
Oppdatert per kamp(er) spilt 15. oktober 2021. Kilde: DFB
Regler for rangering: 1) Poeng; 2) Målforskjell; 3) Mål scoret; 4) Innbyrdes oppgjør poeng; 5) Innbyrdes oppgjør målforksjell; 6) Innbyrdes oppgjør borte mål scoret; 7) Borte mål scoret; 8) Playoff.[20]

Plassering etter runde[rediger | rediger kilde]

Kval til Champions League
Kval til Europa League
Kval til Europa Confrence League
Kval nedrykk
Nedrykk
Lag╲Runde12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Bayern München8432111
Bayer Leverkusen7326422
Borussia Dortmund3753343
Freiburg12545654
Wolfsburg6111235
Köln4867776
Union Berlin101288887
RB Leipzig146101212108
Mainz 0551174569
Borussia Mönchengladbach9161511161110
Hoffenheim229910911
Stuttgart1101310141312
Eintracht Frankfurt16141415151413
Hertha Berlin1518181691214
Augsburg18171717111515
Arminia Bielefeld11131214131616
Bochum1391113171717
Greuther Fürth17151618181818



Terminliste[rediger | rediger kilde]

Terminlisten for sesongen 2021-22.[21] Tidspunkt for kamper vil endres etter hvert som TV-overføringer blir satt opp.

1. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 13. august

Lørdag 14. august

Søndag 15. august

2. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 20. august

Lørdag 21. august

Søndag 22. august

3. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 27. august

Lørdag 28. august

Søndag 29. august

4. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 11. september

Søndag 12. september


5. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 17. september

Lørdag 18. september

Søndag 19. september

6. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 24. september

Lørdag 25. september

Søndag 26. september

7. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 1. oktober

Lørdag 2. oktober

Søndag 3. oktober

8. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 15. oktober

Lørdag 16. oktober

Søndag 17. oktober


9. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 22. oktober

Lørdag 23. oktober

Søndag 24. oktober

10. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 29. oktober

Lørdag 30. oktober

Søndag 31. oktober

11. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 5. november

Lørdag 6. november

Søndag 7. november

12. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 19. november

Lørdag 20. november

Søndag 21. november


13. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 26. november

Lørdag 27. november

Søndag 28. november

14. serierunde[rediger | rediger kilde]

3-5. desember

15. serierunde[rediger | rediger kilde]

10-12. desember

16. serierunde[rediger | rediger kilde]

14-15. desember


17. serierunde[rediger | rediger kilde]

17-19. desember


18. serierunde[rediger | rediger kilde]

7-9. januar

19. serierunde[rediger | rediger kilde]

14-16. januar

20. serierunde[rediger | rediger kilde]

21-23. januar


21. serierunde[rediger | rediger kilde]

4-6. februar

22. serierunde[rediger | rediger kilde]

11-13. februar

23. serierunde[rediger | rediger kilde]

18-20. februar

24. serierunde[rediger | rediger kilde]

25-27. februar


25. serierunde[rediger | rediger kilde]

4-6. mars

26. serierunde[rediger | rediger kilde]

11-13. mars

27. serierunde[rediger | rediger kilde]

18-20. mars

28. serierunde[rediger | rediger kilde]

1-3. april


29. serierunde[rediger | rediger kilde]

8-10. april

30. serierunde[rediger | rediger kilde]

16-17. april

31. serierunde[rediger | rediger kilde]

22-24. april

32. serierunde[rediger | rediger kilde]

29-30. april


33. serierunde[rediger | rediger kilde]

6-8. mai

34. serierunde[rediger | rediger kilde]

14. mai

Resultattabell[rediger | rediger kilde]

Hjemme \ Borte ARM AUG BLE BMÜ BOC BVB BMG EIN FRE FÜR HBR HOF KÖL M05 RBL STU UNI WOL
Arminia Bielefeld 0–4 1–1 0–0 0–0
Augsburg 1–4 1–0 0–4
Bayer Leverkusen 3–4 4–0 1–0
Bayern München 7–0 1–2 5–0 3–2
Bochum 1–3 2–0 0–0
Borussia Dortmund 2–1 5–2 3–2 4–2
Borussia Mönchengladbach 3–1 1–1 1–0
Eintracht Frankfurt 0–0 1–1 1–1
Freiburg 3–0 2–1 1–1
Greuther Fürth 1–1 1–3 0–2
Hertha Berlin 1–2 1–2
Hoffenheim 5–0 0–2 2–2 3–1
Köln 3–1 1–1
Mainz 05 0–0 3–0 1–0 1–2
RB Leipzig 1–4 3–0 6–0 4–0
Stuttgart 1–3 2–3 5–1 3–1
Union Berlin 1–0 0–0 1–1 2–1
Wolfsburg 1–0 1–3 1–1 1–0
Oppdatert med kamper spilt til og med 15. oktober 2021. Kilde: nifs.no
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

Utmerkelser[rediger | rediger kilde]

Månedens[rediger | rediger kilde]

Måned Månedens spiller Månedens unge spiller Månedens mål Ref.
Spiller Klubb Unge Spiller Klubb Spiller Klubb
August Norge Erling Braut Haaland Borussia Dortmund Ungarn Dominik Szoboszlai RB Leipzig Filippinene Gerrit Holtmann Bochum [22][23][24]
September Tyskland Florian Wirtz Bayer Leverkusen Egypt Omar Marmoush Stuttgart Norge Erling Braut Haaland Borussia Dortmund [25][26][27]

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «Frank Kramer ist neuer Arminia-Cheftrainer» (tysk). Arminia Bielefeld. 2. mars 2021. 
  2. ^ «FCA part ways with Heiko Herrlich – Markus Weinzierl new head coach» (engelsk). Augsburg. 26. april 2021. 
  3. ^ a b «Seoane is new head coach - Wolf returns to DFB» (engelsk). Bayer Leverkusen. 19. mai 2021. 
  4. ^ a b c «Julian Nagelsmann to become FC Bayern head coach» (engelsk). Bayern München. 27. april 2021. 
  5. ^ a b c «Rose agrees to BVB move» (engelsk). Borussia Dortmund. 15. februar 2020. 
  6. ^ a b «Adi Hütter to take over as Borussia head coach» (engelsk). Borussia Mönchengladbach. 13. april 2021. 
  7. ^ a b c «Oliver Glasner appointed new head coach» (engelsk). Eintracht Frankfurt. 26. mai 2021. 
  8. ^ «Streich übernimmt für Sorg» (tysk). kicker.de. 29. desember 2011. 
  9. ^ «Hertha Berlin re-appoint Pal Dardai as coach» (engelsk). Bundesliga. 25. januar 2021. 
  10. ^ «TSG Hoffenheim appoint Sebastian Hoeneß as new head coach» (engelsk). Hoffenheim. 27. juli 2020. 
  11. ^ a b c «Baumgart wird neuer Trainer beim 1. FC Köln» (tysk). Kicker. 11. mai 2021. 
  12. ^ «Svensson is new Mainz 05 head coach» (engelsk). Mainz 05. 4. januar 2021. 
  13. ^ a b «Jesse Marsch to become RB Leipzig head coach from 2021/22» (engelsk). RB Leipzig. 29. april 2021. 
  14. ^ «Pellegrino Matarazzo appointed VfB head coach» (engelsk). Stuttgart. 30. desember 2019. 
  15. ^ «Union Berlin appoint Urs Fischer as head coach» (engelsk). Union Berlin. 1. juni 2018. 
  16. ^ a b «Mark van Bommel named new Wolves coach» (engelsk). Wolfsburg. 2. juni 2021. 
  17. ^ «Borussia Dortmund trennt sich von Lucien Favre» (ge). Borussia Dortmund. 13. desember 2020. 
  18. ^ «Wolf takes over from Bosz - Hermann returns» (engelsk). Bayer Leverkusen. 23. mars 2021. 
  19. ^ «Adi Hütter to leave Eintracht Frankfurt at the end of the season» (engelsk). Eintracht Frankfurt. 13. april 2021. 
  20. ^ «Ligaverband: Ligastatut» (PDF). Deutscher Fußball-Bund. s. 214. 
  21. ^ «Get all the 2021/22 Bundesliga fixtures in your calendar». Bundesliga.com. 25. juli 2021. 
  22. ^ «Erling Haaland named August Player of the Month» (engelsk). Bundesliga. 18. september 2021. 
  23. ^ «Dominik Szoboszlai von RB Leipzig ist der Rookie des Monats August» (tysk). Bundesliga. 
  24. ^ «Gerrit Holtmann stunning solo strike wins the August Goal of the Month!» (engelsk). Bundesliga. 12. september 2021. 
  25. ^ «Florian Wirtz named Bundesliga Player of the Month for September 2021» (engelsk). Bundesliga. 15. oktober 2021. 
  26. ^ «Omar Marmoush is your rookie of the month september.» (engelsk). Bundesliga. 7. oktober 2022. 
  27. ^ «Erling Haaland wins September's Goal of the Month!» (engelsk). Bundesliga. 6. oktober 2021. 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]

  • Artikkelen har ingen egenskaper for offisielle lenker i Wikidata