Balkanmesterskapet i friidrett 2021

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Balkanmesterskapet i friidrett 2021 var den 74. utgaven av Balkanmesterskapet i friidrett, som er det regionale mesterskapet i friidrett for utøvere fra Balkan. Mesterskapet ble arrangert 26. og 27. juni 2021 i Smederevo Fortress i Smederevo i Serbia.[1]

Resultater[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

Øvelse Gull Sølv Bronse
100 meter Tyrkia Jak Ali Harvey (TUR) 10,33 Hellas Ioannis Nyfantopoulos (GRE) 10,53 Armenia Alexander Donigian (ARM) 10,56
200 meter Ukraina Sergii Smelyk (UKR) 20,62 Tyrkia Jak Ali Harvey (TUR) 20,66 Israel Gal Noam Arad (ISR) 21,12
400 meter Slovenia Luka Janežič (SLO) 46,57 Slovenia Rok Ferlan (SLO) 47,16 Romania Mihai Cristian Pislaru (ROU) 47,27
800 meter Slovenia Žan Rudolf (SLO) 1:47,72 Tyrkia Mehmet Çelik (TUR) 1:47,91 Hellas Christos Kotitsas (GRE) 1:48,07 PB
1500 meter Serbia Elzan Bibić (SRB) 3:52,23 Tyrkia Ramazan Barbaros (TUR) 3:52,515 Armenia Yervand Mkrtchyan (ARM) 3:52,518
3000 meter Romania Nicolae Alexandru Soare (ROU) 8:04,23 PB Kroatia Dino Bošnjak (CRO) 8:08,68 Tyrkia Ömer Amaçtan (TUR) 8:09,34 PB
5000 meter Romania Nicolae Alexandru Soare (ROU) 13:49,13 PB Østerrike Andreas Vojta (AUT) 13:57,24 Nord-Makedonia Dario Ivanovski (MKD) 14:02,32 PB
3000 meter hinder Bulgaria Mitko Tsenov (BUL) 8:48,00 Tyrkia Hilal Yego (TUR) 8:52,65 Romania Andrei Cristian Stefana (ROU) 9:04,08
110 meter hekk Bulgaria Stanislav Stankov (BUL) 13,56 Tyrkia Mikdat Sevler (TUR) 13,68 Slovenia Filip Jakob Demšar (SLO) 13,78
400 meter hekk Ukraina Dmytro Romanyuk (UKR) 50,3 Ukraina Denys Nechyporenko (UKR) 51,2 Israel Adam Yakobi (ISR) 51,4
4 × 100 meter stafett TyrkiaTyrkia Tyrkia
Kayhan Özer
Jak Ali Harvey
Oğuz Uyar
Ertan Özkan
39,64 HellasHellas Hellas
Konstantinos Zikos
Theodoros Vrontinos
Panagiotis Trivyzas
Ioannis Nyfantopoulos
40,04 IsraelIsrael Israel
Omrei Sadan
Blessing Akwasi Afrifan
Aviv Koffler
Gal Noam Arad
40,12
4 × 400 meter stafett Slovenia Slovenia
Jure Grkman
Jan Vukovič
Gregor Grahovac
Lovro Mesec Košir
3:07,35 RomaniaRomania Romania
David Laurentiu Gudi
Ionut Catalin Olteanu
Vlad Dulcescu
Mihai Cristia Pîslaru
3:10,19 KroatiaKroatia Kroatia
Zvonimir Ivašković
Karlo Videka
Jakov Vuković
Mateo Ružić
3:11,56
Høydehopp Ukraina Dmytro Yakovenko (UKR) 2,22 Tyrkia Alperen Acet (TUR) 2,22 Kypros Vasilis Konstantinou (CYP) 2,19
Stavsprang Hellas Emmanouil Karalis (GRE) 5,70 Tyrkia Ersu Şaşma (TUR) 5,50 Slovenia Robert Renner (SLO) 5,40
Lengdehopp Romania Gabriel Bitan (ROU) 8,11 Ukraina Serhii Nykyforov (UKR) 8,09 Serbia Lazar Anić (SRB) 7,91
Tresteg Hellas Nikolaos Andrikopoulos (GRE) 16,73 Bulgaria Georgi Tsonov (BUL) 16,12 Romania Alexandru Gheorghe Tache (ROU) 16,04
Spydkast Bulgaria Mark Slavov (BUL) 79,50 Romania Alexandru Mihaita Novac (ROU) 77,80 Bosnia-Hercegovina Dejan Mileusnić (BIH) 76,59
Diskos Montenegro Furtula Danijel (MNE) 62,96 Kroatia Martin Marković (CRO) 60,84 Kypros Rafael Antoniou (CYP) 59,09
Sleggekast Tyrkia Eşref Apak (TUR) 73,60 Hellas Christos Frantzeskakis (GRE) 72,74 Hellas Michail Anastasakis (GRE) 72,02
Kulestøt Serbia Armin Sinančević (SRB) 21,50 Serbia Asmir Kolašinac (SRB) 20,54 Romania Marius Constantin Musteate (ROU) 19,98
Tikamp Ukraina Vadym Adamchuk (UKR) 7301 Østerrike Jan Mitsche (AUT) 7115 Montenegro Dragan Pešić (MNE) 6710
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Øvelse Gull Sølv Bronse
100 meter Israel Diana Vaisman (ISR) 11,32 Bulgaria Inna Eftimova (BUL) 11,34 Kypros Ramona Papaioannou (CYP) 11,47
200 meter Hellas Rafailia Spanoudaki-Chatziriga (GRE) 23,16 Bulgaria Inna Eftimova (BUL) 23,41 Kypros Olivia Fotopoulou (CYP) 23,50
400 meter Østerrike Susanne Walli (AUT) 52,41 Slovenia Anita Horvat (SLO) 52,75 Hellas Eirini Vasileiou (GRE) 53,32
800 meter Kroatia Maja Pačarić (CRO) 2:04,26 PB Ukraina Svitlana Zhulzhyk (UKR) 2:04,75 Ukraina Anastasiia Ryemyen (UKR) 2:04,78
1500 meter Ukraina Orysia Demianiuk (UKR) 4:19,77 Kroatia Maja Pačarić (CRO) 4:20,74 PB Romania Maria Claudia Florea (ROU) 4:21,01
3000 meter Romania Adela Paulina Baltoi (ROU) 9:57,30 Tyrkia Burcu Subatan (TUR) 10:00,59 Bosnia-Hercegovina Alma Hrnjić (BIH) 10:27,34
5000 meter Slovenia Klara Lukan (SLO) 15:37,11 Hellas Anastasia Marinakou (GRE) 16:09,05 PB Tyrkia Elif Dağdelen (TUR) 16:09,10
3000 meter hinder Romania Adelina Elena Panaet (ROU) 9:44,27 Ukraina Nataliia Strebkova (UKR) 9:45,56 Romania Claudia Prisecaru (ROU) 9:46,66 PB
100 meter hekk Hellas Elisavet Pesiridou (GRE) 13,06 Østerrike Beate Schrott (AUT) 13,07 Romania Anamaria Nesteriuc (ROU) 13,17
400 meter hekk Hellas Dimitra Gnafaki (GRE) 57,00 PB Slovenia Agata Zupin (SLO) 57,22 Ukraina Mariya Mykolenko (UKR) 57,52
4 × 100 meter stafett HellasHellas Hellas
Katerina Dalaka
Andrianna Ferra
Maria Gatou
Korina Politi
45,24 SerbiaSerbia Serbia
Anja Lukić
Ivana Ilić
Tamara Milutinović
Milana Tirnanić
45,58 RomaniaRomania Romania
Ana Maria Roşianu
Roxana Maria Ene
Anamaria Nesteriuc
Marina Andreea Baboi
45,82
4 × 400 meter stafett Slovenia Slovenia
Agata Zupin
Gala Trajkovič
Maja Pogorevc
Anita Horvat
3:33,99 HellasHellas Hellas
Elpida-Ioanna Karkalatou
Korina Politi
Andrianna Ferra
Eirini Vasileiou
3:34,87 UkrainaUkraina Ukraina
Tetiana Bezshyiko
Anastasiia Ryemyen
Svitlana Zhulzhyk
Mariia Mykolenko
3:39,53
Høydehopp Montenegro Marija Vuković (MNE) 1,97 PB Romania Daniela Stanciu (ROU) 1,92 Slovenia Lia Apostolovski (SLO) 1,89
Stavsprang Hellas Nikoleta Kyriakopoulou (GRE) 4,60 Ukraina Iana Gladiichuk (UKR) 4,50 Tyrkia Buse Arikazan (TUR) 4,40
Lengdehopp Romania Florentina Costina Iusco (ROU) 6,65 Serbia Milica Gardašević (SRB) 6,61 Kypros Filippa Fotopoulou (CYP) 6,38
Tresteg Slovenia Neja Filipič (SLO) 14,25 Hellas Spyridoula Karydi (GRE) 14,12 Tyrkia Tuğba Danışmaz (TUR) 14,07
Spydkast Hellas Elina Tzengko (GRE) 61,42 Serbia Adriana Vilagoš (SRB) 60,94 Serbia Marija Vučenović (SRB) 56,55
Diskos Hellas Chrysoula Anagnostopoulou (GRE) 59,87 Serbia Dragana Tomašević (SRB) 56,62 Tyrkia Özlem Becerek (TUR) 54,54
Sleggekast Aserbajdsjan Hanna Skydan (AZE) 71,18 Romania Bianca Florentina Ghelber (ROU) 70,00 Kroatia Anamari Kožul (CRO) 67,38
Kulestøt Tyrkia Emel Dereli (TUR) 18,51 Tyrkia Pınar Akyol (TUR) 17,02 Hellas Maria Magkoulia (GRE) 14,40
Sjukamp Hellas Stylani Tzikanoula (GRE) 5183 Serbia Marina Živković (SRB) 5036 Tyrkia Emine Selda Kirdemir (TUR) 4733
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord

Medaljetabell[rediger | rediger kilde]

██ Vertlandet er markert i blått

Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1 Hellas106420
2 Romania64818
3 Slovenia63312
4 Ukraina55313
5 Tyrkia49619
6 Bulgaria3306
7 Serbia26210
8 Monaco2013
9 Kroatia1326
10 Østerrike1304
11 Israel1034
12 Aserbajdsjan1001
13 Kypros0055
14 Armenia0022
 Bosnia-Hercegovina0022
16 Nord-Makedonia0011
Totalt 16 land424242126

Referanser[rediger | rediger kilde]

Kilder[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]