Badminton under Sommer-OL 2008 – Singel menn

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Badminton under
Sommer-OL 2008
Badminton pictogram.svg
Singel   menn   kvinner  
Double   menn   kvinner   mixed
Forrige: Athen 2004
Neste: London 2012

Dette er resultatene fra herrenes singelturnering i badminton fra Sommer-OL 2008 som gikk i Beijing University of Technology Gymnasium i Beijing.

Turneringen var en knock-out-turnering der kampene gikk over best av tre games. Hvert game gikk til 21, og en spiller måtte vinne med to poeng for å ta gamet. Det ble gjort en seeding av de åtte beste spillerne som ble plassert i de forskjellige seksjonene for å ikke møte hverandre før en eventuell kvartfinale. De andre 32 spillerne ble plassert gjennom trekning.


Medaljer[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Folkerepublikken Kina Kina Lin Dan
2. Malaysia Malaysia Lee Chong Wei
3. Folkerepublikken Kina Kina Chen Jin




Seeds[rediger | rediger kilde]

  1. Kina Lin Dan (Gull)
  2. Malaysia Lee Chong Wei (Sølv)
  3. Kina Bao Chunlai (Kvartfinale)
  4. Kina Chen Jin (Bronse)

  1. Danmark Kenneth Jonassen (Andre runde)
  2. Indonesia Sony Dwi Kuncoro (Kvartfinale)
  3. Indonesia Taufik Hidayat (Andre runde)
  4. Danmark Peter Gade (Kvartfinale)

Kamper[rediger | rediger kilde]

Finaler[rediger | rediger kilde]

  Kvartfinaler Semifinaler Finale
                                       
  1  Kina Lin Dan 21 21    
8  Danmark Peter Gade 13 16    
  1  Kina Lin Dan 21 21    
  4  Kina Chen Jin 12 18    
4  Kina Chen Jin 21 21  
     Kinesisk Taipei Hsieh Yu-Hsing 8 14    
    1  Kina Lin Dan 21 21  
  2  Malaysia Lee Chong Wei 12 8  
     Sør-Korea Lee Hyun-il 23 21    
3  Kina Bao Chunlai 21 11    
   Sør-Korea Lee Hyun-il 18 21 13
  2  Malaysia Lee Chong Wei 21 13 21     Bronsefinale
6  Indonesia Sony Dwi Kuncoro 9 11  
  2  Malaysia Lee Chong Wei 21 21       4  Kina Chen Jin 21 12 21
     Sør-Korea Lee Hyun-il 16 21 14


Seksjon 1[rediger | rediger kilde]

Første runde   Andre runde   Tredje runde   Kvartfinale
 
    1  Kina Lin Dan 21 21    
       Hongkong Ng Wei 16 13    
      1  Kina Lin Dan 21 21    
         Sør-Korea Park Sung-hwan 8 11    
       Uganda Edwin Ekiring 5 8  
   Canada Andrew Dabeka 11 11          Sør-Korea Park Sung-hwan 21 21    
   Sør-Korea Park Sung-hwan 21 21         1  Kina Lin Dan 21 21  
      8  Danmark Peter Gade 13 16  
    8  Danmark Peter Gade 21 21    
       Algerie Nabil Lasmari 6 4    
      8  Danmark Peter Gade 19 22 21
         Japan Shoji Sato 21 20 15  
       Japan Shoji Sato 21 21  
   India Anup Sridhar 21 21          India Anup Sridhar 13 17    
   Portugal Marco Vasconcelos 16 14    

Seksjon 2[rediger | rediger kilde]

Første runde   Andre runde   Tredje runde   Kvartfinale
 
    4  Kina Chen Jin 21 21    
       New Zealand John Moody 9 1    
      4  Kina Chen Jin 21 21    
         Frankrike Erwin Kehlhoffner 10 6    
    WC  Zambia Eli Mambwe 15 17  
   Frankrike Erwin Kehlhoffner 19 22 21        Frankrike Erwin Kehlhoffner 21 21    
   Australia Stuart Gomez 21 20 15       4  Kina Chen Jin 21 21  
         Kinesisk Taipei Hsieh Yu-Hsing 8 14  
    7  Indonesia Taufik Hidayat 19 16    
       Malaysia Wong Choong Hann 21 21    
         Malaysia Wong Choong Hann 21 17 18
         Kinesisk Taipei Hsieh Yu-Hsing 14 21 21  
       Vietnam Nguyễn Tiến Minh 16 21 15
   Kinesisk Taipei Hsieh Yu-Hsing 21 21          Kinesisk Taipei Hsieh Yu-Hsing 21 15 21  
   Iran Kaveh Mehrabi 16 12    

Seksjon 3[rediger | rediger kilde]

Første runde   Andre runde   Tredje runde   Kvartfinale
   Irland Scott Evans 18 21 19  
   Tyskland Marc Zwiebler 21 18 21        Tyskland Marc Zwiebler 16 21 21  
   Tsjekkia Petr Koukal 21 12 15        Storbritannia Andrew Smith 21 13 17  
   Storbritannia Andrew Smith 10 21 21          Tyskland Marc Zwiebler 13 11    
         Sør-Korea Lee Hyun-il 21 21    
       Sør-Korea Lee Hyun-il 15 21 21
    5  Danmark Kenneth Jonassen 21 14 19  
         Sør-Korea Lee Hyun-il 23 21  
   Polen Przemysław Wacha 21 21         3  Kina Bao Chunlai 21 11  
   Estland Raul Must 14 15          Polen Przemysław Wacha 21 11 21  
       Sveits Christian Bösiger 12 21 19  
         Polen Przemysław Wacha 11 21 13
      3  Kina Bao Chunlai 21 19 21  
       Guatemala Kevin Cordón 17 16  
    3  Kina Bao Chunlai 21 21    
 

Seksjon 4[rediger | rediger kilde]

Første runde   Andre runde   Tredje runde   Kvartfinale
   Finland Ville Lång 21 21    
   Ukraina Vladyslav Druzjtsjenko 12 19          Finland Ville Lång 21 21    
       USA Raju Rai 9 16    
         Finland Ville Lång 13 18    
      6  Indonesia Sony Dwi Kuncoro 21 21    
       Thailand Boonsak Ponsana 16 14  
    6  Indonesia Sony Dwi Kuncoro 21 21    
      6  Indonesia Sony Dwi Kuncoro 9 11  
   Litauen Kęstutis Navickas 23 12 21       2  Malaysia Lee Chong Wei 21 21  
   Spania Pablo Abián 21 21 9        Litauen Kęstutis Navickas 21 21    
       Russland Stanislav Pukhov 12 17    
         Litauen Kęstutis Navickas 5 7  
      2  Malaysia Lee Chong Wei 21 21    
       Singapore Ronald Susilo 13 14  
    2  Malaysia Lee Chong Wei 21 21    
 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]