Australia under Vinter-OL 2018

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Australia under De olympiske leker
Flag of Australia.svg
Australias flagg – Flaggbærere
IOK–kode  AUS
NOK Australian Olympic Committee
Nettstedwww.olympics.com.au (en)
Australia under Vinter-OL 2018 i Pyeongchang
Deltakere: 50 utøvere i 10 idretter
Flaggbærer Scott James (åpningsseremoni)
Medaljer:
Rang: 23
Gull
0
Sølv
2
Bronse
1
Totalt
3
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908· 1912· 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016
* = sammen med New Zealand som Australasia
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018
Andre relaterte deltakelser
Flag of Australasian team for Olympic games.svg Australasia (1908–1912)

Australia deltok med 50 utøvere under Vinter-OL 2018 i Pyeongchang i Sør-Korea i perioden 9. – 25. februar 2018.[1][2]

Deltakere[rediger | rediger kilde]

Antall deltakere pr gren:[3]

Sport Menn Kvinner Totalt
Alpine grener 2 1 3
Bobsleigh 4 0 4
Langrenn 2 4 6
Kunstløp 2 2 4
Freestyle 7 9 16
Aking 1 0 1
Kortbaneløp på skøyter 1 1 2
Skeleton 1 1 2
Snøbrett 7 4 11
Hurtigløp på skøyter 1 0 1
Total 28 22 50

Medaljevinnere[rediger | rediger kilde]

Medalje Navn Sport Øvelse Dato
2Sølv Sølv Graham, MattMatt Graham Freestyle Kulekjøring menn 2018-02-1212. februar 2018
2Sølv Sølv Hughes, JarrydJarryd Hughes Snøbrett Snowboardcross menn 2018-02-1515. februar 2018
3Bronse Bronse James, ScottScott James Snøbrett Halfpipe menn 2018-02-1414. februar 2018

Alpine grener[rediger | rediger kilde]

Navn Øvelse 1. omg 2. omg Total
Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Dominic Demschar Storslalåm menn
Slalåm menn
Harry Laidlaw Storslalåm menn
Slalåm menn
Greta Small Kombinasjon kvinner
Utfor kvinner N/A
Super-G kvinner N/A

Bobsleigh[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Bobsleigh under Vinter-OL 2018

Navn Øvelse Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
David Mara
Lucas Mata *
Toer-bob menn
Darid Mara
Lucas Mata *
Lachlan Reidy
Hayden Smith
Firer-bob menn

* – Fører

Langrenn[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Langrenn under Vinter-OL 2018

Distanse
Navn Øvelse Klassisk Fristil Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Deficit Plass
Phillip Bellingham 15 km fristil menn N/A 38:36.2 +4:52.3 77
Callum Watson 15 km fristil menn N/A 37:53,9 +4:10,0 70
30 km skiathlon menn 44:47,7 62 39:56,0 58 1:25:15,4 +8:55,4 58
Barbara Jezeršek 10 km fristil kvinner N/A 27:42,5 +2:42,0 33
Jessica Yeaton N/A 28:09,6 +3:09,1 41
Aimee Watson N/A 29:41,4 +4:40,9 68
Barbara Jezeršek 15 km skiathlon kvinner 23:34,0 43 20:33,6 28 44:39,3 +3:54,4 39
Jessica Yeaton 23:45,2 50 21:20,1 47 45:44,8 +4:59,9 50
Sprint
Navn Øvelse Kvalifisering Kvartfinale SemiFinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Phillip Bellingham Sprint menn 3:31.54 65 Gikk ikke videre
Phillip Bellingham
Callum Watson
Lagsprint menn N/A
Jessica Yeaton Sprint kvinner 3:33,01 48 Gikk ikke videre
Casey Wright 3:49,80 63 Gikk ikke videre
Aimee Watson 3:44,87 58 Gikk ikke videre
Barbara Jezeršek
Jessica Yeaton
Lagsprint kvinner N/A

Kunstløp[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Kunstløp under Vinter-OL 2018

Australia kvalifiserte én mannlig utøver, basert på plasseringen under VM i kunstløp 2017 i Helsingfors i Finland.[4] I tillegg kvalifiserte de én kvinnelig utøver og et par i parløp gjennom plasseringer i CS Nebelhorn Trophy 2017.[5]

Navn Øvelse SP FS Total
Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass
Brendan Kerry Menn singel 83,06 16 Q
Kailani Craine Kvinner singel
Katia Alexandrovskaya / Harley Windsor Parløp 61,55 18 Gikk ikke videre
[6]

Freestyle[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Freestyle under Vinter-OL 2018

Hopp
Navn Øvelse Kvalifisering Finale
Hopp 1 Hopp 2 Hopp 1 Hopp 2 Hopp 3
Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass
David Morris Hopp menn
Lydia Lassila Hopp kvinner 66,27 18 63,45 14 Gikk ikke videre
Laura Peel 64,86 19 89,46 3 Q 85,05 9 85,65 3
Danielle Scott 93,76 5 QF Bye 57,01 12 Gikk ikke videre
Samantha Wells 54,28 22 58,27 17 Gikk ikke videre
Kulekjøring
Navn Øvelse Kvalifisering Finale
Run 1 Run 2 Run 1 Run 2 Run 3
Tid Total Plass Tid Total Plass Tid Total Plass Tid Total Plass Tid Total Plass
Rohan Chapman-Davies Kulekjøring menn 26,07 73,96 17 27,52 67,94 12 Gikk ikke videre
Matt Graham 24,47 77,28 9 Q Bye 24,89 81,39 2 Q 25,18 80,01 4 Q 24,85 82,57 Sølvmedalje
Brodie Summers DNS DNS Gikk ikke videre
James Matheson 26,33 72,27 23 27,44 74,61 10 Q 26,33 75,98 14 Gikk ikke videre
Madii Himbury Kulekjøring kvinner 31,45 69,49 15 31,44 69,36 10 Q 31,03 68,19 20 Gikk ikke videre
Jakara Anthony 30,52 69,49 14 31,69 73,35 3 Q 30,46 76,81 4 Q 30,48 76,45 5 Q 30,94 75,35 4
Britteny Cox 28,94 76,78 7 Q Bye 29,19 75,79 5 Q 28,99 78,28 2 Q 28,29 75,08 5
Claudia Gueli 31,17 68,68 17 38,35 35,19 13 Gikk ikke videre
Skicross
Navn Øvelse Seeding 16.-delsfinale Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Posisjon Posisjon Posisjon Posisjon Plass
Anton Grimus Skicross menn
Sami Kennedy-Sim Skicross kvinner
Slopestyle
Navn Øvelse Kvalifisering Finale
Run 1 Run 2 Best Plass Run 1 Run 2 Beste Plass
Russ Henshaw Slopestyle menn

Aking[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Aking under Vinter-OL 2018

Basert på resultatene fra Verdenscupen i aking 2017/18 kvalifiserte Australia én kjelke.[7]

Navn Øvelse Løp 1 Løp 2 Løp 3 Løp 4 Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Alexander Ferlazzo Singel menn 48,073 16 48,587 27 49,351 36 Slått ut 2:26,011 28

Kortbaneløp på skøyter[rediger | rediger kilde]

Navn Øvelse Heat Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Andy Jung 500 meter menn
1500 meter menn 2:16,995 4 Q N/A 2:11,183 5 Gikk ikke videre
Deanna Lockett 1000 meter kvinner
1500 meter kvinner N/A

Skeleton[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Skeleton under Vinter-OL 2018

Navn Øvelse Løp 1 Løp 2 Løp 3 Løp 4 Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
John Farrow Menn 51,64 21 51,31 18 51,40 20 51,53 16 3:25,88 19
Jaclyn Narracott Kvinner

Snøbrett[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Snøbrett under Vinter-OL 2018

Freestyle
Menn
Navn Øvelse Kvalifisering Finale
Run 1 Run 2 Beste Plass Run 1 Run 2 Run 3 Beste Plass
Kent Callister Halfpipe 66,75 77,00 77,00 12 Q 20,00 62,00 56,75 62,00 10
Scott James 89,00 96,75 96,75 2 Q 92,00 81,75 40,25 92,00 Bronsemedalje
Nathan Johnstone 62,25 10,25 62,25 22 Gikk ikke videre
Kvinner
Navn Øvelse Kvalifisering Finale
Run 1 Run 2 Beste Plass Run 1 Run 2 Run 3 Beste Plass
Emily Arthur Halfpipe 30,25 66,50 66,50 8 Q 48,25 9,25 25,00 48,25 11
Holly Crawford 57,50 20,00 57,50 13 Gikk ikke videre
Jessica Rich Big Air kvinner
Tess Coady
Snowboard cross
Navn Øvelse Seeding 1/8 Finale Kvartfinale Semifinale Finale
Run 1 Run 2 Beste Seed
Tid Plass Tid Plass Posisjon Posisjon Posisjon Posisjon Plass
Cam Bolton Snowboardcross menn 1:14,35 12 Bye 1:14,35 12 2 Q 3 Q 4 FB 4 10
Jarryd Hughes 1:15,69 28 1:13,73 1 1:13,73 25 1 Q 2 Q 2 FA 2 Sølvmedalje
Adam Lambert 1:14,94 22 Bye 1:14,94 22 4 Gikk ikke videre
Alex Pullin 1:14,76 20 Bye 1:14,76 20 2 Q 2 Q 1 FA 6 6
Belle Brockhoff Snowboardcross kvinner 1:20,34 10 Bye 1:20,34 10 N/A 3 Q DNF FB 5 11

Hurtigløp på skøyter[rediger | rediger kilde]

Navn Øvelse Tid Plass
Daniel Greig 500 meter menn 35,22 21
1000 meter menn 1.09,99 22

Referanser[rediger | rediger kilde]

Kilder[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]