Afrikamesterskapet i friidrett 2012 – 100 meter menn

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Afrikamesterskapet i friidrett 2012 – 100 meter menn
Afrikamesterskapet i friidrett 2012 – 100 meter menn
Konkurranse100 meter menn
ArrangementAfrikamesterskapet i friidrett 2012
StedPorto-Novo, Benin
ArenaStade Charles de Gaulle
Dato27. – 28. juni
Deltakere52
Vinnertid10,29
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Simon Magakwe, Sør-Afrika Sør-Afrika
Silver medal icon.svg Amr Ibrahim Mostafa Seoud, Egypt Egypt
Bronze medal icon.svg Hua Wilfried Koffi, Elfenbenskysten Elfenbenskysten

Forrige2010
Neste2014
Øvelser ved
Afrikamesterskapet i friidrett 2012

Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   menn   kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
5000 m menn kvinner
10 000 m menn kvinner
100 m hekk kvinner
110 m hekk menn
400 m hekk menn kvinner
3000 m
hinder
menn kvinner
4×100 m stafett menn kvinner
4×400 m stafett menn kvinner
Landeveisøvelser
20 km kappgang menn kvinner
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn kvinner
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn kvinner
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn kvinner
Sammensatte øvelser
Sjukamp kvinner
Tikamp menn

Øvelsen 100 meter menn ved Afrikamesterskapet i friidrett 2012 ble avholdt den 27.–28. juni på Stade Charles de Gaulle i Porto-Novo i Benin.

Rekorder[rediger | rediger kilde]

Eksisterende rekorder før konkurransen
Verdensrekord Jamaica Usain Bolt, Jamaica 9,58 Berlin, Tyskland 16. august 2009
Afrikansk rekord Nigeria Olusoji Fasuba, Nigeria 9,85 Doha, Qatar 12. mai 2006
Mesterskapsrekord Nigeria Seun Ogunkoya, Nigeria 9,94 Dakar, Senegal 19. august 1998

Program[rediger | rediger kilde]

Dato Tid Runde
27. juni 2012 13.10 Forsøksheat
28. juni 2012 13.15 Semifinalene
28. juni 2012 15.15 Finale

Resultater[rediger | rediger kilde]

Forsøksheat[rediger | rediger kilde]

De to første i hvert heat (Q) og de åtte raskeste ellers (q) gikk videre til semifinalene.

Vind:
Heat 1: -0,7 m/s, Heat 2: -2,1 m/s, Heat 3: -4,7 m/s, Heat 4: -2,6 m/s, Heat 5: -2,9 m/s, Heat 6: -1,6 m/s, Heat 7 -2,0 m/s, Heat 8: -1,4 m/s

Plass Heat Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 4 3 Abdourahim Haroun Tsjad Tsjad 10,28 Q
2 1 3 Simon Magakwe Sør-Afrika Sør-Afrika 10,39 Q
2 3 7 Hua Wilfried Koffi Elfenbenskysten Elfenbenskysten 10,39 Q
4 7 3 Suwaibou Sanneh Gambia Gambia 10,43 Q
5 1 2 Tim Abeyie Ghana Ghana 10,45 Q
5 7 4 Amr Ibrahim Mostafa Seoud Egypt Egypt 10,45 Q
7 4 4 Stanley Azie Nigeria Nigeria 10,54 Q
8 3 3 Innocent Bologo Burkina Faso Burkina Faso 10,55 Q
8 1 1 Béranger Aymard Bosse Den sentralafrikanske republikk Den sentralafrikanske republikk 10,55 q
10 2 5 Egwero Ogho-Oghene Nigeria Nigeria 10,57 Q
10 2 6 Gérard Kobéané Burkina Faso Burkina Faso 10,57 Q
10 5 5 Mosito Lehata Lesotho Lesotho 10,57 Q
13 4 1 Roscoe Engel Sør-Afrika Sør-Afrika 10,59 q
14 3 6 Ibrahim Muiya Kenya Kenya 10,61 q
15 5 2 Ashhad Agyapong Ghana Ghana 10,63 Q
15 1 4 Fabrice Coiffic Mauritius Mauritius 10,63 q
17 1 8 Yateya Kambepela Botswana Botswana 10,67 q
18 8 8 Hitjivirue Kaanjuka Namibia Namibia 10,69 Q
18 4 2 Titus Kafunda Mukhala Zambia Zambia 10,69 q
18 7 8 Francis Koné Elfenbenskysten Elfenbenskysten 10,69 q
21 4 7 Adama Jammeh Gambia Gambia 10,70 q
22 2 3 Idrissa Adam Kamerun Kamerun 10,71
23 8 7 Fiacre Brisso Bahorou Benin Benin 10,75 Q
24 7 7 Pierre Paul Bissek Kamerun Kamerun 10,77
25 6 2 Obinna Metu Nigeria Nigeria 10,78 Q
26 6 3 Allah Laryea-Akrong Ghana Ghana 10,82 Q
26 1 7 Holder da Silva Guinea-Bissau Guinea-Bissau 10,82
28 8 6 Francis Zimwara Zimbabwe Zimbabwe 10,83
29 2 2 Delivert Arsene Kimbembe Republikken Kongo Republikken Kongo 10,89
30 7 1 Sibusiso Matsenjwa Eswatini Eswatini 10,91
31 3 8 Adam Yarou Benin Benin 10,96
32 5 7 Yendountien Tiebekabe Togo Togo 10,98
33 2 4 Abyot Lencho Etiopia Etiopia 11,00
34 2 8 Mustapha Manga Gambia Gambia 11,05
35 8 4 Jean-Yves Esparon Seychellene Seychellene 11,06
36 3 4 Danny D'Souza Seychellene Seychellene 11,07
37 5 4 Thierie Ferdinand Mauritius Mauritius 11,10
37 7 2 Wetere Galcha Etiopia Etiopia 11,10
39 8 3 Mooketsi Magaga Botswana Botswana 11,15
40 8 5 Jean Tarcicius Batambok Kamerun Kamerun 11,16
41 4 8 Alebachew Deriso Getahun Etiopia Etiopia 11,19
42 5 8 Lester Dogley Seychellene Seychellene 11,25
43 1 6 Mohamed Dowha Libya Libya 11,30
44 7 5 Alexandre Osvaldo Angola Angola 11,34
45 3 5 Tondi Ide Adamou Niger Niger 11,35
45 4 6 Coulibaly Sounkhasso Mali Mali 11,35
47 4 5 Antimo Oyono Ekvatorial-Guinea Ekvatorial-Guinea 11,50
48 3 2 Hassan Arreh Farhan Djibouti Djibouti 11,87
49 7 6 Hannes Dreyer Sør-Afrika Sør-Afrika 12,26
6 6 Ben Youssef Meité Elfenbenskysten Elfenbenskysten DSQ
6 5 Tony Chirchir Kenya Kenya DSQ
6 8 Fanuel Kenosi Botswana Botswana DSQ
1 5 Brian Dzingai Zimbabwe Zimbabwe DNS
2 7 Touray Ibrahim Sierra Leone Sierra Leone DNS
3 1 Richard Chitambi Zambia Zambia DNS
5 6 Marvini Bonde Zimbabwe Zimbabwe DNS
6 4 Tekle Berhane Eritrea Eritrea DNS
6 7 Sounkhaso Coulibaly Mali Mali DNS
8 2 Shepherd Kofi Agbeko Ghana Ghana DNS

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

De to første i hvert heat (Q) og de to raskeste ellers (q) gikk videre til finalen.

Vind:
Heat 1: -0,8 m/s, Heat 2: -1,0 m/s, Heat 3: -0,2 m/s

Plass Heat Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 1 6 Hua Wilfried Koffi Elfenbenskysten Elfenbenskysten 10,31 Q
2 1 4 Suwaibou Sanneh Gambia Gambia 10,40 Q
2 2 3 Amr Ibrahim Mostafa Seoud Egypt Egypt 10,40 Q
2 3 6 Mosito Lehata Lesotho Lesotho 10,40 Q
5 3 3 Stanley Azie Nigeria Nigeria 10,41 Q
6 2 5 Egwero Ogho-Oghene Nigeria Nigeria 10,43 Q
7 1 3 Obinna Metu Nigeria Nigeria 10,45 q
8 2 6 Simon Magakwe Sør-Afrika Sør-Afrika 10,46 q
9 3 1 Ibrahim Muiya Kenya Kenya 10,54
10 1 5 Tim Abeyie Ghana Ghana 10,55
11 2 4 Innocent Bologo Burkina Faso Burkina Faso 10,56
11 3 7 Gérard Kobéané Burkina Faso Burkina Faso 10,56
13 3 8 Allah Laryea-Akrong Ghana Ghana 10,57
14 1 7 Roscoe Engel Sør-Afrika Sør-Afrika 10,61
15 2 2 Francis Koné Elfenbenskysten Elfenbenskysten 10,61
16 1 1 Titus Kafunda Mukhala Zambia Zambia 10,65
16 3 2 Adama Jammeh Gambia Gambia 10,65
18 3 5 Hitjivirue Kaanjuka Namibia Namibia 10,66
19 2 8 Béranger Aymard Bosse Den sentralafrikanske republikk Den sentralafrikanske republikk 10,70
20 2 7 Ashhad Agyapong Ghana Ghana 10,72
21 1 8 Fiacre Brisso Bahorou Benin Benin 10,73
22 2 1 Fabrice Coiffic Mauritius Mauritius 10,77
23 3 4 Abdourahim Haroun Tsjad Tsjad 10,84
1 2 Yateya Kambepela Botswana Botswana DNS

Finale[rediger | rediger kilde]

Vind: -0,9 m/s

Plass Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentar
Gull 1 1 Simon Magakwe Sør-Afrika Sør-Afrika 10,29
Sølv 2 6 Amr Ibrahim Mostafa Seoud Egypt Egypt 10,34
Bronse 3 3 Hua Wilfried Koffi Elfenbenskysten Elfenbenskysten 10,37
4 4 Suwaibou Sanneh Gambia Gambia 10,39
5 5 Mosito Lehata Lesotho Lesotho 10,40
5 2 Obinna Metu Nigeria Nigeria 10,40
7 7 Egwero Ogho-Oghene Nigeria Nigeria 10,47
8 8 Stanley Azie Nigeria Nigeria 10,58

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]