VM i friidrett 2009 – 100 meter herrer

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Øvelser ved
VM i friidrett 2009

Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   herrer   damer
200 m herrer damer
400 m herrer damer
800 m herrer damer
1500 m herrer damer
5000 m herrer damer
10 000 m herrer damer
100 m hekk damer
110 m hekk herrer
400 m hekk herrer damer
3000 m
hinder
herrer damer
4×100 m stafett herrer damer
4×400 m stafett herrer damer
Landeveisøvelser
Maraton herrer damer
20 km kappgang herrer damer
50 km kappgang herrer
Tekniske øvelser
Lengdehopp herrer damer
Tresteg herrer damer
Høydehopp herrer damer
Stavsprang herrer damer
Kulestøt herrer damer
Diskoskast herrer damer
Spydkast herrer damer
Sleggekast herrer damer
Sammensatte øvelser
Sjukamp damer
Tikamp herrer

Øvelsen 100 meter herrer ved VM i friidrett 2009 ble avholdt på Olympiastadion i Berlin15. august og 16. august.

Rekorder[rediger | rediger kilde]

Verdensrekord Jamaica Usain Bolt (Jamaica) 9,69 Beijing, Kina 16. august 2008
Mesterskapsrekord USA Maurice Greene (USA) 9,80 Sevilla, Spania 22. august 1999

Kvalifikasjonskrav[rediger | rediger kilde]

A-krav B-krav
10,21 10,28

Medaljevinnere[rediger | rediger kilde]

Gull Sølv Bronse
Usain Bolt
Jamaica Jamaica
Tyson Gay
USA USA
Asafa Powell
Jamaica Jamaica
9,58 (VR) 9,71 9,84

Resultater[rediger | rediger kilde]

Forsøksheat[rediger | rediger kilde]

Kvalifisering: De tre første utøverne i hvert heat og dessuten de fire utøverne med de beste tidene ellers kvalifiserte seg til kvarftfinalene.

Plass Heat Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 11 Tyson Gay USA USA 10,16 Direktekvalifisert til kvartfinale
2 4 Dwain Chambers Storbritannia Storbritannia 10,18 Direktekvalifisert til kvartfinale
3 9 Usain Bolt Jamaica Jamaica 10,20 Direktekvalifisert til kvartfinale
4 8 Samuel Francis Qatar Qatar 10,21 Direktekvalifisert til kvartfinale
5 6 Christophe Lemaitre Frankrike Frankrike 10,23 Direktekvalifisert til kvartfinale
6 8 Emmanuel Callander Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 10,24 Direktekvalifisert til kvartfinale
7 12 Michael Rodgers USA USA 10,25 Direktekvalifisert til kvartfinale
8 5 Daniel Bailey Antigua og Barbuda Antigua og Barbuda 10,26 Direktekvalifisert til kvartfinale
8 2 Darvis Patton USA USA 10,26 Direktekvalifisert til kvartfinale
8 8 Churandy Martina De nederlandske Antillene De nederlandske Antillene 10,26 Direktekvalifisert til kvartfinale
11 8 Daniel Grueso Colombia Colombia 10,27 Kvalifisert til kvartfinale på tid
12 3 Martial Mbandjock Frankrike Frankrike 10,28 Direktekvalifisert til kvartfinale
12 11 Kim Collins Saint Kitts og Nevis Saint Kitts og Nevis 10,28 Direktekvalifisert til kvartfinale
12 12 Naoki Tsukahara Japan Japan 10,28 Direktekvalifisert til kvartfinale
12 8 Rolando Palacios Honduras Honduras 10,28 Kvalifisert til kvartfinale på tid, sesongbeste
16 1 Michael Frater Jamaica Jamaica 10,30 Direktekvalifisert til kvartfinale
16 7 Andrew Hinds Barbados Barbados 10,30 Direktekvalifisert til kvartfinale
16 9 Gerald Phiri Zambia Zambia 10,30 Direktekvalifisert til kvartfinale
16 9 Egwero Ogho-Oghene Nigeria Nigeria 10,30 Direktekvalifisert til kvartfinale
20 4 Olusoji Fasuba Nigeria Nigeria 10,31 Direktekvalifisert til kvartfinale
21 4 Monzavous Edwards USA USA 10,32 Direktekvalifisert til kvartfinale
22 7 Simeon Williamson Storbritannia Storbritannia 10,34 Direktekvalifisert til kvartfinale
23 2 Emanuele Di Gregorio Italia Italia 10,35 Direktekvalifisert til kvartfinale
23 5 Jaysuma Saidy Ndure Norge Norge 10,35 Direktekvalifisert til kvartfinale
23 12 Adam Harris Guyana Guyana 10,35 Direktekvalifisert til kvartfinale
23 7 Ronald Pognon Frankrike Frankrike 10,35 Direktekvalifisert til kvartfinale
23 7 Martin Keller Tyskland Tyskland 10,35 Kvalifisert til kvartfinale på tid, sesongbeste
28 10 Richard Thompson Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 10,36 Direktekvalifisert til kvartfinale
28 11 Fabio Cerutti Italia Italia 10,36 Direktekvalifisert til kvartfinale
30 5 Adrian Griffith Bahamas Bahamas 10,37 Direktekvalifisert til kvartfinale
31 3 Obinna Metu Nigeria Nigeria 10,38 Direktekvalifisert til kvartfinale
31 2 Masashi Eriguchi Japan Japan 10,38 Direktekvalifisert til kvartfinale
31 3 Asafa Powell Jamaica Jamaica 10,38 Direktekvalifisert til kvartfinale
34 6 Marc Burns Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 10,39 Direktekvalifisert til kvartfinale
34 7 Ángel David Rodríguez Spania Spania 10,39 Kvalifisert til kvartfinale på tid, sesongbeste
36 3 Aziz Ouhadi Marokko Marokko 10,40
37 1 Arnaldo Abrantes Portugal Portugal 10,41 Direktekvalifisert til kvartfinale
37 2 Barakat Al-Harthi Oman Oman 10,41
37 4 Ben Youssef Meité Elfenbenskysten Elfenbenskysten 10,41
40 10 Tyrone Edgar Storbritannia Storbritannia 10,42 Direktekvalifisert til kvartfinale
40 9 Bryan Barnett Canada Canada 10,42
40 5 Tobias Unger Tyskland Tyskland 10,42
43 3 Derrick Atkins Bahamas Bahamas 10,44
44 6 Dariusz Kuć Polen Polen 10,46 Direktekvalifisert til kvartfinale
44 5 Adrian Durant De amerikanske Jomfruøyene De amerikanske jomfruøyene 10,46
46 1 Shintaro Kimura Japan Japan 10,47 Direktekvalifisert til kvartfinale
46 12 Ramon Gittens Barbados Barbados 10,47
48 1 Simone Collio Italia Italia 10,49
49 2 Stefan Schwab Tyskland Tyskland 10,50
50 12 Cédric Nabe Sveits Sveits 10,51
51 1 Matic Osovnikar Slovenia Slovenia 10,52
52 4 Shehan Abeypitiyage Sri Lanka Sri Lanka 10,53
53 10 Simon Magakwe Sør-Afrika Sør-Afrika 10,54 Direktekvalifisert til kvartfinale
53 7 Basílio de Moraes Brasil Brasil 10,54
55 9 José Carlos Moreira Brasil Brasil 10,55
55 1 Béranger Aymard Bosse Den sentralafrikanske republikk Den sentralafrikanske republikk 10,55
57 10 Aziz Zakari Ghana Ghana 10,57
58 6 Ryan Moseley Østerrike Østerrike 10,58
59 11 Kemar Hyman Caymanøyene Caymanøyene 10,59
60 4 Wilfried Bingangoye Gabon Gabon 10,62
61 2 Liqat Ali Pakistan Pakistan 10,64
62 6 Franklin Nazareno Ecuador Ecuador 10,71
63 11 Carlos Jorge Den dominikanske republikk Den dominikanske republikk 10,73
64 10 Idrissa Sanou Burkina Faso Burkina Faso 10,74
65 8 Fernando Lumain Indonesia Indonesia 10,76
66 6 Chi Ho Tsui Hongkong Hong Kong 10,77
67 10 Mhadjou Youssouf Komorene Komorene 10,89 Årsbeste
68 12 Danny D'Souza Seychellene Seychellene 10,92
69 1 Jack Iroga Salomonøyene Salomonøyene 10,98 Årsbeste
70 8 Hussain Haleem Maldivene Maldivene 11,00 NR
71 8 Suwaibou Sanneh Gambia Gambia 11,02 Årsbeste
72 10 Desislav Gunev Bulgaria Bulgaria 11,07
73 4 Mohamed Faisal Brunei Brunei 11,12 Personlig rekord
74 2 Oumar Bella Bah Guinea Guinea 11,20 Personlig rekord
75 3 Ivano Bucci San Marino San Marino 11,24
75 5 Jurgen Themen Surinam Surinam 11,24
77 7 Denvil Ruan Anguilla Anguilla 11,31 Personlig rekord
78 9 Aisea Tohi Tonga Tonga 11,32
78 6 Mohamed Masudul Karim Bangladesh Bangladesh 11,32 Årsbeste
80 11 Aaron Victorian Amerikansk Samoa Amerikansk Samoa 11,37 Personlig rekord
81 11 Tiraa Arere Cookøyene Cookøyene 11,55
82 9 Okilani Tinilau Tuvalu Tuvalu 11,57 Årsbeste
83 3 Leon Mengloi Palau Palau 11,60 Personlig rekord
84 7 Soulisack Silisavadymao Laos Laos 11,66 Årsbeste
85 10 Nooa Takooa Kiribati Kiribati 11,74 Personlig rekord
86 6 Quaski Itaia Nauru Nauru 11,76 Årsbeste
87 5 Yondan Namelo Mikronesiaføderasjonen Mikronesiaføderasjonen 11,78 Personlig rekord
88 4 Masoud Azizi Afghanistan Afghanistan 11,79 Årbeste
89 12 Phillip Poznanski Marshalløyene Marshalløyene 11,97 Personlig rekord
90 12 Clayton Kenty Nord-Marianene Nord-Marianene 12,29 Personlig rekord
1 Dominic Carroll Gibraltar Gibraltar Fullførte ikke
2 Delivert Arsene Kimbembe Republikken Kongo Republikken Kongo Startet ikke

Kvartfinaler[rediger | rediger kilde]

Kvalifisering: De tre første utøverne i hvert heat og dessuten den utøverenen med den beste tiden ellers kvalifiserte seg til semifinale.

Plass Heat Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 3 Asafa Powell Jamaica Jamaica 9,95 Direktekvalifisert til semifinale
2 4 Tyson Gay USA USA 9,98 Direktekvalifisert til semifinale
3 2 Michael Rodgers USA USA 10,01 Direktekvalifisert til semifinale
4 5 Daniel Bailey Antigua og Barbuda Antigua og Barbuda 10,02 Direktekvalifisert til semifinale
5 5 Usain Bolt Jamaica Jamaica 10,03 Direktekvalifisert til semifinale
6 1 Dwain Chambers Storbritannia Storbritannia 10,04 Direktekvalifisert til semifinale, årsbeste
7 3 Darvis Patton USA USA 10,05 Direktekvalifisert til semifinale
8 1 Richard Thompson Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 10,08 Direktekvalifisert til semifinale
9 4 Michael Frater Jamaica Jamaica 10,09 Direktekvalifisert til semifinale
10 2 Tyrone Edgar Storbritannia Storbritannia 10,12 Direktekvalifisert til semifinale
10 3 Marc Burns Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 10,12 Direktekvalifisert til semifinale
12 5 Monzavous Edwards USA USA 10,15 Direktekvalifisert til semifinale
12 2 Naoki Tsukahara Japan Japan 10,15 Direktekvalifisert til semifinale
14 4 Jaysuma Saidy Ndure Norge Norge 10,16 Direktekvalifisert til semifinale
14 2 Gerald Phiri Zambia Zambia 10,16 Kvalifisert til semifinale på tid, NR
16 5 Churandy Martina De nederlandske Antillene De nederlandske Antillene 10,19
16 2 Egwero Ogho-Oghene Nigeria Nigeria 10,19
18 3 Kim Collins Saint Kitts og Nevis Saint Kitts og Nevis 10,20
18 3 Samuel Francis Qatar Qatar 10,20
20 1 Martial Mbandjock Frankrike Frankrike 10,22 Direktekvalifisert til semifinale
21 4 Andrew Hinds Barbados Barbados 10,23
21 5 Simeon Williamson Storbritannia Storbritannia 10,23
23 5 Rolando Palacios Honduras Honduras 10,24 Årsbeste
24 3 Olusoji Fasuba Nigeria Nigeria 10,25
25 1 Emanuele Di Gregorio Italia Italia 10,26
26 5 Emmanuel Callander Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 10,27
26 3 Ronald Pognon Frankrike Frankrike 10,27
28 4 Adrian Griffith Bahamas Bahamas 10,28
29 4 Obinna Metu Nigeria Nigeria 10,36
30 4 Fabio Cerutti Italia Italia 10,37
31 5 Dariusz Kuć Polen Polen 10,38
32 1 Adam Harris Guyana Guyana 10,39
32 4 Ángel David Rodríguez Spania Spania 10,39 Årsbeste
34 1 Arnaldo Abrantes Portugal Portugal 10,40
34 1 Martin Keller Tyskland Tyskland 10,40
36 1 Masashi Eriguchi Japan Japan 10,45
37 3 Shintaro Kimura Japan Japan 10,54
38 2 Simon Magakwe Sør-Afrika Sør-Afrika 10,71
2 Christophe Lemaitre Frankrike Frankrike Diskvalifisert
2 Daniel Grueso Colombia Colombia Diskvalifisert

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

Heat 1[rediger | rediger kilde]

Plassering Utøver Nasjonalitet Tid (sek) Bane Kommentarer
1. Usain Bolt Jamaica Jamaica 9,89 6 Kvalifisert til finale
2. Daniel Bailey Antigua og Barbuda Antigua og Barbuda 9,96 4
3. Darvis Patton USA USA 9,98 3
4. Marc Burns Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 10,01 8
5. Michael Rodgers USA USA 10,04 5
6. Martial Mbandjock Frankrike Frankrike 10,18 1
7. Jaysuma Saidy Ndure Norge Norge 10,20 2
Tyrone Edgar Storbritannia Storbritannia 7 Diskvalifisert

Semifinale 2[rediger | rediger kilde]

Plass Bane Navn Nasjonalitet Reakt Tid Kommentarer
1 5 Tyson Gay USA USA 0,143 9,93 Direktekvalifisert til finalen
2 4 Asafa Powell Jamaica Jamaica 0,133 9,95 Direktekvalifisert til finalen
3 3 Richard Thompson Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 0,132 9,98 Direktekvalifisert til finalen, SB
4 6 Dwain Chambers Storbritannia Storbritannia 0,182 10,04 Direktekvalifisert til finalen, SB
5 7 Michael Frater Jamaica Jamaica 0,153 10,14
6 2 Monzavous Edwards USA USA 0,146 10,14
7 1 Gerald Phiri Zambia Zambia 0,143 10,19
8 8 Naoki Tsukahara Japan Japan 0,152 10,25

Finale[rediger | rediger kilde]

Plassering Utøver Nasjonalitet Tid Bane Kommentarer
Gull 1. Usain Bolt Jamaica Jamaica 9,58 4 Verdensrekord
Sølv 2. Tyson Gay USA USA 9,71 5 Nasjonal rekord
Bronse 3. Asafa Powell Jamaica Jamaica 9,84 6 Sesongbeste
4. Daniel Bailey Antigua og Barbuda Antigua og Barbuda 9,93 4
5. Richard Thompson Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 9,93 8 Sesongbeste
6. Dwain Chambers Storbritannia Storbritannia 10,00 1 Sesongbeste
7. Marc Burns Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 10,00 2 Sesongbeste
8. Darvis Patton USA USA 10,34 7