VM i friidrett 1983 – Maraton herrer

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Friidrett
Løpsøvelser
100 m   herrer   damer
200 m herrer damer
400 m herrer damer
800 m herrer damer
1500 m herrer damer
3000 m damer
5000 m herrer
10 000 m herrer
100 m hekk damer
110 m hekk herrer
400 m hekk herrer damer
3000 m
hinder
herrer
4×100 m stafett herrer damer
4×400 m stafett herrer damer
Landeveisøvelser
Maraton herrer damer
20 km kappgang herrer
50 km kappgang herrer
Tekniske øvelser
Lengdehopp herrer damer
Tresteg herrer
Høydehopp herrer damer
Stavsprang herrer
Kulestøt herrer damer
Diskoskast herrer damer
Spydkast herrer damer
Sleggekast herrer
Sammensatte øvelser
Sjukamp damer
Tikamp herrer

De offisielle resultatene ved øvelsen Maraton herrer ved det første VM i friidrett i 1983 i Helsingfors, Finland, som ble avholdt på søndag 14. august, 1983.

Norge var representert med 3 løpere. Stig Roar Husby kom på 10. plass, Øyvind Dahl endte på 26. plass og Jan Fjærestad havnet på 55. plass.

Resultatene[rediger | rediger kilde]

Plassering Navn Nasjonalitet Tid
Gull 1 Robert de Castella Australia Australia 2:10.03
Sølv 2 Kebebe Balcha Etiopia Etiopia 2:10.27
Bronse 3 Waldemar Cierpinski Øst-Tyskland Øst-Tyskland 2:10.37
4. Kjell-Erik Stahl Sverige Sverige 2:10.38
5. Agapius Masong Tanzania Tanzania 2:10.42
6. Armand Parmentier Belgia Belgia 2:10.57
7. Gianni Poli Italia Italia 2:11.05
8. Hugh Jones Storbritannia Storbritannia 2:11.15
9. Karel Lismont Belgia Belgia 2:11.24
10. Stig Roar Husby Norge Norge 2:11.29
11. Art Boileau Canada Canada 2:11.30
12. Juan-Carlos Traspaderne Spania Spania 2:11.34
13. Marco Marcjei Italia Italia 2:11.47
14. Pertti Tiainen Finland Finland 2:12.11
15. Juma Ikangaa Tanzania Tanzania 2:13.11
16. Ryszard Marczak Polen Polen 2:13.20
17. Svend Erik Kristensen Danmark Danmark 2:13.34
18. Ron Tabb USA USA 2:13.38
19. Henrik Jørgensen Danmark Danmark 2:14.10
20. Hans Joachim Truppel Øst-Tyskland Øst-Tyskland 2:14.20
21. Ricardo Ortega Spania Spania 2:14.46
22. Tommy Persson Sverige Sverige 2:14.57
23. Bruno Lafranchi Sveits Sveits 2:14.58
24. Dave Edge Canada Canada 2:15.43
25. Yuriy Pleshkov Sovjetunionen Sovjetunionen 2:15.50
26. Øyvind Dahl Norge Norge 2:16:02
27. Paul Ballinger New Zealand New Zealand 2:16:06
28. Jürgen Eberding Øst-Tyskland Øst-Tyskland 2:16:55
29. Gerard Nijboer Nederland Nederland 2:16:59
30. Frederik Vandervennet Belgia Belgia 2:17:11
31. Trevor Wright New Zealand New Zealand 2:17:31
32. Mehmet Terzi Tyrkia Tyrkia 2:17:56
33. Delfim Moreira Portugal Portugal 2:18:27
34. Li Jong-Hyong Nord-Korea Nord-Korea 2:18:51
35. Yoshihiro Nishimura Japan Japan 2:18:56
36. Cidalio Caetano Portugal Portugal 2:19:21
37. John Skøvbjerg Danmark Danmark 2:19:44
38. Jeff Coole Australia Australia 2:20:25
39. Benji Durden USA USA 2:20:38
40. So Chang-Sik Nord-Korea Nord-Korea 2:20:43
41. Wilson Theleso Botswana Botswana 2:21:36
42. Hideki Kita Japan Japan 2:21:37
43. Baikuntha Manandhar Nepal Nepal 2:21:43
44. Henrik Sandström Finland Finland 2:21:56
45. Rudi Verriet Nederland Nederland 2:22:07
46. Dominique Chauvelier Frankrike Frankrike 2:23:25
47. Djama Robleh Djibouti Djibouti 2:24:04
48. Gerry Helme Storbritannia Storbritannia 2:25:02
49. Sam Hlawe Swaziland Swaziland 2:26:42
50. Jan-Iwar Westlund Sverige Sverige 2:27:05
51. Carlos Carvajal Chile Chile 2:27:30
52. Don Greig New Zealand New Zealand 2:27:37
53. Luis Tipan Ecuador Ecuador 2:28:30
54. Palmireno Benjamin Campos Brasil Brasil 2:29:41
55. Jan Fjærestad Norge Norge 2:30:58
56. Tavares Silva Portugal Portugal 2:31:31
57. Syrja Dalipi Albania Albania 2:31:40
58. Raymond Swan Bermuda Bermuda 2:33:20
59. Chang-Ming Chen Kinesisk Taipei Kinesisk Taipei 2:34:00
60. Agust Thorsteinsson Island Island 2:34:05
61. José Jaime Hernández El Salvador El Salvador 2:34:26
62. Michael Lekhelsi Lesotho Lesotho 2:52:01
63. Said Toumane Komorene Komorene 3:03:10
Ahmet Altun Tyrkia Tyrkia Fullførte ikke
Santiago de la Parte Spania Spania Fullførte ikke
Mike Gratton Storbritannia Storbritannia Fullførte ikke
Gerhard Hartmann Østerrike Østerrike Fullførte ikke
Yair Karni Israel Israel Fullførte ikke
Koshiro Kawaguchi Japan Japan Fullførte ikke
Louis Kenny Irland Irland Fullførte ikke
Ramón López Paraguay Paraguay Fullførte ikke
Alfredo Maravilla Argentina Argentina Fullførte ikke
Ed Mendoza USA USA Fullførte ikke
Giampaolo Messina Italia Italia Fullførte ikke
Dereje Nedi Etiopia Etiopia Fullførte ikke
Peter Quance Canada Canada Fullførte ikke
Ahmed Salah Djibouti Djibouti Fullførte ikke
Carlos Victorino Mexico Mexico Fullførte ikke
Grenville Wood Australia Australia Fullførte ikke
Antonio Villanueva Mexico Mexico Fullførte ikke
Ralf Salzmann Vest-Tyskland Vest-Tyskland Fullførte ikke

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]