UEFA-cupen 1998/99

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
UEFA-cupen 1998/99
Forbund UEFA
Liga UEFA-cupen
Varighet 11. august 199812. mai 1999
Vinner Italia Parma FC
2. plass Frankrike Olympique de Marseille
Toppscorer(e)
Italia Enrico Chiesa (8 mål)
Se også: Kategori:Fotballturneringer

UEFA-cupen 1998/99 ble vunnet av den italienske klubben Parma FC med 3–0 i finalekampen over den franske klubben Olympique de Marseille. Dette var UEFA-cupens 28 sesong, og den andre sesongen med kun én finalekamp på nøytral bane etter en større omskiftning av kampformatet. Turneringens toppscorer ble Enrico Chiesa fra Parma FC med åtte mål totalt.

Første kvalifiseringsrunde[rediger | rediger kilde]

Lag #1   Sam.   Lag #2   1. kamp     2. kamp  
FC Arges Pitesti Romania 7-1 Aserbajdsjan Dynamo Baku 5-1 2-0
FC Belshyna Babruisk Hviterussland 1-3 Bulgaria PFC CSKA Sofia 0-0 1-3
AC Omonia Kypros 8-6 Nord-Irland Linfield FC 5-1 3-5
FC Shakhtar Donetsk Ukraina 6-1 Malta Birkirkara FC 2-1 4-0
Kolheti Poti Georgia 0-11 Serbia og Montenegro Røde Stjerne Beograd 0-4 0-7
FK Inter Bratislava Slovakia 4-0 Albania SK Tirana 2-0 2-0
Tallinna Sadam Estland 1-5 Polen Polonia Warszawa 0-2 1-3
HB Tórshavn Færøyene 2-4 Finland Vaasan Palloseura 2-0 0-4
FK Željezničar Bosnia-Hercegovina 1-2 Skottland Kilmarnock FC 1-1 0-1
NK Mura Murska Sobota Slovenia 8-2 Latvia Daugava Riga 6-1 2-1
ÍA Island 3-3 (b) Litauen FK Žalgiris Vilnius 3-2 0-1
Hapoel Tel Aviv FC Israel 6-2 Finland FinnPa 3-1 3-1
FC Shirak Armenia 0-7 Sverige Malmö FF 0-2 0-5
Germinal Ekeren Belgia 4-1 Bosnia-Hercegovina FK Sarajevo 4-1 0-0
Shelbourne FC Irland 3-7 Skottland Rangers 3-5 0-2
Otelul Galati Romania 4-1 Republikken Makedonia FK Sloga Jugomagnat 3-0 1-1
Union Luxembourg Luxembourg 0-7 Sverige IFK Göteborg 0-3 0-4
Ferencvárosi TC Ungarn 14-1 Andorra Principat 6-0 8-1
Tiligul Tiraspol Moldova 0-6 Belgia RSC Anderlecht 0-1 0-5
Newtown FC Wales 0-7 Polen Wisła Kraków 0-0 0-7

Andre kvalifiseringsrunde[rediger | rediger kilde]

Lag #1   Sam.   Lag #2   1. kamp     2. kamp  
Røde Stjerne Beograd Serbia og Montenegro 4-2 Russland SC Rotor Volgograd 2-1 2-1
Ferencvárosi TC Ungarn 4-6 Hellas AEK Athens 4-2 0-4
Germinal Ekeren Belgia 3-5 Sveits Servette FC 1-4 2-1
FC Arges Pitesti Romania (b) 4-4 Tyrkia Istanbulspor AS 2-0 2-4
Molde FK Norge 0-2 Bulgaria PFC CSKA Sofia 0-0 0-2
IFK Göteborg Sverige 2-2 (b) Tyrkia Fenerbahçe 2-1 0-1
NK Mura Murska Sobota Slovenia 0-2 Danmark Silkeborg IF 0-0 0-2
Rangers Skottland 2-0 Hellas PAOK FC 2-0 0-0
Slavia Praha Tsjekkia 4-2 Slovakia FK Inter Bratislava 4-0 0-2
Zürich Sveits 6-3 Ukraina FC Shakhtar Donetsk 4-0 2-3
SK Brann Norge 1-0 Litauen FK Žalgiris Vilnius 1-0 0-0
Wisła Kraków Polen 7-2 Tyrkia Trabzonspor 5-1 2-1
Vejle BK Danmark 6-0 Romania Otelul Galati 3-0 3-0
Hapoel Tel Aviv FC Israel 1-1 (s) Norge Strømsgodset 1-0 0-1 (e.e.t.)
NK Osijek Kroatia 3-3 (b) Belgia RSC Anderlecht 3-1 0-2
AC Omonia Kypros 3-3 (b) Østerrike SK Rapid Wien 3-1 0-2
Vaasan Palloseura Finland 0-3 Østerrike Grazer AK 0-0 0-3
Polonia Warszawa Polen 0-2 Russland FC Dynamo Moskva 0-1 0-1
Hajduk Split Kroatia 3-2 Sverige Malmö FF 1-1 2-1
SK Sigma Olomouc Tsjekkia 4-0 Skottland Kilmarnock FC 2-0 2-0

Første runde[rediger | rediger kilde]

Lag #1   Sam.   Lag #2   1. kamp     2. kamp  
AC Sparta Praha Tsjekkia 2-5 Spania Real Sociedad 2-4 0-1
Fenerbahçe Tyrkia 2-3 Italia Parma 1-0 1-3
Blackburn Rovers FC England 2-3 Frankrike Lyon 0-1 2-2
FC Dynamo Moskva Russland 5-4 Latvia Skonto FC 2-2 3-2
Vitória SC Portugal 2-4 Skottland Celtic FC 1-2 1-2
VfB Stuttgart Tyskland 4-3 Nederland Feyenoord Rotterdam 1-3 3-0
FC Arges Pitesti Romania 0-8 Spania Celta de Vigo 0-1 0-7
Silkeborg IF Danmark 0-3 Italia AS Roma 0-2 0-1
ŁKS Łódź Polen 1-3 Frankrike AS Monaco FC 1-3 0-0
PFC Litex Lovech Bulgaria 1-3 Østerrike Grazer AK 1-1 0-2
RSC Anderlecht Belgia 0-2 Sveits Grasshopper Club Zürich 0-0 0-2
Fiorentina Italia 2-1 Kroatia Hajduk Split 2-1 0-0
Aston Villa FC England 6-2 Norge Strømsgodset 3-2 3-0
FC Schalke 04 Tyskland 1-1 (s) Tsjekkia Slavia Praha 1-0 0-1 (e.e.t.)
Servette FC Sveits 2-2 (b) Bulgaria PFC CSKA Sofia 2-1 0-1
Røde Stjerne Beograd Serbia og Montenegro (s) 3-3 Frankrike FC Metz 2-1 1-2 (e.e.t.)
FC Košice Slovakia 0-8 England Liverpool FC 0-3 0-5
Sporting CP Portugal 1-4 Italia Bologna 0-2 1-2
NK Maribor Slovenia 0-5 Polen Wisła Kraków 0-2 0-3
Vejle BK Danmark 1-5 Spania Real Betis 1-0 0-5
Bordeaux Frankrike 3-2 Østerrike SK Rapid Wien 1-1 2-1
Atlético Madrid Spania 3-0 Serbia og Montenegro FK Obilic 2-0 1-0
Beitar Jerusalem FC Israel 3-5 Skottland Rangers 1-1 2-4
Leeds United England (s) 1-1 Portugal CS Marítimo 1-0 0-1 (e.e.t.)
Udinese Calcio Italia 1-2 Tyskland Bayer Leverkusen 1-1 0-1
Steaua Bucureşti Romania 3-7 Spania Valencia CF 3-4 0-3
Willem II Tilburg Nederland 6-0 Georgia FC Dinamo Tbilisi 3-0 3-0
Zürich Sveits 7-2 Kypros Anorthosis Famagusta FC 4-0 3-2
Újpest FC Ungarn 2-7 Belgia Club Brugge 0-5 2-2
Vitesse Arnhem Nederland 6-3 Hellas AEK Athens 3-0 3-3
SK Brann Norge 2-4 Tyskland Werder Bremen 2-0 0-4 (e.e.t.)
SK Sigma Olomouc Tsjekkia 2-6 Frankrike Marseille 2-2 0-4

Andre runde[rediger | rediger kilde]

Lag #1   Sam.   Lag #2   1. kamp     2. kamp  
FC Dynamo Moskva Russland 2-6 Spania Real Sociedad 2-3 0-3
PFC CSKA Sofia Bulgaria 2-5 Spania Atlético Madrid 2-4 0-1
AS Roma Italia 1-0 England Leeds United 1-0 0-0
Celtic FC Skottland 3-5 Sveits Zürich 1-1 2-4
Grasshopper Club Zürich Sveits 3-2 Italia Fiorentina 0-2 3-0
Vitesse Arnhem Nederland 1-3 Frankrike Bordeaux 0-1 1-2
Bayer Leverkusen Tyskland 2-3 Skottland Rangers 1-2 1-1
Wisła Kraków Polen 2-3 Italia Parma 1-1 1-2
Grazer AK Østerrike 3-7 Frankrike AS Monaco FC 3-3 0-4
Werder Bremen Tyskland 3-4 Frankrike Marseille 1-1 2-3
Celta de Vigo Spania 3-2 England Aston Villa FC 0-1 3-1
Liverpool FC England (b) 2-2 Spania Valencia CF 0-0 2-2
Bologna Italia 4-1 Tsjekkia Slavia Praha 2-1 2-0
Willem II Tilburg Nederland 1-4 Spania Real Betis 1-1 0-3
Røde Stjerne Beograd Serbia og Montenegro 3-5 Frankrike Lyon 1-2 2-3
VfB Stuttgart Tyskland 3-4 Belgia Club Brugge 1-1 2-3 (e.e.t.)

Tredje runde[rediger | rediger kilde]

Lag #1   Sam.   Lag #2   1. kamp     2. kamp  
Real Sociedad Spania 3-5 Spania Atlético Madrid 2-1 1-4 (e.e.t.)
Roma Italia 3-2 Sveits Zürich 1-0 2-2
Grasshopper Club Zürich Sveits 3-3 (b) Frankrike Bordeaux 3-3 0-0
Rangers Skottland 2-4 Italia Parma 1-1 1-3
AS Monaco FC Frankrike 2-3 Frankrike Marseille 2-2 0-1
Celta de Vigo Spania 4-1 England Liverpool FC 3-1 1-0
Bologna Italia 4-2 Spania Real Betis 4-1 0-1
Lyon Frankrike 5-3 Belgia Club Brugge 1-0 4-3
  • Bordeaux videre på bortemålsregelen.

Kvartfinaler[rediger | rediger kilde]

Lag #1   Sam.   Lag #2   1. kamp     2. kamp  
Atlético Madrid Spania 4-2 Italia AS Roma 2-1 2-1
Bordeaux Frankrike 2-7 Italia Parma 2-1 0-6
Marseille Frankrike 2-1 Spania Celta de Vigo 2-1 0-0
Bologna Italia 3-2 Frankrike Lyon 3-0 0-2

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

Lag #1   Sam.   Lag #2   1. kamp     2. kamp  
Atlético Madrid Spania 2-5 Italia Parma 1-3 1-2
Marseille Frankrike (b) 1-1 Italia Bologna 0-0 1-1

Finale[rediger | rediger kilde]

12. mai 1999
Parma Italia 3–0 Frankrike Marseille Luzjniki Stadion, Moskva
Tilskuere: 62 000
Dommer: Hugh Dallas (Skottland)
Hernán Crespo Scoret i det 26. minutt 26'
Paolo Vanoli Scoret i det 36. minutt 36'
Enrico Chiesa Scoret i det 55. minutt 55'