Tour of Norway 2011

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Tour of Norway 2011
Detaljer
Dato 1.- 5. juni
Utgave 1
Etapper 5
Distanse 891 km
Resultater
Jersey yellow.svg Vinner Nederland Wilco Kelderman
0002. plass Danmark Daniel Foder
0003. plass Norge Vegard Robinson Bugge
Jersey green.svg Poeng Sverige Lars Andersson
Jersey polkadot.svg Klatre Norge Stian Remme
Jersey white.svg Ungdom Nederland Wilco Kelderman
000000000000002012

Tour of Norway 2011 var den første utgaven av Tour of Norway. Rittets hovedsponsor var Glava, derfor ble rittet ofte omtalt som Glava Tour of Norway. Birger Hungerholdt var rittdirektøren i etapperittet som startet 1. juni i Tønsberg og som ble avsluttet den 5. juni i Lillestrøm. Det var fem etapper i dette årets utgave. Alle etappene var fellesstartetapper, det vil si verken tempo- eller lagtemporitt var på planen denne utgaven. Ingen fjell skal bestiges i løpet av rittet, men en tøff bakke på slutten av den 4. etappen ved Hamar ville normalt fått rokkeringer for sammenlagtstillingen.

Lagene[rediger | rediger kilde]

Kontinentallag Landslag Klubblag

Etappene[rediger | rediger kilde]

Etappe Dato Start Målgang Km Etappevinner
1 1. juni Norge Tønsberg Norge Larvik 173 Sverige Jesper Dahlström (SWE)
2 2. juni Norge Skien Norge Drammen 173 Australia Michael Hepburn (JAI)
3 3. juni Norge Sarpsborg Norge Halden 174 Sverige Johan Lindgren (CYK)
4 4. juni Norge Jessheim Norge Hamar 194 Spania Iker Camaño (EDR)
5 5. juni Norge Hamar Norge Lillestrøm 177 Norge Christer Rake (TJM)

Trøyene dag for dag[rediger | rediger kilde]

Etappe Sammenlagt Poengkonkurranse Klatrekonkurranse U-23-konkurranse
1 Jesper Dahlström Lars Andersson Stian Remme Jesper Dahlström
2 Wilco Kelderman René Jørgensen Wilco Kelderman
3
4 Lars Andersson Christofer Stevenson
Vinner Wilco Kelderman Lars Andersson Stian Remme Wilco Kelderman

Etapperesultater[rediger | rediger kilde]

Onsdag 1. juni - 1. etappe: Tønsberg - Larvik, 173 km[rediger | rediger kilde]

Resultater
Rytter Lag Tid
1 Sverige Jesper Dahlström Sverige 4:06.16
2 Danmark Daniel Foder Glud & Marstrand + 0.00
3 Norge Vegard Robinson Bugge Joker Merida + 0.00
4 Danmark Andreas Frisch Team Concordia Forsikring + 0.05
5 Nederland Wilco Kelderman Rabobank kontinental + 0.05
Sammenlagt
Rytter Lag Tid
1 Sverige Jesper Dahlström Sverige 4:06.16
2 Danmark Daniel Foder Glud & Marstrand + 0.00
3 Norge Vegard Robinson Bugge Joker Merida + 0.00
4 Danmark Andreas Frisch Team Concordia Forsikring + 0.05
5 Nederland Wilco Kelderman Rabobank kontinental + 0.05

Torsdag 2. juni - 2. etappe: Skien - Drammen, 173 km[rediger | rediger kilde]

Resultater
Rytter Lag Tid
1 Australia Michael Hepburn Team Jayco-AIS 4:12.29
2 Danmark René Jørgensen Christina Watches-Onfone + 0.00
3 Nederland Wilco Kelderman Rabobank kontinental + 0.00
4 Norge Frederik Wilmann Joker Merida + 0.00
5 Danmark Michael Rasmussen Christina Watches-Onfone + 0.00
Sammenlagt
Rytter Lag Tid
1 Nederland Wilco Kelderman Rabobank kontinental 8:18.50
2 Danmark Daniel Foder Glud & Marstrand + 0.05
3 Norge Vegard Robinson Bugge Joker Merida + 0.05
4 Danmark Michael Rasmussen Christina Watches-Onfone + 0.08
5 Norge Frederik Wilmann Joker Merida + 0.08

Fredag 3. juni - 3. etappe: Sarpsborg - Halden, 174 km[rediger | rediger kilde]

Resultater
Rytter Lag Tid
1 Sverige Johan Lindgren Team Cykelcity 4:01.06
2 Storbritannia Jonathan McEvoy Motorpoint + 0.04
3 New Zealand Jack Bauer Endura Racing + 0.04
4 Norge Christer Rake Joker Merida + 0.04
5 Danmark Daniel Foder Glud & Marstrand + 0.04
Sammenlagt
Rytter Lag Tid
1 Nederland Wilco Kelderman Rabobank kontinental 12.20.00
2 Danmark Daniel Foder Glud & Marstrand + 0.05
3 Norge Vegard Robinson Bugge Joker Merida + 0.05
4 Danmark Michael Rasmussen Christina Watches-Onfone + 0.08
5 Norge Frederik Wilmann Joker Merida + 0.08

Lørdag 4. juni - 4. etappe: Jessheim - Hamar, 194 km[rediger | rediger kilde]

Teten opp siste klatring mot Gåsbu.
Resultater
Rytter Lag Tid
1 Spania Iker Camaño Endura Racing 4:33.57
2 Polen Marcin Bialoblocki Motorpoint + 0.00
3 Italia Angelo Furlan Christina Watches-Onfone + 0.00
4 Storbritannia Ian Bibby Motorpoint + 0.00
5 Norge Roy Hegreberg Sparebanken Vest - Ridley + 0.00
Sammenlagt
Rytter Lag Tid
1 Nederland Wilco Kelderman Rabobank kontinental 16:53.57
2 Danmark Daniel Foder Glud & Marstrand + 0.05
3 Norge Vegard Robinson Bugge Joker Merida + 0.05
4 Danmark Michael Rasmussen Christina Watches-Onfone + 0.08
5 Norge Frederik Wilmann Joker Merida + 0.08

Søndag 5. juni - 5. etappe: Hamar - Lillestrøm, 177 km[rediger | rediger kilde]

Resultater
Rytter Lag Tid
1 Norge Christer Rake Joker Merida 4:10.22
2 Italia Angelo Furlan Christina Watches-Onfone + 0.04
3 Norge Frans-Leonard Markaskard Team Ringeriks-Kraft + 0.04
4 Storbritannia Jonathan McEvoy Motorpoint + 0.04
5 Spania Iker Camaño Endura Racing + 0.04
Sammenlagt
Rytter Lag Tid
1 Nederland Wilco Kelderman Rabobank kontinental 21:04.03
2 Danmark Daniel Foder Glud & Marstrand + 0.05
3 Norge Vegard Robinson Bugge Joker Merida + 0.05
4 Danmark Michael Rasmussen Christina Watches-Onfone + 0.08
5 Norge Frederik Wilmann Joker Merida + 0.08

Resultater[rediger | rediger kilde]

Sammenlagt[rediger | rediger kilde]

Wilco Kelderman vant den gule sammenlagttrøya.
Rytter Lag Tid
1 Nederland Wilco Kelderman Rabobank kontinental 21:04.03
2 Danmark Daniel Foder Glud & Marstrand + 0.05
3 Norge Vegard Robinson Bugge Joker Merida + 0.05
4 Danmark Michael Rasmussen Christina Watches-Onfone + 0.08
5 Norge Frederik Wilmann Joker Merida + 0.08
6 Sverige Johan Lindgren Team Cykelcity + 0.09
7 Norge Christer Rake Joker Merida + 0.09
8 Danmark Andreas Frisch Team Concordia Forsikring + 0.10
9 Nederland Nick Van Der Lijke Rabobank kontinental + 0.13
10 Sverige Michael Stevenson Sparebanken Vest - Ridley + 0.13

Poengkonkurransen[rediger | rediger kilde]

Lars Andersson vant den grønne poengtrøya.
Rytter Lag Poeng
1 Sverige Lars Andersson Sverige 10
2 Danmark René Jørgensen Christina Watches-Onfone 9
3 Italia Angelo Furlan Christina Watches-Onfone 6
4 Sverige Johan Stevensson Sverige 4
5 Tyskland Michael Weicht LKT Team Brandenburg 4

Klatrekonkurransen[rediger | rediger kilde]

Stian Remme vant den prikkete klatretrøya.
Rytter Lag Poeng
1 Norge Stian Remme Joker Merida 10
2 Sverige Christofer Stevenson Sparebanken Vest - Ridley 10
3 Norge Frode Solberg Joker Merida 9
4 Norge Frederik Wilmann Joker Merida 4
5 Norge Roy Hegreberg Sparebanken Vest - Ridley 4

U-23 konkurransen[rediger | rediger kilde]

Wilco Kelderman vant den hvite U-23 trøya.
Rytter Lag Tid
1 Nederland Wilco Kelderman Rabobank kontinental 21:04.03
2 Norge Vegard Robinson Bugge Joker Merida + 0.05
3 Nederland Nick Van Der Lijke Rabobank kontinental + 0.13
4 Norge Bjørn Tore Hoem Plussbank Cervélo + 0.16
5 Irland Jay McCarthy Team Jayco AIS + 0.32

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]

Commons-logo.svg Commons: Kategori:Tour of Norway 2011 – bilder, video eller lyd