Seiling under Sommer-OL 1900

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
De olympiske ringer

Seiling under Sommer-OL 1900. Seiling var olympisk øvelse i 1900 men det er omdiskutert hvor mange regattaer som egentlig var olympiske.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer Seiling OL 1900 Paris Seiling
 Nr.  Land Gull Sølv Bronse Totalt
1. Storbritannia Storbritannia (GBR) 3 0 1 4
2. Frankrike Frankrike (FRA) 2 6 5 13
3. Sveits Sveits (SUI) 1 0 0 1
4. Blandede lag under OL Blandede lag (ZZX) 1 0 0 1
4. Tyskland Tyskland (GER) 0 1 0 1
6. USA USA (USA) 0 0 1 1
Totalt 7 7 7 21



Åpen klasse[rediger | rediger kilde]

Plass Land Båt/Mannskap
1. Storbritannia  (GBR) Scotia (1 tonn)
Lorne Currie
John Gretton
Linton Hope
Algernon Maudsley
2. Tyskland  (GER) Aschenbrödel (1 tonn)
Georg Naue
Heinrich Peters
Ottokar Weise
Paul Wiesner
3. Frankrike  (FRA) Turquoise (10 tonn)
Émile Michelet
F. Michelet
Turquoise kom på tredje plass i åpen klasse


Klasse opp til 0,5 tonn (1. race)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Båt/mannskap Tid
1. Frankrike  (FRA) Baby (0,5 tonn)
Pierre Gervais
1.06,16
2. Frankrike  (FRA) Quand-Même (0,5 tonn)
Jean Charcot
Robert Linzeler
Texier
1.08,54
3. Frankrike  (FRA) Sarcelle (0,4 tonn)
Gaston Cailleux
Henri Monnot
Léon Texier
1.19,31


Klasse opp til 0,5 tonn (2. race)[rediger | rediger kilde]

Expo-race – ikke utdelt olympiske medaljer

Plass Land Båt/mannskap Tid
1. Frankrike  (FRA) Fantlet (0,5 tonn)
Émile Sacré
1.35,59
2. Frankrike  (FRA) Quand-Même (0,5 tonn)
Jean Charcot
Robert Linzeler
Texier
1.40,32
3. Frankrike  (FRA) Baby (0,5 tonn)
Pierre Gervais
1.48,44


Klasse 0,5 til 1 tonn[rediger | rediger kilde]

Plass Land Båt / Mannskap Tid
1. Storbritannia  (GBR) Scotia (1 tonn)
Lorne Currie
John Gretton
Linton Hope
Algernon Maudsley
3.12,20
2. Frankrike  (FRA) Crabbe II (1 tonn)
Jacques Baudrier
Jean Le Bret
F. Marcotte
William Martin
Jules Valton
3.21,58
3. Frankrike  (FRA) Scamasaxe (1 tonn)
Marcel Meran
Émile Michelet
3.25,15


1 til 2 tonn, (1. race)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Båt/mannskap Tid
1. Sveits  (SUI) Lérina (2 tonn)
Bernard de Pourtalès
Hélène de Pourtalès
Hermann de Pourtalès
2.15,32
2 Frankrike  (FRA) Marthe (1,8 tonn)
Auguste Albert
Duval
Charles Hugo
F. Vilamitjana
2.17,29
3. Frankrike  (FRA) Nina Claire (1,7 tonn)
Jacques Baudrier
Lucien Baudrier
Dubosq
Édouard Mantois
2 h 26:28 min
4. Frankrike  (FRA) Amulet (1,9 tonn)
Eugène Laverne
Henri Laverne
2.26,56

Dato: 22. mai

Lérina


Klasse 1 til 2 tonn (2. race)[rediger | rediger kilde]

Expo-race – ikke utdelt olympiske medaljer

Plass Land Båt/mannskap Tid
1. Tyskland  (GER) Aschenbrödel (1,1 tonn)
Georg Naue
Heinrich Peters
Ottokar Weise
Paul Wiesner
3.09,19
2. Sveits  (SUI) Lérina (2 tonn)
Bernard de Pourtalès
Hélène de Pourtalès
Hermann de Pourtalès
3.55,14
3. Frankrike  (FRA) Marthe (1,8 tonn)
Auguste Albert
Duval
Charles Hugo
F. Vilamitjana
3.57,49


Klasse 2 til 3 tonn (1. race)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Båt/Mannskap Tid
1. Blandede lag under OL  (ZZX)
med utøvere fra
Storbritannia  (GBR)
Frankrike  (FRA)
Ollé (2,1 tonn)
Edward William Exshaw,
Frédéric Blanchy,
Jacques Le Lavasseur
2.17,30 min
2. Frankrike  (FRA) Favorite (3 tonn)
Doucet
Godinet
Mialaret
Léon Susse
2.20,03
3. Frankrike  (FRA) Gwendoline (3 tonn)
De Cottignon
Émile Jean-Fontaine
Ferdinand Schlatter
2.24.48
4 Frankrike  (FRA) Mignon (2,9 tonn) 2.26,31


Klasse 2 til 3 tonn (2. race)[rediger | rediger kilde]

Expo-race – ikke utdelt olympiske medaljer

Plass Land Båt/Mannskap Tid
1. Storbritannia  (GBR) Ollé (2,1 tonn)
Edward William Exshaw,
Frédéric Blanchy,
Jacques Le Lavasseur
4.17,34
2. Frankrike  (FRA) Favorite (3 tonn)
Doucet
Godinet
Mialaret
Léon Susse
4.23,57
3. Frankrike  (FRA) Mignon (2,9 tonn)
Auguste Donny
4.52,13


Klasse 3 til 10 tonn[rediger | rediger kilde]

Plass Land Båt/mannskap Tid
1. Frankrike  (FRA) Fémur (5 tonn)
Gilardoni
3.45,02
2. Nederland  (NED) Mascotte (4 tonn)
Christoffel Hooykaas
Henricus Smulders
Arie van der Velden
3.46,52
3. Frankrike  (FRA) Gitana (3,1 tonn)
A. Dubos
J. Dubos
Maurice Gufflet
Robert Gufflet
Charly Guiraist
3.52,03


Klasse over 20 tonn[rediger | rediger kilde]

Plass Land Båt/Mannskap Tid
1. Storbritannia  (GBR) Cicely (96 tonn)
Cecil Quentin
6.01,06
2. Storbritannia  (GBR) Brynhild (151 tonn)
Selwin Calverley
5.30,06 min
3. USA  (USA) Formosa (102 tonn)
Henry Van Bergen
6.21,32