Oversikt over VM-medaljevinnere i svømming (herrer)

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk

Oversikt over VM-medaljevinnere i svømming (herrer)

Dette er den komplette listen fos VM-medaljevinnere i svømming for herrer fra 1973 til 2009.

Fri[rediger | rediger kilde]

50 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1986 Madrid USA Tom Jager (USA) Sveits Dano Halsall (Sveits) USA Matt Biondi (USA)
1991 Perth USA Tom Jager (USA) USA Matt Biondi (USA) Sovjetunionen Gennadiy Prigoda (Sovjetunionen)
1994 Roma Russland Aleksandr Popov (Russland) USA Gary Hall jr. (USA) Litauen Majolis Raimundas (Litauen)
1998 Perth USA Bill Pilczuk (USA) Russland Aleksandr Popov (Russland) Puerto Rico Ricardo Busquets (Puerto Rico)
Australia Michael Klim (Australia)
2001 Fukuoka USA Anthony Ervin (USA) Nederland Pieter van den Hoogenband (Nederland) Sør-Afrika Roland Schoeman (Sør-Afrika)
Japan Tomohiro Yamanoi (Japan)
2003 Barcelona Russland Aleksandr Popov (Russland) Storbritannia Mark Foster (Storbritannia) Nederland Pieter van den Hoogenband (Nederland)
2005 Montreal Sør-Afrika Roland Schoeman (Sør-Afrika) Kroatia Duje Draganja (Kroatia) Polen Bartosz Kizierowski (Polen)
2007 Melbourne USA Benjamin Wildman (USA) USA Cullen Jones (USA) Sverige Stefan Nystrand (Sverige)
2009 Roma Brasil César Cielo (Brasil) Frankrike Frédérick Bousquet (Frankrike) Frankrike Amaury Leveaux (Frankrike)

100 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd USA Jim Montgomery (USA) Frankrike Michael Rousseau (Frankrike) Australia Mike Wenden (Australia)
1975 Cali USA Andy Coan (USA) Sovjetunionen Vladimir Bure (Sovjetunionen) USA Jim Montgomery (USA)
1978 Berlin USA David McCagg (USA) USA Jim Montgomery (USA) Vest-Tyskland Klaus Steinbach (Vest-Tyskland)
1982 Guayaquil Øst-Tyskland Jörg Woithe (Øst-Tyskland) USA Rowdy Gaines (USA) Sverige Per Johansson (Sverige)
1986 Madrid USA Matt Biondi (USA) Frankrike Stéphan Caron (Frankrike) USA Tom Jager (USA)
1991 Perth USA Matt Biondi (USA) Sverige Tommy Werner (Sverige) Italia Giorgio Lamberti (Italia)
1994 Roma Russland Aleksandr Popov (Russland) USA Gary Hall jr. (USA) Brasil Gustavo Borges (Brasil)
1998 Perth Russland Aleksandr Popov (Russland) Australia Michael Klim (Australia) Sverige Lars Frölander (Sverige)
2001 Fukuoka USA Anthony Ervin (USA) Nederland Pieter van den Hoogenband (Nederland) Sverige Lars Frölander (Sverige)
2003 Barcelona Russland Aleksandr Popov (Russland) Nederland Pieter van den Hoogenband (Nederland) Australia Ian Thorpe (Australia)
2005 Montreal Italia Filippo Magnini (Italia) Sør-Afrika Roland Schoeman (Sør-Afrika) Sør-Afrika Ryk Neethling (Sør-Afrika)
2007 Melbourne Italia Filippo Magnini (Italia) Australia Eamon Sullivan (Australia)
Canada Brent Hayden (Canada)
2009 Roma Brasil César Cielo (Brasil) Frankrike Alain Bernard (Frankrike) Frankrike Frédérick Bousquet (Frankrike)

200 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd USA Jim Montgomery (USA) USA Kurt Krumpholz (USA) Øst-Tyskland Roger Pyttel (Øst-Tyskland)
1975 Cali USA Timothy Shaw (USA) USA Bruce Furniss (USA) Storbritannia Brian Brinkley (Storbritannia)
1978 Berlin USA William Forrester (USA) USA Rowdy Gaines (USA ) Sovjetunionen Sergey Kopliakov (Sovjetunionen)
1982 Guayaquil Vest-Tyskland Michael Gross (Vest-Tyskland) USA Rowdy Gaines (USA) Øst-Tyskland Jörg Woithe (Øst-Tyskland)
1986 Madrid Vest-Tyskland Michael Gross (Vest-Tyskland) Øst-Tyskland Sven Lodziewski (Øst-Tyskland) USA Matt Biondi (USA)
1991 Perth Italia Giorgio Lamberti (Italia) Tyskland Steffen Zesner (Tyskland) Polen Artur Wojdat (Polen)
1994 Roma Finland Antti Kasvio (Finland) Sverige Anders Holmertz (Sverige) New Zealand Danyon Loader (New Zealand)
1998 Perth Australia Michael Klim (Australia) Italia Massimiliano Rosolino (Italia) Nederland Pieter van den Hoogenband (Nederland)
2001 Fukuoka Australia Ian Thorpe (Australia) Nederland Pieter van den Hoogenband (Nederland) USA Klete Keller (USA)
2003 Barcelona Australia Ian Thorpe (Australia) Nederland Pieter van den Hoogenband (Nederland) Australia Grant Hackett (Australia)
2005 Montreal USA Michael Phelps (USA) Australia Grant Hackett (Australia) Sør-Afrika Ryk Neethling (Sør-Afrika)
2007 Melbourne USA Michael Phelps (USA) Nederland Pieter van den Hoogenband (Nederland) Sør-Korea Tae Hwan Park (Sør-Korea)
2009 Roma Tyskland Paul Biedermann (Tyskland) USA Michael Phelps (USA) Russland Danila Izotov (Russland)

400 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd USA Rick DeMont (USA) Australia Brad Cooper (Australia) Sverige Bengt Gingsjö (Sverige)
1975 Cali USA Timothy Shaw (USA) USA Bruce Furniss (USA) Øst-Tyskland Frank Pfüste (Øst-Tyskland)
1978 Berlin Sovjetunionen Vladimir Salnikov (Sovjetunionen) USA Jeffrey Float (USA ) USA William Forrester (USA)
1982 Guayaquil Sovjetunionen Vladimir Salnikov (Sovjetunionen) Sovjetunionen Svietoslav Semenov (Sovjetunionen) Øst-Tyskland Sven Lodziewski (Øst-Tyskland)
1986 Madrid Vest-Tyskland Rainer Henkel (Vest-Tyskland) Øst-Tyskland Uwe Daßler (Øst-Tyskland) USA Daniel Jorgensen (USA)
1991 Perth Tyskland Jörg Hoffmann (Tyskland) Tyskland Stefan Pfeiffer (Tyskland) Polen Artur Wojdat (Polen)
1994 Roma Australia Kieren Perkins (Australia) Finland Antti Kasvio (Finland) New Zealand Danyon Loader (New Zealand)
1998 Perth Australia Ian Thorpe (Australia) Australia Grant Hackett (Australia) Storbritannia Paul Palmer (Storbritannia)
2001 Fukuoka Australia Ian Thorpe (Australia) Australia Grant Hackett (Australia) Italia Emiliano Brembilla (Italia)
2003 Barcelona Australia Ian Thorpe (Australia) Australia Grant Hackett (Australia) Romania Dragoş Coman (Romania)
2005 Montreal Australia Grant Hackett (Australia) Russland Yury Prilukov (Russland) Tunisia Oussama Mellouli (Tunisia)
2007 Melbourne Sør-Korea Park Tae-hwan (Sør-Korea) Australia Grant Hackett (Australia) Russland Yury Prilukov (Russland)
2009 Roma Tyskland Paul Biedermann (Tyskland) Tunisia Oussama Mellouli (Tunisia) Kina Lin Zhang (Kina)

800 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
2001 Fukuoka Australia Ian Thorpe (Australia) Australia Grant Hackett (Australia) Storbritannia Graeme Smith (Storbritannia)
2003 Barcelona Australia Grant Hackett (Australia) USA Larsen Jensen (USA) Ukraina Igor Chervynskyi (Ukraina)
2005 Montreal Australia Grant Hackett (Australia) USA Larsen Jensen (USA) Russland Yury Prilukov (Russland)
2007 Melbourne Polen Przemysław Stańczyk (Polen) Australia Craig Stevens (Australia) Italia Federico Colbertaldo (Italia)
2009 Roma Kina Lin Zhang (Kina) Tunisia Oussama Mellouli (Tunisia) Canada Ryan Cochrane (Canada)

1500 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd Australia Stephen Holland (Australia) USA Rick DeMont (USA) Australia Brad Cooper (Australia)
1975 Cali USA Timothy Shaw (USA) USA Brian Goodell (USA) Storbritannia David Parker (Storbritannia)
1978 Berlin Sovjetunionen Vladimir Salnikov (Sovjetunionen) Jugoslavia Borut Petric (Jugoslavia) USA Robert Hackett (USA)
1982 Guayaquil Sovjetunionen Vladimir Salnikov (Sovjetunionen) Sovjetunionen Sviatoslav Semenov (Sovjetunionen) Jugoslavia Darjan Petric (Jugoslavia)
1986 Madrid Vest-Tyskland Rainer Henkel (Vest-Tyskland) Italia Stefano Battistelli (Italia) USA Daniel Jorgensen (USA)
1991 Perth Tyskland Jörg Hoffmann (Tyskland) Australia Kieren Perkins (Australia) Tyskland Stefan Pfeiffer (Tyskland)
1994 Roma Australia Kieren Perkins (Australia) Australia Daniel Kowalski (Australia) Tyskland Steffen Zesner (Tyskland)
1998 Perth Australia Grant Hackett (Australia) Italia Emiliano Brembilla (Italia) Australia Daniel Kowalski (Australia)
2001 Fukuoka Australia Grant Hackett (Australia) Storbritannia Graeme Smith (Storbritannia) Russland Alexei Filipets (Russland)
2003 Barcelona Australia Grant Hackett (Australia) Ukraina Igor Chervynskyi (Ukraina) USA Erik Vendt (USA)
2005 Montreal Australia Grant Hackett (Australia) USA Larsen Jensen (USA) Storbritannia David Davies (Storbritannia)
2007 Melbourne Polen Mateusz Sawrymowicz (Polen) Russland Yury Prilukov (Russland) Storbritannia David Davies (Storbritannia)
2009 Roma Tunisia Oussama Mellouli (Tunisia) Canada Ryan Cochrane (Canada) Kina Sun Yang (Kina)

Ryggsvømming[rediger | rediger kilde]

50 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
2001 Fukuoka USA Randall Bal (USA) Tyskland Thomas Rupprath (Tyskland) Australia Matt Welsh (Australia)
2003 Barcelona Tyskland Thomas Rupprath (Tyskland) Australia Matt Welsh (Australia) Sør-Afrika Gerhard Zandberg (Sør-Afrika)
2005 Montreal Hellas Aristeidis Grigoriadis (Hellas) Australia Matt Welsh (Australia) Storbritannia Liam Tancock (Storbritannia)
2007 Melbourne Sør-Afrika Gerhardus Zandberg (Sør-Afrika) Tyskland Thomas Rupprath (Tyskland) Storbritannia Liam Tancock (Storbritannia)
2009 Roma Storbritannia Liam Tancock (Storbritannia) Japan Junya Koga (Japan) Sør-Afrika Gerhardus Zandberg (Sør-Afrika)

100 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd Øst-Tyskland Roland Matthes (Øst-Tyskland) USA Michael Stamm (USA) Øst-Tyskland Lutz Wanja (Øst-Tyskland)
1975 Cali Øst-Tyskland Roland Matthes (Øst-Tyskland) USA John Murphy (USA)
USA Malvin Nash (USA)
1978 Berlin USA Bob Jackson (USA) USA Peter Rocka (USA ) Brasil Romulo Arantes (Brasil)
1982 Guayaquil Øst-Tyskland Dirk Richter (Øst-Tyskland) USA Rick Carey (USA) Sovjetunionen Vladimir Chementov (Sovjetunionen)
1986 Madrid Sovjetunionen Igor Polianski (Sovjetunionen) Øst-Tyskland Dirk Richter (Øst-Tyskland) Sovjetunionen Serguei Zaboltnov (Sovjetunionen)
1991 Perth USA Jeff Rouse (USA) Canada Mark Tewksbury (Canada) Spania Martin Lopez-Zubero (Spania)
1994 Roma Spania Martin Lopez-Zubero (Spania) USA Jeff Rouse (USA) Ungarn Tamás Deutsch (Ungarn)
1998 Perth USA Lenny Krayzelburg (USA) Canada Mark Versfeld (Canada) Tyskland Stev Theloke (Tyskland)
2001 Fukuoka Australia Matt Welsh (Australia) Island Örn Arnarson (Island) Tyskland Steffen Driesen (Tyskland)
2003 Barcelona USA Aaron Peirsol (USA) Russland Arkady Vyatchanin (Russland)
Australia Matt Welsh (Australia)
2005 Montreal USA Aaron Peirsol (USA) USA Randall Bal (USA) Ungarn László Cseh (Ungarn)
2007 Melbourne USA Aaron Peirsol (USA) USA Ryan Lochte (USA) Storbritannia Liam Tancock (Storbritannia)
2009 Roma Japan Junya Koga (Japan) Tyskland Helge Meeuw (Tyskland) Spania Aschwin Wildeboer (Spania)

200 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd Øst-Tyskland Roland Matthes (Øst-Tyskland) Ungarn Zóltan Verrasztó (Ungarn) USA John Naber (USA)
1975 Cali Ungarn Zóltan Verrasztó (Ungarn) Australia Mark Tonelli (Australia) USA Paul Hove (USA)
1978 Berlin USA Jesse Vassallo (USA) New Zealand Gary Hurring (New Zealand) Ungarn Zóltan Verrasztó (Ungarn)
1982 Guayaquil USA Rick Carey (USA) Ungarn Zoltan Wladar (Ungarn) Øst-Tyskland Frank Baltrusch (Øst-Tyskland)
1986 Madrid Sovjetunionen Igor Polianski (Sovjetunionen) Øst-Tyskland Frank Baltrusch (Øst-Tyskland) Vest-Tyskland Frank Hoffmeister (Vest-Tyskland)
1991 Perth Spania Martin Lopez-Zubero (Spania) Italia Stefano Battistelli (Italia) Sovjetunionen Vladimir Selkov (Sovjetunionen)
1994 Roma Russland Vladimir Selkov (Russland) Spania Martin Lopez-Zubero (Spania) USA Royce Sharp (USA)
1998 Perth USA Lenny Krayzelburg (USA) Tyskland Ralf Braun (Tyskland) Canada Mark Versfeld (Canada)
2001 Fukuoka USA Aaron Peirsol (USA) Østerrike Markus Rogan (Østerrike) Island Örn Arnarson (Island)
2003 Barcelona USA Aaron Peirsol (USA) Kroatia Gordan Kožulj (Kroatia) Frankrike Simon Dufour (Frankrike)
2005 Montreal USA Aaron Peirsol (USA) Østerrike Markus Rogan (Østerrike) USA Ryan Lochte (USA)
2007 Melbourne USA Ryan Lochte (USA) USA Aaron Peirsol (USA) Østerrike Markus Rogan (Østerrike)
2009 Roma USA Aaron Peirsol (USA) Japan Ryosuke Irie (Japan) USA Ryan Lochte (USA)

Brystsvømming[rediger | rediger kilde]

50 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
2001 Fukuoka Ukraina Oleg Lisogor (Ukraina) Russland Roman Sloudnov (Russland) Italia Domenico Fioravanti (Italia)
2003 Barcelona Storbritannia James Gibson (Storbritannia) Ukraina Oleg Lisogor (Ukraina) Ungarn Mihály Flaskay (Ungarn)
2005 Montreal Tyskland Mark Warnecke (Tyskland) USA Mark Gangloff (USA) Japan Kosuke Kitajima (Japan)
2007 Melbourne Ukraina Oleg Lisogor (Ukraina) USA Brendan Hansen (USA) Sør-Afrika Cameron van der Burgh (Sør-Afrika)
2009 Roma Sør-Afrika Cameron van der Burgh (Sør-Afrika) Brasil Felipe França Silva (Brasil) USA Mark Gangloff (USA)

100 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd USA John Hencken (USA) Sovjetunionen Mihail Kriukin (Sovjetunionen) Japan Nobutaka Taguchi (Japan)
1975 Cali Storbritannia David Wilkie (Storbritannia) Japan Nobutaka Taguchi (Japan) Storbritannia David Leigh (Storbritannia)
1978 Berlin Vest-Tyskland Walter Kusch (Vest-Tyskland) Canada Graham Smith (Canada) Vest-Tyskland Gerald Mörken (Vest-Tyskland)
1982 Guayaquil USA Steve Lundquist (USA) Canada Victor Davis (Canada) USA John Moffett (USA)
1986 Madrid Canada Victor Davis (Canada) Italia Gianni Minervini (Italia) Sovjetunionen Dmitri Volkov (Sovjetunionen)
1991 Perth Ungarn Norbert Rózsa (Ungarn) Storbritannia Adrian Moorhouse (Storbritannia) Italia Gianni Minervini (Italia)
1994 Roma Ungarn Norbert Rózsa (Ungarn) Ungarn Károly Güttler (Ungarn) Belgia Frederik Deburghgraeve (Belgia)
1998 Perth Belgia Frederik Deburghgraeve (Belgia) Kina Zeng Qiliang (Kina) USA Kurt Grote (USA)
2001 Fukuoka Russland Roman Sloudnov (Russland) Italia Domenico Fioravanti (Italia) USA Ed Moses (USA)
2003 Barcelona Japan Kosuke Kitajima (Japan) USA Brendan Hansen (USA) Storbritannia James Gibson (Storbritannia)
2005 Montreal USA Brendan Hansen (USA) Japan Kosuke Kitajima (Japan) Frankrike Hugues Duboscq (Frankrike)
2007 Melbourne USA Brendan Hansen (USA) Japan Kosuke Kitajima (Japan) Australia Brenton Rickard (Australia)
2009 Roma Australia Brenton Rickard (Australia) Frankrike Hugues Dubosq (Frankrike) Sør-Afrika Cameron van der Burgh (Sør-Afrika)

200 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd Storbritannia David Wilkie (Storbritannia) USA John Hencken (USA) Japan Nobutaka Taguchi (Japan)
1975 Cali Storbritannia David Wilkie (Storbritannia) USA Richard Colella (USA) USA Nikolai Pankin (USA)
1978 Berlin USA Nicholas Nevid (USA) Sovjetunionen Arsen Miskarov (Sovjetunionen) Vest-Tyskland Walter Kusch (Vest-Tyskland)
1982 Guayaquil Canada Victor Davis (Canada) Sovjetunionen Robertas Schulpa (Sovjetunionen) USA John Moffett (USA)
1986 Madrid Ungarn József Szabó (Ungarn) Canada Victor Davis (Canada) USA Steven Bentley (USA)
1991 Perth USA Mike Barrowman (USA) Ungarn Norbert Rózsa (Ungarn) Storbritannia Nicholas Gillingham (Storbritannia)
1994 Roma Ungarn Norbert Rózsa (Ungarn) USA Eric Wunderlich (USA) Ungarn Károly Güttler (Ungarn)
1998 Perth USA Kurt Grote (USA) Frankrike Jean-Christophe Sarnin (Frankrike) Ungarn Norbert Rózsa (Ungarn)
2001 Fukuoka USA Brendan Hansen (USA) Østerrike Maxim Podoprigora (Østerrike) Japan Kosuke Kitajima (Japan)
2003 Barcelona Japan Kosuke Kitajima (Japan) Storbritannia Ian Edmond (Storbritannia) USA Brendan Hansen (USA)
2005 Montreal USA Brendan Hansen (USA) Canada Mike Brown (Canada) Japan Genki Imamura (Japan)
2007 Melbourne Japan Kosuke Kitajima (Japan) Australia Brenton Rickard (Australia) Italia Loris Facci (Italia)
2009 Roma Ungarn Dániel Gyurta (Ungarn) USA Eric Shanteau (USA) Australia Christian Sprenger (Australia)


Litauen Giedrius Titenis (Litauen)

Butterfly[rediger | rediger kilde]

50 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
2001 Fukuoka Australia Geoff Huegill (Australia) Sverige Lars Frölander (Sverige) Storbritannia Mark Foster (Storbritannia)
2003 Barcelona Australia Matt Welsh (Australia) USA Ian Crocker (USA) Russland Yevgeny Korotyshkin (Russland)
2005 Montreal Sør-Afrika Roland Schoeman (Sør-Afrika) USA Ian Crocker (USA) Ukraina Sergiy Breus (Ukraina)
2007 Melbourne Sør-Afrika Roland Schoeman (Sør-Afrika) USA Ian Crocker (USA) Danmark Jakob Andkjær (Danmark)
2009 Roma Serbia Milorad Čavić (Serbia) Australia Matthew Targett (Australia) Spania Rafael Muñoz (Spania)

100 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd Canada Bruce Robertson (Canada) USA Joe Bottom (USA) USA Robin Backhaus (USA)
1975 Cali USA Gregory Jagenburg (USA) Øst-Tyskland Roger Pyttel (Øst-Tyskland) USA William Forrester (USA)
1978 Berlin USA Joe Bottom (USA) USA Gregory Jagenburg (USA) Sverige Pär Arvidsson (Sverige)
1982 Guayaquil USA Matthew Gribble (USA) Vest-Tyskland Michael Gross (Vest-Tyskland) Sverige Bengt Baron (Sverige)
1986 Madrid USA Pablo Morales (USA) USA Matt Biondi (USA) Storbritannia Andrew Jameson (Storbritannia)
1991 Perth Surinam Anthony Nesty (Surinam) Tyskland Michael Gross (Tyskland) Sovjetunionen Viatcheslav Kulikov (Sovjetunionen)
1994 Roma Polen Rafał Szukała (Polen) Sverige Lars Frölander (Sverige) Russland Denis Pankratov (Russland)
1998 Perth Australia Michael Klim (Australia) Sverige Lars Frölander (Sverige) Australia Geoff Huegill (Australia)
2001 Fukuoka Sverige Lars Frölander (Sverige) USA Ian Crocker (USA) Australia Geoff Huegill (Australia)
2003 Barcelona USA Ian Crocker (USA) USA Michael Phelps (USA) Ukraina Andriy Serdinov (Ukraina)
2005 Montreal USA Ian Crocker (USA) USA Michael Phelps (USA) Ukraina Andriy Serdinov (Ukraina)
2007 Melbourne USA Michael Phelps (USA) USA Ian Crocker (USA) Venezuela Albert Subirats (Venezuela)
2009 Roma USA Michael Phelps (USA) Serbia Milorad Čavić (Serbia) Spania Rafael Muñoz Pérez (Spania)

200 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd USA Robin Backhaus (USA) USA Steven Gregg (USA) Øst-Tyskland Hartmut Floecker (Øst-Tyskland)
1975 Cali USA William Forrester (USA) Øst-Tyskland Roger Pyttel (Øst-Tyskland) Storbritannia Brian Brinkley (Storbritannia)
1978 Berlin USA Mike Bruner (USA) USA Steven Gregg (USA ) Øst-Tyskland Roger Pyttel (Øst-Tyskland)
1982 Guayaquil Vest-Tyskland Michael Gross (Vest-Tyskland) Sovjetunionen Sergey Fesenko (Sovjetunionen) USA Craig Beardsley (USA)
1986 Madrid Vest-Tyskland Michael Gross (Vest-Tyskland) New Zealand Anthony Mosse (New Zealand) Danmark Benny Nielsen (Danmark)
1991 Perth USA Melvin Stewart (USA) Tyskland Michael Gross (Tyskland) Ungarn Tamás Darnyi (Ungarn)
1994 Roma Russland Denis Pankratov (Russland) New Zealand Danyon Loader (New Zealand) Tyskland Chris-Carol Bremer (Tyskland)
1998 Perth Ukraina Denys Sylantyev (Ukraina) Frankrike Franck Esposito (Frankrike) USA Tom Malchow (USA)
2001 Fukuoka USA Michael Phelps (USA) USA Tom Malchow (USA) Russland Anatoly Polyakov (Russland)
2003 Barcelona USA Michael Phelps (USA) Japan Takashi Yamamoto (Japan) USA Tom Malchow (USA)
2005 Montreal Polen Paweł Korzeniowski (Polen) Japan Takeshi Matsuda (Japan) Kina Peng Wu (Kina)
2007 Melbourne USA Michael Phelps (USA) Kina Peng Wu (Kina) Russland Nikolay Skvortsov (Russland)
2009 Roma USA Michael Phelps (USA) Polen Paweł Korzeniowski (Polen) Japan Takeshi Matsuda (Japan)

Individuell medley[rediger | rediger kilde]

200 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd Sverige Gunnar Larsson (Sverige) USA Stanley Carper (USA) Storbritannia David Wilkie (Storbritannia)
1975 Cali Ungarn Andras Hargitay (Ungarn) USA Steve Furniss (USA) Sovjetunionen Andrey Simornov (Sovjetunionen)
1978 Berlin Canada Graham Smith (Canada) USA Jesse Vassallo (USA) Sovjetunionen Alexander Sidorenko (Sovjetunionen)
1982 Guayaquil Sovjetunionen Alexander Sidorenko (Sovjetunionen) USA William Barrett (USA) Italia Giovanni Francheschi (Italia)
1986 Madrid Ungarn Tamás Darnyi (Ungarn) Canada Alex Baumann (Canada) Sovjetunionen Vadim Yaroshchuk (Sovjetunionen)
1991 Perth Ungarn Tamás Darnyi (Ungarn) USA Eric Namesnik (USA) Tyskland Christian Gessner (Tyskland)
1994 Roma Finland Jani Sievinen (Finland) USA Greg Burgess (USA) Ungarn Attila Czene (Ungarn)
1998 Perth Nederland Marcel Wouda (Nederland) Frankrike Xavier Marchand (Frankrike) USA Ron Karnaugh (USA)
2001 Fukuoka Italia Massimiliano Rosolino (Italia) USA Tom Wilkens (USA) Australia Justin Norris (Australia)
2003 Barcelona USA Michael Phelps (USA) Australia Ian Thorpe (Australia) Italia Massimiliano Rosolino (Italia)
2005 Montreal USA Michael Phelps (USA) Ungarn László Cseh (Ungarn) USA Ryan Lochte (USA)
2007 Melbourne USA Michael Phelps (USA) USA Ryan Lochte (USA) Ungarn László Cseh (Ungarn)
2009 Roma USA Ryan Lochte (USA) Ungarn László Cseh (Ungarn) USA Eric Shanteau (USA)

400 meter[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd Ungarn Andras Hargitay (Ungarn) USA Rod Strachan (USA) USA Richard Colella (USA)
1975 Cali Ungarn Andras Hargitay (Ungarn) Sovjetunionen Andrey Simornov (Sovjetunionen) Vest-Tyskland Hans Joachim Geissler (Vest-Tyskland)
1978 Berlin USA Jesse Vassallo (USA) Sovjetunionen Sergey Fesenko (Sovjetunionen) Ungarn Andras Hargitay (Ungarn)
1982 Guayaquil Brasil Ricardo Prado (Brasil) Øst-Tyskland Jens-Peter Bernd (Øst-Tyskland) Sovjetunionen Sergey Fesenko (Sovjetunionen)
1986 Madrid Ungarn Tamás Darnyi (Ungarn) Sovjetunionen Wadim Jaroshuk (Sovjetunionen) Canada Alex Baumann (Canada)
1991 Perth Ungarn Tamás Darnyi (Ungarn) USA Eric Namesnik (USA) Italia Stefano Battistelli (Italia)
1994 Roma USA Tom Dolan (USA) Finland Jani Sievinen (Finland) USA Eric Namesnik (USA)
1998 Perth USA Tom Dolan (USA) Nederland Marcel Wouda (Nederland) Canada Curtis Mayden (Canada)
2001 Fukuoka Italia Alessio Boggiatto (Italia) USA Erik Vendt (USA) Australia Thomas Wilkens (Australia)
2003 Barcelona USA Michael Phelps (USA) Ungarn László Cseh (Ungarn) Tunisia Oussama Mellouli (Tunisia)
2005 Montreal Ungarn László Cseh (Ungarn) Italia Luca Marin (Italia) Tunisia Oussama Mellouli (Tunisia)
2007 Melbourne USA Michael Phelps (USA) USA Ryan Lochte (USA) Italia Luca Marin (Italia)
2009 Roma USA Ryan Lochte (USA) USA Tyler Clary (USA) Ungarn László Cseh (Ungarn)

Stafetter[rediger | rediger kilde]

4 × 100 meter fri[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd USA USA
Melvin Nash
Joe Bottom
Jim Montgomery
John Murphy
Sovjetunionen
Igor Grivennikov
Viktor Aboimov
Vladimir Krivtsov
Vladimir Bure
Øst-Tyskland Øst-Tyskland
Roland Matthes
Roger Pyttel
Peter Bruch
Hartmut Floeckner
1975 Cali USA USA
Bruce Furniss
Jim Montgomery
Andy Coan
John Murphy
Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Klaus Steinbach
Dirk Braunleder
Kersten Meier
Peter Nocke
Italia Italia
Roberto Pangaro
Paolo Barelli
Claudio Zei
Marcello Guarducci
1978 Berlin USA USA
Jack Babashoff
Rowdy Gaines
Jim Montgomery
David McCagg
Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Andreas Schmidt
Ulrich Temp
Peter Knust
Klaus Steinbach
Sverige Sverige
Per Holmertz
Dan Larsson
Per-Ola Quist
Per-Alvar Magnusson
1982 Guayaquil USA USA
Chris Cavanaugh
Robin Leamy
David McCagg
Rowdy Gaines
Sovjetunionen Sovjetunionen
Sergey Krassiouk
Alexei Filinov
Sergei Smiriaguine
Alexis Markovski
Sverige Sverige
Per Johansson
Bengt Baron
Per Holmertz
Per Wikström
1986 Madrid USA USA
Tom Jager
Michael Heath
Paul Walace
Matt Biondi
Sovjetunionen Sovjetunionen
Gennady Prigoda
Nikolay Ewseen
Sergei Smiriaguine
Alexis Markovski
Øst-Tyskland Øst-Tyskland
Dirk Richter
Jörg Woithe
Sven Lodziewski
Steffen Zesner
1991 Perth USA USA
Tom Jager
Bret Lang
Douglas Gjersten
Matt Biondi
Tyskland Tyskland
Peter Sitt
Dirk Richter
Steffen Zesner
Bengt Zigarsky
Sovjetunionen Sovjetunionen
Gennady Prigoda
Yuri Bashkatov
Veniamin Tayanovich
Vladimir Tkachenko
1994 Roma USA USA
Jon Olsen
Josh Davis
Ugur Taner
Gary Hall jr.
Russland Russland
Roman Shegolev
Vladimir Predkin
Vladimir Pyshnenko
Alexander Popov
Brasil Brasil
Fernando Scherer
Teófilo Ferreira
André Teixeira
Gustavo Borges
1998 Perth USA USA
Scott Tucker
Jon Olsen
Neil Walker
Gary Hall jr.
Australia Australia
Michael Klim
Richard Upton
Adam Pine
Chris Fydler
Russland Russland
Alexander Popov
Vladislav Kulikov
Roman Yegorov
Denis Pankratov
2001 Fukuoka Australia Australia
Michael Klim
Ashley Callus
Todd Pearson
Ian Thorpe
Nederland Nederland
Mark Veens
Johan Kenkhuis
Klaas Erik Zwering
Pieter van den Hoogenband
Tyskland Tyskland
Stefan Herbst
Torsten Spanneberg
Lars Conrad
Sven Lodziewski
2003 Barcelona Russland Russland
Andrey Kapralov
Ivan Usov
Denis Pimankov
Alexander Popov
USA USA
Scott Tucker
Neil Walker
Ryan Wochomurka
Jason Lezak
Frankrike Frankrike
Romain Barnier
Julien Sicot
Fabien Gilot
Frederick Bousquet
2005 Montreal USA USA
Michael Phelps
Neil Walker
Nate Dusing
Jason Lezak
Canada Canada
Yannick Lupien
Rick Say
Mike Mintenko
Brent Hayden
Australia Australia
Michael Klim
Andrew Mewing
Leith Brodie
Patrick Murphy
2007 Melbourne USA USA
Michael Phelps
Neil Walker
Cullen Jones
Jason Lezak
Italia Italia
Massimiliano Rosolino
Alessandro Calvi
Christian Galenda
Filippo Magnini
Frankrike Frankrike
Fabien Gilot
Frédérick Bousquet
Julien Sicot
Alain Bernard
2009 Roma USA USA
Michael Phelps
Ryan Lochte
Mattew Grevers
Nathan Adrian
Russland Russland
Jevgenij Lagunov
Andrej Gretjin
Danila Izotov
Aleksandr Suchorukov
Frankrike Frankrike
Fabien Gilot
Alain Bernard
Gregory Mallet
Frederick Bousquet

4 × 200 meter fri[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd USA USA
Kurt Krumpholz
Robin Backhaus
Richard Klatt
Jim Montgomery
Australia Australia
John Kulasalu
Stephen Badger
Brad Cooper
Mike Wenden
Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Klaus Steinbach
Werner Lampe
Peter Nocke
Folkert Meeuw
1975 Cali Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Klaus Steinbach
Werner Lampe
Hans Joachim Geissler
Peter Nocke
Storbritannia Storbritannia
Alan McClatchey
Gary Jameson
Gordon Downie
Brian Brinkley
Sovjetunionen Sovjetunionen
Alexandre Samsonov
Anatoli Ribakov
Viktor Aboimov
Andrei Krilov
1978 Berlin USA USA
Bruce Furniss
Bill Forrester
Robert Hackett
Rowdy Gaines
Sovjetunionen Sovjetunionen
Sergei Rusin
Andrey Krylov
Vladimir Salnikov
Sergey Kopliakov
Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Andreas Schmidt
Peter Knust
Karsten Lippmann
Frank Wenmann
1982 Guayaquil USA USA
Richard Saeger
Jeffrey Float
Kyle Miller
Rowdy Gaines
Sovjetunionen Sovjetunionen
Vladimir Chemetov
Juar Stukolkin
Vladimir Salnikov
Alexei Filinov
Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Andreas Schmidt
Dirk Korthals
Rainer Henkel
Michael Gross
1986 Madrid Øst-Tyskland Øst-Tyskland
Lars Hinnenburg
Thomas Flemming
Dirk Richter
Sven Lodziewski
Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Rainer Henkel
Michael Gross
Alexande Schowtka
Thomas Fahrner
USA USA
Eric Boyer
Michael Heath
Daniel Jorgensen
Matt Biondi
1991 Perth Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Peter Sitt
Steffen Zesner
Stefan Pfeiffer
Michael Gross
USA USA
Troy Dalbey
Melvin Stewart
Daniel Jorgensen
Douglas Gjertsen
Italia Italia
Emanuele Idini
Roberto Gleria
Stefano Battistelli
Giorgio Lamberti
1994 Roma Sverige Sverige
Christer Wallin
Tommy Werner
Lars Frölander
Anders Holmertz
Russland Russland
Yury Mukhin
Vladimir Pyshnenko
Denis Pankratov
Roman Shegolev
Tyskland Tyskland
Andreas Szigat
Christian Keller
Oliver Lampe
Steffen Zesner
1998 Perth Australia Australia
Michael Klim
Ian Thorpe
Grant Hackett
Daniel Kowalski
Nederland Nederland
Pieter van den Hoogenband
Martijn Zuijdweg
Mark van der Zijden
Marcel Wouda
Storbritannia Storbritannia
Paul Palmer
Andrew Clayton
Gavin Meadows
James Salter
2001 Fukuoka Australia Australia
Grant Hackett
William Kirby
Michael Klim
Ian Thorpe
Italia Italia
Emiliano Brembilla
Matteo Pelliciari
Andrea Beccari
Massimiliano Rosolino
USA USA
Scott Goldblatt
Nate Dusing
Chad Carvin
Klete Keller
2003 Barcelona Australia Australia
Grant Hackett
Craig Stevens
Nicholas Sprenger
Ian Thorpe
USA USA
Michael Phelps
Nate Dusing
Aaron Peirsol
Klete Keller
Tyskland Tyskland
Johannes Oesterling
Lars Conrad
Stefan Herbst
Christian Keller
2005 Montreal USA USA
Michael Phelps
Ryan Lochte
Peter Vanderkaay
Klete Keller
Canada Canada
Brent Hayden
Colin Russell
Rick Say
Andrew Hurd
Australia Australia
Nicholas Sprenger
Patrick Murphy
Andrew Mewing
Grant Hackett
2007 Melbourne USA USA
Michael Phelps
Ryan Lochte
Klete Keller
Peter Vanderkaay
Australia Australia
Patrick Murphy
Andrew Mewing
Grant Bris
Kenrick Monk
Canada Canada
Brian Johns
Brent Hayden
Rick Say
Andrew Hurd
2009 Roma USA USA
Michael Phelps
Ricky Berens
David Walters
Ryan Lochte
Russland Russland
Nikita Lobintsev
Michail Polishuk
Danila Izotov
Alexander Sukhorukov
Australia Australia
Kenrick Monk
Robert Hurley
Tommaso D'Orsogna
Patrick Murphy

4 × 100 meter medley[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse
1973 Beograd USA USA
Michael Stamm
John Hencken
Joe Bottom
Jim Montgomery
Øst-Tyskland Øst-Tyskland
Roland Matthes
Jurgen Glas
Hartmut Floeckner
Roger Pyttel
Canada Canada
Ian McKenzie
Peter Hrditschka
Bruce Robertson
Brian Phillips
1975 Cali USA USA
John Murphy
Richard Colella
Gregory Jagenburg
Andy Coan
Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Klaus Steinbach
Walter Kusch
Michael Kraus
Peter Nocke
Storbritannia Storbritannia
James Carter
David Wilkie
Brian Brinkley
Gordon Downie
1978 Berlin USA USA
Bob Jackson
Nicholas Nevid
Joe Bottom
David McCagg
Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Klaus Steinbach
Walter Kusch
Michael Kraus
Andreas Schmidt
Storbritannia Storbritannia
Gary Abraham
Duncan Goodhew
John Mills
Martin Smith
1982 Guayaquil USA USA
Rick Carey
Steve Lundquist
Matthew Gribble
Rowdy Gaines
Sovjetunionen Sovjetunionen
Vladimir Chemetov
Youri Kiss
Alexei Markovski
Sergei Smiriaguine
Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Stefan Peter
Gerald Moerken
Michael Gross
Andreas Schmidt
1986 Madrid USA USA
Daniel Veatch
David Lundberg
Pablo Morales
Matt Biondi
Vest-Tyskland Vest-Tyskland
Frank Hoffmeister
Bert Goebel
Michael Gross
Andre Schadt
Sovjetunionen Sovjetunionen
Igor Polianski
Dimitri Volkov
Alexei Markowski
Nikolai Ewseew
1991 Perth USA USA
Jeff Rouse
Eric Wunderlich
Mark Henderson
Matt Biondi
Sovjetunionen Sovjetunionen
Vladimir Shemetov
Dimitri Volkov
Viatcheslav Kulikov
Veniami Troianovitch
Tyskland Tyskland
Frank Hoffmeister
Christian Poswiat
Michael Gross
Dirk Richter
1994 Roma USA USA
Jeff Rouse
Eric Wunderlich
Mark Henderson
Gary Hall jr.
Russland Russland
Vladimir Selkov
Vasily Ivanov
Denis Pankratov
Alexander Popov
Ungarn Ungarn
Tamás Deutsch
Norbert Rózsa
Péter Horváth
Attila Czene
1998 Perth Australia Australia
Matt Welsh
Phil Rogers
Michael Klim
Chris Fydler
USA USA
Lenny Krayzelburg
Kurt Grote
Neil Walker
Gary Hall jr.
Ungarn Ungarn
Attila Czene
Norbert Rózsa
Péter Horváth
Attila Zubor
2001 Fukuoka Australia Australia
Matt Welsh
Regan Harrison
Geoff Huegill
Ian Thorpe
Tyskland Tyskland
Steffen Driesen
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Torsten Spanneberg
Russland Russland
Vladislav Aminov
Dimitri Komornikov
Vladislav Kulikov
Dimitri Tchernychev
2003 Barcelona USA USA
Aaron Peirsol
Brendan Hansen
Ian Crocker
Jason Lezak
Russland Russland
Arkady Vyatchanin
Roman Ivanovsky
Igor Marchenko
Alexander Popov
Japan Japan
Tomomi Morita
Kosuke Kitajima
Takashi Yamamoto
Daisuke Hosokawa
2005 Montreal USA USA
Aaron Peirsol
Brendan Hansen
Ian Crocker
Jason Lezak
Russland Russland
Arkady Vyatchanin
Dmitry Komornikov
Igor Marchenko
Andrey Kapralov
Japan Japan
Tomomi Morita
Kosuke Kitajima
Ryo Takayasu
Daisuke Hosokawa
2007 Melbourne Australia Australia
Matt Welsh
Brenton Rickard
Andrew Lauterstein
Eamon Sullivan
Japan Japan
Tomomi Morita
Kosuke Kitajima
Takashi Yamamoto
Daisuke Hosokawa
Russland Russland
Arkady Vyatchanin
Dmitry Komornikov
Nikolay Skvortsov
Jevgenij Lagunov
2009 Roma USA USA
Aaron Peirsol
Eric Shanteau
Michael Phelps
David Walters
Tyskland Tyskland
Helge Meeuw
Hendrik Feldwehr
Benjamin Starke
Paul Biedermann
Australia Australia
Ashley Delaney
Brenton Rickard
Andrew Lauterstein
Matthew Targett

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]