Magnus av Sachsen
| Magnus Hertug av Sachsen |
|||
|---|---|---|---|
| Regjeringstid: | Sachsen: 1072 - 1106 | ||
| Født: | ukjent | ||
| Død: | 1106 | ||
| Foreldre: | Ordulf av Sachsen og Ulvhild av Norge |
||
| Ektefelle(r): | Sophia av Ungarn | ||
| Barn: | Wulfhilde Eilica |
||
Magnus av Sachsen (fødselsår ukjent, død i Erthenburg i 1106) av huset Billung var hertug Ordulf av Sachsen og Ulvhild av Norges eldste sønn. Han etterfulgte faren som hertug i 1072 og vokste til å bli en bitter fiende av erkebiskop Adalbert av Hamburg og Bremen. Før Magnus ble hertug drev han gjennom hans avsettelse i 1066 fordi erkebiskopen hadde utnyttet sin herskermakt til å berike kirken med krongods, men Adalbert av Bremen kom senere tilbake.
Siden Magnus hadde støttet Otto II av Bayerns opprør mot Henrik IV ble han tatt til fange i 1070, og satt fanget i tre år. Han ble på nytt tatt til fange av Henrik IV i 1075, og denne gangen ble han frigitt året etter. Etterhvert kom en forsoning i stand mellom Henrik IV og Magnus, og stod Magnus på Henriks side under kampene mot liutieserne. Huset Billungs herredømme over Sachsen endte i 1106 da Magnus døde uten å etterlate seg mannlige arvinger. Billungernes tid som hertuger av Sachsen hadde spent over fire generasjoner.
Magnus var gift med Sophia av Ungarn (-1095), datter av kong Béla I av Ungarn, enke etter Ulrich I av Weimar, markgreve av Istria, og med henne hadde han barna:
- Wulfhilde (1072-1126), gift med Henrik IX av Bayern (-1126)
- Eilica (-1142), gift med grev Otto av Ballenstedt (-1123)
Magnus hadde mange etterkommere, bl.a. i fyrstehuset Oldenburg, og gjennom ham kan det nåværende norske kongehuset regne sine aner tilbake til sagatidens norske konger.
| Forgjenger: Ordulf av Sachsen |
Hertug av Sachsen |
Etterfølger: Lotharius av Supplinburg |