Kings of Leon
Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
| Kings of Leon | |||
|---|---|---|---|
Kings of Leon live på "Festival Internacional de Benicàssim", 22. juli 2007. |
|||
| Opphav | Tennessee, USA | ||
| Periode | 2000 - | ||
| Sjanger | Southern rock Alternativ Rock Indie Rock |
||
| Plateselskap | Sony BMG/RCA | ||
| Nettsted | www.kingsofleon.com | ||
| Medlemmer | |||
| Nathan Followill Caleb Followill Jared Followill Matthew Followill |
|||
Kings of Leon er et amerikansk rock band som består av de tre Followill-brødrene og en fetter, bosatt i Tennessee, USA. De er påvirket av forbilder som inkluderer Southern rock, Hard rock og blues.
Innhold |
[rediger] Historie
Gruppas navn kommer fra Nathan, Caleb og Jareds far og bestefar, begge hetende Leon. Jared og Caleb ble født i Tennessee, mens Nathan og Matthew ble født i Oklahoma. Brødrene brukte mye av sin barndom på å reise rundt i SSCS med deres far, en omreisende predikant, og deres mor, som underviste dem når de ikke var på skolen. Ifølge Rolling Stone Magazine, kunne det hele oppsummeres slik; «Mens Leon holdt prekener i kirker og på vekkelsesmøter gjennom Sydstatene, deltok guttene og ble til tider invitert med på å spille. De ble undervist hjemme eller i små religiøse og konvensjonelle skoler. Bortsett fra en femårlig periode når de bosatte seg i Jackson, Tennessee, tilbrakte brødrene Followill sin barndom med å kjøre gjennom Sydstatene og bodde en uke eller to hvor enn deres far Leon ble satt opp til å holde preken»
Selv om det gikk rykter om at deres far Leon ble fratatt sin stilling i en artikkel i Q Magazine i juli 2007, ble Leon selv sitert : «Jeg fikk ikke sparken, jeg sa opp.» Etter flere forskjellige jobber flyttet brødrene til Nashville i 1998. De dannet et band i 2000 med deres fetter Matthew. Musikken deres var påvirket av deres religiøse oppvekst og røttene deres fra Sydstatene. Brødrene Nathan og Caleb sang opprinnelig countrymusikk og begynte ikke før senere med å spille rock and roll. De jobbet i kortere perioder med merking og administrasjon av Pistol Creek Productions. For det meste brukte de tiden på å synge på rodeoer. De var også medlemmer av 'The West Tennessee Mass Choir' i en kort periode. Nathan, den eldste av brødrene, tok eksamen på Christian Life Academy (en privat skole som nå er lagt ned) i Henderson, TN. Caleb brøt studiene på andre året for å fortsette med countrymusikk.
Da de holdt på å signere kontrakt med RCA, ble de introdusert for en låtskriver/produsent fra Nashville, Angelo Petraglia, som tidligere hadde arbeidet med artister som Brooks & Dunn, Trisha Yearwood og Martina McBride. Petraglia skulle vise seg å bli meget viktig for bandet ved å få dem til å bevege seg over i en mer rock-orientert retning og ved å skrive flere av sangene deres i samarbeid med dem.«Jeg forandra de fyrene til Rolling Stones og mye av det eldre innenfor rå rock and roll,» sa han. Caleb, hvis første navn er Anthony, er kjent som «Tony» for resten av bandet og blant hans nærmeste venner. I et intervju nevnte Caleb Followill The Rolling Stones, Neil Young og Bob Dylan som noen av bandets tidlige innflytelser. Caleb røpet også at «...på grunn av hvordan vi [medlemmene av bandet] vokste opp, ble vi virkelig avskjermet fra musikk og vi visste egentlig ikke så mye om det..» og fortsatte med å si at de mest betydningsfulle musikalske innflytelsene bare hadde vært i løpet av de siste årene.
[rediger] Karriere
Til dags dato har Kings of Leon solgt anslagsvis 28 millioner over hele verden av alle de tre albumene Youth and Young Manhood, Aha Shake Heartbreak og Because of the Times. Dermed ble de en av de mest vellykkede suksessene av nye band som hadde gått på scenen på flere tiår. Og med Kings of Leons fjerde album klart til utgiving i 2008 kan mer suksess følge Kings of Leon de neste 12 månedene.
[rediger] Holy Roller Novocaine og Youth and Young Manhood
Kings of Leons første utgivelse, The Holy Roller Novocaine EP kom ut i 2003. Fire av dets fem sanger ville senere bli utgitt i Youth and Young Manhood, der sangene "California Waiting" og "Wasted Time" ble spilt inn på nytt i andre versjoner. EP'en inneholdt også en annen versjon av "Wicker Chair". Alle sangene ble skrevet sammen med Petraglia. Deres debutalbum Youth and Young Manhood gav dem berømmelse, spesielt utenfor USA hvor de ble kalt en av de drivende kreftene bak den såkalte nye «rock revolusjonen» av den europeiske pressen. Deres omdømme fortsatte å vokse da de ble valgt ut av populære rock-band som The Strokes og U2 til å turnere med dem. Ifølge Jared ble tittelen på albumet tatt fra deres fars bibel. Alle sangene ble igjen skrevet sammen med Petraglia, som også medvirket med gitar og produserte albumet med Ethan Johns. Sangene "Molly's Chambers", "Red Morning Light", og "Holy Roller Novocaine" ble brukt i flere ulike videospill, filmer og i TV-reklamer. Den første singelen, "Molly's Chambers" ble en stor slager i utlandet.
[rediger] Aha Shake Heartbreak
Bandets andre album Aha Shake Heartbreak ble utgitt i Storbritannia i oktober 2004 og i de forente stater i februar 2005. Der deres første album var inspirert av sydstatlig garasje-rock, ble dette albumet utgitt til verdenskjent omtale og utvidet bandets nasjonale og internasjonale publikum. "The Bucket", "Four Kicks" og "King of the Rodeo" ble alle utgitt som singler, der "The Bucket" kom opp i Top 20 i Storbritannia. Bandet mottok også hyllester fra flere av deres likemenn innenfor samme sjanger, som Isaac Brock fra Modest Mouse, Noel Gallagher fra Oasis, Eddie Vedder fra Pearl Jam og Bob Dylan. Bandet turnerte med Pearl Jam og Bob Dylan i store deler av 2005 og 2006.
[rediger] Because of the Times
I mars 2006 ble det offentliggjort av NME at Kings Of Leon var tilbake i studio, i full gang med deres tredje album. Trommeslageren Nathan Followill fortalte NME.COM: «Dæven, vi sitter på en haug med sanger akkurat nå som vi skulle ønske vi kunne la verden få høre!» Bandets tredje album fikk navnet Because of the Times, som muligens var en referanse til en stor konferanse med UPC-ministere med samme navn i Alexandria, Louisiana, som brødrene ofte var med på.
Albumet ble utgitt 2 april 2007 i Storbritannia, og en dag senere i USA til så å si universal lovprisning. NME sa at albumet «fastslo Kings Of Leon som et av de største amerikanske bandene av vår tid» og Entertainment Weekly kalte Because of the Times ’en episk storfilm av en CD og det beste hittil.’ En annen anmelder beskrev Because of the Times som «et velutført album med utrolig skjønnhet og velkjent, elskelig oppbygging. Kings of Leon modner vidunderlig og med tålmodighet, uten å tvinge på verken musikalsk eller lyrisk så det ikke lyder naturlig.»
Etter at albumet var gitt ut, måtte Ed o’Brien fra Radiohead innrømme at han var en fan av dem, og la dem til i lista av Radioheads favoritter. Han sa : «Jeg blir ikke sjalu når jeg ser andre band, men når jeg ser dem tenker jeg, "Dæven, jeg skulle ønske jeg var med i det bandet". De er unge… de minner meg om.. the Bunnymen eller noe sånt. De vokser, de utvikler seg.. De spiller fantastisk, og trommeslageren, han er fantastisk. De er alle gode, men han er virkelig spesiell.» Det kom inn på 25. plass i USA og 1. i Storbritannia hvor det ble solgt tilnærmet 70, 000 utgaver i den første uka etter utgivelsen. Albumet ble presentert av singelen ”On Call”, som ble en stor slager i England. For mange fan av gruppas tidligere arbeider ble albumet en skuffelse da bandet hadde latt mye av dets morsomme, skitne, sydstat-gjennomsyrede arroganse være ute til fordel for en mer moden og finpusset stil. Dette stoppet i midlertidig ikke albumet fra å, ble det hevdet, bli bandet mest suksessfulle kommersielle og avgjørende utgivelse. Andre singler fra albumet inkluderer sangen ”Fans” og ”Charmer.”
[rediger] Det fjerde albumet
Caleb bekreftet nylig til UK magazine NME at bandet allerede var i gang med å jobbe med sanger til det fjerde albumet selv om det tredje nettopp ble utgitt. En av grunnene til dette er at det tredje albumet ble ferdig nesten et år før det ble utgitt, og han følte at det ble på tide å skrive sanger igjen. Dessuten påsto Jared i et intervju at det neste albumet ville rocke hardere, i samme stil som McFearless, Charmer og Black Thumbnail. «Vi har utvidet vår musikalske horisont de siste årene og føler at vi er klare til å takle våre sydlige røtter.. igjen,» sa Jared Followill, bandets basspiller. Innspillingene skal være klare til å begynne i februar, når bandet er ferdig med sin nåværende turné. Den 8. februar 2008 ble det bekreftet av organisatoren for Glastonbury Festival, Emily Eavis, at Kings of Leon spiller på festivalen på Worthy Farm, sammen med overskrifter som Jay-Z og The Verve.
Det fjerde albumet 'Only be the Night' kommer ut i Norge 3. september 2008.
[rediger] Medlemmer
- Caleb Followill (født Anthony Caleb Followill, 14. januar 1982, i Memphis, Tennessee) —(rytmegitar/vokal)
- Jared Followill (født Michael Jared Followill, 20. november 1986, i Memphis, Tennessee) — (bassgitar)
- Nathan Followill (født Ivan Nathaniel Followill, 26. juni 1979 i Oklahoma City, Oklahoma) — (trommer/slagverk/vokal)
- Matthew Followill (født Cameron Matthew Followill, 10. september 1984, i Oklahoma City, Oklahoma) — (førstegitar)
[rediger] Diskografi
Album
- Youth and Young Manhood (2003)
- Aha Shake Heartbreak (2004/2005)
- Because of the Times (2007)
- Only By The Night (2008)

