José Ramos-Horta
| José Ramos-Horta | |||
|---|---|---|---|
José Ramos-Horta. Fotograf: Elza Fiúza/ABr.
|
|||
| Født | José Ramos-Horta 26. desember 1949 (63 år) |
||
| Yrke | jurist, politiker | ||
|
|
|||
| Nobels fredspris 1996 |
José Ramos-Horta (født 26. desember 1949 i Dili, Øst-Timor) er en politiker fra Øst-Timor. Han ble landets president i 2007.
Innhold |
Bakgrunn [rediger]
José Ramos-Hortas far var en deportert portugisisk aktivist og moren timoresisk. Han fikk sin første skolegang på en katolsk misjonsskole i den lille landsbyen Soibada. Ramos-Horta studerte en periode jus i USA før han returnerte til Øst-Timors frigjøringskamp fra kolonimakten Portugal i 1968. Han arbeidet som journalist og korrespondent. Etter frigjøringen i 1975, var han utenriksminister i ni dager, før Indonesia okkuperte landet.
José Ramos-Horta studerte internasjonal jus i Haag i Nederland i 1983 og tok master i fredsstudier ved Antioch University i Ohio i USA året etter.
Politisk fredsaktivist [rediger]
Han flyktet til Sydney (Australia) og arbeidet ved Universitetet i New South Wales en periode. Ramos-Horta fungerte som talsmann for motstandsbevegelsen, og gjennom å grunnlegge The Revolutionary Front for an Independet East Timor (FRETILIN) kjempet han mot okkupasjonsmakten Indonesia. I 1993 ble Raftoprisen gitt til det timoresiske folk, representert ved Ramos-Horta. I 1996 mottok han Nobels Fredspris sammen med biskop Carlos Filipe Ximenes Belo for sitt arbeide for menneskerettigheter i hjemlandet.
Politisk karriere [rediger]
José Ramos-Horta har siden vært utenriksminister i hjemlandet fra 2002 til 2006, og statsminister i perioden fra2006 til 2007. Ramos-Horta stilte til valg som landets nye president i 2007, der han etter å ha blitt nummer to i første runde, i andre runde vant en overlegen seier med 69 prosent av stemmene. Han tiltrådte 20. mai.
Ramos-Horta ble skutt i magen under et attentat 11. februar 2008, men overlevde angrepet. Alvorlig skadet ble han sendt til Darwin i Australia for medisinsk behandling, og returnerte først til Øst-Timor 17. april.[1]
| Forgjenger: Mari Alkatiri |
Øst-Timors statsminister |
Etterfølger: Estanislau da Silva |
| Forgjenger: Xanana Gusmão |
Øst-Timors president (2007–)
|
Etterfølger: |
|
||||||||
Referanser [rediger]
- ^ (no) Dagbladet: Tilbake som helt etter attentatet, 17. april 2007