I Should Have Known Better
| «I Should Have Known Better» | |||
|---|---|---|---|
| Album | A Hard Day's Night | ||
| A-side | «Yesterday» | ||
| Format | vinyl(7", 12") | ||
| Artist, band | The Beatles | ||
| Utgitt | 10. juli 1964 | ||
| Innspilt | Abbey Road Studios25.-26. februar 1964 | ||
| Sjanger | Pop, Rock | ||
| Lengde | 2:44 | ||
| Plateselskap | Capitol Records | ||
| Låtskriver(e) | Lennon/McCartney | ||
| Produsent(er) | George Martin | ||
«I Should Have Known Better» er en sang skrevet av John Lennon, men kreditert Lennon/McCartney. Den ble gitt ut på den engelske versjon av albumet A Hard Day's Night og ble også brukt i The Beatles spillefilm A Hard Day's Night hvor den spilles i en scene der The Beatles sitter i et tog. Orkesterversjonen av denne sangen er arrangert av George Martin og ble gitt ut på den amerikanske versjonen av albumet.
John Lennon ble inspirert av Bob Dylan til å lage sangen, og dette også er en grunn til at han bruker munnspill.
Innspilling [rediger]
Innspillingen av «I Should Have Known Better» startet 25. februar 1964 i Abbey Road Studio der det ble gjort 3 opptak, men bare et av dem var komplett. Opptak 2 ble tatt bort etter at John Lennon ble hysterisk etter at han bommet på munnspillet.[trenger referanse] Sangen ble tatt opp på ny neste dag etter at det var gjort noen endringer.
I introen spiller John Lennon munnspil og er den siste sangen som har intro med det instrumentet. George Harrisons nye Rickenbacker 360/12 12 stenger brukes i sangens gitarsolo.
Utgivelse [rediger]
«I Should Have Known Better» ble gitt ut på albumet A Hard Day's Night som ble gitt ut 10. juli 1964. Sangen ble ikke gitt ut som single på den tiden, men dukket opp på singlen Yesterday som B-side i 1976.