Death Wish (film)
| Death Wish | |||
|---|---|---|---|
| Nasjonalitet | |||
| Språk | Engelsk | ||
| Regissør | Michael Winner | ||
| Produsent | Hal Landers Bobby Roberts Dino De Laurentiis |
||
| Manus | Brian Garfield (bok) Wendell Mayes |
||
| Medvirkende | Charles Bronson Hope Lange Vincent Gardenia Steven Keats William Redfield Stuart Margolin Stephen Elliott |
||
| Musikk | Herbie Hancock | ||
| Sjeffotograf | Arthur J. Ornitz | ||
| Klipp | Bernard Gribble | ||
| Filmselskap | Paramount Pictures | ||
| Utgivelsesår | |||
| Lengde | 93 min | ||
| Aldersgrense | 18 år |
||
| Budsjett | $3,000,000 (estimated) | ||
| Totalomsetning | $22,000,000 (USA) | ||
| Oppfølger | Death Wish II | ||
| IMDb-profil | |||
Death Wish (opprinnelig norsk tittel: Nådeløs by) er en amerikansk action-drama-krim-film fra 1974 med Charles Bronson i hovedrollen. Regi er ved Michael Winner. Filmen er basert på en roman med samme tittel skrevet av Brian Garfield i 1972.
Hadde tittelen Nådeløs by på norske kinoer.
Innhold |
Handling [rediger]
Arkitekten Paul Kersey (Bronson) får sin kone drept og datter mishandlet av brutale innbruddstyver da de bryter seg inn i deres leilighet i New York. Når han etterhvert innser at politiet står hjelpeløse overfor storbyens økende lovløshet, tar arkitekten loven i egne hender og starter en privat krig mot kriminaliteten. Noe som rent konkret medfører at han skyter alle bøller han treffer som er i gang med ran og mishandling. Etterhvert skjønner både politi og presse at det er en person som driver med «privat borgervern» i New York. Handlingene til Kersey får i tillegg politiske konsekvenser.
Om filmen [rediger]
Regnes som en av de første store selvtektsfilmene. Filmen avstedkom flere debatter om hva man skulle gjøre med den økende kriminaliteten i USA.
Filmen fikk fire oppfølgere.
Jeff Goldblum hadde sin filmdebut her (liten birolle som en av overfallsmennene).
I rollene [rediger]
(utvalg)
- Charles Bronson ... Paul Kersey
- Hope Lange ... Joanna Kersey
- Stuart Margolin ... Aimes Jainchill
- Edward Grover ... Lt. Briggs
- Vincent Gardenia ... Inspector Frank Ochoa
- Steven Keats ... Jack Toby
- Jeff Goldblum .... overfallsmann