Bryting under Sommer-OL 1992

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
De olympiske ringer

Bryting var med på det olympiske programmet for 21. gang 1992 i Barcelona. Det ble konkurrert om tjue olympiske titler, ti i gresk-romersk stil og ti i fristil, kun for menn. Samveldet av uavhengige stater ble klart beste nasjon med 6 gullmedaljer foran USA med tre.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

Bryting
De olympiske ringer Bryting under Sommer-OL 1992 – BarcelonaBryting
 Nr.  Land Gull Sølv Bronse Totalt
1. Samveldet av uavhengige stater Samveldet av uavhengige stater (EUN) 6 5 5 16
2. USA USA (USA) 3 3 2 8
3. Sør-Korea Sør-Korea (KOR) 2 1 1 4
4. Cuba Cuba (CUB) 2 0 3 5
5. Nord-Korea Nord-Korea (PRK) 2 0 1 3
6. Ungarn Ungarn (HUN) 2 0 0 2
7. Tyrkia Tyrkia (TUR) 1 2 1 4
8. Tyskland Tyskland (GER) 1 2 0 3
9. Norge Norge (NOR) 1 0 0 1
10. Polen Polen (POL) 0 2 0 2
11. Iran Iran (IRI) 0 1 2 3
12. Bulgaria Bulgaria (BUL) 0 1 1 2
Sverige Sverige (SWE) 0 1 1 2
14. Canada Canada (CAN) 0 1 0 1
Italia Italia (ITA) 0 1 0 1
16. Kina Kina (CHN) 0 0 1 1
Japan Japan (JPN) 0 0 1 1
Romania Romania (ROU) 0 0 1 1
Totalt 20 20 20 60

Fristil[rediger | rediger kilde]

Lett fluevekt (48 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Nord-Korea PRK Kim Il
2. Sør-Korea KOR Kim Jong-Shin
3. Samveldet av uavhengige stater EUN Wugar Orudjow



Fluevekt (52 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Nord-Korea PRK Li Hak-Son
2. USA USA Harry Lee Jones
3. Bulgaria BUL Valentin Jordanov



Bantamvekt (57 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Spania ESP Alejandro Puerto
2. Samveldet av uavhengige stater EUN Sergei Smal
3. Nord-Korea PRK Kim Yong-Sik



Fjærvekt (62 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. USA USA John Smith
2. Iran IRI Asgari Mohammedian
3. Cuba CUB Lazaro Reinoso



Lettvekt (68 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Samveldet av uavhengige stater EUN Arsen Fadsajew
2. Bulgaria BUL Valentin Getsov
3. Japan JPN Kosei Akaishi



Weltervekt (74 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Sør-Korea KOR Park Jang-Soon
2. USA USA Kenneth Monday
3. Iran IRI Amir Khadem



Mellomvekt (82 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. USA USA Kevin Jackson
2. Samveldet av uavhengige stater EUN Elmadi Schabrailow
3. Iran IRI Rasul Khadem



Lett tungvekt (90 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Samveldet av uavhengige stater EUN Maharbeg Kadarzew
2. Tyrkia TUR Kenan Simsek
3. USA USA Christopher Campbell



Tungvekt (100 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Samveldet av uavhengige stater EUN Leri Chabelow
2. Tyskland GER Heiko Balz
3. Tyrkia TUR Ali Kayali



Supertungvekt (130 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. USA USA Bruce Baumgartner
2. Canada CAN Jeffrey Thue
3. Samveldet av uavhengige stater EUN David Gobedischwili



Gresk-Romersk stil[rediger | rediger kilde]

Lett fluevekt (48 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Samveldet av uavhengige stater EUN Oleg Kutscherenko
2. Italia ITA Vincenzo Maenza
3. Cuba CUB Wilber Sanchez



Fluevekt (52 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Norge NOR Jon Rønningen
2. Samveldet av uavhengige stater EUN Alfred Ter-Mkrtchyan
3. Sør-Korea KOR Min Kyung-Kap



Bantamvekt (57 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Sør-Korea KOR An Bong-Han
2. Tyskland GER Rifat Yildiz
3. Folkerepublikken Kina CHN Shang Zetian



Fjærvekt (62 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Tyrkia TUR Akif Pirim
2. Samveldet av uavhengige stater EUN Sergei Martinow
3. Cuba CUB Juan Maren



Lettvekt (68 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Ungarn HUN Attila Repka
2. Samveldet av uavhengige stater EUN Islan Dugutschijew
3. USA USA Rodney Smith



Weltervekt (74 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Samveldet av uavhengige stater EUN Minazakan Iskandarian
2. Polen POL Jozef Tracz
3. Sverige SWE Torbjörn Kornbakk



Mellomvekt (82 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Ungarn HUN Péter Farkas
2. Polen POL Piotr Stępień
3. Samveldet av uavhengige stater EUN Daulet Turlyschanow



Lett tungvekt (90 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Tyskland GER Maik Bullmann
2. Tyrkia TUR Hakki Basar
3. Samveldet av uavhengige stater EUN Gogi Koguaschwili



Tungvekt (100 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Cuba CUB Hector Milian
2. USA USA Dennis Koslowski
3. Samveldet av uavhengige stater EUN Sergei Demjaschkewitsch



Supertungvekt (130 kg)[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver
1. Samveldet av uavhengige stater EUN Alexander Karelin
2. Sverige SWE Tomas Johansson
3. Romania ROU Ion Grigoras