Australia under Sommer-OL 1996

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Australia under De olympiske leker
Australia
Australias flagg
IOK–kode  AUS
NOK Australian Olympic Committee
Nettsted www.olympics.com.au (en)
Australia under Sommer-OL 1996 i Atlanta
Deltakere: 424 fordelt på 26 øvelser
Flaggbærer Andrew Hoy
Medaljer: Gull
9
Sølv
9
Bronse
23
Totalt
41
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908· 1912· 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012
* = sammen med New Zealand som Australasia
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014
Andre relaterte deltakelser
Australasia Australasia (1908–1912)

Australia under Sommer-OL 1996. 424 sportsutøvere, 254 menn og 170 kvinner fra Australia deltok i tjueseks sporter under Sommer-OL 1996 i Atlanta. Australia ble fjerde beste nasjon med ni gull, ni sølv- og tjuetre bronsemedaljer. Rytteren Andrew Hoy var Australias flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 1996 Atlanta   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Australia Australia 9 9 23 41

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Australia Australia under sommer-OL 1996 i Atlanta De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse Resultat
Gull Michael Diamond Skyting Skyting Trap, menn 149 poeng
Gull Russell Mark Skyting Skyting Double trap, menn 189 poeng
Gull Susie O'Neill Svømming Svømming 200 meter butterfly, damer 2.07,76
Gull Kieren Perkins Svømming Svømming 1500 meter fri, menn 14.56,40
Gull Todd Woodbridge
Mark Woodforde
Tennis Tennis Double, menn
Gull Kate Slatter
Megan Still
Roing Roing Toer uten styrmann, damer 7.01,39
Gull James Tomkins
Drew Ginn
Nicholas Green
Mike McKay
Roing Roing Firer uten styrmann, menn 6.06,37
Gull Andrew Hoy
på «Darien Powers»
Wendy Schaeffer
på «Sunburst»
Phillip Dutton
på «True Blue Girdwood»
Gillian Rolton
på «Peppermint Grove»
Hestesport Hestesport Feltritt, lag 203,85
Gull Michelle Andrews
Alyson Annan
Louise Dobson
Renita Farrell
Juliet Haslam
Rechelle Hawkes
Clover Maitland
Karen Marsden
Jenny Morris
Nova Peris-Kneebone
Jackie Pereira
Katrina Powell
Lisa Powell
Danni Roche
Kate Starre
Liane Tooth
Landhockey Landhockey Damer Finale:
3 - 1 Sør-Korea
Sølv Michelle Ferris Sykling Sykling Sprint, damer 2.04,42
Sølv Cathy Freeman Friidrett Friidrett 400 meter, damer 48,63
Sølv Daniel Kowalski Svømming Svømming 1500 meter fri, menn
Sølv Louise McPaul Friidrett Friidrett Spydkast, damer
Sølv Scott Miller Svømming Svømming 100 meter butterfly, menn
Sølv Robert Scott
David Weightman
Roing Roing Toer uten styrmann, menn 6.21,02
Sølv Petria Thomas Svømming Svømming 200 meter butterfly, damer
Sølv Mitch Booth
Andrew Landenberger
Seiling Seiling Tornado
Sølv Nicole Stevenson
Susie O'Neill
Samantha Riley
Sarah Ryan
Svømming Svømming 4 x 100 m medley, damer
Bronse Stefan Botev Vektløfting Vektløfting Supertungvekt, menn
Bronse Clint Robinson Padling Padling K-1 1000 meter, menn
Bronse Scott Goodman Svømming Svømming 200 meter butterfly, menn
Bronse Deserie Huddleston Skyting Skyting Double trap, damer
Bronse Daniel Kowalski Svømming Svømming 200 meter fri, menn
Bronse Daniel Kowalski Svømming Svømming 400 meter fri, menn
Bronse Bradley McGee Sykling Sykling 4000 m forfølgelsesritt, menn
Bronse Stuart O'Grady Sykling Sykling Poengritt, menn
Bronse Samantha Riley Svømming Svømming 100 meter bryst, damer
Bronse Lucy Tyler-Sharman Sykling Sykling Poengritt, damer
Bronse Katrin Borchert
Anna Wood
Padling Padling K-2 500 meter, damer
Bronse Danny Collins
Andrew Trim
Padling Padling K-2 500 meter, menn
Bronse Colin Beashel
David Giles
Seiling Seiling Starbåt
Bronse Rebecca Joyce
Virginia Lee
Roing Roing Lettvektsdobbeltsculler, damer
Bronse Anthony Edwards
Bruce Hick
Roing Roing Lettvektsdobbeltsculler, menn 6.26,69
Bronse Natalie Cook
Kerri Ann Pottharst
Volleyball Volleyball Beachvolleyball, damer
Bronse Ron Snook
Duncan Free
Bo Hanson
Janusz Hooker
Roing Roing Dobbeltfirer, menn
Bronse Bradley McGee
Stuart O'Grady
Tim O'Shannessey
Dean Woods
Sykling Sykling 4000 m forfølgelsesritt lag, menn
Bronse Emma Johnson
Susie O'Neill
Julia Greville
Nicole Stevenson
Svømming Svømming 4 x 200 m fri, damer
Bronse Phil Rogers
Steven Dewick
Scott Miller
Michael Klim
Svømming Svømming 4 x 100 m medley, menn
Bronse Michele Timms
Allison Tranquilli
Jenny Whittle
Fiona Robinson
Shelley Sandie
Rachael Sporn
Michelle Chandler
Trisha Fallon
Robyn Maher
Carla Boyd
Michelle Brogan
Sandy Brondello
Basketball Basketball Basketball, damer
Bronse Natalie Ward
Brooke Wilkins
Nicole Richardson
Melanie Roche
Natalie Titcume
Haylea Petrie
Jocelyn Lester
Sally McDermid
Francine McRae
Suzanne Fairhurst
Tanya Harding
Jennifer Holliday
Carolyn Crudgington
Kerry Dienelt
Peta Edebone
Joanne Brown
Kim Cooper
Softball Softball Softball, damer
Bronse Stuart Carruthers
Baeden Choppy
Stephen Davies
Damon Diletti
Lachlan Dreher
Lachlan Elmer
Brendan Garard
Paul Gaudoin
Mark Hager
Paul Lewis
Grant Smith
Matthew Smith
Daniel Sproule
Jay Stacy
Michael York
Ken Wark
Landhockey Landhockey Landhockey, menn