Ace of Base

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi

Gå til: navigasjon, søk

Ace of Base er en svensk popgruppe dannet i Gøteborg i 1990 av Ulf Ekberg (Buddha) og de tre søsknene Jonas Berggren (joker), Linn Berggren og Jenny Berggren. Etter at deres debut-album ble utgitt i 1992 har de opplevd stor suksess gjennom 1990-tallet, med over 32 millioner solgte album.

Det meste av gruppens materiale skrives av de to mennene, Jonas og Ulf. De tre søsknene, som kommer fra et hjem med stor interesse for musikk, hadde arbeidet med musikk siden midten av 1980-årene. Malin og Jenny hadde blant annet sunget i kirkekor og begge hadde blitt undervist i klassisk musikk. Opprindelig het gruppen Tech Noir, men gruppen endret stil fra egentlig techno til en dancesound med lån fra pop, reggae, jazz og funk, og endret samtidig navn.

Via et demobånd innspilt i John Ballards Tuff Studio i Gøteborg fikk Ace Of Base kontrakt med Mega Records i Danmark i 1992. Gruppen singledebuterte med Wheel Of Fortune, som ble en radiohit i Danmark og Norge - og senere Sverige. Et egentlig skandinavisk gjennombrudd kom med gruppens andre single All That She Wants, produsert av Denniz Pop.

Via Metronome Records i Hamburg - og MTV - begynte Ace of Base også å få et europeisk publikum, bl.a. i Frankrike, Tyskland, Østerrike, Sveits og England. Deres debutalbum Happy Nation fra 1992 ble en internasjonal suksess. Gruppens melodiske eurodisco var like populært på radioen og i klubbene. I USA og Japan skrev gruppen kontrakt med Arista Records, og albumet ble relansert under navnet The Sign. Det ble til tre amerikanske top 10-singler - All That She Wants, Don't Turn Around samt The Sign, som i seks uker lå som nummer en.

Ace of Base solgte over 8 millioner album bare i USA i løpet av 1994 og ble nominert til Grammy Awards, inklusive beste nye kunstner. Våren 1995 var All That She Wants fortsatt på de amerikanske singlehitlistene. I Europa var Living In Danger en hit vinteren 1994-95.

Ace of Bases andre album The Bridge kom høsten 1995, og selv om det oppnådde platinastatus i sine første 6 måneder etter utgivelsen ble det aldri en like stor suksess som The Sign. I 1998 fulgte albummet Flowers, relansert i USA som Cruel Summer.

Gruppens image som tenåringsidoler ble i begynnelsen av 1993 kortvarig forstyrret etter opplysningene om at Ulf Ekberg som tenåring hadde hatt tilknytning til svenske høyreradikale skinheads. Ace of Bases tekster og hele attitude viste likevel et annet, antirasistisk uttrykk, og Ekberg tok offentlig avstand fra sin fortid.

I april 1994 ble Jenny Berggren overfalt i sitt hjem i Gøteborg av en sinnsforvirret, tysk kvinnelig fan. Jennys mor Birgitta Wennerberg-Berggren ble såret i hånden med en kniv.

Jonas Berggren stod i 1994 bak Gøteborg-pop/danceduoen Yaki-Da med Marie Knutsen og Linda Schönberg i forgrunnen.

Ace of Base har solgt cirka 32 millioner album, noe som gjør dem til Sveriges tredje største gruppe gjennom tidene, etter ABBA och Roxette.


Ace of Base gjorde comeback i 2007, men da uten Malin Berggren. De turnerte rundt i europa i 2007 og 2008, og har også planlagt en del konserter i 2009. I november 2008 ga de ut Greatest Hits, som blant annet inneholder en del nye versjoner av låter fra Happy Nation / The Sign fra 1992.


[rediger] Diskografi

  • 1992 Happy Nation/The Sign
  • 1995 The Bridge
  • 1998 Flowers/Cruel Summer
  • 1999 Singles of the 90's
  • 2000 Greatest Hits
  • 2002 Da Capo
  • 2008 Greatest Hits (2 disc+dvd)

[rediger] Eksterne lenker

Personlige verktøy
Opprett en bok