Wanted |
Title
|
19
|
Taxa (TV-serie)
|
16
|
Kommunalreformen (1970)
|
15
|
Dansen med Regitze
|
15
|
Rejseholdet
|
14
|
Helsingør stasjon
|
14
|
Hotellet
|
14
|
Kun en pige
|
14
|
Morten Arnfred
|
13
|
Det Danske Teater
|
13
|
Den eneste ene
|
13
|
Knud Sørensen
|
13
|
Mordkommisjonen
|
13
|
Jørgen Gustava Brandt
|
13
|
Benken
|
12
|
Esbjerg stasjon
|
12
|
Frederikshavn stasjon
|
12
|
Nikolaj og Julie
|
12
|
Riget II
|
12
|
August Blom
|
12
|
Kærlighedens smerte
|
12
|
Flamberede hjerter
|
11
|
Annette Vilhelmsen
|
11
|
Palle Lauring
|
11
|
Huset på Christianshavn
|
11
|
Himmel og helvede
|
11
|
1913 i Danmark
|
11
|
Strisser på Samsø
|
11
|
Bryggeren
|
11
|
Danmarks Film Akademi
|
11
|
Karen Jespersen
|
11
|
Aage Dons
|
11
|
Edvard Brandes
|
11
|
TAXA
|
11
|
H.C. Branner
|
11
|
For frihed og ret
|
10
|
Karen-Lise Mynster
|
10
|
Toldboden
|
10
|
Peder Hansen Resen
|
10
|
Vedbæk
|
10
|
J.H. Schultz Forlag
|
10
|
Elsker dig for evigt
|
10
|
Det Danske Filminstitut
|
10
|
Skyggen af Emma
|
10
|
Poul Ørum
|
10
|
Bent Christensen
|
10
|
Strømer
|
10
|
Svanemøllen
|
10
|
Langt fra Las Vegas
|
10
|
Drapet
|
10
|
Søren Ulrik Thomsen
|
10
|
Hør, var der ikke en som lo?
|
10
|
Ebbe Langberg
|
9
|
Ivar Nørgaard
|
9
|
Otto Rud
|
9
|
At kende sandheden
|
9
|
Hanne Marie Svendsen
|
9
|
Kongekabale
|
9
|
Jørgen Leth
|
9
|
Hans Hartvig Seedorff Pedersen
|
9
|
Hans Wachtmeister
|
9
|
Ludvig Fenger
|
9
|
Pas på ryggen, professor
|
9
|
Susanne (film)
|
9
|
Klaus Høeck
|
9
|
Struer stasjon
|
9
|
Den korte sommer
|
9
|
Pelle Erobreren
|
9
|
Martin Schmidt
|
9
|
Rungsted
|
9
|
Johnny Larsen
|
9
|
Knud Enggaard
|
9
|
Knud Sønderby
|
9
|
Daniela Oltean
|
9
|
Bodil Koch
|
9
|
Olsen-banden overgiver sig aldrig
|
9
|
Erik Aalbæk Jensen
|
9
|
Julius Bomholt
|
9
|
Sort høst
|
9
|
Ove Rode
|
9
|
Liste over Danmarks forsvarsministre
|
9
|
Peter Thorsboe
|
9
|
Danmarks Journalisthøjskole
|
9
|
Johannes Wulff
|
9
|
Friedrich Knebel
|
9
|
VB Vágur
|
9
|
Tro, håb og kærlighed
|
9
|
Tom Hedegaard
|
9
|
Marianne Larsen
|
9
|
Forbrydelser
|
8
|
Dansk Håndbold Forbund
|
8
|
Dansk Forfatterforening
|
8
|
Pia Juul
|
8
|
Christian Eminger
|
8
|
Birger Larsen
|
8
|
Klampenborg stasjon
|
8
|
Niels Ditlev Riegels
|
8
|
Ulla Tørnæs
|
8
|
Ole Christian Madsen
|
8
|
Hjemve
|
8
|
Afsporet
|
8
|
Jakob Erlandsen
|
8
|
Troels Lund Poulsen
|
8
|
Willy-August Linnemann
|
8
|
Tamilsaken
|
8
|
Nationale Godsejere
|
8
|
Hans Erling Hækkerup
|
8
|
H (S-tog)
|
8
|
Anne Marie Løn
|
8
|
Aase Hansen
|
8
|
Jan Trøjborg
|
8
|
Josef Motzfeldt
|
8
|
Jaromir Radke
|
8
|
Kommunalvalget i Danmark 2013
|
8
|
C (S-tog)
|
8
|
En kærlighedshistorie
|
8
|
MB Miðvágur
|
8
|
Fritz Syberg
|
8
|
Emil Horneman
|
8
|
Jens-Martin Eriksen
|
8
|
Kongekabalen
|
8
|
Eva Kjer Hansen
|
8
|
Christian Carl Gabel
|
8
|
Henrik Dam Kristensen
|
8
|
Anders Rønnow Klarlund
|
8
|
Skovshoved
|
8
|
Henning Moritzen
|
8
|
Erik Stinus
|
8
|
Husets Teater
|
8
|
Katrine Marie Guldager
|
8
|
Nikoline Werdelin
|
8
|
1910 i Danmark
|
8
|
Preben Lerdorff Rye
|
8
|
Andreas Kirkerup
|
8
|
Elsa Gress
|
8
|
Peter von Scholten (film)
|
8
|
Johannes Kjærbøl
|
8
|
Thit Jensen
|
8
|
Føroyingafelag
|
8
|
August Jerndorff
|
8
|
Henry Heerup
|
8
|
Thisted stasjon
|
8
|
Karl Bjarnhof
|
8
|
Fukssvansen
|
8
|
Salling
|
7
|
Bo Lidegaard
|
7
|
Hans Otto Jørgensen
|
7
|
Farum stasjon
|
7
|
Lyngbyvej
|
7
|
Per Holst
|
7
|
Min farmors hus
|
7
|
Theodora av Hellas og Danmark
|
7
|
Ta', hvad du vil ha'
|
7
|
Julius Paulsen
|
7
|
Farligt venskab
|
7
|
Jørgen Gudmundsen-Holmgreen
|
7
|
Lille spejl
|
7
|
Inge Eriksen
|
7
|
Harald Slott-Møller
|
7
|
Italiensk for begyndere
|
7
|
Hans store aften
|
7
|
Thyborøn
|
7
|
Carl-Henning Pedersen
|
7
|
Julefrokosten
|
7
|
På tro og love
|
7
|
Waage Sandø
|
7
|
Ole Falkentorp
|
7
|
Jens Kampmann
|
7
|
Lad isbjørnene danse
|
7
|
Nattevagten
|
7
|
Amsterdam stasjon
|
7
|
Café Paradis
|
7
|
Lise Østergaard
|
7
|
Paweł Zygmunt
|
7
|
Carsten Myllerup
|
7
|
Ballade på Christianshavn
|
7
|
Elena Belci-Dal Farra
|
7
|
Peter Nielsen
|
7
|
Store Kongensgade (København)
|
7
|
Stig Hoffmeyer
|
7
|
Fyens Stiftstidende
|
7
|
Steen Eiler Rasmussen
|
7
|
Kaspar Rostrup
|
7
|
At klappe med een hånd
|
7
|
Skjulte spor
|
7
|
Strandvejen (København)
|
7
|
Høfeber (film)
|
7
|
Honning Måne
|
7
|
Don Olsen kommer til byen
|
7
|
Sam Besekow
|
7
|
Hærværk (film)
|
7
|
Strå
|
7
|
Gangsterens lærling
|
7
|
Palle Kjærulff-Schmidt
|
7
|
Nyhavns glade gutter
|
7
|
Vigerslev
|
7
|
1905 i Danmark
|
7
|
1906 i Danmark
|
7
|
Erhard Jakobsen
|
7
|
Erik Hansen
|
7
|
Knud Heinesen
|
7
|
Arriva
|
7
|
Frederiksberg ældre kirkegård
|
7
|
1911 i Danmark
|
7
|
Kommisjon
|
7
|
Viggo Larsen
|
7
|
Se dagens lys
|
7
|
Frederikssund stasjon
|
7
|
Viggo Hørup
|
7
|
1912 i Danmark
|
7
|
1914 i Danmark
|
7
|
Forræderne
|
7
|
Forsvar (TV-serie)
|
7
|
Okay
|
7
|
De unge år: Erik Nietzsche sagaen del 1
|
7
|
Olsen-banden ser rødt
|
7
|
Gråsten slott
|
7
|
Der var engang
|
7
|
Ofelia kommer til byen
|
7
|
De største helte
|
7
|
Søren Brorsen
|
7
|
Jonas Dahl (politiker)
|
7
|
Kunståret 1999
|
7
|
Basel SBB stasjon
|
7
|
Bart Swings
|
7
|
Ordet (film)
|
7
|
Dansk Samling
|
7
|
Kunstnernes Efterårsudstilling
|
7
|
«Fortuna» (1566)
|
7
|
Svend Jakobsen
|
7
|
Karen Ellemann
|
7
|
Det stod i avisen
|
7
|
Sverige' herrelandslag i fotball
|
6
|
Trællenes børn
|
6
|
Holte stasjon
|
6
|
Barndommens gade
|
6
|
Kispus
|
6
|
Bing & Grøndahl
|
6
|
Poeten og Lillemor og Lotte
|
6
|
Ved Kongelunden
|
6
|
Jonas Elmer
|
6
|
Poul Bredo Grandjean
|
6
|
Finn Nielsen
|
6
|
Beinisvørð
|
6
|
Poul Nielson
|
6
|
Vi er allesammen tossede
|
6
|
Bevtoft sogn
|
6
|
Fluerne på væggen
|
6
|
Ursula Andkjær Olsen
|
6
|
Pia Bovin
|
6
|
Olsen-bandens sidste stik
|
6
|
Henry Grünbaum
|
6
|
B (S-tog)
|
6
|
Piger i trøjen
|
6
|
Mogens Bøggild
|
6
|
Ulla Ryum
|
6
|
Bjarke Ingels Group
|
6
|
Skuldelev
|
6
|
Kirsten Hammann
|
6
|
Bjørn Westh
|
6
|
Lily Weiding
|
6
|
Hoffjunker
|
6
|
Pigen og greven
|
6
|
Bertel Dahlgaard
|
6
|
Povl Engelstoft
|
6
|
Træprisen
|
6
|
Rembrandt (film)
|
6
|
Svend Erik Hovmand
|
6
|
Kullen
|
6
|
Familien Gyldenkål vinder valget
|
6
|
Familien Swedenhielm
|
6
|
Det var på Rundetårn
|
6
|
Niels Ebbesen
|
6
|
Gemeinde
|
6
|
Drengene fra Sankt Petri
|
6
|
Sven Methling
|
6
|
Kampen mod uretten
|
6
|
Royal Greenland
|
6
|
Forfatterskolen
|
6
|
Kai Lindberg
|
6
|
Kunståret 1973
|
6
|
Davids bog
|
6
|
Den forsvundne fuldmægtig
|
6
|
Den gamle mølle på Mols
|
6
|
Den kære familie
|
6
|
Kalundborg stasjon
|
6
|
Den gode strømer
|
6
|
Edith Rode
|
6
|
Eduard Schnedler-Sørensen
|
6
|
Ester Larsen
|
6
|
Sekten
|
6
|
Nykredits Arkitekturpris
|
6
|
Kassen stemmer
|
6
|
Nyt legetøj
|
6
|
Frederiksberg Ældre Kirkegård
|
6
|
Ernst Bruun Olsen
|
6
|
Sidste akt
|
6
|
Erik Clausen
|
6
|
Emil Hartmann
|
6
|
Emese Antal
|
6
|
Karl Stegger
|
6
|
Slægten
|
6
|
Een pige og 39 sømænd
|
6
|
Gabriele Hirschbichler
|
6
|
Korsør stasjon
|
6
|
Fruen på Hamre
|
6
|
Ellen Gottschalch
|
6
|
Fotorama
|
6
|
Dansk Ungdoms Fællesråd
|
6
|
Søren Mørch
|
6
|
Caroline-Mathilde av Danmark
|
6
|
Lau Lauritzen
|
6
|
Mørklægning
|
6
|
Harald Herdal
|
6
|
Cerasela Hordobetiu
|
6
|
Hans Lyngby Jepsen
|
6
|
Naboerne
|
6
|
Christian Dyekjær
|
6
|
Lars Kaalund
|
6
|
Tisvilde
|
6
|
C.V. Nielsen
|
6
|
Lenin, din gavtyv
|
6
|
Finland' herrelandslag i fotball
|
6
|
Trine Piil Christensen
|
6
|
Hendes store aften
|
6
|
Skytten (film)
|
6
|
Bx (S-tog)
|
6
|
Jytte Andersen
|
6
|
C.F. Simony
|
6
|
Heike Hartmann
|
6
|
Kjeld Olesen
|
6
|
Christian Friis
|
6
|
Kurt og Valde
|
6
|
K.K. Steincke
|
6
|
Danmark' herrelandslag i fotball
|
6
|
Damehåndboldligaen
|
6
|
Danmarks Lærerhøjskole
|
6
|
Ny Carlsbergfondet
|
6
|
Kunståret 1983
|
6
|
Søren Søndervold
|
6
|
Kunståret 1996
|
6
|
Taarbæk
|
6
|
Jørgen Selchau
|
6
|
Christian Kampmann
|
6
|
Christian Hansen (arkitekt)
|
6
|
Christian Gyldenløve
|
6
|
Christian Skov
|
6
|
Christian Sophus Klein
|
6
|
Jørgen Reenberg
|
6
|
Jørgen P.L. Jørgensen
|
6
|
Hans Christian Schmidt
|
6
|
Let's Get Lost
|
6
|
Carla Zijlstra
|
6
|
Italiensk for begynnere
|
6
|
Max Brüel
|
6
|
Aksel Larsen
|
6
|
Mihaela Dascalu
|
6
|
Jens Jørn Spottag
|
6
|
Vinterbørn
|
6
|
Almar
|
6
|
Jacob Groth
|
6
|
Albert Fabritius
|
6
|
Hårlev
|
6
|
1749 i Danmark
|
6
|
Peter Poulsen
|
6
|
Peter Mygind
|
6
|
Mikkel Nørgaard
|
6
|
Mig og min lillebror
|
6
|
Aarhus Fremad
|
6
|
Anna Badajeva
|
6
|
1908 i Danmark
|
6
|
Anders Refn
|
6
|
Pernille Fischer Christensen
|
6
|
Peter Aalbæk Jensen
|
6
|
Martha Christensen
|
6
|
Otto er et næsehorn
|
6
|
Vágsfjørður
|
6
|
Japetus Steenstrup
|
6
|
Peter Adeberg
|
6
|
Jakob Bagge
|
6
|
1922 i Danmark
|
6
|
Man sku' være noget ved musikken
|
6
|
Jannik Johansen
|
6
|
Otte akkorder
|
6
|
Affæren i Mølleby
|
6
|
Afgrunden
|
6
|
Johannes Larsen
|
6
|
Orla Bundgård Povlsen
|
6
|
Mendel Levin Nathanson
|
6
|
Menneskedyret
|
6
|
Mirko Nenzi
|
6
|
Mifunes siste sang
|
5
|
Det Jyske Musikkonservatorium
|
5
|
Nørrebroparken
|
5
|
Mig og Mafiaen
|
5
|
Prins Piwi
|
5
|
Flemming og Berit
|
5
|
Fiolteatret
|
5
|
Jørgen Flindt Pedersen
|
5
|
Frihed, lighed og Louise
|
5
|
En by i Provinsen
|
5
|
Den Nordiske Industri-, Landbrugs- og Kunstudstilling i Kjøbenhavn 1888
|
5
|
Olsen-banden går amok
|
5
|
Frihedsrådet
|
5
|
Henrik Ruben Genz
|
5
|
1929 i Danmark
|
5
|
Kristoffer Nyholm
|
5
|
Den blå munk
|
5
|
Charlotte Sachs Bostrup
|
5
|
Elly Petersen
|
5
|
Kongens Enghave
|
5
|
Kalmar sentralstasjon
|
5
|
Alexej Baumgärtner
|
5
|
Stig Andersen Hvide
|
5
|
Bo Green Jensen
|
5
|
Duellen
|
5
|
Karlskrona sentralstasjon
|
5
|
Hvad vil De ha'?
|
5
|
Hans Kristensen
|
5
|
Poul Søgaard
|
5
|
Frøken Vildkat
|
5
|
Juliane (film)
|
5
|
Den færøyske språkstriden
|
5
|
Hans Lauritzen-Baden
|
5
|
Jensen længe leve
|
5
|
Palle Simonsen
|
5
|
Tammi Øst
|
5
|
Uffe Harder
|
5
|
1909 i Danmark
|
5
|
Kærlighed på film
|
5
|
1915 i Danmark
|
5
|
Berthe Qvistgaard
|
5
|
Udo Kier
|
5
|
Anklaget
|
5
|
Moritz Geisreiter
|
5
|
Poul Jensen
|
5
|
Sven Clausen
|
5
|
Svend Høgsbro
|
5
|
Vi som går køkkenvejen
|
5
|
1907 i Danmark
|
5
|
Joo Hyung-joon
|
5
|
Jordan Belchos
|
5
|
Guldregn
|
5
|
Virum
|
5
|
Enevold Sørensen
|
5
|
1921 i Danmark
|
5
|
Lisbeth Movin
|
5
|
1920 i Danmark
|
5
|
Tønder, Højer og Lø herred
|
5
|
Oktoberdage
|
5
|
Voksne mennesker
|
5
|
Birgitte Raaberg
|
5
|
Angul Hammerich
|
5
|
Ib Mossin
|
5
|
Christian Cold
|
5
|
Junibevægelsen
|
5
|
Pengene eller livet
|
5
|
Har du set Alice?
|
5
|
Guld til præriens skrappe drenge
|
5
|
Herbert Pundik
|
5
|
Jan Szymański
|
5
|
Preben Harris
|
5
|
Gavnø
|
5
|
Hvis lille pige er du?
|
5
|
Helsingørmotorvejen
|
5
|
Karl Hjortnæs
|
5
|
Tre små piger
|
5
|
Bristol Teatret
|
5
|
A.W. Scheel
|
5
|
Styrmand Karlsen
|
5
|
Movia
|
5
|
Adams epler
|
5
|
Karl Skytte
|
5
|
Der var engang en dreng
|
5
|
Egernsund
|
5
|
Ítróttasamband Føroya
|
5
|
Thorkild Henningsen
|
5
|
Een blandt mange
|
5
|
Den usynlige hær
|
5
|
Olga Graf
|
5
|
Buddinge
|
5
|
Musikforeningen
|
5
|
Leirvík ÍF
|
5
|
Anders Thomas Jensen
|
5
|
Amor i telefonen
|
5
|
Adam og Eva (film)
|
5
|
Brødre
|
5
|
Thorkil Kristensen
|
5
|
Flemming Hansen
|
5
|
Støv for alle pengene
|
5
|
Tina Gylling Mortensen
|
5
|
Hellerup stasjon
|
5
|
Tindhólmur
|
5
|
Lene Tiemroth
|
5
|
Helgenæs
|
5
|
Ebberød Bank
|
5
|
Der brænder en ild
|
5
|
Carsten Koch
|
5
|
Niels Jørgen Steen
|
5
|
Trongisvágsfjørður
|
5
|
Niels Matthiasen
|
5
|
Færgekroen
|
5
|
Fætrene på Torndal
|
5
|
Den kloge mand (1956)
|
5
|
Kunståret 1944
|
5
|
Primærrute 8
|
5
|
Preben Neergaard
|
5
|
Preben Major Sørensen
|
5
|
Mette Gjerskov
|
5
|
Pandrup
|
5
|
Kaj Bundvad
|
5
|
Stig Lommer
|
5
|
Kristianstad sentralstasjon
|
5
|
Paul Hammerich
|
5
|
Butterup kirke
|
5
|
Jette Drewsen
|
5
|
Niels Frank
|
5
|
Hans Peter Clausen
|
5
|
Thomas Koppel
|
5
|
Boris Sjeremetjev
|
5
|
Bornholms stemme
|
5
|
Det Anckerske Legat
|
5
|
Bundesautobahn 1
|
5
|
N.L. Høyen-medaljen
|
5
|
Boris Sjeremetev
|
5
|
Let's get lost
|
5
|
Dyden går amok
|
5
|
Bolettes brudefærd
|
5
|
Kunståret 1943
|
5
|
Kunståret 1937
|
5
|
Thomas Havning
|
5
|
Kr.M. Bording
|
5
|
Føroya Tele
|
5
|
Tag til marked i Fjordby
|
5
|
1903 i Danmark
|
5
|
Aage Rafn
|
5
|
Sluseholmen
|
5
|
Kunståret 1988
|
5
|
Til døden os skiller
|
5
|
Sirup (film)
|
5
|
Lone Hertz
|
5
|
Johan Martin Preisler
|
5
|
1765 i Danmark
|
5
|
Kunståret 1992
|
5
|
Det støver stadig
|
5
|
Olsen-bandens store kup
|
5
|
1760 i Danmark
|
5
|
Hanne Reintoft
|
5
|
Kjeld Petersen
|
5
|
Daisy Diamond
|
5
|
Det tossede paradis
|
5
|
Holger Jacobsen
|
5
|
Pigen og millionæren
|
5
|
Frederiksberg Teater
|
5
|
Smukke Arne og Rosa
|
5
|
Ingen tid til kærtegn
|
5
|
Dogville
|
5
|
Kim Bo-reum
|
5
|
Op med humøret
|
5
|
Nattens engel
|
5
|
Ditte Gråbøl
|
5
|
Fra den gamle købmandsgård
|
5
|
Fem mand og Rosa
|
5
|
Pigen og pressefotografen
|
5
|
Krudt og klunker
|
5
|
Pigen og vandpytten
|
5
|
Artur Waś
|
5
|
Valdemar Psilander
|
5
|
Nicole Garrido
|
5
|
Jens Søndergaard
|
5
|
J.E. Gnudtzmann
|
5
|
Jytte Rex
|
5
|
Venus fra Vestø
|
5
|
Nitten røde roser
|
5
|
Nicolai Edinger Balle
|
5
|
Det gamle guld
|
5
|
Claus Beck-Nielsen
|
5
|
Claus Flygare
|
5
|
August Winding
|
5
|
Otto Lagoni
|
5
|
Lauritz Olsen
|
5
|
Rend mig i traditionerne
|
5
|
Hærvejen
|
5
|
Asger Schnack
|
5
|
Camilla Christensen
|
5
|
Mens porten var lukket
|
5
|
Klaes Horn
|
5
|
Far til fire i sneen
|
5
|
Carl Brummer
|
5
|
Svend Åge Madsen (forfatter)
|
5
|
Kjeld Philip
|
5
|
Peter Malberg
|
5
|
Pietro Krohn
|
5
|
Ove Malling
|
5
|
Klaus Hoffmeyer
|
5
|
Danmarks Kunstbibliotek
|
5
|
Tine Bryld
|
5
|
Classens Have
|
5
|
Køge stasjon
|
5
|
Flådens blå matroser
|
5
|
Pia Gjellerup
|
5
|
Klas Horn
|
5
|
Aveny Teatret
|
5
|
Ingeborg Brams
|
5
|
Onkel Bill fra New York
|
5
|
Solrød Strand stasjon
|
5
|
Solkongen (film)
|
5
|
Vi har det jo dejligt
|
5
|
Knud Holten
|
5
|
Erik Kjersgaard
|
5
|
Knud Leif Thomsen
|
5
|
Langturschauffør
|
5
|
Nordkleiva
|
5
|
De frigjorte
|
5
|
Sven Havsteen-Mikkelsen
|
5
|
Sven Lange
|
5
|
Portland (film)
|
5
|
Otto Malling
|
5
|
Historien om en moder
|
5
|
Solbjørg Højfeldt
|
5
|
Havgrímur
|
5
|
De grønne slagtere
|
5
|
Benjamin Macé
|
5
|
Jagtvej (København)
|
5
|
Roland Cieślak
|
5
|
Peter Willemoes
|
5
|
Dorte Bennedsen
|
5
|
Ole Wivel
|
5
|
Bent Sørensen
|
5
|
Tom McEwan
|
5
|
De røde heste
|
5
|
Carl Frederik Stanley
|
5
|
Ulrik Plesner
|
5
|
Hans onsdagsveninde
|
5
|
Olaf Rude
|
5
|
Ove Abildgaard
|
5
|
Jonas Schön
|
5
|
Hillerød stasjon
|
5
|
Når enden er go'
|
5
|
Erling Dinesen
|
5
|
Lean Nielsen
|
5
|
Ole Vig Jensen
|
5
|
Fredericia stasjon
|
5
|
Uwe Tonat
|
5
|
Jørn Larsen
|
5
|
Skønheden og udyret
|
5
|
Hasle (Bornholm)
|
5
|
Gys og gæve tanter
|
5
|
Olsen-bandens flugt over plankeværket
|
5
|
Jørgen Nielsen
|
5
|
Passer passer piger
|
5
|
Frans Schwartz
|
5
|
Øster Voldgade (København)
|
5
|
Det brændende spørgsmål
|
5
|
1745 i Danmark
|
5
|
Lad de små børn...
|
5
|
Utro (film)
|
5
|
Eske K. Mathiesen
|
5
|
Unge Andersen
|
5
|
Vilhelm Wohlert
|
5
|
Baronessen fra benzintanken
|
5
|
I Kina spiser de hunder
|
5
|
Asserbo
|
5
|
To som elsker hinanden
|
5
|
Erno Müller
|
5
|
Vilhelm Tvede
|
5
|
JydskeVestkysten
|
5
|
Daniel Greig
|
5
|
Sigurd Berg
|
5
|
Haslev seminarium
|
5
|
Landsdommer
|
5
|
Frederik Høegh-Guldberg
|
5
|
Leck Fischer
|
5
|
Nonnebørn
|
4
|
Marienlyst slott
|
4
|
Paul Hagen
|
4
|
Kun sandheden
|
4
|
Kungliga Musikaliska Akademien
|
4
|
Godthåbsfjorden
|
4
|
Det anckerske Legat
|
4
|
Godtfred Rump
|
4
|
Karen Brødsgaard
|
4
|
Der var engang en krig
|
4
|
Niels Brunse
|
4
|
Ryparken
|
4
|
Älvsborg
|
4
|
Krybskytterne på Næsbygaard
|
4
|
Sønnen
|
4
|
Dansk Industri
|
4
|
Zacharias Heinesen
|
4
|
Gøngehøvdingen (tv-serie)
|
4
|
Aksel Erhardtsen
|
4
|
Søren Sætter-Lassen
|
4
|
Kunståret 1987
|
4
|
Yvonne Herløv Andersen
|
4
|
Dansk Folkemindesamling
|
4
|
Kunståret 1982
|
4
|
Midt i en jazztid
|
4
|
Davide Carta
|
4
|
Agnete Varming
|
4
|
Niels Anders Thorn
|
4
|
Kunståret 1977
|
4
|
Danske Ølentusiaster
|
4
|
Mariannes bryllup
|
4
|
Gynther Hansen
|
4
|
Kunståret 1979
|
4
|
Albert (film)
|
4
|
K. Axel Nielsen
|
4
|
Damernes ven
|
4
|
Nicola Mayr
|
4
|
H.P. Ingerslev
|
4
|
Alex Frank Larsen
|
4
|
Mifunes sidste sang
|
4
|
Mig og Charly
|
4
|
Cédric Kuentz
|
4
|
Revolutionen i vandkanten
|
4
|
Riget I
|
4
|
Johannes Magdahl Nielsen
|
4
|
Yukana Nishina
|
4
|
Rikke Louise Andersson
|
4
|
TV-Avisen
|
4
|
Rikke Hvilshøj
|
4
|
Johan Bülow
|
4
|
TV-året 2009
|
4
|
Jacob Appel
|
4
|
Robert Corydon
|
4
|
Kunståret 1974
|
4
|
«Elefanten»
|
4
|
Michael W. Horsten
|
4
|
Kunståret 1939
|
4
|
Kunståret 1946
|
4
|
Sølvgade (København)
|
4
|
Paul Hüttel
|
4
|
Den hemmelige tunnel
|
4
|
Sømand i knibe
|
4
|
Kunståret 1936
|
4
|
Kunståret 1935
|
4
|
Kalø
|
4
|
Rudolph Bay
|
4
|
Rumle Hammerich
|
4
|
Så mødes vi hos Tove
|
4
|
Grethe Risbjerg Thomsen
|
4
|
Den som blinker er bange for døden
|
4
|
Sådan er de alle
|
4
|
Den store badedag
|
4
|
Grøndahl & Søns Forlag
|
4
|
Og så er der bal bagefter
|
4
|
Gunn Joensen
|
4
|
Demokratisk Fornyelse
|
4
|
Sønnen fra Vingården
|
4
|
Agnes Henningsen
|
4
|
De uanstændige
|
4
|
Gutte Eriksen
|
4
|
Gustaf Otto Stenbock
|
4
|
Jagtvej
|
4
|
Råå
|
4
|
Den Gamle By
|
4
|
Kali Christ
|
4
|
Zsolt Zakarias
|
4
|
Rosenkjærprisen
|
4
|
Okay (film)
|
4
|
Niels Anker Kofoed
|
4
|
Den Kongelige Mønt
|
4
|
Kald mig Liva
|
4
|
Der kom en dag
|
4
|
2. divisjon fotball i Danmark
|
4
|
Et døgn uden løgn
|
4
|
Et rigtigt menneske
|
4
|
Sikke'n familie
|
4
|
Silkeborg Langsø
|
4
|
Fredericiagade (København)
|
4
|
Kløvermarken
|
4
|
Frederik Christian Sibbern
|
4
|
Øster Herred (Bornholm)
|
4
|
Frederik Bøttger
|
4
|
Espergærde
|
4
|
Franz Ernst
|
4
|
Europaparlamentsvalget i Danmark 1999
|
4
|
Ewen Fernandez
|
4
|
Ove Guldberg
|
4
|
F.H. Wolfhagen
|
4
|
F.J. Billeskov Jansen
|
4
|
Ewa Wasilewska-Borkowska
|
4
|
Klinkevals
|
4
|
Europaparlamentsvalget i Danmark 2004
|
4
|
Nygade (København)
|
4
|
Franeker
|
4
|
Kelvin Lindemann
|
4
|
Merete Pryds Helle
|
4
|
Frederikke av Schlieben
|
4
|
1901 i Danmark
|
4
|
Knud W. Jensen
|
4
|
Jens Grand
|
4
|
Send mere slik
|
4
|
Frederiksberg IF
|
4
|
Er du skidt, skat?
|
4
|
Jesper Lohmann
|
4
|
Ko Byung-wook
|
4
|
1902 i Danmark
|
4
|
Knud VI av Danmark
|
4
|
Sommerglæder
|
4
|
Frederik Magle
|
4
|
Frederik Læssøe
|
4
|
Erindringsmedaljen i anledning av Prinsgemalens 75-års fødselsdag
|
4
|
Erling Eckersberg
|
4
|
Erindringsmedalje i anledning av 50-årsdagen for Dronning Ingrids ankomst til Danmark
|
4
|
Erik Wedersøe
|
4
|
Frederik Sneedorff
|
4
|
Jens Jensen-Sønderup
|
4
|
Frederik Rung
|
4
|
Ny Kongensgade (København)
|
4
|
Siø
|
4
|
Folketingsvalget i Danmark 21. april 1953
|
4
|
Skövde HF
|
4
|
Fodboldpræsten
|
4
|
Kjeld Hansen
|
4
|
Folketingsvalget i Danmark 21. september 1920
|
4
|
Femern Bælt
|
4
|
Farø
|
4
|
Folketingsvalget i Danmark 6. juli 1920
|
4
|
Folketingsvalget i Danmark 26. april 1920
|
4
|
Folketingsvalget i Danmark 22. september 1953
|
4
|
1746 i Danmark
|
4
|
Flintesønnerne
|
4
|
Norges U19-kvinnelandslag i håndball
|
4
|
Jens Wilken Hornemann
|
4
|
Skov- og Naturstyrelsen
|
4
|
Kirsten Klein
|
4
|
Flemming Kofod-Svendsen
|
4
|
Skodsborg
|
4
|
Melancholia
|
4
|
Flemming på kostskole
|
4
|
Firmaskovturen
|
4
|
Forbrugerstyrelsen
|
4
|
Østermarie
|
4
|
Jens Peter Trap
|
4
|
Familien Gyldenkål
|
4
|
Familien Olsen
|
4
|
Familien Schmidt
|
4
|
Slogs herred
|
4
|
Fakiren fra Bilbao
|
4
|
Klaus Riskær Pedersen
|
4
|
Nis Bank-Mikkelsen
|
4
|
Sjov i gaden
|
4
|
Forsvar (tv-serie)
|
4
|
Klatretyven
|
4
|
Far laver sovsen
|
4
|
1755 i Danmark
|
4
|
Farlige kys
|
4
|
Faroe Seafood
|
4
|
Jens Smørum
|
4
|
Far til fire på landet
|
4
|
Far til fire i højt humør
|
4
|
Far skal giftes
|
4
|
Østergade (København)
|
4
|
Far til fire i byen
|
4
|
1916 i Danmark
|
4
|
Kommandant
|
4
|
Kristen Bording
|
4
|
Generaladjutant
|
4
|
E. Thune Jacobsen
|
4
|
EHF Cup
|
4
|
Kristen Helveg Petersen
|
4
|
Gengæld
|
4
|
Kristiane af Marstal
|
4
|
Dykkerne
|
4
|
Niels Fredborg
|
4
|
Gentofte Kirkegård
|
4
|
E (S-tog)
|
4
|
Ebba Hentze
|
4
|
Een gang strømer...
|
4
|
Jasmund
|
4
|
Jean-Marc Barr
|
4
|
Jørgen Roos
|
4
|
Studenter-Sangforeningen
|
4
|
Edward Fleming
|
4
|
Kriminalsagen Tove Andersen
|
4
|
Edderkoppen (tv-serie)
|
4
|
Jarmo Valtonen
|
4
|
Århus by Night
|
4
|
Susanne Staun
|
4
|
Gisselfeld
|
4
|
Michael Moritzen
|
4
|
Svend Bille
|
4
|
Sven Møller Kristensen
|
4
|
Det store løb
|
4
|
Aage Stentoft
|
4
|
Jan Utzon
|
4
|
Rødbyhavn
|
4
|
Gjellebekk
|
4
|
Det som ingen ved
|
4
|
Jann Sjursen
|
4
|
Michael Kvium
|
4
|
Dr.dk
|
4
|
Kristoffer Varming
|
4
|
Dronning Ingrids minnemedalje
|
4
|
SK Aarhus
|
4
|
Krisztina Egyed
|
4
|
Dr. Dante
|
4
|
Sven Linck
|
4
|
Gert Fredholm
|
4
|
Sven Dalsgaard
|
4
|
Gamle menn i nye biler
|
4
|
Kresten Bjerre
|
4
|
1935 i Danmark
|
4
|
Emanuel Gregers
|
4
|
Emdrup
|
4
|
Mathias Winther
|
4
|
Næstved IF
|
4
|
Stefan Heythausen
|
4
|
Else Petersen
|
4
|
Steffan Danielsen
|
4
|
1936 i Danmark
|
4
|
Frække Frida og de frygtløse spioner
|
4
|
Emil Blichfeldt
|
4
|
1930 i Danmark
|
4
|
Outlandish
|
4
|
Freud flytter hjemmefra
|
4
|
Jens Christian Hostrup
|
4
|
Kommercekollegiet
|
4
|
En kvinde er overflødig
|
4
|
1925 i Danmark
|
4
|
Komtessen
|
4
|
Statens Lærerhøjskole
|
4
|
1926 i Danmark
|
4
|
Steinbjørn O. Jacobsen
|
4
|
Sten Kaalø
|
4
|
Jeg elsker dig
|
4
|
Jeg elsker en anden
|
4
|
Niels Larsen Stevns
|
4
|
Elefanter på loftet
|
4
|
Ejnar Nielsen
|
4
|
Jevgenija Dmitrijeva
|
4
|
Kraks Blå Bog
|
4
|
Stormvarsel
|
4
|
Sandoyartunnilin
|
4
|
Stormgade (København)
|
4
|
Stor Firkamp
|
4
|
Føroya Fiskaexport
|
4
|
Jess Ingerslev
|
4
|
Elmshorn
|
4
|
Næstved Idræts Forening
|
4
|
Kongeligt besøg
|
4
|
Outi Ylä-Sulkava
|
4
|
Elise (film)
|
4
|
Jetpiloter
|
4
|
Fængslende feriedage
|
4
|
Nøddebo Præstegård (1974)
|
4
|
Svend Johansen
|
4
|
Aleksandr Zjigin
|
4
|
Barbara av Sachsen
|
4
|
Uni Arge
|
4
|
Vilhelm Petersen
|
4
|
Harry Søiberg
|
4
|
Harry og kammertjeneren
|
4
|
Præriens skrappe drenge
|
4
|
Tjærehandleren
|
4
|
Anne Marie Ejrnæs
|
4
|
Haraldsted
|
4
|
Poeten og Lillemor i forårshumør
|
4
|
Hjerteafdelingen
|
4
|
Cand.phil.
|
4
|
Lykken er en underlig fisk
|
4
|
Lauritzen-prisen
|
4
|
Café Hector
|
4
|
Johan Philip Lemke
|
4
|
Balladen om Carl-Henning
|
4
|
Mød mig på Cassiopeia
|
4
|
Barken Margrethe af Danmark
|
4
|
Historien om Hjortholm
|
4
|
Hein Otterspeer
|
4
|
Hjarnø
|
4
|
Heinrich Hirschsprung
|
4
|
Torben Anton Svendsen
|
4
|
Torben Krogh
|
4
|
Hejrenæs
|
4
|
Byfrisisk
|
4
|
Beate L. Samuelsen
|
4
|
Olena Miagkikh
|
4
|
Ledreborg
|
4
|
C.E. van Dockum
|
4
|
Johan Schrøder
|
4
|
Anders Nielsen
|
4
|
Monika Wagner
|
4
|
Børge Mogensen
|
4
|
Per Buckhøj
|
4
|
Maksim Pedos
|
4
|
Pusher (film)
|
4
|
Hans Tegner
|
4
|
Annisse
|
4
|
Valdemar av Slesvig
|
4
|
Norges U21-kvinnelandslag i håndball
|
4
|
N.F. Ravn
|
4
|
Thorkild Roose
|
4
|
Piger til søs
|
4
|
Lundtoft herred
|
4
|
Werner Hans Frederik Abrahamson
|
4
|
BG Bank
|
4
|
Holger Perfort
|
4
|
Lorentz Creutz
|
4
|
Varvara Barysjeva
|
4
|
I.J. Unsgaard
|
4
|
Instruktør
|
4
|
Carsten Bjørnlund
|
4
|
Thomas Thaarup
|
4
|
Inkasso (film)
|
4
|
Baby Doom
|
4
|
Tikøb
|
4
|
Peter Asmussen
|
4
|
Pizza King
|
4
|
Til højre ved den gule hund
|
4
|
Ole Stavad
|
4
|
Johannes Buchholtz
|
4
|
Timo Järvinen
|
4
|
Laurits Tørnæs
|
4
|
Valby Bakke
|
4
|
Hanus Kamban
|
4
|
Thorvald og Linda
|
4
|
Ingvar Cronhammar
|
4
|
Thorkild Simonsen
|
4
|
Vilhelm Friederichsen
|
4
|
Johs. Kjærbøl
|
4
|
Min søsters børn når de er værst
|
4
|
Lokalbanen
|
4
|
I den grønne skov
|
4
|
Bellahøj
|
4
|
Henning Rasmussen
|
4
|
Boldklubben 1901
|
4
|
Boldklubben 1913
|
4
|
Lisbet Dahl
|
4
|
Ikast FS
|
4
|
Vitalij Mikhajlov
|
4
|
Henry Luckow-Nielsen
|
4
|
Andreas Lorenz Casse
|
4
|
Tøsepiger
|
4
|
Lise Ringheim
|
4
|
Peter Brandes
|
4
|
Betty Nansen
|
4
|
Premiere i helvede
|
4
|
Bianca Anghel
|
4
|
Poul Pedersen
|
4
|
Her i nærheden
|
4
|
Bolle Willum Luxdorph
|
4
|
Preben Kaas
|
4
|
Poul Sørensen
|
4
|
Olsen-banden deruda'
|
4
|
Henrik Koefoed
|
4
|
Blind makker
|
4
|
Løvenborg
|
4
|
Henrik av Mecklenburg
|
4
|
Bjørn Jernside
|
4
|
Morten Jensen
|
4
|
Tyrannens fald
|
4
|
Turið Sigurðardóttir
|
4
|
Blovstrød
|
4
|
Julie Henriksen
|
4
|
Trællenes oprør
|
4
|
Johan de Mylius
|
4
|
Henrik Horn
|
4
|
Morten Lorentzen
|
4
|
Juliane Preisler
|
4
|
Min fynske barndom
|
4
|
Ilonda Lūse
|
4
|
Henning Jensen
|
4
|
Liste over Danmarks sosialministre
|
4
|
Tranebjerg
|
4
|
Johann av Brandenburg
|
4
|
Tranekær slott
|
4
|
Primærrute 28
|
4
|
Brittany Bowe
|
4
|
Broder Brorson
|
4
|
Lene Maria Christensen
|
4
|
Trafikstyrelsen
|
4
|
Mor skal giftes
|
4
|
Ben Webster-prisen
|
4
|
Helge Bojsen-Møller
|
4
|
Leif Petersen
|
4
|
Lykkevej
|
4
|
Himlen er blå
|
4
|
Helge Nielsen
|
4
|
Hilmar Wulff
|
4
|
Ulrich Horst Petersen
|
4
|
Primærrute 23
|
4
|
Anna Borg
|
4
|
Brahesborg
|
4
|
Primærrute 11
|
4
|
Tagensvej
|
4
|
Mosekongen
|
4
|
Primærrute 1
|
4
|
Brabrand
|
4
|
Orla Møller
|
4
|
Bente Kraus
|
4
|
Bente Clod
|
4
|
Primærrute 14
|
4
|
Liste over Danmarks handelsministre
|
4
|
Primærrute 15
|
4
|
Primærrute 13
|
4
|
Trianglen (København)
|
4
|
Mafiaen, det er osse mig
|
4
|
Poul Gernes
|
4
|
Peter Langdal
|
4
|
Olsen-bandens sidste bedrifter
|
4
|
Minnemedaljen for Kong Frederik IXs 100-årsdag
|
4
|
Vesa Rosendahl
|
4
|
Landmandsliv
|
4
|
Landsbyen (TV-serie)
|
4
|
Attentat (film)
|
4
|
Referat
|
4
|
Reformert kirke
|
4
|
Johan Ernst Hartmann
|
4
|
Christians Brygge
|
4
|
Jørgen Knudsen
|
4
|
Ole Hansen
|
4
|
Hulda Lütken
|
4
|
Christina Schön
|
4
|
Ole Hækkerup
|
4
|
Christina Hesselholdt
|
4
|
Verden er fuld af børn
|
4
|
Reconstruction
|
4
|
Lars Bonnevie
|
4
|
Christian Gedde
|
4
|
Christian Georg Nathan David
|
4
|
Vemmetofte
|
4
|
Manden på Svanegården
|
4
|
Mogens Hornslet
|
4
|
Mikael Simpson
|
4
|
Louis Jensen
|
4
|
Oluf Hartmann
|
4
|
Realkredit Danmark
|
4
|
Hornsherred
|
4
|
Allé-Scenen
|
4
|
William Dutton
|
4
|
Vera Myhre
|
4
|
Hans Ernst Krøyer
|
4
|
Regnar Westenholz
|
4
|
Moesgård
|
4
|
Maria Giacobbe
|
4
|
Collegium Academicum Færoense
|
4
|
Viborg Katedralskole
|
4
|
Peter Schønau Fog
|
4
|
Huslærer
|
4
|
Claus Nissen
|
4
|
Claus Schall
|
4
|
Ole Christensen
|
4
|
Johannes Meyer
|
4
|
Retfærdighedens rytter
|
4
|
Hakon Stangerup
|
4
|
Halfdan E
|
4
|
Reserveofficersforeningen i Danmarks hederstegn
|
4
|
Peter Ringgaard
|
4
|
Copenhagen Records
|
4
|
Vibeke Klint
|
4
|
Miroslav Vtípil
|
4
|
Rekrut 67 Petersen
|
4
|
Tatjana Trapeznikova
|
4
|
Clara Pontoppidan
|
4
|
Reinbek
|
4
|
Negerkys og labre larver
|
4
|
Mig og min lillebror og Bølle
|
4
|
Moderate Venstre (Danmark)
|
4
|
Vi arme syndere
|
4
|
Rend mig i revolutionen
|
4
|
Vi vil ha' et barn
|
4
|
Mod Lyset
|
4
|
Artillerivej
|
4
|
Arkitekturåret 1935
|
4
|
Ole Espersen
|
4
|
Hans Hartvig Seedorff
|
4
|
Nathalie Lind
|
4
|
Holger Simon Paulli
|
4
|
Lars P. Gammelgaard
|
4
|
Avedøre
|
4
|
Alt på et bræt
|
4
|
Hans Hertel
|
4
|
Lotte Tarp
|
4
|
Ved vejen
|
4
|
Thomas Bartholin
|
4
|
Axel Poulsen
|
4
|
Mammutteatret
|
4
|
Ole Madsen
|
4
|
Rantzau
|
4
|
N.R. Rump
|
4
|
Avismanden
|
4
|
Charles' tante
|
4
|
Charles Ambt
|
4
|
Hørve
|
4
|
Altid ballade
|
4
|
Manden der ville være skyldig
|
4
|
Jóhannes av Skarði
|
4
|
Holmegaard Glasværk
|
4
|
Philippe Riopel
|
4
|
Lars P. Jensen
|
4
|
Hans Henrik Clemensen
|
4
|
Hans Hedemann
|
3
|
Flyvende farmor
|
3
|
Johannes Lebech
|
3
|
Skive kirke
|
3
|
Poul Nødgaard
|
3
|
Humørkort-stativ-sælgerens søn
|
3
|
Næste skridt
|
3
|
Francis Sheldon
|
3
|
Pigen fra Egborg
|
3
|
Sebastian Falk
|
3
|
Sebbersund
|
3
|
Næsbygaards arving
|
3
|
Fra socialstat til minimalstat
|
3
|
Sehested
|
3
|
Over gaden under vandet
|
3
|
Hurra for de blå husarer
|
3
|
Norimasa Zaike
|
3
|
Holmedal
|
3
|
Kathrine av Braunschweig-Wolfenbüttel
|
3
|
Johann Friedrich Hänel
|
3
|
Holger Wederkinch
|
3
|
Flugten
|
3
|
Olsen-banden over alle bjerge
|
3
|
Poul Nyboe Andersen
|
3
|
Hold fingrene fra mor
|
3
|
Frederiksodde
|
3
|
King's Cup
|
3
|
Peter Christensen (politiker)
|
3
|
Poul Hansen (politiker)
|
3
|
Kat (film)
|
3
|
Nybøl
|
3
|
Jesper W. Nielsen
|
3
|
Næste stop - Paradis
|
3
|
Hvem myrder hvem?
|
3
|
Pigen og drømmeslottet
|
3
|
Kim Naver
|
3
|
Palads Teatret (København)
|
3
|
Kirsten Jacobsen
|
3
|
Frits Bülow
|
3
|
Frits Schlegel
|
3
|
Fossá kraftverk
|
3
|
Frk. Nitouche
|
3
|
Næstved BK
|
3
|
Jens B. Frederiksen
|
3
|
Hviding herred
|
3
|
Jesper Winge Leisner
|
3
|
Kasper Bleibach
|
3
|
Ib Tardini
|
3
|
Næstved Boldklub
|
3
|
John Wittig
|
3
|
Sjoerd de Vries
|
3
|
Johann Friderich Clemens
|
3
|
Schwarzenbek
|
3
|
Skagens Odde
|
3
|
Kasper Winding
|
3
|
Poul S. Christiansen
|
3
|
Jens Peder Hansen
|
3
|
Journal of Animal Science
|
3
|
Peter Reichhardt
|
3
|
Ny Vestergade (København)
|
3
|
Jeppe Brixvold
|
3
|
Mellempartiet
|
3
|
Husmandstøsen
|
3
|
Holger Jensen
|
3
|
Ove Thomsen
|
3
|
Pigen fra havet
|
3
|
Johannes Nellemann
|
3
|
Flemming Lassen
|
3
|
Schwentine
|
3
|
Oviri
|
3
|
Flemming Nielsen
|
3
|
Fra Poetens pen
|
3
|
Frederiksberg Allé
|
3
|
Sigurd Swane
|
3
|
Jolly Roger (film)
|
3
|
Freddie A. Lerche
|
3
|
Hjalmar Davidsen
|
3
|
Jon Iversen
|
3
|
Freden i Fontainebleau
|
3
|
Peter Mouritzen
|
3
|
Frederik II av Hessen-Kassel
|
3
|
Frederik Jacobsen
|
3
|
Frederik Kiørboe
|
3
|
Peter Gilsfort
|
3
|
Keld Zeruneith
|
3
|
Hipp hipp hurra!
|
3
|
Jesper Ewald
|
3
|
Når engle elsker
|
3
|
Skarø
|
3
|
Historien om Kim Skov
|
3
|
Oluf av Danmark
|
3
|
Poul Bang
|
3
|
I dag begynder livet
|
3
|
Forbrydelsens element
|
3
|
John Hahn-Petersen
|
3
|
Hjemmeværnets fortjensttegn
|
3
|
Hjemmestyreloven
|
3
|
Skanderup kirke
|
3
|
Sigtrygg Gnupasson
|
3
|
IK Sävehof
|
3
|
Skal vi danse først?
|
3
|
Peter Hansen (maler)
|
3
|
Jens Kruuse
|
3
|
Jens Kramer Mikkelsen
|
3
|
Sigrid Neiiendam
|
3
|
Jens Salling
|
3
|
Ove Rix
|
3
|
Forestillinger
|
3
|
Hooge
|
3
|
John Kørner
|
3
|
Forbudt for børn
|
3
|
Jens Kistrup
|
3
|
Signe Egholm Olsen
|
3
|
Signe Cold
|
3
|
Højbjerg
|
3
|
Frederik Paludan-Müller
|
3
|
Jens Clausen Wille
|
3
|
Hugo Gyldmark
|
3
|
Forlæggerforeningen
|
3
|
Frederik von Oxholm
|
3
|
Når mor kommer hjem
|
3
|
Olsen-banden på sporet
|
3
|
Peter Thorup
|
3
|
Nortorf
|
3
|
Peter Clausen
|
3
|
IFK Hässleholm
|
3
|
Hertugdømmet Oldenburg
|
3
|
John og Irene
|
3
|
Fløjtespilleren
|
3
|
Ib Braase
|
3
|
Holbæk Bold- og Idrætsforening
|
3
|
Peter Christiansen
|
3
|
Olsen-banden på spanden
|
3
|
Skipafelagið Føroyar
|
3
|
Sendorsetkulturen
|
3
|
P.S. Rung-Keller
|
3
|
Howaldtswerke-Deutsche Werft
|
3
|
Holger Rosenkrantz
|
3
|
Kaylin Irvine
|
3
|
Holte
|
3
|
Jernbanelinjen Lübeck–Lüneburg
|
3
|
Højby
|
3
|
Poul Behrendt
|
3
|
Siegfried Wagner (billedhugger)
|
3
|
Kiel stasjon
|
3
|
Ondt blod
|
3
|
Piv Bernth
|
3
|
Horsens HK
|
3
|
Frederik Thaarup
|
3
|
Onstadsund-affæren
|
3
|
Shanti Roney
|
3
|
P.G. Lindhardt
|
3
|
Hvordan vi slipper af med de andre
|
3
|
Peters baby
|
3
|
Hovedjægerne
|
3
|
Håndværkerforeningen
|
3
|
Flådens friske fyre
|
3
|
Gammel Kongevej
|
3
|
Roskilde Museum
|
3
|
Peder Vognsen
|
3
|
Ole Lynge
|
3
|
Ole Lange
|
3
|
Hans Kaas
|
3
|
Hans Knudsen
|
3
|
Hans Munk Hansen
|
3
|
Jørgen Bentzon
|
3
|
Otte Nielsen Rosenkrantz
|
3
|
Jan Friesinger
|
3
|
Grubes amt
|
3
|
Hans Olaus Djurhuus
|
3
|
Jan Daldossi
|
3
|
Inupiat
|
3
|
Roser & persille
|
3
|
Ole Klindt-Jensen
|
3
|
Rathlousdal
|
3
|
Isfugle (film)
|
3
|
GuldbagerenLigaen
|
3
|
Island' herrelandslag i fotball
|
3
|
Kai Pahlman
|
3
|
Otto Borchsenius
|
3
|
Oktoberroser
|
3
|
Hans Hækkerup (1907-1974)
|
3
|
Hans Jesper Helsø
|
3
|
Jais Nielsen
|
3
|
Gudhjem
|
3
|
Rasmus Nellemann
|
3
|
Jørgen Grubbe Kaas
|
3
|
Ottestrup kirke
|
3
|
Kalvebod Strand
|
3
|
Hans Peter Geil
|
3
|
Ole Sohn
|
3
|
Gottfred Eickhoff
|
3
|
Qivitoq
|
3
|
Kampen om Næsbygaard
|
3
|
Jan Gossaert
|
3
|
Jan Højgaard
|
3
|
Pelle Møller
|
3
|
Ole Sporring
|
3
|
Jan Søndergaard
|
3
|
Harald Giersing
|
3
|
Jægersborg
|
3
|
Ingeniørforeningen i Danmark
|
3
|
Rutger von Ascheberg
|
3
|
Jægersborg Slot
|
3
|
Jógvan Isaksen (politiker)
|
3
|
Rundt om Selma
|
3
|
Greve Strand
|
3
|
Grev Axel
|
3
|
Gribskov
|
3
|
Hans R. Knudsen
|
3
|
Kalveboderne
|
3
|
Ole Palsbo
|
3
|
Grethe Meyer
|
3
|
Hans Rasmus Hansen
|
3
|
Gravesend
|
3
|
Hans W. Petersen
|
3
|
Grete Hækkerup
|
3
|
Odense katedralskole
|
3
|
Ole Roos
|
3
|
Hans Smidth
|
3
|
Rolf Gjedsted
|
3
|
Olaf Olsen (borgermester)
|
3
|
Remee
|
3
|
JP/Politikens Hus
|
3
|
Rigspolitiet
|
3
|
K.H. Kofoed
|
3
|
Hanherred
|
3
|
H.M. Jacobsen
|
3
|
Johan Einar Boström (Sverige)
|
3
|
H.C. Nielsen
|
3
|
Johan Andreas Cramer
|
3
|
Gørløse
|
3
|
Hanne Varming
|
3
|
Peder Gram
|
3
|
Jacob Baden
|
3
|
Paustians hus
|
3
|
J.V. Gertner
|
3
|
H.P. Clausen
|
3
|
Otto Joensen
|
3
|
Rhian Ket
|
3
|
Revy (teaterform)
|
3
|
Halsskov
|
3
|
Hakon Holm
|
3
|
Habitatområde
|
3
|
Ole Andersen
|
3
|
J.G.F. Schnack
|
3
|
Rentemester
|
3
|
H.P. Hansen
|
3
|
Richard Winther
|
3
|
J.N.A. Strøm
|
3
|
Jørgen Olrik
|
3
|
H.S. Sibbern
|
3
|
Riksmarsk
|
3
|
Jacob Fischer
|
3
|
KTAS
|
3
|
Gutten som ville være bjørn
|
3
|
Hans Ditmar Frederik Feddersen
|
3
|
Roald Als
|
3
|
Ole Jensen
|
3
|
Risskov
|
3
|
Hans Fabian Wullenweber
|
3
|
Isted
|
3
|
Realdania
|
3
|
Paul V. Rubow
|
3
|
Rocking Silver
|
3
|
Kai Holm
|
3
|
Kai Hoffmann
|
3
|
Johan Frederik Clemens
|
3
|
Peder Paars
|
3
|
Jacob Haugaard
|
3
|
Ivanie Blondin
|
3
|
KFC Uerdingen 05
|
3
|
Jørgen Jørgensen (minister)
|
3
|
Hans-Jørgen Nielsen
|
3
|
Peder Hjort
|
3
|
Ole Hagen
|
3
|
Jørgen Haugen Sørensen
|
3
|
Hans Christian Amberg
|
3
|
Gå med mig hjem
|
3
|
Otto Ditlev Rosenørn-Lehn
|
3
|
Rise herred
|
3
|
Regin Prenter
|
3
|
Gøngehøvdingen (film)
|
3
|
Gønge
|
3
|
Pyrus på pletten
|
3
|
Odderbanen
|
3
|
Sandra Voetelink
|
3
|
Sandvíkartunnilin
|
3
|
Henning Hansen
|
3
|
Henning Enoksen
|
3
|
Jeg - en kvinde
|
3
|
Per Røntved
|
3
|
Sangen om den røde rubin (film)
|
3
|
Sangfesten
|
3
|
Føroya Skúlabókagrunnur
|
3
|
Føroya Sjómansskúli
|
3
|
Henning Kristiansen
|
3
|
Johan av Holsten
|
3
|
Sankelmark
|
3
|
Jeg - en marki
|
3
|
Henning Bahs
|
3
|
Sandflukt
|
3
|
Jasmin Krohn
|
3
|
Nørre Herred (Bornholm)
|
3
|
Primærrute 24
|
3
|
Per Neble
|
3
|
Nørre Kirkeby kirke
|
3
|
Primærrute 26
|
3
|
Gasolin' 2
|
3
|
Johan Werfel
|
3
|
Jimmy Jørgensen
|
3
|
Jeg - en elsker
|
3
|
Jirí Kyncl
|
3
|
Henkel-Prisen
|
3
|
Independencefjorden
|
3
|
Hemming
|
3
|
Føroya Rættur
|
3
|
Henning Kure
|
3
|
Frøken Smillas fornemmelse for sne (film)
|
3
|
Frøken Kirkemus
|
3
|
Olivur við Neyst
|
3
|
Karoline av Nassau-Usingen
|
3
|
Jennifer Plate
|
3
|
Karolina Domanska-Ksyt
|
3
|
Henrik Prip
|
3
|
Scala (København)
|
3
|
Henrik Starcke
|
3
|
Ib Windfeld-Hansen
|
3
|
Olof Knape Strömstierna
|
3
|
Henrik Sartou
|
3
|
Jens Andersen
|
3
|
Scandia
|
3
|
Henrik Jørgensen
|
3
|
Henrik Julius av Braunschweig-Wolfenbüttel
|
3
|
Henning Ørnbak
|
3
|
Henny Harald Hansen
|
3
|
Preben Østerfelt
|
3
|
Henning Rohde
|
3
|
Preetz
|
3
|
Ikast Forenede Sportsklubber
|
3
|
Karl X Gustavs polske krig
|
3
|
Perforama
|
3
|
Henrik II av Holstein
|
3
|
Fuglekrigen i Kanøfleskoven
|
3
|
Henrik Cavling
|
3
|
Sankt Olai Kirke (Helsingør)
|
3
|
Nøddebo Præstegård
|
3
|
Henrik Bjelke (forfatter)
|
3
|
Geheimestatsminister
|
3
|
Julius Bechgaard
|
3
|
Rørvig
|
3
|
Røverne fra Rold
|
3
|
Rødvig
|
3
|
Rødtotterne og Tyrannos
|
3
|
Ingeborg Buhl
|
3
|
Jytte Hilden
|
3
|
Præsten i Vejlby (1972)
|
3
|
Gerz Feigenberg
|
3
|
S1 (Hamburgs S-Bahn)
|
3
|
Johan Theodor Holmskjold
|
3
|
S11 (Hamburgs S-Bahn)
|
3
|
Justitsråd
|
3
|
O.W. Michelsen
|
3
|
Havnsø
|
3
|
Gilmore Junio
|
3
|
Psalmebog 1912
|
3
|
Rólant Poulsen
|
3
|
Jan Weincke
|
3
|
Pusher 3
|
3
|
Harald Lønborg-Jensen
|
3
|
Pułtusk
|
3
|
Pusher II
|
3
|
Otto Rung
|
3
|
Gjellebekk skanse
|
3
|
Ole Søndergaard
|
3
|
OBLS
|
3
|
Per Bak Jensen
|
3
|
Patrick Meek
|
3
|
Haralds Silovs
|
3
|
Gitte Lillelund Bech
|
3
|
Heike Warnicke-Schalling
|
3
|
S21 (Hamburgs S-Bahn)
|
3
|
Generaladmiral
|
3
|
Helge Topsøe-Jensen
|
3
|
Helge Larsen
|
3
|
Primærrute 55
|
3
|
Julius Tholle
|
3
|
Kari Vidø
|
3
|
Primærrute 40
|
3
|
Janus Kodal
|
3
|
Karise kirke
|
3
|
Janus la Cour
|
3
|
Helle Thorborg
|
3
|
Gelting
|
3
|
Helle Hertz
|
3
|
Primærrute 35
|
3
|
Primærrute 9
|
3
|
Inga Nielsen
|
3
|
Otto Wilhelm Königsmarck
|
3
|
Gerd Rindel
|
3
|
S31 (Hamburgs S-Bahn)
|
3
|
Prinsesse for en dag
|
3
|
Jungledyret
|
3
|
S2 (Hamburgs S-Bahn)
|
3
|
Heinrich Hansen (maler)
|
3
|
Janus Billeskov Jansen
|
3
|
Georg Erdman Rosenberg
|
3
|
SMS «Von der Tann»
|
3
|
Karen Wegener
|
3
|
SMS «Derfflinger»
|
3
|
Gerard Bidstrup
|
3
|
S3 (Hamburgs S-Bahn)
|
3
|
Frode og alle de andre rødder
|
3
|
Storhertugdømmet Würzburg
|
3
|
Bo Bramsen
|
3
|
Bo Ehrhardt
|
3
|
Morten Køhlert
|
3
|
Blændværk
|
3
|
Morten Korch - Ved stillebækken
|
3
|
Bo Holten
|
3
|
Bo Stief
|
3
|
Bodil Wamberg
|
3
|
Morten Sabroe
|
3
|
Bodil Kornbek
|
3
|
Trællene
|
3
|
Morten Korch - Ved Stillebækken
|
3
|
Tuula Vilkas
|
3
|
Morten Bussert
|
3
|
Lis Sørensen
|
3
|
Tårs
|
3
|
Tåstrup
|
3
|
Tyler Derraugh
|
3
|
Lis Ahlmann
|
3
|
Blegdamsvej
|
3
|
Bleeder
|
3
|
Line Knutzon
|
3
|
Tvøroyrar Bóltfelag
|
3
|
BogForum
|
3
|
Morten Stræde
|
3
|
Breide Rantzau
|
3
|
Tre år efter
|
3
|
Bregnet sogn
|
3
|
Mouritz Mackeprang
|
3
|
Mourits Winther
|
3
|
Brigitte Kolerus
|
3
|
Tre piger fra Jylland
|
3
|
Transport- og Energiministeriet
|
3
|
Bruden fra Dragstrup
|
3
|
Lene Tranberg
|
3
|
Britta Schall Holberg
|
3
|
Bramdrupdam
|
3
|
Trivselspartiet
|
3
|
Morten Suurballe
|
3
|
Trondheim byarkiv
|
3
|
Boje Lundgaard & Lene Tranberg arkitekter
|
3
|
Boje Lundgaard
|
3
|
Levensau
|
3
|
Lev livet let
|
3
|
Brabrand IF
|
3
|
Borup
|
3
|
Borreby
|
3
|
Bornholms Tidende
|
3
|
Tæl til 100
|
3
|
Bispebjerg Kirkegård
|
3
|
Mor, jeg har patienter
|
3
|
Mor bag rattet
|
3
|
Undskyld vi er her
|
3
|
Undtagelsen
|
3
|
Monas verden
|
3
|
Bejleren - en jysk røverhistorie
|
3
|
Beleiringen av Slesvig
|
3
|
Mor er major
|
3
|
Bella, min Bella
|
3
|
Ulstrup
|
3
|
Liste over Danmarks økonomiministre
|
3
|
Uppsala erkebispedømme
|
3
|
Livsens Ondskab
|
3
|
Vagn Holmboe
|
3
|
Vagn Jacobsen
|
3
|
Bagenkop
|
3
|
Bag de røde porte
|
3
|
Vagabonden
|
3
|
VM Bjerget
|
3
|
Balthasar Denner
|
3
|
Monas Verden
|
3
|
Ljundby
|
3
|
V. Bardenfleth
|
3
|
Bendt Rothe
|
3
|
Ulrike Adeberg
|
3
|
Lise Roos
|
3
|
Uddannelsesstyrelsen
|
3
|
Besat
|
3
|
Uffe Elbæk
|
3
|
Billy Cross
|
3
|
Birgitte Bruun (skuespiller)
|
3
|
Tænk på et tal
|
3
|
Tórolvur Sigmundsson
|
3
|
Birthe Arnbak
|
3
|
Tölö bollplan
|
3
|
Bertha Dorph
|
3
|
Berrit Kvorning
|
3
|
Bent Hansen
|
3
|
Mord for åbent tæppe
|
3
|
Benny Poulsen
|
3
|
Ulrik Neumann
|
3
|
Liste over Danmarks kulturministre
|
3
|
Liste over Danmarks kirkeministre
|
3
|
Uldum
|
3
|
Mord i mørket
|
3
|
Berit Hjelholt
|
3
|
Bent William Rasmussen
|
3
|
Brystvern
|
3
|
Brødrene på Uglegården
|
3
|
Chr. Christiansen
|
3
|
Chr. Thomsen
|
3
|
Chr. Augustinus Fabrikker
|
3
|
Charlotte av Preussen
|
3
|
Charlotte Sieling
|
3
|
Christian Andersen
|
3
|
Theodor Zeltner
|
3
|
Christian Christensen (politiker)
|
3
|
Christian Carl Pflueg
|
3
|
Christian Breuer
|
3
|
Christian Blache
|
3
|
Charlotte Dorothea Biehl
|
3
|
Thomas Bos
|
3
|
Lars Ranthe
|
3
|
Casanova (1990)
|
3
|
Thomas Winding
|
3
|
Thomas de Malleville
|
3
|
Thomas Hansen Erslew
|
3
|
Cecilie Manz
|
3
|
Thomas Bredsdorff
|
3
|
Lars Lunøe
|
3
|
N. Busch-Jensen
|
3
|
Thomas Ebert
|
3
|
Christian David Gebauer
|
3
|
Lars Christian Helweg-Larsen
|
3
|
Teaterkatten
|
3
|
Cirkus Buster
|
3
|
Christopher Krabbe
|
3
|
Christopher Friedenreich Hage (1848-1930)
|
3
|
L.O.C.
|
3
|
City-S-Bahn
|
3
|
Claes Bang
|
3
|
Claus Bjerre
|
3
|
Køge bukt
|
3
|
Clara Wieth
|
3
|
Taulov
|
3
|
Christof Marselis
|
3
|
Christine Swane
|
3
|
Natalja Polozkova-Kozlova
|
3
|
Nanna Hertoft
|
3
|
Lars-Henrik Olsen
|
3
|
Lars Bukdahl
|
3
|
Teknologisk Institut
|
3
|
Landsdelsscene
|
3
|
Teatertosset
|
3
|
Teateråret 1909
|
3
|
Laborant
|
3
|
Christian V av Oldenburg
|
3
|
Larsen, Ole Martin
|
3
|
Carl William Ahlefeldt-Laurvig
|
3
|
Tom Buk-Swienty
|
3
|
Legasjonsråd
|
3
|
Børglum
|
3
|
Tomas Villum Jensen
|
3
|
Leif Blædel
|
3
|
C.A.F. Thomsen
|
3
|
C.D. Fritzsch
|
3
|
C.N. Hauge
|
3
|
C.L.V.R. Nutzhorn
|
3
|
C.F. Aagaard
|
3
|
Mölln
|
3
|
Bøjden
|
3
|
Tommy Troelsen
|
3
|
Bundesautobahn 20
|
3
|
Torgrímur Illi
|
3
|
Bulbjerg
|
3
|
Budtz Müller
|
3
|
Torgny Møller
|
3
|
Bundfald
|
3
|
Mårslet
|
3
|
Bånd på livet
|
3
|
Torben Brostrøm
|
3
|
Musikkåret 2003
|
3
|
Møgeltønder
|
3
|
C.V. Bramsnæs
|
3
|
Laura Drasbæk
|
3
|
Carl Goos
|
3
|
Tibirke
|
3
|
Carl Frederik Simony
|
3
|
Carl Gottlieb Fleischer
|
3
|
Carl Gustav Mörner
|
3
|
Lasse Spang Olsen
|
3
|
Carl Petersen (politiker)
|
3
|
Thorsager
|
3
|
N.C. Hansen
|
3
|
Tid til forandring
|
3
|
Carl Frederik Blixen-Finecke
|
3
|
Tipperne
|
3
|
Møllen
|
3
|
Møgunger
|
3
|
C.V. Jørgensen
|
3
|
Camilla Bendix
|
3
|
Tine (film)
|
3
|
Tilbakevirkende kraft
|
3
|
Carl Christian Burmeister
|
3
|
Kirsten Lockenwitz
|
3
|
Carl Bang (dansk forfatter)
|
3
|
Bag Københavns kulisser
|
3
|
Mogenstrup
|
3
|
Alain Resnais
|
3
|
Albert Gottschalk
|
3
|
Maribo kloster
|
3
|
Agnete Laustsen
|
3
|
Midsland
|
3
|
Yvonne Daldossi
|
3
|
Yuji Kamijo
|
3
|
Alev Siesbye
|
3
|
Album (TV-serie)
|
3
|
Ystad stasjon
|
3
|
Albertus Mathiesen
|
3
|
Zsolt Baló
|
3
|
«Adler von Lübeck»
|
3
|
Aberne og det hemmelige våben
|
3
|
Árni Absalonsen
|
3
|
Árni Dahl
|
3
|
Mariska Huisman
|
3
|
Michael Spielmann
|
3
|
«Sanct Sophia»
|
3
|
Affæren Birte
|
3
|
«Fortuna»
|
3
|
Michael Tejn
|
3
|
Adam Poulsen
|
3
|
Alexander Christian
|
3
|
Alfred Cohn
|
3
|
Manden bag døren
|
3
|
Westerland
|
3
|
Manden der tænkte ting
|
3
|
Als Sund
|
3
|
Almindingen
|
3
|
Aluminia
|
3
|
West-Terschelling
|
3
|
Maliina Abelsen
|
3
|
Weichsel-istiden
|
3
|
Anatoli Krasjeninin
|
3
|
Amagerbrogade
|
3
|
Mikael Olufsen
|
3
|
Allinge
|
3
|
Mig og min familie
|
3
|
Marguerite Viby
|
3
|
Wolgast
|
3
|
Wolmar Anton von Schlippenbach
|
3
|
Margrete Sørensen
|
3
|
Margarita av Hellas og Danmark
|
3
|
Marcus Lauesen
|
3
|
Marehalm
|
3
|
Mig og min lillebror og storsmuglerne
|
3
|
Allan Mørkøre
|
3
|
Aage Schmidt
|
3
|
Ålholm
|
3
|
Øster Lisbjerg herred
|
3
|
1780 i Danmark
|
3
|
Merete Barker
|
3
|
Max (film)
|
3
|
1769 i Danmark
|
3
|
1784 i Danmark
|
3
|
1786 i Danmark
|
3
|
1904 i Danmark
|
3
|
17 op
|
3
|
Ørsted
|
3
|
1787 i Danmark
|
3
|
1768 i Danmark
|
3
|
1764 i Danmark
|
3
|
1747 i Danmark
|
3
|
1740 i Danmark
|
3
|
Melchior Borchgrevinck
|
3
|
Mellemfolkeligt Samvirke
|
3
|
Mennesker mødes og sød musik opstår i hjertet
|
3
|
1751 i Danmark
|
3
|
1758 i Danmark
|
3
|
1756 i Danmark
|
3
|
1754 i Danmark
|
3
|
Østerlars
|
3
|
1918 i Danmark
|
3
|
1919 i Danmark
|
3
|
ASA film
|
3
|
Marnix ten Kortenaar
|
3
|
A.W. Sandberg
|
3
|
Michael Gottlieb Birckner
|
3
|
AS Høgsfjord Rutelag
|
3
|
Århus stasjon
|
3
|
Markus Tröger
|
3
|
Århus Vestre Provsti
|
3
|
Aage Henriksen
|
3
|
Århus kommunehospital
|
3
|
A.H.F.C. Goos
|
3
|
1965 i Danmark
|
3
|
Masnedsund
|
3
|
Ørestad Gymnasium
|
3
|
1934 i Danmark
|
3
|
1927 i Danmark
|
3
|
1941 i Danmark
|
3
|
1943 i Danmark
|
3
|
1957 i Danmark
|
3
|
1953 i Danmark
|
3
|
Økonomiminister
|
3
|
Masayuki Kawahara
|
3
|
Anders Koppel
|
3
|
Majorens oppasser
|
3
|
Vestervig
|
3
|
Louisiana-Prisen
|
3
|
Askov
|
3
|
Vestjysk
|
3
|
Mogens Andersen
|
3
|
Vester Herred (Bornholm)
|
3
|
Ataf Khawaja
|
3
|
August Wilhelm Hartmann
|
3
|
Verdens rigeste pige
|
3
|
Vesta Liv
|
3
|
Atlantic Radio
|
3
|
Vestre Kirkegård (København)
|
3
|
Ascheberg
|
3
|
Arnold Krog
|
3
|
Arne Rolighed
|
3
|
Ludvig Fasting
|
3
|
Arne Hansen
|
3
|
Vibeke Windeløv
|
3
|
Vibeke Mencke Nielsen
|
3
|
Arvingen
|
3
|
Artur Szafranski
|
3
|
Arsukfjorden
|
3
|
Mit liv som Bent
|
3
|
Mogens Gøye
|
3
|
Ausra Fridrikas
|
3
|
Vanløse Idræts Forening
|
3
|
Lopransfjørður
|
3
|
Mogens Pedersen
|
3
|
Axel Tórgarð
|
3
|
Vallekilde højskole
|
3
|
Valhalla (film)
|
3
|
Baarn
|
3
|
Valdemar Rørdam
|
3
|
Mogens Wieth
|
3
|
B75 (Tyskland)
|
3
|
Axel Salto
|
3
|
Lotte Andersen
|
3
|
Avernakø
|
3
|
Aveny-T
|
3
|
Lotto (film)
|
3
|
Mogens Jermiin Nissen
|
3
|
Mogens Koch
|
3
|
Lotte Munk Fure
|
3
|
Axel Juel
|
3
|
Axel Gade
|
3
|
Axel Boesen
|
3
|
Lotte Kiærskou
|
3
|
Ludvig Knudsen
|
3
|
Arnbjørn Ó. Dalsgarð
|
3
|
Løsgænger
|
3
|
Vitali Novitsjenko
|
3
|
Vivi Flindt
|
3
|
André Vreugdenhil
|
3
|
André Masséna
|
3
|
Min kone er uskyldig
|
3
|
Lyntoget
|
3
|
Vincent Labrie
|
3
|
Min søn Peter
|
3
|
Vinterbyøster
|
3
|
Anna Klindt Sørensen
|
3
|
MF «Sam»
|
3
|
Andreas Molbech Lund
|
3
|
Vålse kirke
|
3
|
Væpner
|
3
|
Anders Matthesen
|
3
|
Milan Sáblik
|
3
|
Magnus Petersen
|
3
|
Andre Norgesfelttoget
|
3
|
Mads R. Hartling
|
3
|
Millionærdrengen
|
3
|
Vores fjerde far
|
3
|
Miljøstyrelsen
|
3
|
Vilsund
|
3
|
Min søsters børn
|
3
|
Arkitektskolen i Aarhus
|
3
|
Arjan Stroetinga
|
3
|
Architekten
|
3
|
Viggo Starcke
|
3
|
Minoritetspartiet
|
3
|
Viggo Madsen
|
3
|
Victor Gram
|
3
|
Arkitekturåret 1945
|
3
|
Viggo Bielefeldt
|
3
|
Arkitekturåret 1857
|
3
|
Ministeriet for Familie- og Forbrugeranliggender
|
3
|
Viktor Glustsjenko
|
3
|
Lykken kommer
|
3
|
Anne Knudsen
|
3
|
Anne Birgitte Lundholt
|
3
|
Villa Paranoia
|
3
|
Lykke på rejsen
|
3
|
Annouk van der Weijden
|
3
|
Anton Melbye
|
3
|
Min søsters børn vælter byen
|
3
|
Vil du se min smukke navle?
|
3
|
Anthonsen
|
3
|
Claus Bue
|
3
|
Carl Bøgh
|
3
|
Dueodde
|
3
|
Drømmen om det hvide slot
|
3
|
Dronningmølle
|
3
|
Kristin í Geil
|
3
|
Duo Normand
|
3
|
Dyrlægens plejebørn
|
3
|
Sundsborg skanser
|
3
|
Niels Frederik Ravn
|
3
|
Sunes familie
|
3
|
Europaparlamentsvalget i Danmark 1994
|
3
|
Kristina Ingesdatter
|
3
|
Dramatisk Bibliotek
|
3
|
Eva Koch
|
3
|
Svebølle
|
3
|
Drejø
|
3
|
Eva Gredal
|
3
|
Dronningens vagtmester
|
3
|
Snejbjerg
|
3
|
Drogden
|
3
|
Døden kommer til middag
|
3
|
Europaparlamentsvalget i Danmark 1989
|
3
|
Efter brylluppet
|
3
|
Snushanerne
|
3
|
Krigernes børn
|
3
|
Snekkersten
|
3
|
Snøvsen
|
3
|
Egill Jacobsen
|
3
|
Egon C.L. Jensen
|
3
|
Nils Wilhjelm
|
3
|
Egmont Otto Lind
|
3
|
Europaparlamentsvalget i Danmark 1979
|
3
|
Edvard Møller
|
3
|
Støt står den danske sømand
|
3
|
Ebba Carstensen
|
3
|
Kristen Bjørnkjær
|
3
|
Eddie Thomas Petersen
|
3
|
Europaparlamentsvalget i Danmark 1984
|
3
|
Edvard Helsted
|
3
|
Krim Ljubljana
|
3
|
Edison (teater)
|
3
|
Dorthe Holm
|
3
|
Dorte (film)
|
3
|
Kulturby 96
|
3
|
Det Kgl. Teater
|
3
|
Smertens børn
|
3
|
Klemensker
|
3
|
Niels Danielsen Trosner
|
3
|
F.C.G. Schrøder
|
3
|
Svend Methling
|
3
|
Svend Wiig Hansen
|
3
|
Svendborg fB
|
3
|
Kunsthåndværkerskolen
|
3
|
Sydsjælland
|
3
|
Der er et yndigt land (film)
|
3
|
SÍF Sandavágur
|
3
|
Slå først, Frede
|
3
|
FC Fyn
|
3
|
Der kom en soldat
|
3
|
FC Amager
|
3
|
Det Danske Luftfartsselskab
|
3
|
Niels Brock
|
3
|
Kruså
|
3
|
Det kgl. Teater
|
3
|
Djúpini
|
3
|
Svend, Knud og Valdemar
|
3
|
Diskret ophold
|
3
|
Krummerne
|
3
|
Domenico Pelli
|
3
|
Dommeren
|
3
|
Eva Sørensen
|
3
|
Niels Elgaard
|
3
|
Små ulykker
|
3
|
Direktoriet
|
3
|
Det Økonomiske Råd
|
3
|
Klima- og Energiministeriet
|
3
|
Det skaldede spøgelse
|
3
|
Det lille hotel
|
3
|
Eyolf Kleven
|
3
|
Det skete på Møllegården
|
3
|
Krummerne 2 - Stakkels Krumme
|
3
|
Det tekniske Selskabs Skole
|
3
|
Svend Hammershøi
|
3
|
Egon Fischer
|
3
|
Eigil Knuth
|
3
|
Spøgelsestoget
|
3
|
En lille tilfældighed
|
3
|
En kort en lang
|
3
|
Erik Seidenfaden
|
3
|
Spurve under taget
|
3
|
Sprængfarlig bombe
|
3
|
Sprint Firkamp
|
3
|
En sømand går i land
|
3
|
Nils Ebbesen
|
3
|
En ganske almindelig pige
|
3
|
Erindringsmedalje i anledning av Dronning Margrethe II 25-års regjeringsjubileum
|
3
|
Statskollegiet
|
3
|
Niels Weyde
|
3
|
Emil Reesen
|
3
|
Kommunitetet
|
3
|
Emma Hartmann
|
3
|
En by i provinsen
|
3
|
Emmet Feigenberg
|
3
|
Erindringsmedaljen i anledning av Dronning Margrethe IIs 70-års fødselsdag
|
3
|
En ven i bolignøden
|
3
|
Erik Nørgaard
|
3
|
Sophienberg slott
|
3
|
Knut Kroon
|
3
|
Sonja Mikkelsen
|
3
|
Sommer i Tyrol
|
3
|
Knud Vilby
|
3
|
Sophie av Hellas og Danmark
|
3
|
Erik Andersen Brøndum
|
3
|
Sophie Amalie Lindenov
|
3
|
Knud Østergaard
|
3
|
Erhvervsarkivet
|
3
|
Sophus Schandorph
|
3
|
Nikolaj Plads
|
3
|
Spodsbjerg
|
3
|
Knud Holscher
|
3
|
Som du vil ha' mig
|
3
|
Koldenbüttel
|
3
|
Sornfelli
|
3
|
Koks i kulissen
|
3
|
Erik Hagens
|
3
|
Knud Erik Pedersen
|
3
|
Steen Andersen Bille (sjøoffiser)
|
3
|
Esger Juul
|
3
|
Claus Damgaard
|
3
|
Elina Risku
|
3
|
Eskildstrup
|
3
|
Elisabeth Toubro
|
3
|
Niels Nørløv Hansen
|
3
|
Ernst Kühn
|
3
|
Elisabetta Pizio
|
3
|
Esben Høilund Carlsen
|
3
|
Ejvind Larsen
|
3
|
Ejner Graae
|
3
|
Jensen, Tommy O.
|
3
|
Einar Juhl
|
3
|
Eik Banki
|
3
|
Ester Nagel
|
3
|
Ejby (Glostrup)
|
3
|
Kniven i hjertet
|
3
|
Store planer
|
3
|
Ejdersted
|
3
|
Knud Erik Kirkegaard
|
3
|
Elke Felicetti
|
3
|
Elvis Hansen - en samfundshjælper
|
3
|
Stefano Donagrandi
|
3
|
Elsker deg for evig
|
3
|
Elsebeth Kock-Petersen
|
3
|
Stefan Fjeldmark
|
3
|
Erling Kristensen
|
3
|
Emil Bønnelycke
|
3
|
Niels Vørsel
|
3
|
Emanuel Monberg
|
3
|
Elsebeth Gerner Nielsen
|
3
|
Steffen Brandt
|
3
|
Ellen Winther Lembourn
|
3
|
Ernst Emil Rosenørn
|
3
|
Sofus Wolder
|
3
|
Kongen bød
|
3
|
Stevns Klint
|
3
|
Kongelig historiograf
|
3
|
Elof Risebye
|
3
|
Ernst Albrecht von Eberstein
|
3
|
FDB
|
3
|
Det sande ansigt
|
3
|
Slaget ved Bautzen
|
3
|
Nicolai Zimmer
|
3
|
Nordafar
|
3
|
Kvindelist og kærlighed
|
3
|
Danmarks Kommunistiske Ungdom
|
3
|
Slaget ved Hampton Roads
|
3
|
Slaget ved Dresden
|
3
|
Danmarks Pædagogiske Universitet
|
3
|
Skønheden og udyret (1983 film)
|
3
|
Danmark er lukket
|
3
|
TV 2 Sport (Danmark)
|
3
|
Ferre Spruyt
|
3
|
Danica Pension
|
3
|
TV 2 NEWS
|
3
|
Daniela Dumitru
|
3
|
Danish Music Awards
|
3
|
Danielle Wotherspoon
|
3
|
Farvann
|
3
|
Departementssjef
|
3
|
David Baruch Adler
|
3
|
Danske Gymnasieelevers Sammenslutning
|
3
|
Dansk Svømmeunion
|
3
|
Nissernes ø
|
3
|
De Frie Danske
|
3
|
De fortapte sjelers øy
|
3
|
De blaa drenge
|
3
|
De Gamles By
|
3
|
Søren Olesen
|
3
|
Farlig ungdom
|
3
|
Dansk Kvindesamfund
|
3
|
Søren Sveistrup
|
3
|
Kunståret 2012
|
3
|
Slaget ved Helgoland
|
3
|
Søren Spanning
|
3
|
Søren Robert Lund
|
3
|
Dansk Oplagskontrol
|
3
|
Dan Sterup-Hansen
|
3
|
Fidibus
|
3
|
Fireogtyve timer
|
3
|
Kirsten Passer
|
3
|
Skuespillerskolen
|
3
|
Fiolstræde (København)
|
3
|
Tandlæge på sengekanten
|
3
|
Cosmus Bræstrup
|
3
|
Nordsøakvariet
|
3
|
Cornelius Tromp
|
3
|
Københavns Sygehjem
|
3
|
Fjodor Mezentsev
|
3
|
Kirsten Ortwed
|
3
|
Tarp
|
3
|
Tasermiutfjorden
|
3
|
Københavns Teater
|
3
|
Fjølrit
|
3
|
Tante Cramers testamente
|
3
|
Claus Strandberg
|
3
|
Kirstin Strøm Bech
|
3
|
Takt og tone i himmelsengen
|
3
|
Dagens Donna
|
3
|
Dagbladet Børsen
|
3
|
Kvæsthusbroen
|
3
|
Ta' lidt solskin
|
3
|
Dalum Idræts-Forening
|
3
|
Nordhavn stasjon
|
3
|
Ta' briller på
|
3
|
Finanskollegiet
|
3
|
Finansrådet
|
3
|
Tage Kaarsted
|
3
|
Finn Methling
|
3
|
København, Kalundborg og - ?
|
3
|
Finn Madsen
|
3
|
Finn Høffding
|
3
|
Kærlighedsdoktoren
|
3
|
Finderup
|
3
|
Søren Fauli
|
3
|
Farum BK
|
3
|
Far til fire - i stor stil
|
3
|
Sønderlyng herred
|
3
|
Klaus Hækkerup
|
3
|
Klaus Bondam
|
3
|
Kunståret 1938
|
3
|
Den russiske sangerinde
|
3
|
Far til fire og onkel Sofus
|
3
|
Slaget ved Lützen (1813)
|
3
|
Den Arnamagnæanske Kommission
|
3
|
Kunståret 1962
|
3
|
Kunståret 1958
|
3
|
Den sidste vinter
|
3
|
Søndermarken
|
3
|
Kunståret 1955
|
3
|
Sønderby
|
3
|
Kunståret 1945
|
3
|
Kunståret 1952
|
3
|
Familien Gelinde
|
3
|
Familien Gregersen
|
3
|
Den gale dansker
|
3
|
Den fri Architektforening
|
3
|
Kunståret 1948
|
3
|
Kunståret 1947
|
3
|
Familien Gyldenkål sprænger banken
|
3
|
Den hellige allianse
|
3
|
Sønder Rangstrup herred
|
3
|
Den danske filmdatabase
|
3
|
Sønder Nissum
|
3
|
Slingrevalsen
|
3
|
Sønder Herred (Bornholm)
|
3
|
Niels Barfoed
|
3
|
Den røde rubin
|
3
|
Den svarte stjernes orden
|
3
|
Kunståret 1967
|
3
|
Dennis Jürgensen
|
3
|
De nøgne træer
|
3
|
Den ubetænksomme elsker
|
3
|
De sjove år
|
3
|
Kunståret 1927
|
3
|
Kunståret 1929
|
3
|
De pokkers unger
|
3
|
Kunståret 1966
|
3
|
Den store dag
|
3
|
Faaborg Museum
|
3
|
Søren Espersen
|
3
|
F (S-tog)
|
3
|
Kunståret 1963
|
3
|
Dejan Cukic
|
3
|
Kunståret 1965
|
2
|
Otto Steen Due
|
2
|
Ny Hammersholt
|
2
|
Ove Bille
|
2
|
Michael Moon
|
2
|
Michael Schønwandt
|
2
|
Oskar Hermansson
|
2
|
Mellerup
|
2
|
Orlogsbrigg
|
2
|
Ove Grahn
|
2
|
Merete Pedersen
|
2
|
Nina Sten-Knudsen
|
2
|
Michael Rohde (fotball)
|
2
|
Milan Sáblík
|
2
|
Michael Simpson
|
2
|
Norsk historisk leksikon
|
2
|
Nordisk filologi
|
2
|
Mikladalstunnilin
|
2
|
Nils Hartmann
|
2
|
Orlogsflåden
|
2
|
Nordjyske Jernbaner
|
2
|
Merete Torp
|
2
|
Oscar Björck
|
2
|
Mimi Karlsen
|
2
|
Otto Olsen (politiker)
|
2
|
Mille, Marie og mig
|
2
|
Nils-Åke Sandell
|
2
|
Nilens orden
|
2
|
Nimbus Film Productions
|
2
|
Mille Lehfeldt
|
2
|
Mentunargrunnur Studentafelagsins
|
2
|
Middelalderborg
|
2
|
Ove Hygum
|
2
|
Michael Wikke
|
2
|
Mimi og madammerne
|
2
|
Nils Fagerholt
|
2
|
Orsja-Volhynia-grabenen
|
2
|
Mimi Kopperud Slevigen
|
2
|
Oscar Pettiford
|
2
|
Miljøminister
|
2
|
Mildstedt
|
2
|
Otto Rungs Forfatterlegat
|
2
|
Michael Parsberg
|
2
|
Osterrönfeld
|
2
|
Michael Drewsen
|
2
|
Nyker
|
2
|
Michael Birkkjær
|
2
|
Mette Finderup
|
2
|
Outi Aunula-Ylä-Sulkava
|
2
|
Nuutti Lintamo
|
2
|
Nynne (film)
|
2
|
Michael Falch
|
2
|
Näsbyholm
|
2
|
Njalsgade
|
2
|
Nis Petersen
|
2
|
Nils Ufer
|
2
|
Otto Horrebow
|
2
|
Michael Færk Christensen
|
2
|
Nimbus Film
|
2
|
Nylars
|
2
|
Midtjyllands Avis
|
2
|
Oure
|
2
|
Nykøbing Katedralskole
|
2
|
Midtbyen (Aarhus)
|
2
|
Mette Vestergaard
|
2
|
Mette de Neergaard
|
2
|
Mette Moestrup
|
2
|
Midtjyske Motorvej
|
2
|
Mette Madsen
|
2
|
Mig og dig
|
2
|
Otto Jacobsen
|
2
|
Mig & Che
|
2
|
Nykøbing Sjælland kirke
|
2
|
Otto Detlefsen
|
2
|
Meta Louise Foldager
|
2
|
Ny Ellebjerg stasjon
|
2
|
Merete Voldstedlund
|
2
|
Ny Carlsberg
|
2
|
Outrup
|
2
|
Merita
|
2
|
Nålen (film 1951)
|
2
|
Michael Katz Krefeld
|
2
|
Osterby
|
2
|
Mikisoq H. Lynge
|
2
|
Mikkel Mikkelsen
|
2
|
Middelaldercentret
|
2
|
Oste
|
2
|
Miki Mistrati
|
2
|
Mikhail Mikhajlovitsj Golitsyn
|
2
|
Nuna Bank
|
2
|
Nålen (1951)
|
2
|
Otto B. Lindhardt
|
2
|
Nils Hildestrand
|
2
|
Merlin P. Mann
|
2
|
Mern
|
2
|
Nils Holscher
|
2
|
Mikael Wulff
|
2
|
Merita Bank
|
2
|
Ostfriesische Lufttransport
|
2
|
Mikhail Golitsyn
|
2
|
Mike Woods
|
2
|
Otto Møller Jensen
|
2
|
Nord-Irland' herrelandslag i fotball
|
2
|
Mikkel Nordberg
|
2
|
Olsen Banden går amok
|
2
|
Olfert Fischers Gade (København)
|
2
|
Málaga Airport
|
2
|
Mårum
|
2
|
Oktroj
|
2
|
Mysteriet Blackville
|
2
|
Okonek
|
2
|
Olga Aleksandrovna av Russland
|
2
|
Musikkåret 1967
|
2
|
Musikkåret 1976
|
2
|
Myre Vasegaard
|
2
|
Mærkedage
|
2
|
Niels Andersen (teaterleder)
|
2
|
Mørke (film)
|
2
|
Olav Hast
|
2
|
Olav Hergel
|
2
|
Mørkhøj
|
2
|
Olaf Ussing
|
2
|
Niels Aall Løvenskiold
|
2
|
Møgeltønder Kirke
|
2
|
Olaf Poulsen (skuespiller)
|
2
|
Møgeltønder kirke
|
2
|
Møller, Bjørn
|
2
|
Niels Arnth-Jensen
|
2
|
Musikhuset Aarhus
|
2
|
Odense Zoo
|
2
|
Niels Birger Wamberg
|
2
|
Morten Søndergaard
|
2
|
Morten Toft Hansen
|
2
|
Olga Svendsen
|
2
|
Olga Tarasova
|
2
|
Odense Staalskibsverft
|
2
|
Odense Symfoniorkester
|
2
|
Morten Nordstrand
|
2
|
Morten Pihl
|
2
|
Odense bispedømme
|
2
|
Olga Klyga
|
2
|
Offscreen
|
2
|
Muncef Ouardi
|
2
|
Munchs eng
|
2
|
Municipal stadion
|
2
|
Muleby
|
2
|
Mugunghwa-ordenen
|
2
|
Morti Vizki
|
2
|
Mount Eagle
|
2
|
Niels Bentsen
|
2
|
Olav den frøkne
|
2
|
Møv og Funder
|
2
|
Nastja Arcel
|
2
|
Ole Borch
|
2
|
Natasha Arthy
|
2
|
Ole Kielberg
|
2
|
Naresstredet
|
2
|
Nalumasortoq
|
2
|
Ole Boisen
|
2
|
Naaldwijk
|
2
|
Najari, Nisid
|
2
|
Niclas Hentze
|
2
|
Nick Thometz
|
2
|
Nationalt Samvirke
|
2
|
Naturklagenævnet
|
2
|
Ole Grünbaum
|
2
|
Ole Donner
|
2
|
Nehmten
|
2
|
Nele Armée
|
2
|
Naturfredning
|
2
|
Neutral Nations Supervisory Commission
|
2
|
Ole Heerup
|
2
|
Ole Boye
|
2
|
Neqi
|
2
|
Ole Bjørnmose
|
2
|
Oldsum
|
2
|
N.L. Høyen Medaljen
|
2
|
Ole Neumann
|
2
|
Ole Mikkelsen
|
2
|
N.P.C. Holsøe
|
2
|
N.I. Schow
|
2
|
Ole Samuelsen
|
2
|
Niels-Jørgen Kaiser
|
2
|
Nicolo Gistou
|
2
|
N.C. Monberg
|
2
|
Olavi Köppä
|
2
|
Nicolaj Stochholm
|
2
|
N.P.L. Dahl
|
2
|
NKT Holding
|
2
|
Olavi Lahtinen
|
2
|
Oldenswort
|
2
|
NRGi
|
2
|
N. Zahles Skole
|
2
|
Nicolai Berendt
|
2
|
Nicolai Christian Levin Abrahams
|
2
|
N.V. Dorph
|
2
|
Ole Løvig Simonsen
|
2
|
Niels Clemmensen
|
2
|
Oddesund
|
2
|
Niels Skousen
|
2
|
Mistænkt
|
2
|
Niels Rosing Bull
|
2
|
Niels Rosenkrantz
|
2
|
Mistivoj
|
2
|
Miraklet i Valby
|
2
|
Nikolaj Bentzon
|
2
|
Operasjon Falcon Summit
|
2
|
Opbrud (2005)
|
2
|
Niervaart
|
2
|
Opbrud
|
2
|
Niels Rosenkjær
|
2
|
Nólsoyar Ítróttarfelag
|
2
|
Niels Rasch Egede
|
2
|
Niels Peder Christian Holsøe
|
2
|
Mogens H. Christiansen
|
2
|
Mogens Fog
|
2
|
Mogens Breyen
|
2
|
Oost-Vlieland
|
2
|
Mogens Bencard
|
2
|
Mogens Boisen
|
2
|
Mogens Brandt
|
2
|
Minnemedaljen for Kong Frederik Xs 100-årsdag
|
2
|
Nikolaj Cederholm
|
2
|
Orebygård
|
2
|
Næsehornet
|
2
|
Ordrup Kirkegård
|
2
|
Ordrup Gymnasium
|
2
|
Orehoved
|
2
|
Orientalist
|
2
|
Næsbjerg
|
2
|
Orla Mølgaard-Nielsen
|
2
|
Min morfars morder
|
2
|
Min skøre familie Robinson
|
2
|
Min søsters børn (2001)
|
2
|
Nikolaj Nørlund
|
2
|
Operation Cobra (1995)
|
2
|
Mine tossede drenge
|
2
|
Operasjon Panther's Claw
|
2
|
Minnemedaljen for Gustav VI Adolfs 85-årsdag
|
2
|
Mine kære koner
|
2
|
Operation Dagsværk
|
2
|
Min søsters børn på bryllupsrejse
|
2
|
Ordenen for utmerkede tjenester (Peru)
|
2
|
Nikolaj Hübbe
|
2
|
Oluf Friis
|
2
|
Oluf Christian Krag
|
2
|
Montfoort
|
2
|
Montreal Impact
|
2
|
Nørre Rangstrup herred
|
2
|
Mord i Paradis
|
2
|
Niels Guttormsen
|
2
|
Monika Zernicek
|
2
|
Nøglen til Paradis
|
2
|
Niels Høeg
|
2
|
Nørre Farimagsgade (København)
|
2
|
Niels Henriksen
|
2
|
Nørrebros Runddel
|
2
|
Niels Eriksen Banner
|
2
|
Olof Strömstierna
|
2
|
Morten Giese
|
2
|
Morten Hauch-Fausbøll
|
2
|
Morten Kærså
|
2
|
O.H. Lütken
|
2
|
Morten Borup
|
2
|
Mordskab
|
2
|
Olsen-banden i Jylland
|
2
|
Olsen-banden går i krig
|
2
|
Niels Jeppesen
|
2
|
Nøgen
|
2
|
Niels Lunde Reiersen
|
2
|
Niels Lergaard
|
2
|
Mogens Linck
|
2
|
Nødebo kirke
|
2
|
Niels Oxenvad
|
2
|
Olsen bandens sidste stik
|
2
|
Mogens Jørgensen
|
2
|
Mogens Klitgaard
|
2
|
Oluf Axelsen Thott
|
2
|
Nødebo
|
2
|
Mogens Møller
|
2
|
Niels Lan Doky
|
2
|
Molhøj
|
2
|
Moljatitsji
|
2
|
Mommark
|
2
|
Nødhavn
|
2
|
Moi Caprice
|
2
|
Mohr, Janus
|
2
|
Niels Krag
|
2
|
Mogens Vemmer
|
2
|
Niels Kjeldsen Stub
|
2
|
Min kone fra Paris
|
2
|
Scott Bickerton
|
2
|
Thor Pedersen (finansminister)
|
2
|
Thor Möger Pedersen
|
2
|
Thora Meincke
|
2
|
Thorald Læssøe
|
2
|
Thorkild Rovsing
|
2
|
Thorbjørn Lausten
|
2
|
Thomas Stokholm
|
2
|
Thomas Stengaard
|
2
|
Thomas Grue
|
2
|
Thomas Grendelmeier
|
2
|
Thomas Guldhammer
|
2
|
Thomas Overskou
|
2
|
Thomas Riber-Sellebjerg
|
2
|
Thotts palé
|
2
|
Thummelumsen
|
2
|
Tissø
|
2
|
Tinnet Krat
|
2
|
Tisvildeleje
|
2
|
Tjæreborg
|
2
|
Tjæreborg Rejser
|
2
|
Tingsted kirke
|
2
|
Tine Miehe-Renard
|
2
|
Thøger Birkeland
|
2
|
Thyra Eibe
|
2
|
Tietgenbyen
|
2
|
Tilst
|
2
|
Tim Christensen
|
2
|
Thomas Falger
|
2
|
Thomas Christopher Bruun
|
2
|
Telegrafon
|
2
|
Telefonverk Føroya Løgtings
|
2
|
Tema
|
2
|
Tempelriddernes skat
|
2
|
Tennis Borussia Berlin
|
2
|
Tempelriddernes skat II
|
2
|
Telefonavlytting
|
2
|
Tekno Love
|
2
|
Teglgårdsstræde (København)
|
2
|
Ted-Jan Bloemen
|
2
|
Tejn
|
2
|
Teknisk
|
2
|
Teknisk Skole
|
2
|
Teppei Mori
|
2
|
Ter Eem
|
2
|
Thomas Arge
|
2
|
Thierry Lamberton
|
2
|
Thomas Bang
|
2
|
Thomas C. Larsen
|
2
|
Thomas Carstens
|
2
|
Therese Glahn
|
2
|
The French Laundry
|
2
|
Tersløsegård
|
2
|
Terkel Klevenfeldt
|
2
|
Tetenhusen
|
2
|
Teymur í Djúpadal
|
2
|
The Amazing Death of Mrs Müller
|
2
|
Tjæreby
|
2
|
Tjørring
|
2
|
Troels Jensen
|
2
|
Troels II Munk
|
2
|
Troels Munk
|
2
|
Troels Trier
|
2
|
Troense
|
2
|
Troels Wörsel
|
2
|
Tro, håp og trolldom
|
2
|
Tro, håp og kjærlighet
|
2
|
Trianglen
|
2
|
Trekroner stasjon
|
2
|
Trisse Gejl
|
2
|
Trittau
|
2
|
Tro, Håb og Kærlighed
|
2
|
Tror du jeg er født i går?
|
2
|
Trudsholm
|
2
|
Tutl
|
2
|
Tunisia' herrelandslag i fotball
|
2
|
Tveje Merløse kirke
|
2
|
Tvilling (film)
|
2
|
Tyge Arnfred
|
2
|
Tummas Løkjá
|
2
|
Tue West
|
2
|
Tryggevælde amt
|
2
|
Truid Aagesen
|
2
|
Trækfugle
|
2
|
Trøllanestunnilin
|
2
|
Tuborgvej
|
2
|
Trefningen ved Westtief
|
2
|
Trefning
|
2
|
Toni Lander
|
2
|
Tommy Lindholm
|
2
|
Tor Johansen
|
2
|
Tor Nørretranders
|
2
|
Torben Ebbesen
|
2
|
Tommi Pulli
|
2
|
Toldbodgade (København)
|
2
|
To minutter for sent
|
2
|
To mand i en sofa
|
2
|
To skøre ho'der
|
2
|
Toftlund
|
2
|
Toldboden (København)
|
2
|
Torben Månsson (Danmark)
|
2
|
Toreby kirke
|
2
|
Tre engle og fem løver (film)
|
2
|
Tre barn og en bamse
|
2
|
Tre finder en kro
|
2
|
Tre ludere og en lommetyv
|
2
|
Tre piger i Paris
|
2
|
Trap Danmark
|
2
|
Tranbjerg
|
2
|
Torpum
|
2
|
Tornesch
|
2
|
Toru Aoyanagi
|
2
|
Torvegade (København)
|
2
|
Tove Clemmensen
|
2
|
Teateråret 1930
|
2
|
Teateråret 1928
|
2
|
Sylvia Filipsson
|
2
|
Sydømål
|
2
|
Sylvius Knutzen
|
2
|
SÍ Sørvágur
|
2
|
Sådan er jeg osse
|
2
|
Så smukt
|
2
|
Sydjysk Universitetscenter
|
2
|
Sydfynske Øhav
|
2
|
Svensk Tågteknik
|
2
|
Svensk Livland
|
2
|
Svenskeberget
|
2
|
Sverre Inge Apenes
|
2
|
Svetlana Bojko
|
2
|
Sæbygård (Sæby Sogn)
|
2
|
Sædinge kirke
|
2
|
Sømænd og svigermødre
|
2
|
Sølvará, Hans Andrias
|
2
|
Sømænd på sengekanten
|
2
|
Sømændenes Forbund
|
2
|
Sønder Felding
|
2
|
Søllerød slott
|
2
|
Søgård
|
2
|
Símun Johannesen
|
2
|
Símun Andreasen
|
2
|
Sólarn K. Isaksen
|
2
|
Søbygaard
|
2
|
Søetaten
|
2
|
Svendborgsundbroen
|
2
|
Svendborgsund
|
2
|
SuperBrugsen
|
2
|
Sune Lund-Sørensen
|
2
|
Superliga
|
2
|
Supervoksen
|
2
|
Susanna Kantanen
|
2
|
SunGard
|
2
|
Submarino
|
2
|
Stærekassen
|
2
|
Stunt Records
|
2
|
Stéphane Audran
|
2
|
Stör
|
2
|
Støvsugerbanden
|
2
|
Susanne Storm
|
2
|
Suðuroyartunnilin
|
2
|
Svend Engelund
|
2
|
Svend Borberg
|
2
|
Svend Jespersen
|
2
|
Svend Kragh-Jacobsen
|
2
|
Svend Unmack Larsen
|
2
|
Svend Aage Jensby
|
2
|
Sven Risom
|
2
|
Svanemøllens Kaserne
|
2
|
Svanemøllebugten
|
2
|
Svavsted
|
2
|
Svedala stasjon
|
2
|
Sven Grønlykke
|
2
|
Sønderbros Teater
|
2
|
Søndersø kirke
|
2
|
Tage Andersen
|
2
|
Tage Algreen-Ussing
|
2
|
Tak fordi du kom, Nick
|
2
|
Takaharu Nakajima
|
2
|
Tangafjørður
|
2
|
Tamdrup kirke
|
2
|
Tag til Rønneby kro
|
2
|
Taarbæk kirke
|
2
|
TV-året 2010
|
2
|
TV-året 1988
|
2
|
TV 2/Lorry
|
2
|
Ta' Pelle med
|
2
|
Taarbæk Idrætsforening
|
2
|
Tango (film)
|
2
|
Tangstedt
|
2
|
Teateråret 1896
|
2
|
Teatersjef
|
2
|
Teateråret 1908
|
2
|
Teateråret 1912
|
2
|
Teateråret 1914
|
2
|
Teaterregissør
|
2
|
Team Fakta
|
2
|
Taps Sogn
|
2
|
Tante Tut fra Paris
|
2
|
Tating
|
2
|
Tatjana Mikhajlova
|
2
|
Taxa K-1640 Efterlyses
|
2
|
TV-året 1981
|
2
|
TV-året 1974
|
2
|
Søren Georg Jensen
|
2
|
Søren Frederiksen
|
2
|
Søren Haslund-Christensen
|
2
|
Søren Hjorth Nielsen
|
2
|
Søren Jacobsen
|
2
|
Søren Christensen
|
2
|
Søren Bregendal
|
2
|
Søren B. Ebbe
|
2
|
Sønnen fra vingården
|
2
|
Søren Baggesen
|
2
|
Søren Bald
|
2
|
Søren Berlev
|
2
|
Søren Kjærsgaard
|
2
|
Søren Rode
|
2
|
TT Line
|
2
|
T-17 Supporter
|
2
|
TV-Byen
|
2
|
TV-vert
|
2
|
TV-året 1967
|
2
|
Süderbrarup
|
2
|
Súsan í Jákupsstovu
|
2
|
Søren Vagn Jacobsen
|
2
|
Søren Sundby
|
2
|
Sørensen og Rasmussen
|
2
|
Søs Egelind
|
2
|
Søskende
|
2
|
Tyge Dahlgaard
|
2
|
Tyge Holm
|
2
|
Wilstermarsch
|
2
|
Willy Ørskov
|
2
|
Winsen
|
2
|
Witchery
|
2
|
Wittmoldt
|
2
|
Witold Mazur
|
2
|
Willum von Rømeling
|
2
|
William Wain
|
2
|
Willemstad (Noord-Brabant)
|
2
|
Wili Jønsson
|
2
|
William Ahlefeldt-Laurvig
|
2
|
William Hammer
|
2
|
William Scharff
|
2
|
Wittstock
|
2
|
Workum
|
2
|
Yngre Gulatingslov
|
2
|
Ylva Hedlund
|
2
|
Young Nordic Jazz Comets
|
2
|
Zdeněk Haselberger
|
2
|
Zentropa Entertainments
|
2
|
Yasmine Garbi
|
2
|
Y-tog
|
2
|
Woyzecks sidste symfoni
|
2
|
Wormianum
|
2
|
Wrist
|
2
|
Wyk auf Föhr
|
2
|
Wylie, Jonathan
|
2
|
Wilhelm Freddie
|
2
|
Wilhelm Beseler
|
2
|
Vågsalmenningen
|
2
|
Västra Frölunda IF
|
2
|
Værebro
|
2
|
Værebro Å
|
2
|
Víkarfjørður
|
2
|
Vrå kirke
|
2
|
Vosnæsgård
|
2
|
Vordingborg amt
|
2
|
Vor Frue Kirke (Odense)
|
2
|
Vores lille by
|
2
|
Vorsø
|
2
|
Vort Land
|
2
|
Vørlufjall
|
2
|
W. Haffner
|
2
|
Werner Jäger
|
2
|
Werner Jasper Andreas Moltke
|
2
|
Who's Hitler?
|
2
|
Widukind
|
2
|
Wilhelm, hertug av Braunschweig-Lüneburg
|
2
|
Wentorf
|
2
|
Week-End
|
2
|
Walter & Carlo i Amerika
|
2
|
Wacken
|
2
|
Walter og Carlo - op på fars hat
|
2
|
Water Island
|
2
|
Wattenbek
|
2
|
Zevenbergen
|
2
|
Zlatko Buric
|
2
|
Ørjebro
|
2
|
Ørholm
|
2
|
Ørkenens juvel
|
2
|
Ørnens øje
|
2
|
Ørum
|
2
|
Ørnens øye
|
2
|
Øresundsuniversitetet
|
2
|
Ørestads Boulevard
|
2
|
Øivind Nygård
|
2
|
Øivind Helgesen (Norge)
|
2
|
Økonomi- og Kommercekollegiet
|
2
|
Økonomistyrelsen
|
2
|
Øm kloster
|
2
|
Øster Allé
|
2
|
Øster Farimagsgade (København)
|
2
|
Østjysk
|
2
|
Østgrønlandsstrømmen
|
2
|
Østjyske Jernbane
|
2
|
Østre Gasværk
|
2
|
Øverød
|
2
|
Østgrønlandske Fangstkompani Nanok
|
2
|
Østfrisisk
|
2
|
Østerbro (København)
|
2
|
Øster Voldgade
|
2
|
Østerfælled
|
2
|
Østergade
|
2
|
Østerport Station
|
2
|
Ø-kvarteret
|
2
|
Özlem Saglanmak
|
2
|
Árni Gregersen
|
2
|
½-Ton
|
2
|
Älvsnabben
|
2
|
Ängelholm stasjon
|
2
|
Å kjenne sannheten
|
2
|
«Warrior»
|
2
|
«Von der Tann» (1849)
|
2
|
«Colossus»-klassen (1910)
|
2
|
Zoser Mez
|
2
|
«Danmarksmonumentet»
|
2
|
«Invincible»-klassen
|
2
|
«La Gloire»
|
2
|
Ågerup kirke
|
2
|
Århus Bugt
|
2
|
Óli Heinesen
|
2
|
Ólavur Michelsen
|
2
|
Örjan Martinsson
|
2
|
Örjan Persson
|
2
|
Östervallskog
|
2
|
Ólavur Hátún
|
2
|
Én stor familie
|
2
|
Århus Købmandsskole
|
2
|
Århus Kommunehospital
|
2
|
Århus bispedømme
|
2
|
Årsdale
|
2
|
Åstrup kirke
|
2
|
Volrad August von der Lühe
|
2
|
Vognmandsmarken
|
2
|
Valdemar IV av Slesvig
|
2
|
Valdar
|
2
|
Valdemar Ingemann
|
2
|
Valdemar Oldenburg
|
2
|
Valderhaug
|
2
|
Valdemar Poulsen (Færøyene)
|
2
|
Vald Bandolowski
|
2
|
Valby Idrætspark
|
2
|
Unge piger forsvinder i København
|
2
|
Ungdommens Teater
|
2
|
Urban Hansen
|
2
|
Utterslev
|
2
|
V.E. Tychsen
|
2
|
Vallekilde Højskole
|
2
|
Vandborg
|
2
|
Vejlby
|
2
|
Vejlands Allé
|
2
|
Vejlby-Risskov Idrætsklub
|
2
|
Vejle-Give Jernbane
|
2
|
Vejle Boldklub Kolding
|
2
|
Vejen SF
|
2
|
Vejby
|
2
|
Varnæs Hoved
|
2
|
Vannlinje
|
2
|
Vartpenger
|
2
|
Ved Stranden (kvarter)
|
2
|
Ved Vesterport
|
2
|
Ung leg
|
2
|
Undri FF
|
2
|
Uffe Markussen
|
2
|
Uddevalla skanse
|
2
|
Ukraine
|
2
|
Ulf Ekstrand
|
2
|
Ulf Rasmussen
|
2
|
Udbyneder kirke
|
2
|
Ud i den kolde sne
|
2
|
Tårnur
|
2
|
Tårnby Boldklub
|
2
|
Tølløse kirke
|
2
|
Ubbe
|
2
|
Ubbe Ragnarsson
|
2
|
Ulla Poulsen Skou
|
2
|
Ullabella
|
2
|
Ulver Skuli Abildgaard
|
2
|
Ulsted
|
2
|
Umiak
|
2
|
Under byens tage
|
2
|
Under overfladen
|
2
|
Ulrik Schmidt
|
2
|
Ulrik Frederik Suhm
|
2
|
Ulrich Christian Kruse
|
2
|
Ulle Bjørn Bengtsson
|
2
|
Ulrich Wilhelm von Roepstorff
|
2
|
Ulrik Adolf Holstein (1731-1789)
|
2
|
Ulrik Dahlin
|
2
|
Vejrhanen
|
2
|
Veksø
|
2
|
Vilhelm Jørgensen
|
2
|
Vilhelm Herold
|
2
|
Vilhelm Ludvig Birch
|
2
|
Vilhelm Rosenstand
|
2
|
Vilsundbroen
|
2
|
Villingadalstunnilin
|
2
|
Vilhelm Herman Oluf Madsen
|
2
|
Vilhelm Herman Lassen
|
2
|
Viktor Ljoskin
|
2
|
Vikaren (film)
|
2
|
Viktor Rubow
|
2
|
Viktor Varlamov
|
2
|
Vild med dans
|
2
|
Vinderslev kirke
|
2
|
Vindrosen
|
2
|
Vivi Bak
|
2
|
Vive Targi Kielce
|
2
|
Vivienne McKee
|
2
|
Vodskov
|
2
|
Vognmagergade (København)
|
2
|
Vium
|
2
|
Vitskøl kloster
|
2
|
Vinstrup
|
2
|
Ving (fotball)
|
2
|
Violer er blå
|
2
|
Virtus Schade
|
2
|
Visitas
|
2
|
Viggo S. Jørgensen
|
2
|
Viggo Rivad
|
2
|
Vesterbros Torv (København)
|
2
|
Vester Farimagsgade (København)
|
2
|
Vestermarie
|
2
|
Vestfjends
|
2
|
Vestjysk Musikkonservatorium
|
2
|
Vestbjerg
|
2
|
Vertshus
|
2
|
Vemmingbund
|
2
|
Vemb
|
2
|
Veninder
|
2
|
Vennskapsordenen
|
2
|
Veronika Petersen
|
2
|
Vestnordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris
|
2
|
Vestsjælland
|
2
|
Vig
|
2
|
Vidstrup Station
|
2
|
Vigersted kirke
|
2
|
Viggo Møller-Jensen
|
2
|
Viggo Pedersen
|
2
|
Victor Feddersen
|
2
|
Victor Cornelius
|
2
|
Vibeke Bjelke
|
2
|
Vi som går stjernevejen
|
2
|
Vibeke Riisberg
|
2
|
Viborg Stifts Folkeblad
|
2
|
Viborg bispedømme
|
2
|
Studstrupværket
|
2
|
Studiebyen
|
2
|
Prins Wilhelms palé
|
2
|
Primærrute 57
|
2
|
Prisdorf
|
2
|
Privatteatret
|
2
|
Protolaurasia
|
2
|
Projekt Runeberg
|
2
|
Primærrute 52
|
2
|
Primærrute 46
|
2
|
Pressesiloen
|
2
|
Preben Wilhjelm
|
2
|
Primærrute 25
|
2
|
Primærrute 30
|
2
|
Primærrute 32
|
2
|
Provinsbanken
|
2
|
Provinsen kalder
|
2
|
Qeqertarsuaq (Upernavik)
|
2
|
Pühhajoggi
|
2
|
Qeqqata kommune
|
2
|
Quodlibet
|
2
|
R. Westenholz
|
2
|
Páll Guðlaugsson
|
2
|
Pusher 2
|
2
|
Præsten i Vejlby
|
2
|
Pryl
|
2
|
Præstø-Næstved Banen
|
2
|
Puk Lippmann
|
2
|
Pukkenholt
|
2
|
Preben Møller Hansen
|
2
|
Preben Hansen
|
2
|
Poul Dissing
|
2
|
Poul Dalsager
|
2
|
Poul Erik Petersen
|
2
|
Poul F. Joensen
|
2
|
Poul Henningsens Plads
|
2
|
Poul Christian Schindler
|
2
|
Poul-Gerhard Andersen
|
2
|
Pleiadenes orden
|
2
|
Planetens spejle
|
2
|
Poeklubben
|
2
|
Poeten og Lillemor (film)
|
2
|
Polanen
|
2
|
Poul Ingemann
|
2
|
Poul Johs. Lindberg
|
2
|
Povl Ernst Hoff
|
2
|
Povl Christensen
|
2
|
Povl Kjøller
|
2
|
Povline Lütken
|
2
|
Preben Bille-Brahe
|
2
|
Poul la Cour
|
2
|
Poul Trier Pedersen
|
2
|
Poul Moth
|
2
|
Poul Kjærgaard
|
2
|
Poul Nørlund
|
2
|
Poul Rasmussen
|
2
|
Poul Thomsen (skuespiller)
|
2
|
RC4000
|
2
|
Rajanya-ordenen
|
2
|
Reventlow-Museet
|
2
|
Rettsvesen
|
2
|
Ribe HK
|
2
|
Ribe Katedralskole
|
2
|
Ribe skole
|
2
|
Ribe bispedømme
|
2
|
Rethwisch
|
2
|
Reric
|
2
|
René Montaigu
|
2
|
René Jørgensen
|
2
|
René av Bourbon-Parma
|
2
|
Representantskap
|
2
|
Reptilicus
|
2
|
Richard Bergmann
|
2
|
Richard Jacobsen
|
2
|
Rita Angela
|
2
|
Risto Rosendahl
|
2
|
Ritudalstunnilin
|
2
|
Robby Müller
|
2
|
Robert Festival
|
2
|
Risin og Kellingin
|
2
|
Ringkøbing fjord
|
2
|
Rigsbankdaler
|
2
|
Richard Oswald
|
2
|
Riket 2
|
2
|
Rikki og mændene
|
2
|
Riksadmiral
|
2
|
Rene hjerter
|
2
|
Rendsburg stasjon
|
2
|
Rasmus Møller
|
2
|
Rasmus Lyberth
|
2
|
Rasmus Nøhr
|
2
|
Rasmus Olsen
|
2
|
Rathjensdorf
|
2
|
Rasmus Heide
|
2
|
Rasmus Harboe
|
2
|
Randers Kaserne
|
2
|
Ralph Carlsson
|
2
|
Randers Regnskov
|
2
|
Randersgade
|
2
|
Rasmus Christiansen
|
2
|
Rauge
|
2
|
Reformert kirke (København)
|
2
|
Regjeringen Hilmar Baunsgaard
|
2
|
Regitze Estrup
|
2
|
Regstrup
|
2
|
Rekrutt 67 Petersen
|
2
|
Reling
|
2
|
Regiosprinter
|
2
|
Regiontog
|
2
|
Regin W. Dalsgaard
|
2
|
Regel nr. 1
|
2
|
Region Hovedstadens Apotek
|
2
|
Region Skåne
|
2
|
Regionstog A/S
|
2
|
Pistoleros
|
2
|
Pip-kvarteret
|
2
|
Pavel Kulma
|
2
|
Pavel Bajnov
|
2
|
Paw (film)
|
2
|
Paw Henriksen
|
2
|
Peder Holm Johansen
|
2
|
Peder Bang
|
2
|
Paustians Uhr
|
2
|
Pauline Bonaparte
|
2
|
Paul Egede
|
2
|
Patent- og Varemærkestyrelsen
|
2
|
Paul Høm
|
2
|
Paul Lindemark
|
2
|
Paulina Wallin
|
2
|
Peder Huitfeldt
|
2
|
Peder Krabbe Gaarder
|
2
|
Pelle Erobreren (roman)
|
2
|
Peer Schaldemose
|
2
|
Pelle Hvenegaard
|
2
|
Penge som græs
|
2
|
Pensionistpartiet
|
2
|
Pedersker
|
2
|
Peder Torstensen
|
2
|
Peder Pedersen
|
2
|
Peder Munk
|
2
|
Peder Rasmussen
|
2
|
Peder Rosenstand-Goiske
|
2
|
Peder Skjalmsen
|
2
|
Pas på svinget i Solby
|
2
|
Parlamentarisk immunitet
|
2
|
P.A. Rosenkilde Gram
|
2
|
Oyggjaframi – Føroyskir Sosialistar
|
2
|
P.A. Schou
|
2
|
P. Carl Petersens Kollegium
|
2
|
P. Rostrup Bøyesen
|
2
|
Owschlag
|
2
|
Own goal
|
2
|
Overborgmester
|
2
|
Over alle grænser
|
2
|
Overrett
|
2
|
Overskattedirektionen
|
2
|
Oversø
|
2
|
Pablo Henrik Llambías
|
2
|
Padenstedt
|
2
|
Panserbasse
|
2
|
Pannotia
|
2
|
Panterens Bastion
|
2
|
Panum Instituttet
|
2
|
Papa Bues Viking Jazzband
|
2
|
Panik i familien
|
2
|
Pangaea Ultima
|
2
|
Palle Petersen
|
2
|
Palace Hotel
|
2
|
Palle Skibelund
|
2
|
Palle Wolfsberg
|
2
|
Pandrup (by)
|
2
|
Per (film)
|
2
|
Per Bengtsson
|
2
|
Peter Skov-Jakobsen
|
2
|
Peter Skautrup
|
2
|
Peter Sommer
|
2
|
Peter Wittgenstein
|
2
|
Peters Jul
|
2
|
Peter Wivel
|
2
|
Peter Schepelern
|
2
|
Peter Rygaard
|
2
|
Peter Outzen Boisen (biskop)
|
2
|
Peter Nielsen (skuespiller)
|
2
|
Peter Raben
|
2
|
Peter Refn
|
2
|
Peter Rindal
|
2
|
Petersen, Hjalmar P.
|
2
|
Petrine Agger
|
2
|
Pietro Tenerani
|
2
|
Pietro Antonio Bienaimé
|
2
|
Pigen i søgelyset
|
2
|
Pim Schipper
|
2
|
Pinnau
|
2
|
Pia Fris Laneth
|
2
|
Physiologus
|
2
|
Petur í Selvindi
|
2
|
Petrine Sonne
|
2
|
Philip Brojaka
|
2
|
Philip Schou
|
2
|
Philip Smidth
|
2
|
Peter Nielsen (arkitekt)
|
2
|
Peter Mokrosinski
|
2
|
Petard
|
2
|
Peschiers gård
|
2
|
Peter Bastian
|
2
|
Peter Bay
|
2
|
Peter Calow
|
2
|
Pernille Højmark
|
2
|
Per Øhrgaard
|
2
|
Per Chr. Frost
|
2
|
Per Bjerregaard
|
2
|
Per Okkels
|
2
|
Per Pedersen (fotballspiller)
|
2
|
Per Rasmussen
|
2
|
Peter Casper Krossing
|
2
|
Peter Christian Foersom
|
2
|
Peter Jensen
|
2
|
Peter Hansen
|
2
|
Peter Kornbeck
|
2
|
Peter Lund Madsen
|
2
|
Peter Mandrup Lem
|
2
|
Peter Grønland
|
2
|
Peter Gren Larsen
|
2
|
Peter Daniel Bruun
|
2
|
Peter Collett
|
2
|
Peter Enevoldsen
|
2
|
Peter F. Holst
|
2
|
Peter Faber (telegraf)
|
2
|
Robert Spliid
|
2
|
Robert Walker
|
2
|
Smedestræde 4
|
2
|
Smagsdommerne
|
2
|
Smoke
|
2
|
Smålandsfarvandet
|
2
|
Socialistisk Folkeoplysningsforbund
|
2
|
Snogebæk
|
2
|
Slå først, Frede!
|
2
|
Slutspil
|
2
|
Slim Slam Slum
|
2
|
Slap af, Frede
|
2
|
Slottet (film)
|
2
|
Slottsloven
|
2
|
Slotø
|
2
|
Soderup kirke
|
2
|
Soest (Nederland)
|
2
|
Soldaterkammerater på bjørnetjeneste
|
2
|
Soldaterkammerater
|
2
|
Soldaterkammerater på efterårsmanøvre
|
2
|
Solens børn
|
2
|
Solopgang
|
2
|
Sokkelund herred
|
2
|
Soja
|
2
|
Sofia Larsson
|
2
|
Sofia Albertsson
|
2
|
Sofia Ledarp
|
2
|
Sofie Christiane av Wolfstein
|
2
|
Sofie Lassen-Kahlke
|
2
|
Slangerup kirke
|
2
|
Slangehud
|
2
|
Skuldelev 6
|
2
|
Skuldelev 5
|
2
|
Skulpturpark
|
2
|
Skyggen
|
2
|
Skálafjarðartunnilin
|
2
|
Skuldelev 3
|
2
|
Skuldelev 1
|
2
|
Skottland' herrelandslag i fotball
|
2
|
Skolescenen
|
2
|
Skov-kvarteret
|
2
|
Skrydstrup
|
2
|
Skt. Libers høj
|
2
|
Skæbnetimen
|
2
|
Skærup
|
2
|
Slaget ved Lübeck
|
2
|
Slaget ved Lodi
|
2
|
Slaget ved Rivoli
|
2
|
Slaget ved Øksnebjerg
|
2
|
Slakteri
|
2
|
Slaget ved Bunketofte
|
2
|
Slaget ved Axtorne
|
2
|
Slagelse-Næstved Jernbane
|
2
|
Skønvirke
|
2
|
Slagelse Boldklub & Idrætsforening
|
2
|
Slaget om Marstrand
|
2
|
Slaget ved Ashdown
|
2
|
Solstik
|
2
|
Som man behager
|
2
|
Stevns klint
|
2
|
Sten Maltesen Sehested
|
2
|
Stiftsoverrett
|
2
|
Stig Brøgger
|
2
|
Stigsnæs
|
2
|
Stig L. Andersson
|
2
|
Stegeborg
|
2
|
Stefan Waples
|
2
|
Steen Rasmussen
|
2
|
Steen Kaalø
|
2
|
Steen Svare
|
2
|
Stefan Sauk
|
2
|
Stefan Viggo Pedersen
|
2
|
Stine Fischer Christensen
|
2
|
Stjerneskud (film)
|
2
|
Storstrømmen
|
2
|
Stormgade
|
2
|
Stortingets jernbanekomité
|
2
|
Strandboulevarden
|
2
|
Stubbekøbing kirke
|
2
|
Stormbroen
|
2
|
Storebælt A/S
|
2
|
Stoholm
|
2
|
Stockholm-Arlanda Lufthavn
|
2
|
Stora Karlsö
|
2
|
Store Kongensgade
|
2
|
Store Svalsund
|
2
|
Steen Birger Jørgensen
|
2
|
Stavnsholt
|
2
|
Sophus Müller
|
2
|
Sophus Michaëlis
|
2
|
Sophus Theodor Krarup-Smith
|
2
|
Sorte Shara
|
2
|
Sortedams Sø
|
2
|
Sophie av Danmark
|
2
|
Sophie Alberti
|
2
|
Sommerlandet
|
2
|
Som sendt fra himlen
|
2
|
Son Sant Joan Airport
|
2
|
Sonet Film
|
2
|
Sonja fra Saxogade
|
2
|
Sorø stasjon
|
2
|
Soyas tagsten
|
2
|
Stapelholm
|
2
|
Stanislav Sevcik
|
2
|
Statistikbanken
|
2
|
Statistisk-topografisk Beskrivelse af Kongeriget Danmark
|
2
|
Stauning lufthavn
|
2
|
Staldgården
|
2
|
Stakkels Jim
|
2
|
Springet
|
2
|
Sponviken
|
2
|
Sprint-VM på skøyter 1996
|
2
|
Sprint-VM på skøyter 1997
|
2
|
St. Vincent-klassen
|
2
|
Skolen for Brugskunst
|
2
|
Skivholme
|
2
|
S. M. Gjellerup
|
2
|
S.P. Larsen
|
2
|
SK Århus
|
2
|
SMS «Breslau»
|
2
|
SMS «Wiesbaden»
|
2
|
SMS «Goeben»
|
2
|
S.H.S. Finsen
|
2
|
Rødovre Centrum
|
2
|
Rutsker
|
2
|
Ruth Heilmann
|
2
|
Ryparken stasjon
|
2
|
Råsunda
|
2
|
Røde Kabinet
|
2
|
SS3 (Italia)
|
2
|
SS «Danmark»
|
2
|
San Lorenzo (Firenze)
|
2
|
Samson og Sally
|
2
|
Sandheden om mænd
|
2
|
Sankt Andreas kirke (København)
|
2
|
Sankt Hans Torv
|
2
|
Sami Darr
|
2
|
Salomon van Haven
|
2
|
Sahra Hausmann
|
2
|
Sabro
|
2
|
Salling (landsdel)
|
2
|
Sallingsundbroen
|
2
|
Sally Salminen
|
2
|
Russian Pizza Blues
|
2
|
Rungsted kyst stasjon
|
2
|
Ronald Bosker
|
2
|
Romantik på sengekanten
|
2
|
Rosendal (Hadsund)
|
2
|
Rosenholm Slot
|
2
|
Rosenholm slott
|
2
|
Romana Troicka
|
2
|
Rolighed (Hadsund)
|
2
|
Roger Erlandsen
|
2
|
Robert Wiene
|
2
|
Roland Sandberg
|
2
|
Rolf Graae
|
2
|
Rolf Hennum Andersen (Norge)
|
2
|
Rosenhøj BK
|
2
|
Roskilde Katedralskole
|
2
|
Rudolf III av Sachsen
|
2
|
Rudolf Frederiksen
|
2
|
Rundkirke
|
2
|
Rune Börjesson
|
2
|
Rune Kristensen
|
2
|
Rudi Jeklic
|
2
|
Rudi Hansen
|
2
|
Roskildevej
|
2
|
Roskilde bispedømme
|
2
|
Roslev
|
2
|
Royal Unibrew A/S
|
2
|
Rubjerg Knude
|
2
|
Sankt Lukas kirke (Frederiksberg)
|
2
|
Sankt Lukas kirke (Århus)
|
2
|
Simon Grotrian
|
2
|
Silkegade (København)
|
2
|
Simon Grundel-Helmfeldt
|
2
|
Simon Grundel-Helmfelt
|
2
|
Simon Spies Fonden
|
2
|
Simon Meisling
|
2
|
Silkeborg len
|
2
|
Silkeborg amt
|
2
|
Sigurd Elkjær
|
2
|
Sigri Mitra Gaïni
|
2
|
Sigurd Hjort
|
2
|
Sigurd Langberg
|
2
|
Silja Schandorff
|
2
|
Sinans bryllup
|
2
|
Sint Annaparochie
|
2
|
Skat det er din tur
|
2
|
Skanør
|
2
|
Skibbykrøniken
|
2
|
Skive Kaserne
|
2
|
Skive kunstmuseum
|
2
|
Skanderborg len
|
2
|
Skalborg
|
2
|
Sjælland stift
|
2
|
Sint Maartensdijk
|
2
|
Sjællands stift
|
2
|
Sjællandsserien
|
2
|
Skads
|
2
|
Sigri M. Gaïni
|
2
|
Sigmundur den eldre
|
2
|
Schenefelds amt
|
2
|
Schenefeld
|
2
|
Schlesen
|
2
|
Schuby
|
2
|
Schwabstedt
|
2
|
Schalburgtage
|
2
|
Sarah Juel Werner
|
2
|
Sankt Pauls Gade (København)
|
2
|
Sankt Mikaels fortjenstorden
|
2
|
Sankt Ursula
|
2
|
Sanne Munk Jensen
|
2
|
Sara Bak
|
2
|
Sct. Hans Hospital
|
2
|
Se til venstre, der er en Svensker
|
2
|
Sidste time
|
2
|
Seth (film)
|
2
|
Sigfred Johansen
|
2
|
Sigfred Pedersen (forfatter)
|
2
|
Sigmundarkvæði yngra
|
2
|
Sermeq Kujalleq
|
2
|
Selvmordsskolen
|
2
|
Seksdagesløbet
|
2
|
Seebeckwerft
|
2
|
Sekundærrute 451
|
2
|
Sekundærrute 511
|
2
|
Selchausdal
|
2
|
Ove Valentin Kielsen
|
2
|
Jørgen Boberg
|
2
|
Det Kgl. Danske Musikkonservatorium
|
2
|
Det Fynske Musikkonservatorium
|
2
|
Det Kongelige Teaters balletskole
|
2
|
Det Ny Teater (København)
|
2
|
Det begyndte ombord
|
2
|
Det andre slaget ved Bornholm
|
2
|
Det Folkelige Venstre
|
2
|
Det Danske Venstre
|
2
|
Dennis Haysbert
|
2
|
Denise Roth
|
2
|
Departementstidende
|
2
|
Der er en yndig mand
|
2
|
Desiro
|
2
|
Dersau
|
2
|
Det drejer sig om -
|
2
|
Det ender med bryllup
|
2
|
Det ny Scala
|
2
|
Det kære København
|
2
|
Det parallelle lig
|
2
|
Det store flip
|
2
|
Det var en gang en gutt
|
2
|
Det straffes man for
|
2
|
Det gælder os alle
|
2
|
Det gylne aks' orden
|
2
|
Det er nat med fru Knudsen
|
2
|
Det er ikke appelsiner - det er heste
|
2
|
Det er så synd for farmand
|
2
|
Det er så yndigt at følges ad
|
2
|
Det gyldne smil
|
2
|
Det grønne område
|
2
|
Den vægelsindede
|
2
|
Den stjålne minister
|
2
|
Den Vægelsindede
|
2
|
Den Kongelige Mønt- og Medaillesamling
|
2
|
Den danske borgerkrig
|
2
|
Den danske historiske Forening
|
2
|
Den fine mand
|
2
|
Den du frygter
|
2
|
Den Kongelige Livgardes Musikkorps
|
2
|
Den Kgl. Mønt
|
2
|
Demjansk
|
2
|
Debutanten
|
2
|
Den Danske Brigade
|
2
|
Den Danske Salmebog
|
2
|
Den Hielmstierne-Rosencroneske Stiftelse
|
2
|
Den Danske Salmebog (2003)
|
2
|
Den fjerde koalisjon
|
2
|
Den fjerde koalisjonskrigen
|
2
|
Den rige enke
|
2
|
Den opvakte jomfru
|
2
|
Den serbiske dansker
|
2
|
Den skaldede frisør
|
2
|
Den standhaftige tinnsoldat (eventyr)
|
2
|
Den sorte Madonna (film)
|
2
|
Den mandlige husassistent
|
2
|
Den lukkede bog
|
2
|
Den hvide by på Frederiksberg
|
2
|
Den grønne elevator
|
2
|
Den hvide hingst
|
2
|
Den kloge mand
|
2
|
Den kroniske uskyld
|
2
|
Den kongelige militære Højskole
|
2
|
Din fortid er glemt
|
2
|
Dion Emil Nolsøe
|
2
|
Edward Fuglø
|
2
|
Edvin Tiemroth
|
2
|
Een stor familie
|
2
|
Efter endnu en dag
|
2
|
Eggebek
|
2
|
Egebjerggård
|
2
|
Edvin Pedersen (Norge)
|
2
|
Edvard Weie
|
2
|
Ebbe Hamerik
|
2
|
Ebba With
|
2
|
Ebeltoft vig
|
2
|
Edmé Bouchardon
|
2
|
Eduard von Bonin
|
2
|
Edouard Suenson
|
2
|
Eggjarrók
|
2
|
Egnsteater
|
2
|
Ejnar Jacobsen
|
2
|
Einard Larsen
|
2
|
Ejner Federspiel
|
2
|
Ekstraordinær professor
|
2
|
Elbe-Lübeck-Kanal
|
2
|
Ektefellebidrag
|
2
|
Einar Zangenberg
|
2
|
Einar Packness
|
2
|
Egon Fræhr
|
2
|
Egon Balsby
|
2
|
Egon Jensen
|
2
|
Egon Weidekamp
|
2
|
Einar Gensø
|
2
|
Eiler Jørgensen
|
2
|
E.V.R. Skeel
|
2
|
Dörnick
|
2
|
Dorothy Larsen
|
2
|
Dorothea Oldenburg
|
2
|
Douwe de Vries
|
2
|
Dr. Dantes Teater
|
2
|
Drama på slottet
|
2
|
Drachten
|
2
|
Doris Langkilde
|
2
|
Dorete Bloch
|
2
|
Dissing + Weitling
|
2
|
Disco ormene
|
2
|
Distrikt (Danmark)
|
2
|
Djurslandmotorvejen
|
2
|
Dong Feifei
|
2
|
Dokkum
|
2
|
Drangarnir
|
2
|
Dronningens Artilleriregiment
|
2
|
Dyssegårdskirken
|
2
|
Dybbøl kirke
|
2
|
Dyveke
|
2
|
Dánjal Lydersen
|
2
|
Dänischenhagen
|
2
|
Dánjal Pauli Danielsen (1913–1991)
|
2
|
Dybbøl Banke
|
2
|
Dy Plambeck
|
2
|
Dronningeofret
|
2
|
Dronningens Håndbibliotek
|
2
|
Dronninglund kirke
|
2
|
Dublin Airport
|
2
|
Dunkers Kulturhus
|
2
|
De tre skolekammerater
|
2
|
De syv øyers republikk
|
2
|
Christian Zacho
|
2
|
Christian Waagepetersen
|
2
|
Christian Zwingmann
|
2
|
Christians Brygge (København)
|
2
|
Christoffer Bro
|
2
|
Christiansholm
|
2
|
Christian Vosbein
|
2
|
Christian Steffensen
|
2
|
Christian R. Christensen
|
2
|
Christian Mosbæk
|
2
|
Christian Ramus (numismatiker)
|
2
|
Christian Rimestad
|
2
|
Christian Siegfried von Plessen
|
2
|
Christian Schrøder
|
2
|
Christopher Heins
|
2
|
Chronica Jutensis
|
2
|
Claus Riis Østergaard
|
2
|
Claus Hansen
|
2
|
Claus Sivager
|
2
|
Clemens Weller
|
2
|
Cocktail (dansk film)
|
2
|
Cloppenburg
|
2
|
Claus Gerving
|
2
|
Claudiu Grozea
|
2
|
Cirkus (film)
|
2
|
Cirkeline og Verdens mindste superhelt
|
2
|
Claes Fleming
|
2
|
Clara Selborn
|
2
|
Claudio Morales
|
2
|
Clas Fleming
|
2
|
Christian Mandrup-Poulsen
|
2
|
Christian Ludvig von Plessen
|
2
|
Charlottenlund Fort
|
2
|
Charlotte Sophie av Sachsen-Coburg-Saalfeld
|
2
|
Chr. Rimestad
|
2
|
Christen Berg
|
2
|
Christian August I av Slesvig-Holsten-Sønderborg-Augustenborg
|
2
|
Christian Arhoff
|
2
|
Charlotte Guldberg
|
2
|
Charlotte Blay
|
2
|
Charles Kjerulf
|
2
|
Charles Dançay
|
2
|
Charles Vanderbourg
|
2
|
Charlie Butterfly
|
2
|
Charlotte Aagaard
|
2
|
Charlot og Charlotte
|
2
|
Christian Barnekow
|
2
|
Christian Daugaard
|
2
|
Christian L. Thuren
|
2
|
Christian Joachim
|
2
|
Christian Lemmerz
|
2
|
Christian Ludvig Ascheberg
|
2
|
Christian Ludvig von Holten
|
2
|
Christian Ludvig Gustav von Heltzen
|
2
|
Christian II av Sachsen
|
2
|
Christian Horneman (maler)
|
2
|
Christian Fiedler
|
2
|
Christian Elling
|
2
|
Christian Frederik Moltke
|
2
|
Christian Friis Rottbøll
|
2
|
Christian Heinrich av Brandenburg-Kulmbach
|
2
|
Christian Gottlieb Kratzenstein
|
2
|
Colombe
|
2
|
Constantin August Charisius
|
2
|
Dansk Botanisk Forening
|
2
|
Dansk Blindesamfunds Radiospilpris
|
2
|
Dansk Bueskytteforbund
|
2
|
Dansk Guinea
|
2
|
Dansk Kirketidende
|
2
|
Dansk Journalistforbund
|
2
|
Danmarksserien (fotball)
|
2
|
Danmarksserien (fodbold)
|
2
|
Danmarks Skiforbund
|
2
|
Danmarks Riges Krønike
|
2
|
Danmarks Transportforskning
|
2
|
Danmarks Vej- og Bromuseum
|
2
|
Danmarks valgkretser
|
2
|
Danmarks kommunereform 2007
|
2
|
Dansk Landbrug
|
2
|
Dansk Ride Forbund
|
2
|
De kjøbenhavnske Sporveje
|
2
|
De forenede Bryggerier
|
2
|
De kloge og vi gale
|
2
|
De pokkers forældre
|
2
|
De skrigende halse
|
2
|
De satte livet inn
|
2
|
De flyvende djævle
|
2
|
De Danske Sukkerfabrikker
|
2
|
Dansk Socialrådgiverforening
|
2
|
Dansk Sejlunion
|
2
|
Dansk TV 2
|
2
|
Danske jernbaner
|
2
|
De Danske Gymnastik- og Ungdomsforeninger
|
2
|
Dar Salim
|
2
|
Danmarks Rederiforening
|
2
|
Danmarks Naturfredningsforening
|
2
|
Cédric Michaud
|
2
|
Cæcilia av Danmark
|
2
|
DBUs Landspokalturnering for herrer
|
2
|
Daanialiup atuarfia
|
2
|
Daells Varehus
|
2
|
Daasburg
|
2
|
Curtius
|
2
|
Curtis Hanson
|
2
|
Craig McNicoll
|
2
|
Cornelis van Tromp
|
2
|
Cranendonck
|
2
|
Crown Mountain
|
2
|
Culemborg
|
2
|
Cruz Bay
|
2
|
Dag Strömbäck
|
2
|
Dalby kirke
|
2
|
Danmarks Eksportråd
|
2
|
Danmarks Akvarium
|
2
|
Danmarks Fiskeriundersøgelser
|
2
|
Danmarks Frihedsråd
|
2
|
Danmarks Ishockey Union
|
2
|
Danmarks Fødevareforskning
|
2
|
Danmark ved de paralympiske leker
|
2
|
Daniel Zimakoff
|
2
|
Dan Michael Knudsen
|
2
|
Damhusengen
|
2
|
Danger Zone
|
2
|
Daniel Köhne
|
2
|
Daniel Schiøtz
|
2
|
Eleva2ren
|
2
|
Elin Súsanna Jacobsen
|
2
|
Folkekomedie
|
2
|
Flådestation Korsør
|
2
|
Folkekunst
|
2
|
Folketingets Venstre
|
2
|
Forbundet Træ-Industri-Byg i Danmark
|
2
|
Folkevirke
|
2
|
Flintbek
|
2
|
Flensburg Hauptbahnhof
|
2
|
Flemming Hvidberg
|
2
|
Flemming Grut
|
2
|
Flemming Jørgensen
|
2
|
Flemming av Danmark
|
2
|
Flensborgsamlingen
|
2
|
Flemming og Kvik
|
2
|
Force of Evil
|
2
|
Foredragsholder
|
2
|
Fortid og Nutid
|
2
|
Forsvarsforliget 1909
|
2
|
Forum København
|
2
|
Fotevik
|
2
|
Fram Tórshavn
|
2
|
Four Jacks
|
2
|
Forsvarets medalje for Tapperhed
|
2
|
Forsvar (film)
|
2
|
Forelsket i København
|
2
|
Forellen
|
2
|
Formel 3000
|
2
|
Formuladeildin
|
2
|
Forstbotanisk Have Charlottenlund
|
2
|
Formålsparagraf
|
2
|
Flemming Eskildsen
|
2
|
Flat rate
|
2
|
Femø
|
2
|
Felttoget i Helmand-provinsen
|
2
|
Fensmark
|
2
|
Ferdinand Küblich
|
2
|
Fibernett
|
2
|
Ferdinand Richardt
|
2
|
Felix Luchsinger
|
2
|
Felix (film 1982)
|
2
|
Farvergade (København)
|
2
|
Farshad Kholghi
|
2
|
Farøbroene
|
2
|
Fascine
|
2
|
Faxe Kalkbrud
|
2
|
Fausto Marreiros
|
2
|
Film i Väst
|
2
|
Filmmedarbejderforeningen
|
2
|
Fjends Herred
|
2
|
Fitness dk
|
2
|
Fjernoppklaring
|
2
|
Flagermusen
|
2
|
Flaggbærer
|
2
|
Flagermusen (film)
|
2
|
Fiolstræde
|
2
|
Finnleif Guttesen
|
2
|
Fini Henriques
|
2
|
Finderup kirke
|
2
|
Finn Mickelborg
|
2
|
Finn Reinbothe
|
2
|
Finn Thybo Andersen
|
2
|
Finn Storgaard
|
2
|
Franciska Clausen
|
2
|
Frank Rubin
|
2
|
Fredrik VII av Baden-Durlach
|
2
|
Fredrik Nygaard
|
2
|
Frichs
|
2
|
Friderich Moth
|
2
|
Friedrich von Amerling
|
2
|
Friedrich Maximillian Gottschalk von Haxthausen
|
2
|
Fredrik Appel
|
2
|
Frederikskaj
|
2
|
Frederiksberg Kirkegård
|
2
|
Frederiks Bastion
|
2
|
Frederiksberg slottskirke
|
2
|
Frederiksborg Gymnasium og HF
|
2
|
Frederikshavn fI
|
2
|
Frederiksborg IF
|
2
|
Frihavnens stasjon
|
2
|
Frihavnsjernbanen
|
2
|
Frøs herred
|
2
|
Frøken April
|
2
|
Frøslev
|
2
|
Fuglebeskyttelsesområde
|
2
|
Fuyo Matsuoka
|
2
|
Fuglsang
|
2
|
Frédérique Ankoné
|
2
|
Frygtelig lykkelig
|
2
|
Fritz Westphal
|
2
|
Frihed 2000
|
2
|
Frode III
|
2
|
Frode Jakobsen
|
2
|
Frode Sörensen
|
2
|
Frode Nør Christensen
|
2
|
Frederiks
|
2
|
Frederik av Hessen-Kassel (1820)
|
2
|
Frede Christoffersen
|
2
|
Frede Bojsen
|
2
|
Freden i Schönbrunn
|
2
|
Frederik Ahlefeldt
|
2
|
Frederik Christian Funck
|
2
|
Frederik Buch
|
2
|
Fred-Frode
|
2
|
Fraustadt
|
2
|
Franz Beckerlee
|
2
|
Frants Henningsen
|
2
|
Franz Berliner
|
2
|
Franz Joseph Glæser
|
2
|
Franz Skondrup
|
2
|
Franz Peter Wirth
|
2
|
Frederik Dessau
|
2
|
Frederik Diderik Sechmann Fleischer
|
2
|
Frederik Poulsen
|
2
|
Frederik Nielsen
|
2
|
Frederik Schiern
|
2
|
Frederik Schyberg
|
2
|
Frederik av Anhalt
|
2
|
Frederik Vilhelm
|
2
|
Frederik Moltke
|
2
|
Frederik Karl Ludvig av Slesvig-Holsten-Sønderborg-Beck
|
2
|
Frederik Ferdinand Friis
|
2
|
Frederik Dreier
|
2
|
Frederik Georg Julius Moltke
|
2
|
Frederik Hammond
|
2
|
Frederik II av Sachsen
|
2
|
Farmakonom
|
2
|
Farlig sommer
|
2
|
En ny dag gryer
|
2
|
En mand af betydning
|
2
|
En pige uden lige
|
2
|
En som Hodder
|
2
|
Energinet.dk
|
2
|
En søndag på Amager
|
2
|
En herre i kjole og hvidt
|
2
|
En fuldendt gentleman
|
2
|
Emil Vedel
|
2
|
Emil Stær
|
2
|
Emmanuel Grouchy
|
2
|
En desertør
|
2
|
En fri mand
|
2
|
En forbryder
|
2
|
Energistyrelsen
|
2
|
Engang blir Danmark frit
|
2
|
Erhvervs- og Selskabsstyrelsen
|
2
|
Erhvervs- og Byggestyrelsen
|
2
|
Erhvervsministeriet
|
2
|
Erhvervspartiet
|
2
|
Eric Rauschenbach
|
2
|
Eric Danielsen
|
2
|
Erhard Jacobsen
|
2
|
Eremitageløbet
|
2
|
Enkeltdistanse-VM på skøyter 2007 – 1500 meter damer
|
2
|
Englen i sort
|
2
|
Enok Sandgreen
|
2
|
Enrico Mylius Dalgas
|
2
|
Enveloppen
|
2
|
Enrum
|
2
|
Emil Schwanenflügel
|
2
|
Emil Rasmussen
|
2
|
Elmar Moltke Nielsen
|
2
|
Elleore
|
2
|
Elna Borch
|
2
|
Elna Møller
|
2
|
Elsa Nielsen
|
2
|
Elsa Grave
|
2
|
Ellen Thomsen
|
2
|
Ellen Dahl
|
2
|
Elisabeth-Sophien-Koog
|
2
|
Elinore Schöpp
|
2
|
Elisabeth Welf av Braunschweig
|
2
|
Elisabeth av Polen
|
2
|
Ellen Beck
|
2
|
Ella la Cour
|
2
|
Else-Marie Boyhus
|
2
|
Else Fischer-Hansen
|
2
|
Em. Bærentzen & Co.
|
2
|
Elvstrøm ½ Ton
|
2
|
Emese Dörfler-Antal
|
2
|
Emil Andersen
|
2
|
Emil Gregersen
|
2
|
Emil Bloch
|
2
|
Elvstrøm Cruiser
|
2
|
Elvstrøm 32
|
2
|
Else Skouboe
|
2
|
Else Marie Pade
|
2
|
Elsted
|
2
|
Elverhøj (film)
|
2
|
Elvstrøm & Kjærulff Yacht Design
|
2
|
Elvström Yacht Design
|
2
|
Erik A. Frandsen
|
2
|
Erik A. Nielsen
|
2
|
F.C.H.E. Tobiesen
|
2
|
Eysturtindur
|
2
|
F.C. Lund
|
2
|
F.C. Sibbern
|
2
|
FC Hjørring
|
2
|
F.L. Liebenberg
|
2
|
Eventyrrejsen
|
2
|
Evald Tang Kristensen
|
2
|
Etter bryllupet
|
2
|
Etisk Råd
|
2
|
Etudes
|
2
|
Europa for frihet og demokrati
|
2
|
Eva og Nils Koppel
|
2
|
Eva Drachmann
|
2
|
FC Hoyvík
|
2
|
FC Roskilde
|
2
|
Far til fire - gi'r aldrig op
|
2
|
Far from China
|
2
|
Far til fire og ulveungene
|
2
|
Far til fire og ulveungerne
|
2
|
Fargau-Pratjau
|
2
|
Far til fire på Bornholm
|
2
|
Fanny Halstrøm
|
2
|
Fange nr. 1
|
2
|
FC Tirol Innsbruck
|
2
|
FC Tirol
|
2
|
FWA
|
2
|
Faithless
|
2
|
Familiestyrelsen
|
2
|
Familiegjenforening
|
2
|
Etienne Capion
|
2
|
Esrum Sø
|
2
|
Erik Hoppe
|
2
|
Erik Holst
|
2
|
Erik Johansen
|
2
|
Erik Knutsson (Tre Rosor)
|
2
|
Erik Nielsen Gyldenstjerne
|
2
|
Erik Korshagen
|
2
|
Erik Haaest
|
2
|
Erik Fiehn
|
2
|
Erik Bertelsen
|
2
|
Erik Abelsson
|
2
|
Erik Bruhn
|
2
|
Erik Dal
|
2
|
Erik Fabrin
|
2
|
Erik Eriksen Banner
|
2
|
Erik Norby
|
2
|
Erik Nyholm
|
2
|
Ernst Kracht
|
2
|
Ernst Johansen
|
2
|
Erwina Rys
|
2
|
Esbjerg Statsskole
|
2
|
Esplanaden
|
2
|
Esper Hagen
|
2
|
Ernst Grönlund
|
2
|
Erling Brene
|
2
|
Erik Skyum-Nielsen
|
2
|
Erik Persson
|
2
|
Erik Thommesen
|
2
|
Eriksfjorden
|
2
|
Erindringsmedalje i anledning av Dronning Margrethe og Prins Henriks sølvbryllup
|
2
|
Charles Brun
|
2
|
Cessna 185
|
2
|
Anita Bay Bundegaard
|
2
|
Angelo Hjort
|
2
|
Anita Jørgensen
|
2
|
Anker Hoffmann
|
2
|
Ann-Sofie Järnström
|
2
|
Ann-Mari Max Hansen
|
2
|
Angelo Bruun
|
2
|
Ange-Jacques Gabriel
|
2
|
Andrej Burljajev
|
2
|
Andrej Anufrijenko
|
2
|
André Babikian
|
2
|
Ane Mette Ruge
|
2
|
Angantyr
|
2
|
Anette Hovind Johansen
|
2
|
Anna Ladegaard
|
2
|
Anna Lærkesen
|
2
|
Anne Jensen
|
2
|
Anne-Marie Mai
|
2
|
Anne Lise Marstrand-Jørgensen
|
2
|
Anne Marie Vessel Schlüter
|
2
|
Anne van Olst
|
2
|
Anne Werner Thomsen
|
2
|
Anne-Lise Gabold
|
2
|
Annas dag
|
2
|
Anna Ringsred
|
2
|
Anna Maria Lütken
|
2
|
Anna Sophie Seidelin
|
2
|
Anna av Brandenburg (1507-1567)
|
2
|
Annaberg sukkerplantasje
|
2
|
Anna av Braunschweig-Grubenhagen-Einbeck
|
2
|
Andreas Schytte
|
2
|
Andreas Peter Liunge
|
2
|
Anders Hove (skuespiller)
|
2
|
Anders G. Koch
|
2
|
Anders Johansen (forfatter)
|
2
|
Anders Kirkegaard
|
2
|
Anders Lund Madsen
|
2
|
Anders Kruuse
|
2
|
Anders Ahnfeldt-Rønne
|
2
|
Anders-Peter Mathiasen
|
2
|
Ameland (øy)
|
2
|
Amatørteater
|
2
|
Ameralikfjorden
|
2
|
Andelsbanken
|
2
|
Andelslandsbyen Nyvang
|
2
|
Andelsbevegelsen
|
2
|
Anders Malling
|
2
|
Anders Peter Bro
|
2
|
Andreas Brünniche
|
2
|
Andreas Birch
|
2
|
Andreas Christian Kierulff
|
2
|
Andreas Gercken
|
2
|
Andreas P. Nielsen
|
2
|
Andreas Helgstrand
|
2
|
Andreas Bentsen
|
2
|
Andrea Vagn Jensen
|
2
|
Anders Peter Olsen
|
2
|
Anders Peter Mathiasen
|
2
|
Anders Rapp
|
2
|
Anders Thomsen
|
2
|
Anders Westenholz
|
2
|
Anders Thuborg
|
2
|
Anne Østerud
|
2
|
Annelise Hovmand
|
2
|
Arvekongedømme
|
2
|
Arto Tolsa
|
2
|
Asger Baunsbak-Jensen
|
2
|
Asger Hamerik
|
2
|
Aske Jacoby
|
2
|
Asger Stig Møller
|
2
|
Artjom Kuznetsov
|
2
|
Arthur av Storbritannia, hertug av Connaught
|
2
|
Arpsdorf
|
2
|
Aron Jerndahl
|
2
|
Arreskov Sø
|
2
|
Arrieregarde
|
2
|
Arthur av Storbritannia
|
2
|
Art Stevens
|
2
|
Asmild kirke
|
2
|
Asnæs
|
2
|
Auderød
|
2
|
Atli Danielsen
|
2
|
August Klein
|
2
|
Augusta Blad
|
2
|
Augusta av Hessen-Kassel
|
2
|
Augusta Maria av Holstein-Gottorp
|
2
|
Atlantsammenslutningen
|
2
|
Atlantis (musikal)
|
2
|
Assurandørernes Hus
|
2
|
Asnæs (by)
|
2
|
Astrid Andreasen
|
2
|
At klappe med én hånd
|
2
|
Atlantic Rhapsody
|
2
|
Athanassios Tsakiris
|
2
|
Arnold West
|
2
|
Arnold Richard Nielsen
|
2
|
Arbejdernes Byggeforening
|
2
|
Antonius
|
2
|
Arbejdsministeriet
|
2
|
Arctic Circle Race
|
2
|
Arkitektskolen Aarhus
|
2
|
Arealudviklingsselskabet
|
2
|
Anton Geist
|
2
|
Anton Frederiksen
|
2
|
Annemette Svendsen
|
2
|
Annelise Reenberg
|
2
|
Annfinnur í Skála
|
2
|
Annika Hoydal
|
2
|
Antikapitalisme
|
2
|
Anthony Sampson
|
2
|
Arkitekturåret 1838
|
2
|
Arkitekturåret 1841
|
2
|
Arne Fog Pedersen
|
2
|
Arkona
|
2
|
Arne Haugen Sørensen
|
2
|
Arne Kvitrud
|
2
|
Arne Nørrevang
|
2
|
Arne Melchior
|
2
|
Arkitema
|
2
|
Arkitekturåret 1947
|
2
|
Arkitekturåret 1867
|
2
|
Arkitekturåret 1859
|
2
|
Arkitekturåret 1909
|
2
|
Arkitekturåret 1918
|
2
|
Arkitekturåret 1936
|
2
|
Amager Bio
|
2
|
Aluminiumprisen
|
2
|
2nd Infantry Division (USA)
|
2
|
24timer
|
2
|
2nd Marine Expeditionary Brigade
|
2
|
A.C. Højberg Christensen
|
2
|
A.L.H. Elmquist
|
2
|
A.D. Jørgensen
|
2
|
2400 f.Kr.
|
2
|
1984 i Danmark
|
2
|
1947 i Danmark
|
2
|
1945 i Danmark
|
2
|
1950 i Danmark
|
2
|
1956 i Danmark
|
2
|
1962 i Danmark
|
2
|
1960 i Danmark
|
2
|
A.M. Hansen
|
2
|
ABC-revyen
|
2
|
Aage Petersen
|
2
|
Aage Nielsen-Edwin
|
2
|
Aalborg Katedralskole
|
2
|
Aalborg Universitet Esbjerg
|
2
|
Aarhus Katedralskole
|
2
|
Aalholm
|
2
|
Aage Langeland-Mathiesen
|
2
|
Aage Kragelund
|
2
|
Aage Berntsen
|
2
|
Aage Barfoed
|
2
|
Aage Brandt
|
2
|
Aage Hastrup
|
2
|
Aage Justesen
|
2
|
Aage Holm
|
2
|
1944 i Danmark
|
2
|
1939 i Danmark
|
2
|
1753 i Danmark
|
2
|
1752 i Danmark
|
2
|
1757 i Danmark
|
2
|
1761 i Danmark
|
2
|
1774 i Danmark
|
2
|
1771 i Danmark
|
2
|
1750 i Danmark
|
2
|
1748 i Danmark
|
2
|
1733 i Danmark
|
2
|
1731 i Danmark
|
2
|
1738 i Danmark
|
2
|
1741 i Danmark
|
2
|
1744 i Danmark
|
2
|
1743 i Danmark
|
2
|
1775 i Danmark
|
2
|
1776 i Danmark
|
2
|
1928 i Danmark
|
2
|
1924 i Danmark
|
2
|
1931 i Danmark
|
2
|
1932 i Danmark
|
2
|
1938 i Danmark
|
2
|
1933 i Danmark
|
2
|
1797 i Danmark
|
2
|
1790 i Danmark
|
2
|
1779 i Danmark
|
2
|
1777 i Danmark
|
2
|
1782 i Danmark
|
2
|
1783 i Danmark
|
2
|
1789 i Danmark
|
2
|
1785 i Danmark
|
2
|
Aaron Blaise
|
2
|
Abd al-`Azīz-ordenen
|
2
|
Alice Guldbrandsen
|
2
|
Alice, hertuginne av Gloucester
|
2
|
Alie Boorsma
|
2
|
Allan Bock
|
2
|
Allan Michaelsen
|
2
|
Allan Kuhn
|
2
|
Ali Kazim
|
2
|
Alhed Larsen
|
2
|
Alexandra av Rosenborg
|
2
|
Alexander Ramsay
|
2
|
Alexandur Kristiansen
|
2
|
Alf Cock-Clausen
|
2
|
Alfred Hage
|
2
|
Alf Jørgensen
|
2
|
Allan Olsen
|
2
|
Allan Olsen (sanger)
|
2
|
Alssund
|
2
|
Alsing E. Andersen
|
2
|
Alsted kirke
|
2
|
Alt Duvenstedt
|
2
|
Alterbord
|
2
|
Altenhof
|
2
|
Alsfjord
|
2
|
Als Sønder herred
|
2
|
Alletiders julemand
|
2
|
Allegro (film)
|
2
|
Alletiders nisse
|
2
|
Allinge-Sandvig
|
2
|
Als Sønder Herred
|
2
|
Alléscenen
|
2
|
Alexander Mensjikov
|
2
|
Alex Boisvert-Lacroix
|
2
|
Adresseavisen (Danmark)
|
2
|
Adolph Tobias Herbst
|
2
|
Adrian Petit Coclico
|
2
|
Advokatrådet
|
2
|
Agger Tange
|
2
|
Agerbæk
|
2
|
Adolph Engelbert Boye
|
2
|
Adelsloven
|
2
|
Absalon (skipsklasse)
|
2
|
Abendmusik
|
2
|
Adam Brix
|
2
|
Adam Frederik Lützow
|
2
|
Adelia Marra
|
2
|
Adam Neutzsky-Wulff
|
2
|
Agnes Rehni
|
2
|
Agnes av Honstein
|
2
|
Albertina Frederika av Baden-Durlach
|
2
|
Albert Mertz
|
2
|
Albrecht I av Sachsen
|
2
|
Albrecht VI av Mecklenburg
|
2
|
Aleksej Prosjin
|
2
|
Albrekt den store av Mecklenburg
|
2
|
Albert III av Bayern
|
2
|
Aktivering (arbeidledige)
|
2
|
Agri Bavnehøj
|
2
|
Agnete Friis
|
2
|
Air Transport Wing Aalborg
|
2
|
Aksel Andersen (landskapsarkitekt)
|
2
|
Aksel Asmussen (Danmark)
|
2
|
Aulacogen
|
2
|
Aulis Rytkönen
|
2
|
Brønshøj Kirke
|
2
|
Brøndbyøster
|
2
|
Bulgaria' herrelandslag i fotball
|
2
|
Bundesautobahn 10
|
2
|
Bundesautobahn 4
|
2
|
Bundesautobahn 2
|
2
|
Brøndbyvester
|
2
|
Brødeskov
|
2
|
Brugsen
|
2
|
Brooke Lochland
|
2
|
Bruno Tyron
|
2
|
Bryggeriet Stjernen
|
2
|
Bryllupsfotografen
|
2
|
Bryghusgade (København)
|
2
|
Bundesautobahn 9
|
2
|
Busters verden (film)
|
2
|
Børge Jørgensen
|
2
|
Bøgelunden
|
2
|
Børge Madsen
|
2
|
Børge Outze
|
2
|
Børnebibliotekarernes Kulturpris
|
2
|
Børglum bispedømme
|
2
|
Bösdorf
|
2
|
Bókadeild Føroya Lærarafelags
|
2
|
By & Havn
|
2
|
By- og Boligministeriet
|
2
|
By the Light of the Northern Star
|
2
|
Bygningskulturens hus
|
2
|
Bække
|
2
|
Båtkonstruktør
|
2
|
Broderskab (film)
|
2
|
Brodersby
|
2
|
Bombardier CL-600 Challenger
|
2
|
Bolvik jernverk
|
2
|
Bordesholm
|
2
|
Borgerlisten
|
2
|
Borris Hede
|
2
|
Bornholms Museum
|
2
|
Boligminister
|
2
|
Boldklubben Velo
|
2
|
Bodil Neergaard
|
2
|
Bodil Manz
|
2
|
Bogislav V av Pommern
|
2
|
Bogø kirke
|
2
|
Boldklubben Skjold
|
2
|
Bokel
|
2
|
Br. Anda
|
2
|
Brabrand Idrætsforening
|
2
|
Brev til Jonas
|
2
|
Brenderup
|
2
|
Brian Lyngholm
|
2
|
Bringstrup kirke
|
2
|
Broagerland
|
2
|
Brita Wielopolska
|
2
|
Brejning
|
2
|
Bredballe
|
2
|
Bramming Sørensen (Danmark)
|
2
|
Bram Smallenbroek
|
2
|
Brand-Børge rykker ud
|
2
|
Brassø
|
2
|
Brdr. Price
|
2
|
Brats
|
2
|
Bøsdalafossur
|
2
|
Búgvin
|
2
|
Carl Martin Soya-Jensen
|
2
|
Carl Martin Hermansen
|
2
|
Carl Nielsen-legatet
|
2
|
Carl Petersen
|
2
|
Carl Viggo Meincke
|
2
|
Carl Schenstrøm
|
2
|
Carl Ludvig Løvenskiold
|
2
|
Carl Ludvig Gerlach
|
2
|
Carl Gandrup
|
2
|
Carl Froelich
|
2
|
Carl Gottlieb Bellmann
|
2
|
Carl Harild
|
2
|
Carl Holst
|
2
|
Carl Helsted
|
2
|
Carl av Glücksburg
|
2
|
Carl von Nutzhorn
|
2
|
Caspar Phillipson
|
2
|
Caspar Paludan-Müller
|
2
|
Caspar von Saldern
|
2
|
Casper Jørgensen
|
2
|
Centrumdemokraterne
|
2
|
Cay Lembcke
|
2
|
Caspar Leuning Borch
|
2
|
Caserta
|
2
|
Carlsberg Laboratorium
|
2
|
Carlo og Ester
|
2
|
Carlstad
|
2
|
Caroline av Nassau-Usingen
|
2
|
Casanova (film)
|
2
|
Carsten Dahl
|
2
|
Carl Frederik Jørgensen (Danmark)
|
2
|
Carl Frederik Gyllembourg
|
2
|
C.P.T. Rosenørn-Teilmann
|
2
|
C.P.G. Leuning
|
2
|
C. With
|
2
|
CABINN Metro
|
2
|
CVU Vest
|
2
|
CEPOS
|
2
|
C.O. Gjerløv-Knudsen
|
2
|
C.G.V. Johannsen
|
2
|
Büdelsdorf
|
2
|
Büchen
|
2
|
Bünsdorf
|
2
|
C.A. Olesen
|
2
|
C.F.E. Horneman
|
2
|
C.D. Lüttichau
|
2
|
Cai M. Woel
|
2
|
Camilla Hammerich
|
2
|
Carl Christian Alberti
|
2
|
Carl August Thielo
|
2
|
Carl Emil Hedemann
|
2
|
Carl Ewald
|
2
|
Carl Fischer
|
2
|
Carl Ferdinand Rasmussen
|
2
|
Carl Andreasen
|
2
|
Carl Adolph von Plessen
|
2
|
Canuto Kallan
|
2
|
Camp Nowhere
|
2
|
Caribiske Kompagni
|
2
|
Carl-Henrik Kruse Zakrisson
|
2
|
Carl Adolph Rothe
|
2
|
Bodil Knutsdotter (Tre Rosor)
|
2
|
Bodil Kaalund
|
2
|
Bakkens Hvile
|
2
|
Bakindia
|
2
|
Balduin Dahl
|
2
|
Balka
|
2
|
Balletten danser
|
2
|
Ballade på Bullerborg
|
2
|
Bahnstrecke Neumünster–Heide
|
2
|
Bahnstrecke Neumünster–Bad Oldesloe
|
2
|
Bagland
|
2
|
Bag det stille ydre
|
2
|
Bahnstrecke Hamburg-Altona–Kaltenkirchen–Neumünster
|
2
|
Bahnstrecke Husum–Kiel
|
2
|
Bahnstrecke Neumünster–Ascheberg
|
2
|
Bahnstrecke Kiel–Flensburg
|
2
|
Baltharzar Frederik Mühlenfels
|
2
|
Balthazar Frederik Mühlenfels
|
2
|
Bedre Byggeskik
|
2
|
Bebyggelse
|
2
|
Bedstemor går amok
|
2
|
Beetsterzwaag
|
2
|
Behudin Merdovic
|
2
|
Begtrup vig
|
2
|
Beate Bille
|
2
|
Bayer Uerdingen
|
2
|
Barbara (roman)
|
2
|
Bangsbo
|
2
|
Barbara Zatler
|
2
|
Barbara av Liegnitz
|
2
|
Bartholomeus Tinnappel
|
2
|
Bargteheide
|
2
|
Bad Kleinen
|
2
|
Baby Doll
|
2
|
Axcel
|
2
|
Avnø
|
2
|
Axel Breidahl
|
2
|
Axel Ekberg
|
2
|
Axel Reyn
|
2
|
Axel Jarl
|
2
|
Avnsø
|
2
|
Avi Sagild
|
2
|
Australian Special Air Service Regiment
|
2
|
Austerbygda
|
2
|
Autostrada A14 (Italia)
|
2
|
Autostrada A16 (Italia)
|
2
|
Avedørelejren
|
2
|
Autostrada A4 (Italia)
|
2
|
Axel Rosenkrantz
|
2
|
Axel Wachtmeister
|
2
|
B5 (Tyskland)
|
2
|
B430 (Tyskland)
|
2
|
B76 (Tyskland)
|
2
|
BG Banks Litteraturpris
|
2
|
BOPA
|
2
|
BK Avarta
|
2
|
B404 (Tyskland)
|
2
|
B207 (Tyskland)
|
2
|
B199 (Tyskland)
|
2
|
Azizabad
|
2
|
B200 (Tyskland)
|
2
|
B202 (Tyskland)
|
2
|
B206 (Tyskland)
|
2
|
Belgia' herrelandslag i fotball
|
2
|
BellSouth
|
2
|
Bjarni Niclasen
|
2
|
Bjarne T. Holm
|
2
|
Bjergkuller
|
2
|
Bjørn Ingemann Bisserup
|
2
|
Bjørne brødre
|
2
|
Bjørn Uglebjerg
|
2
|
Bjarne Pettersson
|
2
|
Bispebjerg kirkegård
|
2
|
Birgitte Reimer
|
2
|
Birgithe Kosovic
|
2
|
Birketing
|
2
|
Birthe Skaarup
|
2
|
Bispebjerg hospital
|
2
|
Biskoppen
|
2
|
Bjørnø
|
2
|
Blaavand melder storm
|
2
|
Bo Bojesen
|
2
|
Bo Andersen (politiker)
|
2
|
Bo Börjesson
|
2
|
Bo Elkjær
|
2
|
Bodega
|
2
|
Bo Hr. Hansen
|
2
|
Bmi regional
|
2
|
Blå mænd
|
2
|
Blanche Funch
|
2
|
Blade af Satans bog
|
2
|
Blegdamsvej (København)
|
2
|
Blistrup
|
2
|
Blue Dane 32
|
2
|
Blokkhus
|
2
|
Birgit Conradi
|
2
|
Birger Pedersen
|
2
|
Bent Jensen
|
2
|
Bent Helweg-Møller
|
2
|
Bent Jensen (historiker)
|
2
|
Bent Jørgensen
|
2
|
Bente Hansen
|
2
|
Bent Severin
|
2
|
Bent Haller
|
2
|
Bent Blüdnikow
|
2
|
Benedikte Hansen
|
2
|
Ben van der Burg
|
2
|
Bengt Gabrielsson Oxenstierna
|
2
|
Bennet Windinge
|
2
|
Benny Nielsen
|
2
|
Benny Holst
|
2
|
Bergenhusen
|
2
|
Berlingske Aftenavis
|
2
|
Bettina Heltberg
|
2
|
Beslagleggelse
|
2
|
Biblioteksstyrelsen
|
2
|
Billet mrk.
|
2
|
Birger Nilsen (Norge)
|
2
|
Billy Boy 900: Vampyrkysset
|
2
|
Bertill Nordahl
|
2
|
Bertel Udsen
|
2
|
Bernhard & Bianca
|
2
|
Berlingske Tidende (film)
|
2
|
Bernhard Baunsgaard
|
2
|
Bernhard Christensen
|
2
|
Bernstorffsgade (København)
|
2
|
Fyns Tidende
|
2
|
Fynshav
|
2
|
Kilianus (biskop)
|
2
|
Kildebrønde kirke
|
2
|
Killin' Time
|
2
|
Kim Behnke
|
2
|
Kim Hyeon-yeong
|
2
|
Kim Flensborg
|
2
|
Kiista P. Isaksen
|
2
|
Kidnapped
|
2
|
Ken Gudman
|
2
|
Kelly Gunther
|
2
|
Kenneth Kainz
|
2
|
Kent Kirk
|
2
|
Keyboard (instrument)
|
2
|
Kerry Simpson
|
2
|
Kim Magnusson
|
2
|
Kim Seong-kyu
|
2
|
Kirsten Norholt
|
2
|
Kirsten Justesen
|
2
|
Kirsten Vaupel
|
2
|
Kitti Groz
|
2
|
Kjeld Jacobsen
|
2
|
Kjeld Bonfils
|
2
|
Kirsten Dufour
|
2
|
Kirsten Delholm
|
2
|
Kirke Værløse
|
2
|
Kippingeverkstedet
|
2
|
Kirkeregioner i Danmark
|
2
|
Kirsten Brix
|
2
|
Kirsten Dehlholm
|
2
|
Kirsten Christensen
|
2
|
Keldby kirke
|
2
|
Kedsomhedens gåde
|
2
|
Karl Bovin
|
2
|
Karin Nathorst Westfelt
|
2
|
Karl Hansen-Reistrup
|
2
|
Karl Ludwig Wilhelm Ernst von Prittwitz
|
2
|
Karl Mantzius
|
2
|
Karl Madsen
|
2
|
Karen Marie Løwert
|
2
|
Karen Margrethe Bjerre
|
2
|
Kap York
|
2
|
Kanonikat
|
2
|
Karakterskuespiller
|
2
|
Karen Enevold
|
2
|
Karen Lykkehus
|
2
|
Karen Jønsson
|
2
|
Karl Schou
|
2
|
Karl Wilhelm von Willisen
|
2
|
Kastrup Boldklub
|
2
|
Kasper Salto
|
2
|
Katja Miehe-Renard
|
2
|
Katrin Cartlidge
|
2
|
Kaya Brüel
|
2
|
Katrin Kalex
|
2
|
Kasper Holten
|
2
|
Kasper Heiberg
|
2
|
Karl av Flandern (død) 1127)
|
2
|
Karl X Gustavs russiske krig
|
2
|
Karl av Østerrike-Teschen
|
2
|
Karlas kabale
|
2
|
Karrig Niding
|
2
|
Karlum
|
2
|
Kjeld Jensen
|
2
|
Kjeld Nørgaard
|
2
|
Kontantkort
|
2
|
Konrektor
|
2
|
Kosel
|
2
|
Kovirke
|
2
|
Kresten Damsgaard
|
2
|
Kraks Blaa Bog
|
2
|
Konrad av Ahr-Hochstaden
|
2
|
Konkurrencestyrelsen
|
2
|
Konferenseråd
|
2
|
Konferanseråd
|
2
|
Kongenshus Mindepark
|
2
|
Kongerigske enklaver
|
2
|
Kongstorp
|
2
|
Kongsted kirke
|
2
|
Krigskollegiet
|
2
|
Krigsminister
|
2
|
Kultorvet
|
2
|
Krummerne 3 - Fars gode idé
|
2
|
Kungliga Gustav Adolfs Akademien för svensk folkkultur
|
2
|
Kunstrådet
|
2
|
Kunståret 1797
|
2
|
Kunståret 1625
|
2
|
Krummerne - Så er det jul igen
|
2
|
Kronprinsparrets Kulturpris
|
2
|
Kriminalassistent Bloch
|
2
|
Krigstid
|
2
|
Kristian Blak
|
2
|
Kristian Levring
|
2
|
Kristine Marie Jensen
|
2
|
Kristian Sindballe
|
2
|
Konduktør (byggeleder)
|
2
|
Konduktør
|
2
|
Kliplev
|
2
|
Klein Wittensee
|
2
|
Klods-Hans
|
2
|
Klundert
|
2
|
Knud Andersen
|
2
|
Knud Agger
|
2
|
Klaus Wunderlich
|
2
|
Klaus Riis
|
2
|
Kjell Grede
|
2
|
Kjell Berg
|
2
|
Kjell Inge Bækken
|
2
|
Kjærulff Yacht Design
|
2
|
Klampenborg Station
|
2
|
Klaas Vriend
|
2
|
Knud Friis
|
2
|
Knud Hansen (arkitekt)
|
2
|
Kommunalreformen
|
2
|
Kolding Å
|
2
|
Kommunehospitalet
|
2
|
Kommunernes Skolebiblioteksforenings Forfatterpris
|
2
|
Koncertforeningen
|
2
|
Kompagnistræde (København)
|
2
|
Kolding IF Håndbold
|
2
|
Kolding Fjord
|
2
|
Knud Holst
|
2
|
Knud Hjortø
|
2
|
Knud Oldendow
|
2
|
Knut Valdemarson
|
2
|
Koalisjonsstyrkenes militære operasjoner i Afghanistan i 2006
|
2
|
Kangerlussuaq (Storfjord)
|
2
|
Kampen (Sylt)
|
2
|
John Hilbard
|
2
|
John Frankenheimer
|
2
|
John Lounsbery
|
2
|
John Nehm
|
2
|
John Stampe
|
2
|
John O Nilsson (Sverige)
|
2
|
John Eriksson
|
2
|
John Clayton Cowell
|
2
|
Johannes Kruuse-Jensen
|
2
|
Johannes Krag
|
2
|
Johannes Nielsen
|
2
|
Johannes Söbötker
|
2
|
Johannes de Buchwald
|
2
|
Johannes Weltzer
|
2
|
John Tchicai
|
2
|
John Thomas Duckworth
|
2
|
Josephine Touray
|
2
|
Josef Theodor Hansen
|
2
|
Judith Thurman
|
2
|
Jul i Valhal
|
2
|
Jules Carpentier
|
2
|
Jul i den gamle trædemølle
|
2
|
Josef Søndergaard
|
2
|
Jonstrup seminarium
|
2
|
Joint Task Force 2
|
2
|
Johnny Griffin
|
2
|
Jomfruburet
|
2
|
Jon Bang Carlsen
|
2
|
Jonna Neiiendam
|
2
|
Jonathan Petersen
|
2
|
Johannes Junge
|
2
|
Johannes Frederik Frølich
|
2
|
Johan Henrik von Stabel
|
2
|
Johan Henrik Andresen (1815–1874)
|
2
|
Johan Jacob Deuntzer
|
2
|
Johan Lange
|
2
|
Johan Salomon Wahl
|
2
|
Johan Ludvig Reventlow
|
2
|
Johan Hansen
|
2
|
Johan H:son Kjellgren
|
2
|
Johan Erichsen
|
2
|
Johan Christian Gebauer
|
2
|
Johan Fjord Jensen
|
2
|
Johan Frederik Bardenfleth
|
2
|
Johan Gyllenstierna
|
2
|
Johan Gregor van der Schardt
|
2
|
Johan Vibe von der Osten
|
2
|
Johan Vilhelm Gertner
|
2
|
Johannes Bartholomæus Bluhme
|
2
|
Johannes Allen
|
2
|
Johannes Beck
|
2
|
Johannes Boye
|
2
|
Johannes Erasmus Iversen
|
2
|
Johannes Christensen Meller
|
2
|
Johanne Fenger
|
2
|
Johanna Mäki-Laine
|
2
|
Johann Christian Gebauer
|
2
|
Johann Adolph Scheibe
|
2
|
Johann Cicero av Brandenburg
|
2
|
Johann Patkul
|
2
|
Johann von Thielmann
|
2
|
Johann Salomon Wahl
|
2
|
Juletestamentet
|
2
|
Julie Hjorth-Hansen
|
2
|
Jübek
|
2
|
Jørgen Weel
|
2
|
Jürgen Marcussen
|
2
|
K.T. Seest
|
2
|
KHR Arkitekter
|
2
|
KFUM København
|
2
|
Jørgen W. Hansen
|
2
|
Jørgen Steen Sørensen
|
2
|
Jørgen Petersen
|
2
|
Jørgen Nielsen Møller
|
2
|
Jørgen Poulsen
|
2
|
Jørgen Rantzau
|
2
|
Jørgen Steen Nielsen
|
2
|
Jørgen Schleimann
|
2
|
KHR arkitekter
|
2
|
KLM Cityhopper
|
2
|
Kalkbrænderihavnen
|
2
|
Kalistat Lund
|
2
|
Kalundborg Folkeblad
|
2
|
Kalvslund herred
|
2
|
Kammesjukjul
|
2
|
Kalübbe
|
2
|
Kaldbakskambur
|
2
|
Kaj Uldaler
|
2
|
Kai Henning Bothildsen Nielsen
|
2
|
Kadhim Faraj
|
2
|
Kai Løvring
|
2
|
Kaj Birket-Smith
|
2
|
Kaj Hansen (footballer born 1917)
|
2
|
Kaj Engholm
|
2
|
Jørgen Nash
|
2
|
Jørgen Mathiesen
|
2
|
Jákup Nolsøe Mikkelsen
|
2
|
Jytte Joensen
|
2
|
Jægersborg slott
|
2
|
Jóannes Rasmussen
|
2
|
Jógvan M. Joensen
|
2
|
Jógvan Krosslá
|
2
|
Jyske højderyg
|
2
|
Justinus
|
2
|
Julien de Smedt
|
2
|
Julie Wieth
|
2
|
Julija Jasenok
|
2
|
Julius Schultz
|
2
|
Jungledyret 2 - den store filmhelt
|
2
|
Julsø
|
2
|
Jógvan Martin Olsen
|
2
|
Jógvan í Lon Jacobsen
|
2
|
Jørgen Heide
|
2
|
Jørgen Hartmann-Petersen
|
2
|
Jørgen Johansen
|
2
|
Jørgen Koefoed Rømer
|
2
|
Jørgen Lunge
|
2
|
Jørgen Larsen (billedhugger)
|
2
|
Jørgen Hansen (fotball)
|
2
|
Jørgen Ditzel
|
2
|
Jørgen Bo
|
2
|
Jóhannes Olsen
|
2
|
1728 i Danmark
|
2
|
Jørgen Bojsen-Møller
|
2
|
Jørgen Christian Hansen
|
2
|
Kunståret 1932
|
2
|
Kunståret 1934
|
2
|
Lyngby kirke
|
2
|
Lyngby Radio
|
2
|
Lynæs
|
2
|
Lysets hjerte
|
2
|
Løgumkloster amt
|
2
|
Léon Bonnat
|
2
|
Lynfotografen
|
2
|
Lykkevei
|
2
|
Lundgaard & Tranberg
|
2
|
Lundeborg
|
2
|
Lunds stift
|
2
|
Lydia Didriksen
|
2
|
Lykkens musikanter
|
2
|
Lygten stasjon
|
2
|
Mads Lebech
|
2
|
Mads Matthiesen
|
2
|
Majoren
|
2
|
Maja Bjerre-Lind
|
2
|
Makario Stadium
|
2
|
Malan Marnersdóttir
|
2
|
Malene Landgreen
|
2
|
Malena Thomsen
|
2
|
Mai Brostrøm
|
2
|
Magdalene Sibylle av Holstein-Gottorp
|
2
|
Mads Rieper
|
2
|
Mads Pagh Bruun
|
2
|
Mads Stage
|
2
|
Madsen og co
|
2
|
Magdalena Hohenzollern av Brandenburg
|
2
|
Magdalena Augusta av Anhalt-Zerbst
|
2
|
Lundby stasjon
|
2
|
Lund bispedømme
|
2
|
Louis Malle
|
2
|
Louis Gabriel Suchet
|
2
|
Louis Poulsen
|
2
|
Louis Schmidt
|
2
|
Louise Mieritz
|
2
|
Louise Fribo
|
2
|
Louis Bobé
|
2
|
Louis-Nicolas Davout
|
2
|
Lorry Feilberg
|
2
|
Loo
|
2
|
Lothar III
|
2
|
Lotte Bundsgaard
|
2
|
Lottorf
|
2
|
Lotte van Beek
|
2
|
Louise von Plessen
|
2
|
Loïs Booth
|
2
|
Ludwig V, landgreve av Hessen-Darmstadt
|
2
|
Ludvig Petersen
|
2
|
Ludwig Wolff
|
2
|
Luffe 32
|
2
|
Luis Bramsen
|
2
|
Luftens Herskerinde
|
2
|
Ludvig Find
|
2
|
Ludvig Clausen
|
2
|
Luchino Visconti
|
2
|
Lucca (bok)
|
2
|
Lucie (opera)
|
2
|
Ludvig Bramsen
|
2
|
Ludvig Christensen
|
2
|
Ludvig Brandstrup (skuespiller)
|
2
|
Malinsfjall
|
2
|
Malk de Koijn
|
2
|
Martin Spang Olsen
|
2
|
Martin Møller Larsson
|
2
|
Martin Tórgarð
|
2
|
Martinius Nielsen
|
2
|
Marvede kirke
|
2
|
Martti Hirviniemi (Finland)
|
2
|
Martin Lyngbo
|
2
|
Martin Halle
|
2
|
Marius Băcilă
|
2
|
Marius Abel Nielsen Slebsager
|
2
|
Markvard Rodsten
|
2
|
Marlie Brande
|
2
|
Martin Glaz Serup
|
2
|
Marsk Stig
|
2
|
Masahiko Yamamoto
|
2
|
Mathias Andreas Rye
|
2
|
Mazurka på sengekanten
|
2
|
Maurizio De Monte
|
2
|
Mechtilde av Holsten
|
2
|
Med kærlig hilsen
|
2
|
Meginfelag Føroyskra Studenta
|
2
|
Medelby
|
2
|
Mauri Laakso (Finland)
|
2
|
Matti Paatelainen
|
2
|
Mathilde Nielsen
|
2
|
Mathias Henrikson
|
2
|
Matras, Christian
|
2
|
Mats Letén
|
2
|
Matthäus Friedrich Chemnitz
|
2
|
Matthias Frederik Georg Bøgh
|
2
|
Marinus Børup
|
2
|
Marineministeriet
|
2
|
Margretheholm
|
2
|
Margrethe Schanne
|
2
|
Maria Fjodorovna (Sophie Dorothea av Württemberg)
|
2
|
Maria Helleberg
|
2
|
Mariager-Handest Veteranjernbane
|
2
|
Maria Poulsen
|
2
|
Margreta Næss
|
2
|
Margarethe av Sachsen
|
2
|
Malmöhus län
|
2
|
Malling
|
2
|
Man elsker kun een gang
|
2
|
Manden i månen
|
2
|
Marcus Gerhard Rosencrone
|
2
|
Marco Cignini
|
2
|
Marian Cristian Ion
|
2
|
Marianne Clausen
|
2
|
Marie Krogh
|
2
|
Marie Hammer
|
2
|
Marie av Hessen-Kassel
|
2
|
Marie av Storbritannia
|
2
|
Marije Joling
|
2
|
Marielyst
|
2
|
Marie Ejlersen
|
2
|
Marie Bregendahl
|
2
|
Marianne Juhl
|
2
|
Marianne Hesselbjerg
|
2
|
Marianne Karlsmose
|
2
|
Marianne Levinsen
|
2
|
Marie Askehave
|
2
|
Lone Dybkjær
|
2
|
Lolland Falster Alliancen
|
2
|
Lars Nielsen
|
2
|
Lars Lohmann
|
2
|
Lars Nørgaard
|
2
|
Lars Oluf Larsen
|
2
|
Lars Rostrup Bøyesen
|
2
|
Lars Pallesen
|
2
|
Lars Knutzon
|
2
|
Lars Halvor Jensen
|
2
|
Langeness
|
2
|
Langelandsfestivalen
|
2
|
Langesø
|
2
|
Lars Bom
|
2
|
Lars Frost
|
2
|
Lars Elgersma
|
2
|
Lars Rugaard
|
2
|
Lars Råberg
|
2
|
Laus Strandby Nielsen
|
2
|
Lauritz Hartz
|
2
|
Laust Jevsen Moltesen
|
2
|
Laust Rasmussen
|
2
|
Lawrence D. Nicholson
|
2
|
Lavadel
|
2
|
Laurits Hansen
|
2
|
Laura Kamis Wrang
|
2
|
Lasse Borg
|
2
|
Lars Thiesgaard
|
2
|
Lasse Ellegaard
|
2
|
Lau Lauritzen Sr.
|
2
|
Laura Joensen
|
2
|
Launy Grøndahl
|
2
|
Langelands Bælt
|
2
|
Landsskjalasavnið
|
2
|
Kvinden med de smukke Øjne
|
2
|
Kvindemuseet i Danmark
|
2
|
Kvinnefrigjøring
|
2
|
Kvinnufelagið
|
2
|
Kvægtorvet
|
2
|
Kvistrum
|
2
|
Kurt Waldemar Tschenscher (Vest-Tyskland)
|
2
|
Kurt Hansen
|
2
|
Kunståret 1954
|
2
|
Kunståret 1953
|
2
|
Kunståret 1964
|
2
|
Kunståret 1975
|
2
|
Kurt Dreyer
|
2
|
Kunståret 1976
|
2
|
Kærlighed ved første desperate blik
|
2
|
København bispedømme
|
2
|
La Vie Claire
|
2
|
LO's kulturpris
|
2
|
Laboe
|
2
|
Landsarkiv
|
2
|
Landsfogd
|
2
|
Landsbanki Føroya
|
2
|
L.N. Scheele
|
2
|
L.A. Winstrup
|
2
|
Københavns Magistrat
|
2
|
Københavns FF
|
2
|
Københavns Skiklub
|
2
|
Københavns Vandværk
|
2
|
Kørup
|
2
|
Leaf Label
|
2
|
Lebrade
|
2
|
Lise Warburg
|
2
|
Lise Sørensen
|
2
|
Lise kommer til byen
|
2
|
Liseleje
|
2
|
Liste over Danmarks marineministre
|
2
|
Liste over Danmarks arbeidsministre
|
2
|
Lise Stegger
|
2
|
Lis Møller
|
2
|
Lindin
|
2
|
Linau
|
2
|
Line Daugaard
|
2
|
Line Krogh
|
2
|
Lis Jeppesen
|
2
|
Lis Groes
|
2
|
Liste over Danmarks miljøvernministre
|
2
|
Liste over Danmarks transportministre
|
2
|
Lobbæk
|
2
|
Livsens ondskab
|
2
|
Lohals
|
2
|
Lokalbanen A/S
|
2
|
Lolland-Falster Alliancen
|
2
|
Lokki
|
2
|
Livregimentet
|
2
|
Livet er en god grund
|
2
|
Listed
|
2
|
Liste over Danmarks undervisningsministre
|
2
|
Listetyven
|
2
|
Liten Firkamp
|
2
|
Litteraturåret 1886
|
2
|
Litten Hansen
|
2
|
Lin Utzon
|
2
|
Limfjordsbroen
|
2
|
Leiftur Ólafsfjörður
|
2
|
Leif Sylvester Petersen
|
2
|
Lejlighed til leje
|
2
|
Lemmer
|
2
|
Lene Jensen
|
2
|
Lene Grønlykke
|
2
|
Leif Skov
|
2
|
Leif Nielsen
|
2
|
Leif Eriksson (fotball)
|
2
|
Leerdam
|
2
|
Leif Kayser
|
2
|
Leif Kjeldsen
|
2
|
Leif Magnusson
|
2
|
Leif Lage
|
2
|
Lennart Carlsson
|
2
|
Leo Dane
|
2
|
Liberalt Centrum
|
2
|
Lia van Schie
|
2
|
Lichtenvoorde
|
2
|
Lille Virgil og Orla Frøsnapper
|
2
|
Lillebæltsbroen
|
2
|
Lillebæltbroen
|
2
|
Li Bailin
|
2
|
Lesnaja
|
2
|
Leon Feder
|
2
|
Leo Estvad
|
2
|
Leonard Gyldmark
|
2
|
Leopold Jessner
|
2
|
Lersøen
|
2
|
Johan Christian Drewsen
|
2
|
Johan Christian Almer
|
2
|
Hans Enoksens første regjering
|
2
|
Hans Ellekilde
|
2
|
Hans Hansen (arkitekt)
|
2
|
Hans Hansen (snekker)
|
2
|
Hans Hinrich Zielche
|
2
|
Hans Henrik Voetmann
|
2
|
Hans Christopher Müller
|
2
|
Hans Christopher Hersleb
|
2
|
Hans Bartholin
|
2
|
Hans Ahlmann
|
2
|
Hans Brix
|
2
|
Hans Christian Rylander
|
2
|
Hans Christian Steffensen
|
2
|
Hans Christian Sneedorff
|
2
|
Hans J. í Kollsbyrgi
|
2
|
Hans Jacob Lamhauge
|
2
|
Hans Peter Hansen (minister)
|
2
|
Hans Næss (arkitekt)
|
2
|
Hans Peter Holst
|
2
|
Hans Qvist (kobberstikker)
|
2
|
Hans Tausen Olsen
|
2
|
Hans Selander
|
2
|
Hans Nikolaj Hansen
|
2
|
Hans Niels Andersen
|
2
|
Hans Jørgen Kampmann
|
2
|
Hans Jensen
|
2
|
Hans Kristen Hækkerup
|
2
|
Hans Kurt
|
2
|
Hans Mikkelsen
|
2
|
Hans Ludvig Martensen
|
2
|
Hans Aabech
|
2
|
Hans-Henrik Jørgensen
|
2
|
Hamburg lufthavn
|
2
|
Halstenbek
|
2
|
Hammerichsgade (København)
|
2
|
Hammermøllen
|
2
|
Han, hun, Dirch og Dario
|
2
|
Hammerum
|
2
|
Halløj i himmelsengen
|
2
|
Halldor Gunnløgsson
|
2
|
Hads Herred
|
2
|
Haas, Torkil
|
2
|
Hadsund Centrum (kvarter)
|
2
|
Hagenskov
|
2
|
Hakon Stephensen
|
2
|
Hair (musikal)
|
2
|
Handelshøjskole Syd
|
2
|
Handest
|
2
|
Hanne Løye
|
2
|
Hanne Kjærholm
|
2
|
Hanneke de Vries
|
2
|
Hannu Kankkonen
|
2
|
Hannæs
|
2
|
Hannu Koivu
|
2
|
Hanne Holbek
|
2
|
Hanne Frandsen
|
2
|
Hank Jones
|
2
|
Hanehoved
|
2
|
Hanne Bartholin
|
2
|
Hanne Borchsenius
|
2
|
Hanne Engberg
|
2
|
Hanne Dam
|
2
|
Hans de Hofman
|
2
|
Hans van Paeschen
|
2
|
Helmer & Søn
|
2
|
Helligtrekongersaften (TV)
|
2
|
Helmuth Søbirk
|
2
|
Helnæs
|
2
|
Helsingør Stift
|
2
|
Helsingør IF
|
2
|
Hellerup Idrætsklub
|
2
|
Helle for Helene
|
2
|
Helge Nissen
|
2
|
Helge Kjærulff-Schmidt
|
2
|
Helge av Danmark
|
2
|
Helle Degn
|
2
|
Helle Stangerup
|
2
|
Hemmeligheder
|
2
|
Henne Strand
|
2
|
Henrik B. Andersen
|
2
|
Henriette Mikkelsen
|
2
|
Henrik Bo Nielsen
|
2
|
Henrik Clausen
|
2
|
Henrik Jensen
|
2
|
Henrik Grunnet
|
2
|
Henrich Callisen
|
2
|
Henri Glæsel
|
2
|
Henning Karmark
|
2
|
Henning Christiansen
|
2
|
Henning Koppel
|
2
|
Henning Matzen
|
2
|
Henning Thøgersen
|
2
|
Henning Sprogøe
|
2
|
Helge Jacobsen
|
2
|
Helge Bertram
|
2
|
Harald Petersen (politiker)
|
2
|
Harald Petersen (jurist)
|
2
|
Harald Scavenius
|
2
|
Harald Wedel Jarlsberg
|
2
|
Hareskov
|
2
|
Haraldsted kirke
|
2
|
Harald Leth
|
2
|
Harald Jerichau
|
2
|
Hansen, Schou & Weller
|
2
|
Hansen, Jørn Astrup
|
2
|
Hansine Pauline Andræ
|
2
|
Harald Bergstedt
|
2
|
Harald H. Lund
|
2
|
Harald Drewsen
|
2
|
Hareskovby
|
2
|
Harry Lundahl
|
2
|
Heikki Suhonen
|
2
|
Hegnetslund
|
2
|
Heinesen, William
|
2
|
Heinrich Buntzen
|
2
|
Helge Andersen (Danmark)
|
2
|
Heinz Schall
|
2
|
Heerings Gård
|
2
|
Hedeselskabet
|
2
|
Hartvig Frisch
|
2
|
Harsdorffs hus
|
2
|
Hartwig Öberg
|
2
|
Hatteberg
|
2
|
Hedeland
|
2
|
HMS «Norfolk»
|
2
|
HMS Dictator
|
2
|
Gesten
|
2
|
Gertrud (film)
|
2
|
Gettorf
|
2
|
Gift (film)
|
2
|
Gimle (medborgerhus)
|
2
|
Giftes-nej tak
|
2
|
Gert Rantzau
|
2
|
Gert Nielsen
|
2
|
Gerda Christophersen
|
2
|
Georgi Staykov
|
2
|
Gerda Henning
|
2
|
Gerhard Christoph von Krogh
|
2
|
Gerhard av Holsten
|
2
|
Gerhard Henning
|
2
|
Gjerrild kirke
|
2
|
Gjorslev
|
2
|
Gothersgade
|
2
|
Gotfred Rode
|
2
|
Gottfred Matthison-Hansen
|
2
|
Gram slott
|
2
|
Grandløse kirke
|
2
|
Gran Canaria International Airport
|
2
|
Golovtsjin
|
2
|
Gnupa
|
2
|
Gladsaxe Rådhus
|
2
|
Gl. Holte
|
2
|
Glasskunst
|
2
|
Glumsø
|
2
|
Glyngøre
|
2
|
Glumsø stasjon
|
2
|
George Sinclair
|
2
|
George Hay
|
2
|
Galten herred
|
2
|
Galathea 2
|
2
|
Gammel Holte
|
2
|
Gammel Køgegård
|
2
|
Gammel Rye
|
2
|
Gammel Mønt (København)
|
2
|
GF World Cup
|
2
|
G.J. Quaade
|
2
|
Fåborg Museum
|
2
|
Fyrtøjet
|
2
|
Fårvang
|
2
|
Føroya Náttúrugripasavn
|
2
|
G.E.C. Gad
|
2
|
G.A. Hagemanns Kollegium
|
2
|
Ganløse
|
2
|
Garnisons kirkegård
|
2
|
Georg Achen
|
2
|
Genboerne
|
2
|
Georg Curtius
|
2
|
Georg Gerson
|
2
|
Georg Wittrock
|
2
|
Georg Jensen (firma)
|
2
|
Geir Thomas Risåsen
|
2
|
Geir Sveaass
|
2
|
Gasolin' 3
|
2
|
Gas 5
|
2
|
Gebhard Moltke-Huitfeldt
|
2
|
Gedesby
|
2
|
Geheimekonseilet
|
2
|
Geertruidenberg
|
2
|
Grebin
|
2
|
Grete Frische
|
2
|
Gylling Haahr
|
2
|
Gyllin
|
2
|
Gösta Lindberg (Sverige)
|
2
|
Gøglernes aften - Live i Skandinavien
|
2
|
Gørding
|
2
|
Gør det noget
|
2
|
Gyldenløves Høj
|
2
|
Gyldendalske Boghandels Forlag (F. Hegel & Søn)
|
2
|
Gustav Adolph Hagemann
|
2
|
Gustav Adolf av Mecklenburg-Güstrow
|
2
|
Gustav Horn
|
2
|
Guvernør McLean
|
2
|
Gyldendals boklegat for barnebokforfattere
|
2
|
Guðrun Gaard
|
2
|
H.A. Reventlow-Criminil
|
2
|
H.C.V. Møller
|
2
|
H. F. Rørdam
|
2
|
H. Chr. Petersen
|
2
|
H. N. Andersen
|
2
|
H. William Scharling
|
2
|
HH-Ferries
|
2
|
HC Odense
|
2
|
H.R. Carlsen
|
2
|
H.P. Hjerl Hansen
|
2
|
H.C. Andersens skygge
|
2
|
H.C. Andersens eventyr
|
2
|
H.C. Toft
|
2
|
H.I.A. Raasløff
|
2
|
H.N. Thestrup
|
2
|
H.J. Hammer
|
2
|
Gunnvor Nolsøe
|
2
|
Gunnel Lindblom
|
2
|
Græsted
|
2
|
Grænseforeningen
|
2
|
Grímsfjall
|
2
|
Gröde
|
2
|
Grøndalsparken
|
2
|
Grøndal stasjon
|
2
|
Grouw
|
2
|
Gross Niendorf
|
2
|
Grete Roulund
|
2
|
Grete Povlsen
|
2
|
Grete Stenbæk Jensen
|
2
|
Grethe Fenger Møller
|
2
|
Griffordenen
|
2
|
Grethe Heltberg
|
2
|
Grønlands Biathlon Forbund
|
2
|
Grønlands Landsret
|
2
|
Gunnar Helsengreen
|
2
|
Gunhild Haraldsdatter
|
2
|
Gunnar Jahr
|
2
|
Gunnar Lauring
|
2
|
Gunnar Westman
|
2
|
Gunnar Olof Hyltén-Cavallius
|
2
|
Gulf Air
|
2
|
Guillaume Coustou
|
2
|
Gudrun (film)
|
2
|
Grønsund
|
2
|
Gudrun Bojesen
|
2
|
Gudrun Bruun Stephensen
|
2
|
Guds mærkelige veje
|
2
|
Henrik Kauffmann
|
2
|
Henrik Larsen (skuespiller)
|
2
|
Ivar Fredriksen (Norge)
|
2
|
Ivar Bredal
|
2
|
Iørn Piø
|
2
|
J.C. Ferslew
|
2
|
J.F.N. Friis-Skotte
|
2
|
J.E. Bøgh
|
2
|
Ivan Ivankov
|
2
|
Ivan Horn
|
2
|
Israel B. Melchior
|
2
|
Islamisk Trossamfund
|
2
|
Israels Plads
|
2
|
István Dolp
|
2
|
Italia' herrelandslag i fotball
|
2
|
Isøre
|
2
|
J.M.V. Nellemann
|
2
|
J. Christmas Møller
|
2
|
Jan Mathiasen
|
2
|
Jan Gehl
|
2
|
Jan Stage
|
2
|
Janderup
|
2
|
Jane Muus
|
2
|
Jane Bidstrup
|
2
|
Jammerbugten
|
2
|
Jakob Wolf
|
2
|
Jacob Christensen
|
2
|
Jacob Buksti
|
2
|
Jacob Deichmann
|
2
|
Jacob Hornemann Bredsdorff
|
2
|
Jacobs liste
|
2
|
Jacob Ørn
|
2
|
Isfugle
|
2
|
Isefjord
|
2
|
Indre Mission
|
2
|
Imøtegåelsesrett
|
2
|
Industri Nord
|
2
|
Industri Øst
|
2
|
Infernal
|
2
|
Industriforeningen
|
2
|
Ildar Garajev
|
2
|
Igoumenitsa
|
2
|
Idealister
|
2
|
Ib og Jørgen Rasmussen
|
2
|
Idestrup
|
2
|
Idrætsforeningen Skovbakken
|
2
|
Igor Makovetski
|
2
|
Igor Bogoljubskij
|
2
|
Inge Danielsson
|
2
|
Inge Ellegaard
|
2
|
Ingolf David
|
2
|
Ingi Joensen
|
2
|
Inlandsgods
|
2
|
Intrusivprovinser
|
2
|
Isam Bachiri
|
2
|
Inuittiske språk
|
2
|
Inger Henningsen
|
2
|
Inger Eilersen
|
2
|
Inge Nielsen
|
2
|
Inge Lise Westman
|
2
|
Ingeborg av Danmark (14. århundre)
|
2
|
Ingegerd av Danmark
|
2
|
Ingeniørhøjskole Syd
|
2
|
Ingen tid til kjærtegn
|
2
|
Jane Reumert
|
2
|
Janne Hänninen
|
2
|
Jeppe Juhl
|
2
|
Jeppe Facius
|
2
|
Jernbanegade (København)
|
2
|
Jernbanelinjen Kiel–Lübeck
|
2
|
Jerup
|
2
|
Jernbanelinjen Lübeck-Bad Kleinen
|
2
|
Jens Wadum
|
2
|
Jens Vahl
|
2
|
Jens Risgaard Knudsen
|
2
|
Jens Neuhausen
|
2
|
Jens Sehested
|
2
|
Jens Splid
|
2
|
Jens Tovgaard
|
2
|
Jens Sønderup
|
2
|
Jes Fomsgaard
|
2
|
Jesper Hospes
|
2
|
Joen Rasmussen
|
2
|
Joelija Jasenok
|
2
|
Joensen, Anders Holm
|
2
|
Joey Lindsey
|
2
|
Johan Ahlo (Finland)
|
2
|
Joh.F.C. Hansen
|
2
|
Joachim Wielandt
|
2
|
Joachim Wasserschlebe
|
2
|
Jesper Møller
|
2
|
Jesper Langballe
|
2
|
JetTime
|
2
|
Jetsmark Idrætsforening
|
2
|
Jiří Kyncl
|
2
|
Jevenstedt
|
2
|
Jens Michael Hertz
|
2
|
Jens Lund
|
2
|
Jelena Myagkikh
|
2
|
Jeg mødte en morder
|
2
|
Jelena Peeters
|
2
|
Jelena Sokhrjakova
|
2
|
Jens-Flemming Sørensen
|
2
|
Jenle
|
2
|
Jeg har elsket og levet
|
2
|
Jeg elsker blåt
|
2
|
Janus August Garde
|
2
|
Janneke Ensing
|
2
|
Jarl Friis-Mikkelsen
|
2
|
Jean-Claude Brialy
|
2
|
Jeg - en kvinde 2
|
2
|
Jean Pierre Waelbroeck
|
2
|
Jens Arentzen
|
2
|
Jens Bilgrav-Nielsen
|
2
|
Jens Jacob Tychsen
|
2
|
Jens Henrik Højbjerg
|
2
|
Jens Jensen (fagforeningsmand)
|
2
|
Jens Jørgen Kruse
|
2
|
Jens Lauritzen
|
2
|
Jens Jørgensen
|
2
|
Jens Heimburger
|
2
|
Jens Hansen
|
2
|
Jens Blendstrup
|
2
|
Jens Birkemose
|
2
|
Jens Brygmann
|
2
|
Jens Byskov
|
2
|
Jens Christian Kofoed
|
2
|
Ib Thorup
|
2
|
Ib Terp
|
2
|
Hobro kirke
|
2
|
Hjælp - Min datter vil giftes
|
2
|
Hodja fra Pjort
|
2
|
Hof- og Stadsretten
|
2
|
Hofgaard
|
2
|
Hoffpredikant
|
2
|
Hjælp! Jeg er en fisk
|
2
|
Hjerteflimmer
|
2
|
Hjallerup
|
2
|
Historiograf
|
2
|
Hjalte Bo Nørregaard
|
2
|
Hjem til fem
|
2
|
Hjemve (film)
|
2
|
Hjemmekino
|
2
|
Holbæk Amts Venstreblad
|
2
|
Holckenhavn
|
2
|
Holger Sørensen
|
2
|
Holger Salin
|
2
|
Holger Sørensen (arkitekt)
|
2
|
Holmsland Klit
|
2
|
Holsteinborg gods
|
2
|
Holstebro Revyen
|
2
|
Holger Rasmussen (skuespiller)
|
2
|
Holger Rasmussen (arkitekt)
|
2
|
Holger Boland
|
2
|
Holger Alfred Jacobsen
|
2
|
Holger Gabrielsen
|
2
|
Holger Hammerich
|
2
|
Holger Munk
|
2
|
Holger Hofman
|
2
|
Himmerlandsgade
|
2
|
Himmelfall
|
2
|
Henry Tillberg
|
2
|
Henry Nielsen
|
2
|
Henry Øberg (Norge)
|
2
|
Herfølge
|
2
|
Herman D. Koppel
|
2
|
Herlev Hornets
|
2
|
Henry Hansen (fotball)
|
2
|
Henry Christensen
|
2
|
Henrik Thrane
|
2
|
Henrik Span
|
2
|
Henrik V. Ringsted
|
2
|
Henrik av Schwerin
|
2
|
Henrik av Æmeltorp
|
2
|
Henrik av Slesvig
|
2
|
Herman Treschow (prest)
|
2
|
Herman Trier
|
2
|
Herregårdsparken Trinbræt
|
2
|
Herredsting
|
2
|
Hertugdømmet Holstein
|
2
|
Hieronymus Justesen Ranch
|
2
|
Hilmar Finsen
|
2
|
Hillerød-Frederiksværk-Hundested Jernbane
|
2
|
Herningmotorvejen
|
2
|
Herning lufthavn
|
2
|
Herman Winther
|
2
|
Herman Vedel
|
2
|
Hermann von Hanneken
|
2
|
Herning Kunstmuseum
|
2
|
Herning kunstmuseum
|
2
|
Holterne
|
2
|
Holtug kirke
|
2
|
Hütten
|
2
|
Høsterkøb
|
2
|
I. Starup
|
2
|
IJmuiden
|
2
|
IT Factory
|
2
|
IJsselstein
|
2
|
Højmarken
|
2
|
Høje Taastrup Provsti
|
2
|
Hærens Geværfabrik
|
2
|
Hälle
|
2
|
Hærveien
|
2
|
Hærværk
|
2
|
Højbro
|
2
|
Høgni Lisberg
|
2
|
IUSY
|
2
|
I Danmark er jeg født
|
2
|
Ib Frederiksen
|
2
|
Ib Birkedal Hansen
|
2
|
Ib Geertsen
|
2
|
Ib Hansen
|
2
|
Ib Nørholm
|
2
|
Ib Juul
|
2
|
I wonder who's kissing you now
|
2
|
I tyrens tegn
|
2
|
I de lyse nætter
|
2
|
I Wonder Who's Kissing You Now
|
2
|
I gabestokken
|
2
|
I kongens klær (1954)
|
2
|
I tvillingernes tegn
|
2
|
I skorpionens tegn
|
2
|
Hyllested kirke
|
2
|
Hvor svært kan det være
|
2
|
Horreby kirke
|
2
|
Hornslet kirke
|
2
|
Hou
|
2
|
Hovedstadsområdets Trafikselskab
|
2
|
Hovsfjørður
|
2
|
Hovretten
|
2
|
Horne
|
2
|
Horace Vernet
|
2
|
Homayounordenen
|
2
|
Holyrood Abbey
|
2
|
Hooge en Lage Zwaluwe
|
2
|
Hopla på sengekanten
|
2
|
Horace Hood
|
2
|
Horace Aumont
|
2
|
How Far to Asgaard
|
2
|
Hr. Petit
|
2
|
Hvid nat
|
2
|
Hvalpsund
|
2
|
Hvidsten Gruppen
|
2
|
Hvit slavehandel
|
2
|
Hvor er far?
|
2
|
Hviterussland' herrelandslag i fotball
|
2
|
Hvalbiartunnilin
|
2
|
Hvalbiarfjørður
|
2
|
Hulgårdsvej
|
2
|
Hubertusjakt
|
2
|
Hulsig
|
2
|
Hurtigløberforeningen af 1972
|
2
|
Hurup
|
2
|
Melby
|